Konu: Katalan paralı askerleri bölüğü Giriş-1  (Okunma sayısı 1233 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buykskender

 • Level 7
 • İleti: 203
Katalan paralı askerleri bölüğü Giriş-1
« : 27 Ağustos 2017, 01:05:24 »
Tarihimizin en karanlık bölümü olan 14. yüzyıl anadolusunda en karanlık olan dönem(özellikle türk ve islam kaynakları açısından) bu yüzyılın başıdır. bu dönemden olan en önemli olay yada olaylar zinciri ise Katalan Paralı askerlerinin Bizans imparatoru 2.Andronikos'un hizmetine girmesidir.
öncelikle bu birliğin kuruluş tarihçesine ve kurucusuna iyice bir bakalım

     
 ROGER DE FLOR  (1267-1305)
Babası Roma Cermen imparatoru 2. Frederick'in şahincibaşıcısı olan Richard de Flor, annesi ise Birindisi(İtalya'nın güneydoğusunda bir sahil şehri) şehrinden Beatrice idi. Hem soylu bir aileden gelmesi hem de İmparator'un ihsanları sayesinde varlıklı bir aileden gelmekteydi. aynı zamanda James adında da bir abisi vardı. Roger ın babası Tagliacazzo Savaşı'nda(1268) 2.Frederick'in oğlu olan Conrad'ı desteklerken(hakkı olan sicilya krallığı için) savaşta yenilmelerinden dolayı savaş sonunda idam edilmiş tüm mal ve unvanlarına da el koyulmuştu. bu nedenle babasının ölümünden sonra annesi ve ağabeyi ile Brindisi'de zor zamanlar geçirmişti.
 
  Roger'ın çocukluğu Brindiside limanda demirli gemilerin arasında geçmişti. Bu dönemde brindisi krallığın çeşitli bölgelerinden gelen hacıları ve onlara ait malları Akka'ya taşıyan Templier(tapınak) ve Hospitalier şövalyelerinin gemilerinin kışı geçirdiği bakımlarının yapıldığı gerekli erzağı temin ettiği bir liman durumundaydı. Roger yaklaşık 8 yaşlarında iken kışı geçirmek için gelen bir tapınak şövalyeleri gemisinin kaptanı olan Vassail adlı şövalye ile karşılaştı. Limandaki gemilere bir maymunun çevikliğiyle tırmanan bu zeki genç kaptanın da dikkatini çekmişti. Vassail Roger'ın annesi ile görüşüp onu ikna ederek Roger'ı gemisine tayfa olarak aldı. Ona evladı gibi davranan Vassail(şövalye olduğundan dolayı kendi ailesi yoktu) ona denizcilik ve savaşçılık(özellikle kılıç kullanımı ve şövalye yaşamı) konusunda bildiği herşeyi öğretti.
     
  TAPINAK ŞÖVALYELERİ TARİKATINA GİRMESİ
Küçük yaşta denizlere açılan Roger 15 yaşına geldiğinde tek başına bir gemiyi idare edebilecek tecrübeli bir denizci haline gelmişti. 20 yaşında artık dünyadaki en iyi denizcilerden biriydi. Zekası hırsı ve cesareti ile çevresindekilerin saygısını kazanan Roger 'ın bu başarıları tarikatın üst kadrosunun da dikkatini çekti ve çok geçmeden Şövalye ilan edilerek tarikate katıldı. Tarikate üye olduktan sonra yükselişini hızla sürdüren Roger kısa bir süre sonra o zamana kadar yapılmış en büyük gemi olan ve cenevizlilerden tapınakçıların satın almış olduğu Falcon adlı geminin kaptanı oldu.
       
  TARİKATTEN ATILMASI
Uzun yıllar Tarikatin emrinde denizlerde dolaşan  Roger Memlükler Akka'yı kuşattığında(1291) gemisi ile birlikte Akka limanında bulunmaktaydı. Akka'nın Memlükler eline düşmesinden az  bir zaman önce pek çok soylu ve zengin kişiyi sahip oldukları servet ile birlikte gemilere bindirerek Hayfa'nın güneyindeki Montepelegrino Kalesi'ne kaçıran Roger bu zor durumdaki insanlardan aldığı para ve altınlarla muazzam bir kazanç sağladı. Roger -dikkat ve tepki çekmemek için bir nevi sus payı olarak- tarikatin üstadına ve diğer önemli konumdaki üyelerine bu kazançtan birer kısım gönderdi. Ancak bu davranışı hakkında olumsuz söylentiler çıkmasına ve soruşturulmasına engel olmadı. Gönderdiklerinden çok daha fazlasını kendine ayırmış olduğu söylentileri sonucu mallarına el koyulmuş ve tarikatten atılmıştır. Üstüne bir de tutuklama emri çıkartılınca bunu öğrenen Roger kaptanlığını yapmış olduğu Falcon adlı gemiyi bulunduğu Marsilya'da bırakarak Cenova'ya geçti

bu bölüm giriş kısmı olduğu için oldukça kısa yaptım. Bu seriyi 4 bölüm şeklinde yapacağım.

GİRİŞ 1- Roger de Flor(Tam adıy la "Katalan Büyük Birliği" nin kurucusu) kimdir
GİRİŞ 2- Roger de Flor'un paralı asker olarak Sicilya Kralı 3.Frederick'in hizmetine girmesi ve savaşları
KATALAN BÖLÜĞÜ'NÜN ANADOLUDA'Kİ EYLEMLERİ
KATALAN BÖLÜĞÜ'NÜN TRAKYA'DAKİ EYLEMLERİ
Öncelikle bu benim ilk bilgi paylaşımım yapıcı eleştirilerinizi bekliyorum bu sayede kendimi geliştirmem gerek çünkü hem mesleğim gereği(öğretmen oldum şükür) hem de kendime kütüphane oluşturmaya başladığım için bunu öğrenmem gerekiyor. ayrıca bu kütüphanemi oluştururken forumda da büyük bir tarih arşivi oluşmasını istiyorum.
kaynak paylaşımını tüm konu bittiğinde paylaşacağım
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2017, 15:12:33 Gönderen: mehmetozan »

Çevrimdışı wonderful004

 • Level 11
 • İleti: 2907
Ynt: KATALAN PARALI ASKERLERİ BÖLÜĞÜ-GİRİŞ-1
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2017, 12:24:46 »
Eline sağlık. Takip  tbr*

Çevrimdışı capoglu.ma

 • (qli_61)
 • Level 8
 • İleti: 360
 • Bir Ölür Bin Diriliriz!
Ynt: Katalan paralı askerleri bölüğü Giriş-1
« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2017, 20:20:38 »
Eellerine sağlık, devamını bekliyorum  ehi*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

 • Level 11
 • İleti: 2609
 • Ebu Zerdüşt
Ynt: Katalan paralı askerleri bölüğü Giriş-1
« Yanıtla #3 : 01 Eylül 2017, 03:22:59 »
Anladığım kadarıyla bu Roger Catalan Company'nin kurucusu.Atina'da hüküm süren Katalanlar ile bir ilgisi var mı?

Çevrimdışı buykskender

 • Level 7
 • İleti: 203
Ynt: Katalan paralı askerleri bölüğü Giriş-1
« Yanıtla #4 : 01 Eylül 2017, 08:25:57 »
Aynen öyle o karalan parali askerler grubunun ilk kurucusu ancak ömrü kisa oluyor. Atinada kurulan devleti göremiyor.