Konu: Roma Tarihi - 1 - Krallık Dönemi  (Okunma sayısı 2444 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Constable

 • Level 11
 • İleti: 2749
 • Good old days
Roma Tarihi - 1 - Krallık Dönemi
« : 10 Ocak 2014, 19:04:15 »
Herkese iyi günler arkadaşlar. Ansiklopedilerimden yararlanarak Roma  tarihini yükselişten yıkılışa kadar yazmaya karar verdim. 3 bölümden oluşacak sırasıyla Roma Krallığı - Roma Cumhuriyeti ve Roma İmparatorluğu şeklinde.  İzninizle başlıyorum.
KAYNAK:
Spoiler
[close]

Roma'nın Kuruluşu

3000 yıl kadar önce Latinler olarak bilinen kabilelerbugünkü İtalyanın Tiber nehri kıyılarındaki tepelere yerleşti. Küçük köylerden oluşan gruplar zamanla büyüyerek antik dünyanın en görkemli şehrini yarattı.Latinlerin Ülkesi:
Latinler İtalya'nın batı sahillerindeki bereketli topraklarda yaşıyorlardı. Latincenin eski biçimini konuşuyorlardı. İtalya'da yaşadıkları bölge zmanla Latium olarak anılmaya başlandı. Latinler genelde tarım ve hayvancılıkla uğraşırlardı. Milattan Önce 1000 civarında ilerde Görkemli Roma şehrini oluşturacak tepelere ilk köyleri kurmaya başladılar. Bu bölgenin birçok doğal üstünlüğü bulunuyordu. Tiber Nehri'nin daraldığı bu noktada, ortasında ada da bulunmasının avantajıyla nehrin bir yakasından diğer yakasına kolayca geçiş yapabilmek mümkündü. Deniz sadece 25 km uzaktaydı. Tekneyle ulaşılabilecek kadar yakın, Akdeniz korsanlarından korunacak kadar uzaktı. Ayrıca tepeleri kullanarak yaklaşan düşmanın yerini kolayca saptayabiliyorlardı ve geldiklerinde onları püskürtüyorlardı.

  Latinler ilk dönemde tavanları sazdan yapılma ahşap kulübelerde yaşıyorlardı. Evlerini nehir kıyısındaki tepelere inşa ediyorlar ve aşağıdaki bataklığı ölülerine mezar olarak kullanıyorlardı. Zamanla küçük tepelerden aşağıya doğru yayıldılar ve MÖ 8. yüzyılda birleşerek Roma'yı kurdular.
Mitolojik Söylentiler ve Efsaneler:
Çok sonraları yaşayan Livius adındaki büyük Roma tarihçisi bir Yunan halk efsanesini ve bir Roma halk hikayesini birleştirerek daha ihtişamlı bir kuruluş efsanesi yarattılar ve bunu ilgi çekici hale getirmeyi başardılar.

Roma geleneğine göre. Hikaye Yunan efsanevi kahraman olan Aenesis'in soyundan gelenlerin ikisi Remus ve Romulus kardeşlerdi. Çocukların büyük amcası Amulius onların ortadan kaldırılmasını ve Tiber Nehrine atılmalarını emreder. Fakat Amiliusun adamları bebeklere acırlar ve onları bir beşiğe koyarak nehre bırakırlar. Kıyıya yanaştıklarında onları dişi bir kurt bulur ve onları şefkatli bir çoban buluncaya kadar yetiştirir ve onları besler. Çocuklar büyüdüğünde kötü niyetli büyük amcalarını öldürürler ve Tiber kıyısına bir şehir kurmaya karar verirler. Şehir inşa edilirken Remus kardeşi ile dalga geçer ve şiddetli bir kavga başlar. Romulus Remus'u öldürür ve yeni şehrin tek kralı olur ve şehre adını verir.

Roma geleneğine göre olay MÖ 753te gerçekleşmiştir.
Roma'nın Büyümesi

MÖ 8de Roma bir şehir olma yolunda devam ederken Latinler İtalyada yaşayan halklardan sadece biriydi Latinlerin kuzeyinde büyük Etrüksler vardı, güneyde ise Yunan kolonileri yer alıyordu. İki bölgenin arasında ise Sabinler gibi birçok çiftçi kabile vardı. Bu kavimler Roma tarihinin ilk dönemlerinde rol oynadılar.


Sabin Kadınları:
Romalı tarihçi Liviusa göre erken dönemde Romadaki kadın nüfusu oldukça azdı. Latinler yakın bölgede yaşayan ve hayvancılıkla geçinen Sabinleri çeşitli oyunların oynandığı bir şenliğe davet ederler ve sonrada tüm kadınları kaçırırlar. Hikaye kuşkulu (ve saçma :P) görünse de ilk yerleşimcilerden bazıları Sabinlerden oluşuyordu. Belki de hikaye bu halkın nasıl Romaya geldiğini açıklamak için ortaya atıldı


Magna Greacia:
MÖ750de Yunan koloniciler güney İtalya ve Sicilya kıyılarında şehirler kurmaya başladılar. Yunan etkisi o kadar büyüktü ki Romalılar daha sonra bu bölgeyi "Magna Greacia" diye anmaya başladılar.

Yunanlılar kaliteli çanak çömlek madeni eşya ve şarap gibi ticari eşya ve şarap gibi ticari eşyaların yanı sırabilim edebiyat ve mimarilerini de yarımadaya getirdiler. Tüm bunların Roma kültürüne büyük etkisi oldu.Etrüskler:
İtalyanın kuzeyinde kalan kısmını kontrol altına alan Etrüskler ilk dönemde Romayı en çok etkileyen topluluktu. Nerden geldikleri bilinmiyordu. Bazıları İtalyanın yerlisi olarak tanımlarken bazıları ise Doğu Akdenizden geldiklerini söyler.
İyi planlanan şehirleriyle Etrüsklerin en parlak dönemi MÖ 800 ve MÖ 400 arasındaydı

Etrüskler güneydeki Yunanlılarla ticari ilişkiler kurdu ve onlardan alfabelerini aldı. Daha sonra Romalıların bu alfabeyi kullanışında Etrüsklerin büyük rolü oldu. Etrüskler oldukça yetenekli bir sanatçılardı. Tunç ve pişmiş topraktan gösterişli heykeller yapıyorlardı ve mezarlarını canlı duvar resimleritle süslüyorlardı. Bugün Romaya atfedilen şeylerin çoğu Etrüsklerden miras kalmıştır. Etrüskler at arabası yarışlarından ve gladyatörlerden de keyif alırlardı. Kanalizasyonlar, su kemerleri ve kemerli yapılar inşa ederlerdi.Roma Kralları:
Krallığın ilk dönemlerinde yaşlılar meclisi (senes) vardı. Seneste önerilen ve seçilen kişi kral oluyordu. Roma geleneğine göre yedi kraldan oluşan bir dönem vardır ve son üçünün Etrüsk olduğu söylenir.Roma Etrüsklerin Tiber üzerinden geçtikleri ticaret rotası üzerinde bulunuyordu ve uzmanların görüşüne göre Roma MÖ 600de Etrüsklerin eline geçti. Etrüsklerle birlikte Roma etrafı duvarlarla çevrili, halka açık meydanı , tapınakları ve kanalizasyon sistemi olan bir şehir haline geldi.
Yarın Roma Krallığının yıkılışı ve cumhuriyete geçişini anlatmaya çalışacağım
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2014, 19:47:37 Gönderen: Constable »

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • Bölüm Sorumlusu
 • *
 • İleti: 8091
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Ynt: Roma Tarihi - 1 - Krallık Dönemi
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2014, 19:15:10 »
Kaynak eklemeyi unutma, yoksa konu kilitlenir. Kaynak da lütfen vikipedi olmasın. Vikipediyi açıp konuyu okumak çok zor değil.

Ayrıca tüm bölümleri tek başlık altından paylaş.

Çevrimdışı Constable

 • Level 11
 • İleti: 2749
 • Good old days
Ynt: Roma Tarihi - 1 - Krallık Dönemi
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2014, 19:19:15 »
tamam :) kaynak ekliyeceğim şu an kalan kısmı yazıyorum.

Çevrimdışı Constable

 • Level 11
 • İleti: 2749
 • Good old days
Ynt: Roma Tarihi - 1 - Krallık Dönemi
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2014, 19:48:02 »
kaynak eklendi ve kalan kısım yazıldı tbr*

Çevrimdışı Mouth Of Sauron

 • Level 14
 • İleti: 7194
 • Türk,Türk olduğu için asildir.
Ynt: Roma Tarihi - 1 - Krallık Dönemi
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2014, 20:01:49 »
Roma'nın kurucularının Truva'dan kaçan Aeanas önderliğinde ki mülteciler olduğu söylenmektedir..
There is no light that can defeat darkness!

Çevrimdışı Constable

 • Level 11
 • İleti: 2749
 • Good old days
Ynt: Roma Tarihi - 1 - Krallık Dönemi
« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2014, 17:53:29 »
sömestrda devam edeceğim

Çevrimdışı necomedia

 • Level 5
 • İleti: 139
 • Total War Türkiye
Ynt: Roma Tarihi - 1 - Krallık Dönemi
« Yanıtla #6 : 15 Ocak 2014, 16:15:38 »
akçe kasamazsın deyip konularımı kitleyip kendileri akçe kasan tiplere selamlar.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2014, 13:32:24 Gönderen: necomedia »

Çevrimdışı alboratunay

 • Level 10
 • İleti: 1332
 • Savaş . Yağmala . İstila et . Yok et .
Ynt: Roma Tarihi - 1 - Krallık Dönemi
« Yanıtla #7 : 15 Ocak 2014, 16:21:35 »
türk tarih kurumu, roma cumhuriyeti, prof. dr. halil demircioğlu

bu kaynaktan hatırladığım !! romanın kuruluşunda direkt etrusk krallarının sebep olması yazıyordu.

bu etrusk krallarının da kökenini efsaneye göre truvadan kaçan aeneas'a bağlıyordu.

yani roma halkı, yani latinler, kabile şeklinde dağınık bi şekilde ALBA LONGA dağının eteklerinde yaşıyor. etrüsk kralları gelip burda racon kesip şehri kuruyorlar. hatta o çağa göre sıradan barbar kabile şeklinde yaşayan roma latinlerine, şehirleşme ve devlet anlayışını getiren etrüsklerdir.


eksik yada yanlış hatırladığım varsa düzeltilmekten onur duyarım.


Doğru olabilir... Ama ben sanmıyorum böyle bir şey olacağını ...Çünkü medeniyetin 3 ülkesi vardır ; Roma , Çin(!) , Mısır... Yani ben sanmıyorum ki göç edipte Kuzey İtalya'ya yerleşen Etrüskler bir medeniyet kurdu...
Güçlü ol . Ama güçlü olduğun için hak etmeyeni ezme .

Çevrimdışı efeksk35

 • Level 10
 • İleti: 1313
 • Forumun Göçebesi :D
Ynt: Roma Tarihi - 1 - Krallık Dönemi
« Yanıtla #8 : 15 Ocak 2014, 16:25:51 »
Roma'nın kurucularının Truva'dan kaçan Aeanas önderliğinde ki mülteciler olduğu söylenmektedir..
Fantastik Tarih kitap yazarı Rick Riordian da aynı şeyden bahsediyordu.
uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. trebon kasabasını yakıp kül ettim. felurian'la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. çoğu insanın alındıgından daha küçük bir yaşta üniversite'den atıldım. başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım. benim adım kvothe. belki beni duymuşsunuzdur."