Konu: Roma Ordusu  (Okunma sayısı 1498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Faramir

  • Level 12
  • İleti: 3320
  • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
    • Ege Tanıl Blogspot
Roma Ordusu
« : 18 Ocak 2014, 02:17:20 »

Peasantseasantslar zırh giymeyen kask giymeyen kalkan kullanmayan 20 cm lik bıçakla savaşan halk arasından gönüllü seçilmiş düşmana ilk saldırıyı yapan düşmanı oyalamak için kullanılan askeri birliktir.yorulduklarında yerlerini town watchlara bırakırlar.

Town Watch:town watchlar zırh giymeyen yuvarlak kalkan kullanan silah olarak boyu 150 cm olan mızrak kullanan düşmana ikinci saldırıyı yapan askeri birliktir.yorulduklarında yerlerini auxilialara bırakırlar.

Auxilia:auxilialar gümüş zırh giyen yuvarlak kalkan kullanan silah olarak boyu 150 cm olan mızrak kullanan düşmana üçüncü saldırıyı yapan askeri birliktir.yorulduklarında yerlerini hastatilere bırakırlar.

Hastati:hastatiler genç ve tecrübesiz askerlerdir.gümüş bir zırh dikdörtgen kalkan silah olarak 130 cm boyunda mızrak ve 50 cm boyunda gladius kullanırlardı.düşmana dördüncü saldırıyı yapar yorulduklarında yerlerini kendilerinden daha tecrübeli ve deneyimli birlik olan triariilere bırakırlardı.

Triarii:triariiler gümüş bir zırh dikdörtgen kalkan silah olarak 200 cm boyunda mızrak kullanırlardı düşmana beşinci saldırıyı yaparlar onlar savaşırken diğer birlikler onların arkasına geçer ve böylece roma ordusu savaşta hep taze olur büyük bir direnç gösterirdi.

Gladyatör:gladyatörler arenalarda birbirleriyle savaşan kölelerdir.roma ordusu savaşa gittiği zaman orduyla birlikte savaşa giderler.zırh giymezlerdir.silah olarak 50 cm boyunda gladius kullanırlardı.

Praetorianraetorianlar sarayı korumakla görevli roma ordusunun elit askerleridir.roma ordusunda en iyi savaşan askerlerden seçilirlerdi.gümüş bir zırh dikdörtgen kalkan kırmızı pelerin silah olarak 130 cm boyunda mızrak ve 50 cm boyunda gladius kullanırlardı.çok iyi savaştıklarından dolayı istedikleri zaman isyan çıkartabilirlerdi.ayrıca istedikleri roma kralını öldürür yerine istedikleri roma kralını geçirebilirlerdi.tarihte hiçbir roma imparatoru eceliyle ölmemiş, hepsi praetorianlar tarafından öldürülmüştür.

Arcani:arcaniler roma ordusunda savaşan şövalyelerdir.siyah kalın zırh giyerler kask olarak yüzlerini saran noktalı kask giyerler silah olarak 2 tane 50 cm boyunda gladius kullanırlardı.

Lejyoner:lejyonerler roma ordusunun çekirdeğini oluşturan olmazsa olmaz bir birliktir.gümüş bir zırh dikdörtgen kalkan silah olarak 130 cm boyunda mızrak ve 50 cm boyunda gladius kullanırlardı.defansif birliktiler düşmana asla saldırmaz daima düşmanın saldırmasını beklerlerdi.düşman saldırdığında tosbağa dizilişi adı verilen bir düzenle düşmana karşı büyük bir savunma yaparlardı.

Roman Archers:roman archersler roma okçularıdır.zırh giymez kask giymez silah olarak 100 cm boyunda yay 50 cm boyunda ok ve 20 cm boyunda bıçak kullanırlardı.

Velites:velitesler roma ordusunda mızrak fırlatan birlikti.deriden zırh giyer silah olarak 200 cm boyunda mızrak ve 20 cm boyunda bıçak kullanırlardı.fakir halktan seçildikleri için küçümsenirlerdi.

Light Auxilia:light auxilialar mızrak fırlatan keskin nişancı bir birlikti.gümüş bir zırh silah olarak 200 cm boyunda mızrak ve 20 cm boyunda bıçak kullanırlardı.

Archer Auxilia:archer auxilialar roma ordusunda deneyimli ve keskin nişancı bir okçu birliğiydi.gümüş bir zırh silah olarak 100 cm boyunda yay 50 cm boyunda ok ve 20 cm boyunda bıçak kullanırlardı.

Wardogs:wardogslar rotweirler cinsinde saldırmaya ve savaşmaya eğitilmiş savaşçı köpeklerdir.roma ordusu çok zor durumlarda bu köpekleri kullanır.her biri 3 asker tarafından tutularak düşman ordunun karşısına geçiririr ve orduya doğru salınır.

Equites:equitesler roma süvarileridir.gümüş bir zırh yuvarlak kalkan silah olarak 130 cm boyunda mızrak ve 50 cm boyunda gladius kullanırlardı.

Roman Cavalry:roman cavalrylar roma askerleri arasından seçilmiş tecrübesiz süvarilerdir.gümüş bir zırh yuvarlak kalkan silah olarak 130 cm boyunda mızrak ve 50 cm boyunda gladius kullanırlardı.

Legionary Cavalry:legionary cavalrylar roma lejyonerleri arasından seçilmiş tecrübeli süvarilerdir.gümüş bir zırh yuvarlak kalkan silah olarak 130 cm boyunda mızrak ve 50 cm boyunda gladius kullanırlardı.

Praetorian Cavalryraetorian cavalrylar roma ordusunun en iyi süvarileridir.gümüş bir zırh dikdörtgen kalkan silah olarak 130 cm boyunda mızrak ve 50 cm boyunda gladius kullanırlardı.

Cavalry Auxilia:cavalry auxilialar mızrak fırlatan süvarilerdir.gümüş bir zırh silah olarak 200 cm boyunda mızrak ve 20 cm boyunda bıçak kullanırlardı.

Ballista:ballistalar dev ok makinalarıdır 300 cm boyunda dev bir ok bir yay şeklinde makinaya yerleştirilir ve düşmana fırlatılırdı.

Mancınıklar:mancınıklar 300 kişinin çektiği ve kullandığı kale kuşatmalarında düşman kalesine kayalıklar çoklu taşlar ve ateş topları fırlatan düşman kalesinin surlarını yıkarak surlardan askerlerin kaleye girmelerini sağlayan kuşatma silahıdır.

Şahmerdanlar:şahmerdanlar 100 kişinin çektiği ve kullandığı kale kuşatmalarında düşman kalesinin kapısını kırarak askerlerin kaleye girmelerini sağlayan kuşatma silahıdır.

Savaş Kulesi:savaş kulesi 500 kişi tarafından çekilen ve kullanılan kale kuşatmalarında düşman kalesinin surlarına yaklaştırılır ve kapısı açılır kapısı açıldığı zaman kulenin kapısından kuleyle sur arasında oluşan köprüden kulenin içindeki askerler surlara geçerler ve surlardaki askerlerle savaşırlar.

Merdivenler:merdivenler 50 kişi tarafından taşınan ve kullanılan kale kuşatmalarında düşman kalesinin surlarına dayanarak bu surlara dayanan merdivenlerden askerler surlara tırmanırlar ve surlara çıkarak surlardaki askerlerle savaşırlar.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2014, 02:34:35 Gönderen: Faramir »
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc