Konu: İlk İmparatorluklar  (Okunma sayısı 2032 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Constable

 • Level 11
 • İleti: 2749
 • Good old days
İlk İmparatorluklar
« : 11 Ocak 2014, 12:32:48 »
İLK İMPARATORLUKLAR

İlk Mezopotamya halklarının düzenli şehirleri ve yönetimleri vardı, büyük ve karmaşık ticaret ağları kurmayı başarmışlar, şaşırtıcı sanat eserleri ve teknolojiler üretmişlerdi. Ne var ki bu canlılık aynı zamanda bölgeyi istikrarsız da kılıyord, çünkü farklı halklar iktidar ve toprak içi birbirleriyle rekabet ediyordu.
Akkad İmparatorluğu
Akkad toprakları Sümer'in kuzeyine kadar uzanıyordu. Halkı Sümerlerle aynı yazıyı kullansa da Akkadca olarak bilinen farklı bir dil kullanıyorlardı.MÖ 2370de Akkad'da Sargon adlı büyük bir lider doğdu.Efsaneye göre annesi Sargon henüz bebekken sazdan yapılma bir sepetin içine koyup Fırat sularına bırakır. Sargonu başkaları bulup kurtarır. Sargon büyüyüp Kiş'de büyük bir devlet adamı olur. Ama Sargon hırslıdır ve çok geçmeden Kiş kralını devirip iktidarı ele geçirir. Büyük bir ordunu başına geçip Akkad'a saldırarak şehirlerini birer birer fetheder. Fakat bunlarla tatmin olmayan Sargon Sümer'i  de fethetmek ister. Çok geçmeden yola koyulur ve İran körfezi ve Akdeniz kıyıları arasında geniş topraklara hakim oldu. Bu dünyanın ilk imparatorluğuydu. Sargonun ardılları imparatorluğu korumak için büyük çaba harcarlar. Ama tehlike kapıdadır. Sümer şehirleri güçlü bir isyan başlatır. Çok güçlü bir dağ kabilesi olan Gutiler Akkadı işgal etti ve MÖ 2230da imparatorluk dağıldı ve bölge savaşa sürüklendi.Ur
Akkad İmparatorluğunun yıkılmasından sonra çıkan savaş MÖ2113te Ur'un üçüncü kral hanedanının Sümer'i egemenliği altına almasına kadar sürdü. Şehirleri Sümer krallarının elinde kaldı ama Ur kralına uymak ve itaat etmek zorundaydılar. Ur kralları zengindi. Birçok muhteşem tapınak ve sarayla birlikte kanal sistemi inşa ettiler. Ayrıca bir bölümü günümüze kadar ulaşan büyük ve çamur tuğlalardan oluşan Ur zigguratını yaptırdılar. İmparatorluk bir süre daha böyle gelişmeye devam etti.

Ur'un güneyinde verimsiz çöllerde bir grup göçebe yaşıyordu. Hayvancılıkla geçiniyorlardı. Hayvan etleri, hurma , buğday ile besleniyorlardı. Ammurlular denilen ve Ur hanedanın yönetimindeki bu göçebeler imparatorluğun içindeki verimli topraklara göç etmeye başladılar. Çok geçmeden İmparatorluğu bir arada tutmak zorlaşmaya başladı. MÖ 2006da imparatorluğun bir parçası olan Elam adlı bir krallık Ur'a saldırdı ve imparatorluk yıkıldıBabil
Ur'un düşüşünden sonra Ammurlular mezopotamyaya akın etti. Bir grup, başkenti Babil olan küçük bir devlet kurdular. Ammurlular yeni yurtlarının kültürüne hızla uyum sağladı. MÖ 1792de Haammurabi adlı genç bir adam Babil'in başına geçti. Hammurabi askeri bir dehaydı ve kısa sürede Sümer ve Akkad topraklarını egemenliği altına aldı. Dört Cihetin Kralı olarak tanınıyordu çümkü ona göre imparatorluğu bütün dünyayı kapsıyordu. Hammurabi aynı zamanda bilge bir yöneticiydi.Hammurabi tüm gücü kendisinde topladı ama Akkad , Sümer geleneklerine de saygı gösterdi. Hammurabi aynı zamanda imparatorluğu için bir kanunname hazırlattı ve bölge kısa sürede yeniden barışa kavuştu. Stel denilen bu kanunlar şaşırtıcı bir şekilde günümüze kadar ulaşmıştır. Hammurabinin ardılları MÖ 1595e kadar Babili yönettiler ama kuzeyden gelen savaşçı Hitit kavmi şehri yağmaladı ve imparatorluk çöktü.KAYNAK:
Spoiler
[close]
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2014, 13:05:51 Gönderen: mehmetozan »

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • Bölüm Sorumlusu
 • *
 • İleti: 8091
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Ynt: İlk İmparatorluklar
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2014, 12:33:51 »
Constable  yine kaynak eklemeyi unutmuşun, hemen ekle kaynağı.

3.bir kez rastlarsam uyarmadan kilitlerim.

Çevrimdışı Constable

 • Level 11
 • İleti: 2749
 • Good old days
Ynt: İlk İmparatorluklar
« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2014, 12:37:19 »
hıh srn* öncekilerin hepsine kaynak ekledim zaten.
buna unutmuşum hatırlattığın için çok teşekkürler

Çevrimdışı GamerGenc

 • Level 10
 • İleti: 1312
 • 'Aut viam inveniam aut faciam'
Ynt: İlk İmparatorluklar
« Yanıtla #3 : 11 Ocak 2014, 22:58:55 »
kitabı alabileceğim bir yer söyler misin Constable? Çok güzel geldi kitap.

Çevrimdışı Constable

 • Level 11
 • İleti: 2749
 • Good old days
Ynt: İlk İmparatorluklar
« Yanıtla #4 : 15 Ocak 2014, 20:59:21 »
Valla bizim okula kitap fuarı gelmişti oradan aldım, başka nerede bulunur bilmem.