Konu: Antik Yunan Site Devletleri  (Okunma sayısı 3449 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Constable

  • Level 11
  • İleti: 2749
  • Good old days
Antik Yunan Site Devletleri
« : 10 Ocak 2014, 20:39:02 »
Yunan Site Devletleri
Şehir Devletleri Nasıldı?
Arkaik Dönemde Yunan anakarası birbirinden bağımsız şehir devletlerinden oluşuyordu Yunanlar şehirlerina "polis" diyorlardı (bknz.Constantinopolis-Adrianopolis). Bu şehirler zaman zaman birbirleriyle savaşsa da ortak Yunan kimliğini taşıyorlardı. Ynı dil, kültür ve din aralarında güçlü bir bağ kuruyordu. Yunanlar politik birimlerini oldukça küçük tutmayı tercih ediyorlardı. En büyük şehir devleti Atinanın yurttaşları bile birkaç bini aşmıyordu. Her "polis" surlarla çevrilmiş ve etrafında kırsal bölgesi olan tek bir şehirden oluşuyordu. Surların içinde " akropolis " denilen yüksekçe bir tepe ve "agora" denilen pazar bulunurdu.


Özgür İnsanlar ve Köleler:
Yunan toplumu iki ana kesimden oluşuyordu: Özgür erkekler ve aileleri - Köleler . Köleler yasal hakları olmayan ve ögür kişilere ait olan işçilerdi. Çoğusahipleriyle beraber ailenin üyesiymiş gibi yaşıyordu ancak çok nadiren özgürlüklerini kazanabiliyordu.


Yurttaşlar ve Metoikoslar
Atinada özgür kişiler de belli bir süre sonra ikiye ayrıldı:Yurttaşlar yani Atina doğumlular ile metoikoslar yani yabancılar. Yurttaşlar politikada yer alabiliyordu ama aynı zamanda orduda hizmet vermeleri memur olarak görev yapmaları ve jüri için hizmet etmeleri bekleniyordu.Metoikoslar ise vergi verip orduda çalışmak zorundaydılar ancak mülk sahibi olamıyor ve politikaya giremiyorlardı


Yönetim:
Arkaik dönemin başında Yunan kolonilerinin çoğu "aristokrat" denilen zengin toprak sahipleri tarafından yönetiliyordu. Bu yönetim şekli "en önemli insanlar tarafından yönetim" anlamına gelen aristokrasi olarak bilinir. Aristokratlar bazen çok popüler değillerse kendilerinin yerine yönetim için saygı duyulan önemli insanları seçiyorlardı. Bu sisteme de "oligarşi" denir.

Ticari etkinlikleri arttıkça tüccarlar ve zanaatkarlar zenginleştiler ve aristokrasiye karşı gelmeye başladılar, politikada kendilerine yer talep ettiler. Bu farklı sosyal gruplar arasında sık sık ayaklanmalara sebep oldu

Barışı getirmek için insanlar bazen bir kişinin tek başına yönetmesine razı oluyorlardı MÖ 621de Atina halkı kendilerini yönetmesi için Drakon adlı bir kişiyi atadı. Drakon bir dizi çok katı yasayı yürürlüğe koydu. Ekmek çalmanın cezası ölümdü.KAYNAK:
Spoiler
[close]