Konu: Kral Yolu  (Okunma sayısı 6728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mouth Of Sauron

  • Level 14
  • İleti: 7194
  • Türk,Türk olduğu için asildir.
Kral Yolu
« : 14 Ocak 2014, 17:50:25 »


Kral Yolu Nedir?
Kral yolu; Efes?ten başlayıp Mezopotamya?ya kadar uzanan Perlerin kralı I. Darius tarafından  M.Ö. 5. yüzyılda onarılmış ve yeniden düzenlenmiş, antik ve en önemli ticaret yollarından birisidir.
Kral Yolu tarihe Pers Kral yolu olarak geçmiştir. Toplam uzunluğu tahmini olarak 2700 kilometre civarındadır.

Kral Yolunun Yapılmasının Amacı
Kral Yolu, Büyük imparatorluk boyunca Efes'den Persepolis'e kadar hızlı ulaşımı kolaylaştırmak, doğu ile batı arasındaki elçilik faaliyetlerinde elçilerin hızlı ve güvenli şekilde seyahat etmelerini sağlamak için yapılmıştır.

Kral Yolunun Önemi
Kral Yolunun Yapılması sonucunda doğu ve batı arasında ticaretin ve kültürel etkileşimin hızlanmasını sağlamıştır. Anadolu tarihinin bilinen en eski yolu Kral Yolu?dur

Kral Yolu Nereye Kadar Ulaşmaktadır
Batıda Sardis ve Efes'ten başlayarak (Türkiye'de İzmir'in 95 km kadar doğusunda), doğuya doğru şu anki Türkiye'nin orta kuzey kısmından Asur'un başkenti Nineveh'a (şu anki Musul, Irak) varmaktadır, daha sonra Babil'in (şu anki Bağdat, Irak) güneyine geçmektedir. Babil'in yakınından, yolun iki ayrı yola ayrıldığı düşünülmektedir, bir tanesi kuzeybatıya daha sonra batıdan Ecbatana ve oradan da İpek Yolu ile beraber gitmektedir, diğer yol ise doğuya devam ederek Pers başkenti Susa'ya (şu anki İran) ulaşmaktadır ve daha sonra güneydoğudan Persepolis geçmektedir.


Spoiler
[close]
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2014, 17:50:42 Gönderen: Mouth Of Sauron »
There is no light that can defeat darkness!