Konu: Necronomicon  (Okunma sayısı 5308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kuvvetmira45

 • Erkan-? Harbiye
 • Level 10
 • İleti: 1121
  • Keskin Nişancı - Kendi Blogum
Necronomicon
« : 23 Ekim 2010, 09:49:45 »
Necronomicon, Howard Phillips Lovecraft'ın kendi yarattığı Cthulhu Mitosu'nu desteklemek için çoğu öyküsünde bahsini geçirdiği kurmaca kitap. ilk olarak "The Hound" (1924) başlıklı Lovecraft öyküsünde yer alır.

8. yüzyılda Abdul Alhazred adlı bir Arap tarafından yazılmıştır.Latinceden çevirisi Lovecraft'ın iddiasıyla Ölüler Yasasının Simgesi (necros:ölü, nomos:yasa, eikon:simge) başka bir yaklaşımla ise Ölülerin Sınıflandırılması (necros:ölü, nemo:sınıflamak, ikon:nötr sıfat eki)dir. Yazar, kitabın özgün adının Kitab Al Azif olduğunu ve 950 yılında Theodorus Philetas tarafından Yunancaya çevrildiğini söyler.
Piyasada birbirinden tamamen farklı birçok Necronomicon bulmak mümkündür. Bunlardan en çok bilineni "Simon" Necronomicon'u denilen kitaptır. Bu Kitap Sümer mitolojisiyle bağlantılıdır.

Bir Lovecraft hayranı tarafından hazırlanmış Necronomicon örneği...


Necronomicon okülttür. Lovecraft öykülerinin çoğunda Necronomicon'dan bir tiksinti ile bahseder. O gizin araştırılması sonucu ortalığa çıkan/çıkabilecek şeylerden bahseder. Tasarımının sahibi bilinmemekle birlikte Necronomicon Gate olarak bilinen bir tür okült de Necronomicon'un piyasadaki örnekleri üzerinde görülebilmektedir.

Lovecraft'ın yarattığı bu hayali kitabın müzikte etkilerine sıklıkla rastlanır.
Nox Arcana adlı grubun Necronomicon adında bir albümü vardır. Albüm genel olarak Lovecraft'a adanmıştır ve Cthulhu Mitosu ile ilgili şarkılar bulunmaktadır.
Kataklysm adlı death metal grubunun simgesinin içinde Necronomicon Gate bulunmaktadır.
Cold Winter Sun adlı ingiliz metal grubunun demosu da Lovecraft'a adanmıştır ve Necronomicon adlı bir şarkısı vardır.
Warcraft'ın internet üzerinden en çok oynanan haritası olan DotA-Allstars'da bir eşyanın adı Necronomicon'dur. Karakterler kitabı kullanarak necrominion adlı ölü canavarlar diriltebilirler.
Şilili bir grup olan Attomic Agressor'un Necronomicon adlı bir şarkısı vardır.
Evil Dead/Şeytan'ın Ölüsü/Kötü Ruh serisi. Bu seride olaylar direkt olarak Necronomicon bazlıdır ve ana karakter Ash'in (Bruce Campbell) başına gelenlere de bu kitap sebep olur. Ancak bu Necronomicon Lovecraft Necronomicon'unu değil de "Simon" Necronomicon isimli kitabı baz alır.

Peki yukarıda da geçen Cthulhu nedir?

Cthulhu, Howard Phillips Lovecraft'in yarattığı Cthulhu Mitosu'ndaki Yüce Eskiler'den (Great Old Ones) biridir. Cthulhu'nun devasa boyutları ve ima ettiği dehşet ilk akla gelen özellikleridir. İsminin telaffuz edilişi tam olarak belirtilememiştir ancak ingilizce'de bazen "ketuuluu" gibi okunur.
Cthulhu ilk olarak Lovecraft'in "Cthulhu'nun Çağrısı" (The Call of Cthulhu) (1928) isimli kısa hikâyesinde görünmüştür.


Cthulhu'nun detaylı betimlemeleri heykelleri baz alınarak yapılmıştır. Hikayede ilk görünen heykel "aynı anda bir ahtapotun, bir ejderin ve bir insan bozuntusunun resimleri [...] etli, duyargalı bir kafa gelişmemiş kanatlı, grotesk ve pullu bir bedenin üstünde duruyordu; ancak onu şok edici kadar korkutucu yapan bütün genel hatlarıydı." şeklinde tanımlanmıştır. Bir polis baskını sonrasında ele geçirilen heykel "Belirsiz antropoit hatlarına sahip bir canavar [...] ancak ahtapot benzeri ve suratı duyargalarla dolu bir kafaya, pullu lastiksi görünüşlü bir bedene, ön ve arka bacaklarında çok büyük pençelere ve sırtında uzun, dar kanatlara sahipti." şeklinde anlatılmıştır.
Cthulhu'nun kendisi sonunda göründüğünde, "yaratık bütün tanımlamarın ötesindeydi [...] yürüyen ya da tökezleyen bir dağdı O" diye betimlenmiştir ve "gevşek pençeler"'e sahip olduğu söylenmiştir.
Cthulhu'nun Arabistan merkezli dünya çapında bir mehzebi vardır. Mehzep liderlerinin Çin dağlarında oldukları ve ölümsüz oldukları söylenmiştir.
Yüce Eskiler'in şekilli oldukları ama et ve kandan değil, madde diye tanımlanamayacak bir şeyden var oldukları, yaşamadıklarını ama ölü de olmadıkları, Cthulhu'nun büyülerinin hepsini koruduğunu ve "yıldızlar uygun konuma geldiklerinde" yeniden dünyaya çıkacakları, Mehzeb'in görevinin yıldızlar doğru konuma geldiklerinde Yüce Eskiler'i serbest bırakmak olduğu, ve Yüce Eskiler'in telepetik olup insanların rüyalarıyla oynayarak Cthulhu mehzebini kurdukları bilgilerini verir polisin sorguladığı Yaşlı Castro isimli bir mehzep üyesi.
Mehzebin baz aldığı bir de kitap vardır Necronomicon adında. Necronomicon Deli Arap Abdül Alhazred tarafından yazılmıştır ve "pek çok tartışmalara yol açmış" olan "Sonsuza dek yatabilen ölü değildir, ve tuhaf uzak zamanlarda (ing. Aeons) ölüm bile ölebilir." dizelerinden bahsedilir. Mehzep ayrıca bilinmeyen bir dilde söylenen şu formülü tekrar erder: "Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn", çevirisi ise aşağı yukarı "R'lyeh'deki evinde ölü Cthulhu düş görerek bekliyor"dur.

Cthulhu'nun ayrıca "Deliliğin Dağlarında", "Dunwich Korkusu", "Karanlıkta Fısıldayan" ve "Innsmouth Üzerindeki Gölge"'de bahsi geçer. Inssmouth Üzerindeki Gölge'de ise Cthulhu'nun ayrıca "Deep One" isimli insan-kertenkele-balık kırması yaratıklar tarafından da tapıldığı öğrenilir.

"Cthulhu Mitosu" ismi Lovecraft'in ölümünden sonra yazılarının basılmasını ve tanıtılmasını sağlayan arkadaşı August Derleth tarafından (HPL'nin ölümünden sonra) bulunmuştur. Derleth'in kurduğu evrende ise Yüce Eskiler (kötü) ve Yaşlı Tanrılar (iyi) savaşmaktadır, Derleth'in bu enterpretasyonu çoğu Lovecraft hayranı tarafından "iyi köyüye karşı" denaryosu kurduğu için eleştirilir.
Ayrıca Cthulhu Mitosu bir sürü yazar tarafından kullanılmış olan ve üzerine hikâye kurmak için çok kapsamlı bir evrendir.
Cthulhu'nun (ve Mitos'un) ayrıca popüler kültürde müziklerden filmlere kadar çok büyük bir etkisi olmuştur.
Müziklerde Metallica'nın yazdığı "The Call of Ktulu" (enstrümental, Ride The Lightning albümünden) ve "The Thing That Should Not Be" (Master of Puppets albümünden) ve gotik-korku müzik grubu Nox Arcana'nın hazırladığı 21 parçalık "Necronomicon" albümü sayılabilir.
Filmlerde ise Lovecraft'in bazı hikâyeleri direkt uyarlanmıştır (örn: Herbert West-Reanimator ve sessiz film Call of Cthulhu), bazen de Lovecraft temaları etki etmiştir (en ünlü örnek "Evil Dead" - Kötü Ruh/Şeytan'ın Ölüsü film serisidir, orada Necronomicon olayların başlama noktasıdır; uzak bir örnek ise hikâye işlenişi olarak Deliliğin Dağlarında ile benzerlik gösteren "Alien" - Yaratık dır).
Cthulhu Mitosu oyunlara da uyarlanmıştır, özellikle rol yapma oyunu Call of Cthulhu olarak. Gene filmlerdeki gibi Lovecraft temalarından etkilenmiş bilgisayar oyunları vardır (Alone In The Dark'tan World of Warcraft'e kadar), ve de 2005 yılının korku oyunu "Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth, bir sürü örnek içinden sayılabilir.
Cthulhu'nun ve öbür Mitos elementlerinin resimleri de yapılmıştır.

Cthulhu'nun bir betimlemesi...


Diğer kaynaklarda Necronomicon

Necronomicon nedir? Ne olduğunu hakkında anlatılanlar bile ciltleri dolduruyor."Arabın Kitabı" , "Ölülerin Çağrı Kitabı" ,"Ölü İsimlerin Kitabı" , "Çıldırtan Kitap" gibi birçok isim takılmış olan mistik bir kitap bu.Yazarının adı El Hazret ya da El Azif.Şamlı bir arap kendisi. Gerçek bir büyü kitabı Necronomicon. Bazılarına göre hiç var olmadığı , birileri tarafından insanları korkutmak için uydurulduğu ; bazılarına göre ise var olduğu fakat yerini kimsenin bilmediği bir kitap bu.

Yedi cilt ve 900 sayfanın üzerinde olduğu söyleniyor.M.S. 700 yılında Şam'da yazıldığı biliniyor.Kitap içinde El Hazret hakkında da bilgi var .Zaten kendisi hakkında bilgileri de buradan elde ediyoruz. İskenderiye'den Pencap'a kadar dolaşmış.Çok okurmuş.Onlarca dil konuşup öğrencilerine gezip dolaştığı yerleri anlatırmış. Metodları Heredot'u hatta Bruno'yu anımsatırmış.Nostrodamus'un ünlü "Yüzlükler" inin ilk iki dörtlüğünde anlattığı metodunun kaynağı uzmanlara göre Necronomicon'dan alınmış.

.GECEYARISI, GIZLI ODAMDA YALNIZ ÇALIŞIRKEN,

OTURURUM ÜÇ AYAKLI PRİNÇ SEPHADA, KÜÇÜK BIR IŞIK INSANSIZ YERDEN DÜŞÜNCEMİ AYDINLATIR.

TALIHIMIN BOŞ YERE OLDUĞUNA INANMIYORUM.

ASA ELLERIMIN ARASINDA , KONUŞULUR BRANCHES ORTAMINDA,

SU HAREKETLENIYOR, LIMBE , ETEĞINDEN AYAĞA,

BIR BÜYÜK KORKU , IÇTEN BIR SES , FARKLI BIR TITREME,

ILAHI IŞIK , KUTSAL HABER ARTIK YANINDADIR.

Majikal kehanet için çağdaş araştırmacılar bilincin açılması ve güncel etkilerden kurtulmak için uyuşturucu kullanıldığını belirtiyorlar.Bunun bir formülü de ele geçirilmiş.(Yazı için kaynak topladığım yerde bu uyuşturucu maddeler verilmiş ama ben burada bunlara yer vermiyorum.)Kısacası Necronomicon bu yönden geleceği görmenin yollarını da anlatıyor.Belki bu sayede Nostradamus geleceği görebilmiştir.El Hazet'e "Çılgın Arap" da denirmiş bunun nedeni onun geleceği görmesi ve artık yaşadığı çağa uyum sağlayamaması gösteriliyor.

Yunanlı Platonist filozof Proclus (MS 410-485) , astronomi , felsefe , matematik , metafizik uzmanıydı ve kullandığı büyü yöntemleriyle Heketa adlı mitolojik tanrıyı görebildiğini yazıyordu. Proclus eski Mısır ve Kalde gizem öğretilerinden yararlanmıştı ve Proclus'un yazılarının tamamen El Hazret'in eline geçtiği ve Necronomicon'da bunları da yazdığı söylenmekte.

İşin ilginç yanı hiçbir arap kaynağında Necronomicon adı geçmiyor.Araştırmacı tarihçi İdris Şah kitabı Hindistan'da Deobound Mısır El Azhar ve Mekke'de kitabı araştırmış fakat başarılı olamamış. 1487 tarihli Latince bir belgede Dominikan Rahip Olaus Wormius imzasıyla engizisyonun ölümcül ismi Kara Papaz Torquenmada'nın İspanyol Yahudilerine zulmederken;Necronomicon'u ele geçirdiği ve İtalyanca'ya çevirttiği belirtiliyor.Wormius'a göre kitap son derece tehlikeli ve okuyan insanı etkisi altına alıyor.İçindeki bazı bölümlerin de Tevrat'ın Yaradılış Bölümü'ndeki gizli şifreli bölümlerin açıklamaların bulunduğu ve bunları anlamanın sonucunda da insanı çıldırtacağı belirtiliyor.Wormius , kitbın bir kopyasıonı ele geçirmiş olmalı ki Spanheim Başrahibi Johann Trithein'a yollamış.

Wormius kitap hakkında şöyle diyor "Çeviriyi yaktım , bu Tanrı'ya küfürdü , gerçekler çok fazla ortaya çıkıyordu insanlar buna hazır değiller daha çok zaman gerekiyor..." Ama başka kaynaklar kitabın yok olmayıp Vatikan'a yollandığını yazıyor.1586'da Wormius'a ait kopya Prag'da ortaya çıktı.Ünlü İngiliz majisyeni ve büyücüsü Dr.John Dee ve asistanı Edward Kelly bu kez Necronomicon'u ele geçirdiler.Söylendiğine göre Kelly ve Dee "Necronomancy" denen ölüleri kaldırma ayinlerine o zaman başladılar.Ama bir bomba daha vardı kitabta simya yoluyla altın yapma yöntemleri de yazıyordu.

Dr. Dee Necronomicon'u İngilizce'ye çevirip Manchester'de Christ's College'e bıraktı.Sonra büyük kolleksiyoncu.Elias Ashmole eliyle Oxford'da Bodleian Library'de yer aldı.Şu anda Britsih Museum'da Necronomicon'un bir kopyasının bulunduğu kayıtlarında yer alıyor.

Peki bu kitabın içinde neler var.
Tufan öncesiyle ilgili inanılmaz gerçekler var.El Hazret kaybolmuş geçmişin içyüzünü anlatırken, Tevrat'taki "Yaradılış" bölümüyle , mitolojik kaynaklar arasında kesin benzerlikler vardır. Tevrat bunları gizlemekte , bugüne kadar yapılan çeviriler aslında kutsal kitabtan çok farklıdır.Geniş ayrıntılarla geçmişin ve dinlerin kaynağının içtüzü ve planlanması anlatılıyor.
İnsan ırkı, düğnyadan önce başka bir yerde idi.Buna başka kürelerden gelme deniyor. Neo-Platonist inançlara göre anlatılan dünya benzeri yıldızlarda kendilerine özgü yaşam formları bulunmaktadır.Bu yaşam biçimleri kozmik hiyerarşinin evrim çizgisiyle belirlenir.
Özel zamanların belirlenmesiyle ve özel semboller kullanılarak, eskilerle ilişki kurulabilir ve onlardan istenilen kozmik bilgiler alınabilir, o zaman geçmişe ve geleceğe hakim olmak mümkündür ama bu tehlikeli bir yoldur çünkü insan taşıyabileceği bilgiyi edinebilmeli ve bunun farkında olmalıdır.Ve halk bunları bilmemelidir.
Dünyayı zaman zaman pozitif zaman zaman negatif güç alanları etkisi altına almaktadır.Bu güç alanı bilinçlidir ve Şeytan tanımı aslında bu negatif güç alanı ile ilgilidir.Fakat bu güç alanını besleyen gene insandır.
İnsan ırkını bu gezegende dölleyen güçler bizleri sürekli olarak gözlemektedir.Eğer onların planını temelden bozacak bir eyleme giriştiğimiz anda, müdahale edeceklerdir ve bu müdahale Eskilerin Eskisi denen akılalmaz bir güç boyutunda gerçekleşecektir.

Necronomicon'un bilinen kopyaları kayıp görünüyor.Bazı kaynaklar Adolf Hitler'in okkült ilgisi sonucunda kitabın bir kopyasını ele geçirdiğini belirtiyorlar ama sonrası bilinen bir şey Fühler'in sonu efsaneye göre Necronomicon'dan yararlanmışa benzemiyor.Dee'nin Bodlein Müzesindeki çevirisi 1934'den sonra yok oldu.Belkide Hitler'e giden kopya oydu.British Museum önceleri çalınmalardan söz ediyordu ama bunun doğru olmadığı anlaşıldı Wormius baskısı oradaydı ama nedense kataloglardan silindi ve yeraltı depolarına kaldırıldı.

Hatta bir iddiaya göre değerli eşyalar klasmanına alınarak 1940'larda Kraliyet Mücevherleriyle beraber Galler'de özel bir şatoya saklanmıştı.Sonra tüm dünya kitaplıkları Necronomicon ile ilgili kaynakları ve belki de kopyaları saklamak için söz birliği ettiler.

Necronomicon'un çıldırtması sanıldığı gibi değil bildiğimiz inandığımız herşeyi reddetmesi ve gerçeklerin çok farklı ve belki de çok acımasız olması yüzünden okuyanlar şoka giriyor.

Not: Lovercraft'ta bir röpartaj sırasında kendisine Necronomicon ve AlHazred'in gerçek olup olmadığı sorulmuş ve bu soruya cevaben Lovercraft:
Böyle bir karakter ve bu karakterin yazdığı kitap tamamen benim tarafımdan uydurulmuş birşeydir diyerek cevap vermiştir.

Yazının büyük bir kısmı Vikipedi ve diğer forum sitelerinden alıntıdır. Resimler Vikipedi'den alınmıştır.

Çevrimdışı darth vader

 • Level 5
 • İleti: 122
Ynt: Necronomicon
« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2010, 21:44:53 »
bir sürü şarkı yazmışsın ama metallica nın the call of chutullu sunu yazmamışsın kirp*

Çevrimdışı kuvvetmira45

 • Erkan-? Harbiye
 • Level 10
 • İleti: 1121
  • Keskin Nişancı - Kendi Blogum
Ynt: Necronomicon
« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2010, 22:23:16 »
Var orda yazdım. Dikkatli bakarsan görürsün.

Çevrimdışı Kartacalı Anibal

 • Level 11
 • İleti: 2418
Ynt: Necronomicon
« Yanıtla #3 : 27 Kasım 2010, 18:38:13 »
South Park bunla dalga geçmişti. kah* (Chutullu)

Çevrimdışı bloodyreaver

 • Level 3
 • İleti: 15
  • yazarlık şeysi
Ynt: Necronomicon
« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2011, 23:18:47 »
john dee çevirisi elime geçmişti, ama kaybettim sonradan uz*

Çevrimdışı ryan

 • Level 9
 • İleti: 617
Ynt: Necronomicon
« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2012, 09:14:50 »
değişik kardceş paylaştığın içn saygılarımı sunarım tbr*

ageofuzmanı

 • Ziyaretçi
Ynt: Necronomicon
« Yanıtla #6 : 25 Haziran 2012, 23:11:48 »
Maalesef bu adam banlandı ryan. Artık buralarda saygı sunulacak insan pek az.