Konu: Hitit Mitolojisinden "Teşup"  (Okunma sayısı 807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı The Enemy

  • Level 11
  • İleti: 2963
  • MENTOR
Hitit Mitolojisinden "Teşup"
« : 10 Ocak 2014, 17:43:40 »
Fotoğrafı geçtiğimiz yaz tatil için gittiğim memleketim Amasya'da bizzat ben çekmiştim. Sizinle de paylaşmak istedim.


Hitit Tanrı Heykelciği
Arkeoloji literatüründe "Amasya Heykelciği" veya "Hitit Fırtına Tanrısı Teşup" olarak tanınan eser, dünya arkeolojisinin ünik eserlerinden biridir.

Amasya merkez Doğantepe Beldesi'ndeki bir höyükte 1962 yılında tesadüfen bulunmuştur. Bronzdan, döküm tekniğiyle yapılmış olan eserin bacakları kolları ve bazı parçaları henüz bulunamamıştır.

Hitit İmparatorluk Dönemi kaya kabartmalarında yer alan tanrı tasvirleri ile, özellikle Boğazköy (Hattuşaş) Yazılıkaya açıkhava tapınağındaki tanrı kabartmaları ile benzerlik gösterir.

Sivri külahlı, kısa etekli, öne doğru adım atmış vaziyette duran, eserin mevcut bölümünün yüksekliği 21,5 cm., ağırlığı ise 1.340 gr.dır.

Hitit İmparatorluk Dönemine (M.Ö. 1400-1200) ait olup bulunabilen diğer metal heykeller içerisinde en büyük boyuttaki insan heykelidir. Kalın kaşları, çukur gözleri, düzgün yivli hatlarıyla ılımlı görünmekle beraber, güçlü ve mağrur bir ifadeye sahiptir.

Bu eserin bulunduğu yer, yani Doğantepe'nin bir höyüğü dediği yer eskiden bir köy idi arkadaşlar. Höyüğün şu anki nüfusu çok az, bir iki aile yaşıyor.
Şuanki Amasya Belediyesi'nin planı Doğantepe köyünü boşaltıp, önemli gördükleri yerlere dinamit bağlayıp patlatmak ve böylece yeni eserler bulabilecekler.
Ayrıca bu heykelin bulunduğu kayanın üzerine bizzat çıktım ve çıkarıldığı ortam gerçekten çok garip. Köy yükseltili olmadığından heykelin bulunduğu kayadan tüm köyü görebiliyorsunuz.
Umarım, verdiğim bilgi sizin de ilginizi çekmiştir ve faydalı olmuştur.
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2014, 17:45:41 Gönderen: The Enemy »