Konu: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı  (Okunma sayısı 2006 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • Level 14
 • İleti: 8091
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« : 27 Ağustos 2012, 12:47:49 »
Tarihçi Prof. Dr. Feridun Emecen, 'Yavuz Sultan Selim' adlı son kitabında ezber bozan bilgilere yer verdi.

Yavuz'un herhangi bir Alevi katliamı yapmadığını belirten Emecen, '40 bin Alevi katliamı' iddiasının yanlışlığını dönemin kaynakları ve arşiv belgelerine dayandırdı.
İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen, Yavuz Sultan Selim'in Doğu'da 40 bin Alevi'yi katlettiği, sistemli bir soykırım uygulattığı gibi iddialara karşı bir kitap kaleme aldı. Yitik Hazine Yayınları'ndan çıkan kitap, Yavuz ile ilgili tartışmalara belgeler ışığında farklı bir bakış açısı getiriyor. Kaynaklarda Yavuz'un 40 bin Alevi'yi öldürdüğü şeklinde bir bilgi olmadığını vurgulayan Emecen, "Şah İsmail'in de İran'a hakim olduğunda büyük bir Sünni temizliğine gittiği yine devrin kaynaklarında yer alır. Safevi, İran kaynaklarında ve bazı Batılı çağdaş kaynaklarda bunun için yine 40-50 bin Sünni'nin katledildiği belirtilir. Bunlar her iki tarafın kaynaklarının abartmasıdır, gerçek rakamları göstermeyip çokluk ifade eder"  dedi.

KATLİAM İDDİASI GERÇEK DIŞI

Osmanlı arşiv belgelerinde Alevi katliamına rastlamadığını vurgulayan Prof. Dr. Emecen şöyle devam etti: "Belgelerde sadece Safevi yanlısı propoganda yapan ajan ve bu harekete sempati duyup yaygınlaştıran bazı tarikat dervişlerinin takibi, ayrıca yine bu hareketi gizlice destekleyen tımarlı sipahilerin tespiti ile ilgili kayıtlar var. 16. Yüzyılın ikinci yarısında yazılmış Osmanlı tarihlerinde teftişler sonucu 40 bin kişinin tespit edildiği, bunların imha edildikleri veya sürgüne gönderildiklerine dair bir bilgi bulunur. Bu bilgi zamanla Anadolu'da yapılan bu teftişler sonucu '40 bin Alevi'nin Yavuz Sultan Selim tarafından katledildiği' şeklinde nerdeyse tartışılmaz bir kabule dönüşmüştür. Bugün bu hatalı bilgi, sosyal ve siyasi vesilelerle sık sık tekrarlanan bir 'paradigma' haline gelmiştir."

HATALI BİLGİ İDDİAYA DÖNÜŞTÜ

Feridun Emecen, Alevi katliamı iddiasından bahseden ilk kaynağın İdris-i Bitlisi'nin Selimşahnâme adlı kitabı olduğunu söyledi. Bitlisi'nin Yavuz Sultan Selim dönemiyle ilgili bilgileri topladığını ancak yazdıklarını temize çekme ve düzenleme imkânı bulamadan öldüğünü aktaran Emecen şöyle koruştu, "Oğlu Ebulfazl Mehmed Çelebi, babasının notlarına kendi edindiği bilgilerle de eklemeler yaparak Selimşahnâme'yi tamamlamıştır. İşte bu eserde, Çaldıran Seferi öncesinde I. Selim'in 'Kızılbaş taifesinin kökünü kazımak için' memleketteki idarecilere bir emir yolladığına dair iddia yer alır. O yazara göre bu emre dayanarak 'katliam' yapılmıştır. Bu bilgi daha sonraki tarihçiler tarafından okunmuş ve Osmanlı tarihleri bu bilgileri esas alarak bir yanlışın daha da yayılmasına yol açmışlardır. Ancak Bitlisi'nin iddia ettiği teftişe dair herhangi bir arşiv belgesi veya o dönemde yazılmış bir kaynak yok. Geç tarihli kaynaklarda bu bilgilerin abartılarak nakledilmesinde Safevi ve Osmanlı arasındaki siyasi-dinî çekişme yatar."

ASİLER KATLEDİLDİ AMA ALEVİ TEMİZLİĞİ DEĞİLDİ

Bazı asilerin öldürüldüğünü doğrulayan Emecen şunları söyledi: "Şah İsmail'in mektuplarıyla yakalanan Safevi halifeleri, bunların Anadolu'nun çeşitli yerlerinde temas kurdukları tarikat şeyhlerinin bazıları ve âsi elebaşları Osmanlı devlet sisteminin bozulmaması için şiddet uygulanarak katledilmiştir, fakat bunun sistemli bir "Kızılbaş temizliğine" dönüştüğünü söylemek doğru değildir."

YAVUZ KÜPELİ DEĞİLDİ

Bir resimden hareketle Yavuz'un küpe taktığı şekinde bir rivayet üretildiğini söyleyen Emecen, Yavuz'un küpe takmadığını belirtti. "Meşhur küpeli resmin kimi gösterdiği bile net değil" diyen Emecen, "Yavuz'un küpe taktığına dair dönemin kaynaklarında hiçbir bilgi bulunmaz. Kendi çağında çizilmiş minyatürlerinin hiçbirinde küpe gözükmez. Bu küpeli resmin dayanağı muhtemelen 1530'larda çıkan Avrupa'da hazırlanan bir madalyona dayanıyor. Batılılar Osmanlıları Arap olarak tahayyül etmiş ve Mağribî tiplerle resmetmişler. Sonraki yıllarda neden bu resim hem Yavuz'a hem de Yavuz'a benzediği bilinen Şah İsmail'e nispet edilmiş, anlaşılmaz. Ancak Şah İsmail'i gösteren minyatürlerin de hiçbirinde kulağında küpe görmedim" diye konuştu.

Çevrimdışı Furkovic

 • Level 10
 • İleti: 1217
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2012, 12:56:23 »
Böyle konular açmak yasak.

Çevrimdışı canalan450

 • Level 12
 • İleti: 3919
 • Piyasa gelin oldu
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2012, 12:58:36 »
konunun neyi var furkan

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • Level 14
 • İleti: 8091
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2012, 13:02:48 »
Böyle konular açmak yasak.

İşimi bana öğretme, neyin açılıp açılmayacağını senden iyi biliyorum.

Çevrimdışı Abd

 • Level 11
 • İleti: 2245
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2012, 13:03:19 »
Furkanın konuyu okumadan ileti attığı belli oldu. :D La olm bi oku, ondan sonra söyle ne söliceksen...

Çevrimdışı Paul_Morphy

 • Level 9
 • İleti: 510
 • Dikkat Acemi.
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2012, 13:32:19 »
Soykırım yok ama hoş olmayan bir tutum da var halk o zaman mezhep değiştirmesin doğu da ağırlıklı tutum şii olmasın diye uygulanan politika da yok sayılamaz.
_ Hiç mi tıp fakültesine gitmedin? Kalp için ne derler bilirsin. Ona asla dokunma o Tanrı'nın işi.
      _ Belki de biz Tanrıyızdır

Müziğin sesini duymayanlar dans edenleri deli sanıyor...


Eğer bir adamla votka içmemişsen; Onunla asla düşman olma...

.... NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ARKADAŞ....
Milletini sevmeyen adamın gözümde gram değeri yoktur. İstediği kadar müslüman olsun. Çünkü ne islamiyetten önce ne de islamiyetten sonra TÜRKÜN karakteri değişmemiştir. gök tengri türk budunu korusun ve yüceltsin...
İslamiyetten önce mazlumun yanında olan Ulu TÜRK islamiyetten sonra mazlumun yanında olmuştur.

Çevrimdışı Head Cook

 • Level 10
 • İleti: 1774
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #6 : 27 Ağustos 2012, 13:51:44 »
Yavuz,40.000 Türkmen'i öldürmedi bu rakamsal veri dönemin kaynaklarında ve tahrir defterlerinde görülmez sadece isyan eden Türkmen aşiretlerinin bazıları sürgüne gönderilip bazıları takip ettirilerek öldürtüldü.

40.000 Alevi'nin öldürülmesi imkansız zira bu sayı 10-15 şehri tamamen yok etmek demektir.Sivas,Tokat ve Kayseri gibi sancaklarda nüfus 3-4 bin arasındadır.

Verilere ek olarak Anadolu'da bir köyde hane sayısı 10-50 arasıdır bu da 2000 kişiye tekabül ettiğinden görülüyor ki 40 bin rakamı asılsızdır.
Gidici olduğum kadar yaptıklarım baki.

Çevrimdışı esasiun

 • Level 5
 • İleti: 116
 • Nosce te ipsum...
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #7 : 27 Ağustos 2012, 13:58:24 »
Olay başlangıçta siyasi bir durum arzederken daha sonra ki gelişmelerle birlikte her iki taraf adına da mezhepsel bir cadı avına dönüşmüştür.Bu tarihi bir gerçek.Şah İsmail'in İran Havzasını Şii' leştirmek için bir takım kırımlara giriştiği doğrudur.Ancak aynı durum Osmanlı'nın Orta ve Doğu Anadolu Havzasını Sünnileştirme girişimleri ile birlikte değerlendirilmeli.Özellikle Doğu Anadolu Şii Türkmen iken Sünni Kürt ağırlıklı hale getirilmiştir.(Yanlış anlaşılmasın sadece tarihsel durumu ifade ediyorum.)Taraflardan birisini kendi kaynaklarımızda yeralmasına rağmen(Selimname)
temize çekemeden öldü de o yüzden bu şekilde günümüze bu bilgiler geldi diyerek paklamak komik bir savunmadır kanımca.Rakamlar abartılı olabilir.

Binlerce kişi takibata gül verilmek için uğramadı sanırım :)Bize düşen tarihsel büyüklerimize uluhiyet atfedip put haline getirmek yerine hakikat ne ise o şekilde kabul etmek olmalı.Safeviler ve Osmanlı'nın o dönem ve devamında gerçekleştirdiği kırımlar ( sayılar muhtemelen abartılıdır evet.) başta siyasi sebeplerden kaynaklanırken zamanla her iki taraf içinde mezhepçi bir dürtüye dönüşmüştür.
                               Elesti bi Rabbiküm.  Bela.        --            Men arefe nefsehu , fekad arefe rabbehu.             بشار الأسد                  فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ

Çevrimdışı osmanliaskeri

 • Level 9
 • İleti: 945
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #8 : 27 Ağustos 2012, 14:04:50 »
Tam da bu kitabı alacaktım bu yakınlarda. Kitabı okuma isteğim arttı.

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • Level 14
 • İleti: 8091
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #9 : 27 Ağustos 2012, 14:07:24 »
Yavuz döneminde öldürülen Alevi sayısı 3000-4000 arasıdır. Bunlar da Alevi oldukları için değil halk içinde fitne çıkardığı için öldürülmüştür, etnik temizlik söz konusu değildir. Ama Şah İsmail İranı Sünnileştirmek için tamamen etnik temizliğe dayalı bir katliam yaptı. Şah İsmail başa geçmeden önce İran bir Sünni ülkesiydi zira İran'ın bir önceki sahibleri Akkoyunlular katıksık Sünniydi. Şah İsmailde bu durumu değiştirmek için katliam başlattı. Bu arada da Anadolu da ki Türkmenleri İran'a göç ettirmek için sürüsüyle ajan yolladı. Ve Ajanların telkinlerine kapılan Alevi halk da İran'a göç etti. Osmanlı da yukarıda ki sebeplerden dolayı fetva alıp savaş ilan etti. Devletler arası ilişkilerde bir devletin halkını ayartmak kesin savaş sebebidir.

Çevrimdışı Aura

 • Level 11
 • İleti: 2164
 • Demircan Öney
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #10 : 27 Ağustos 2012, 14:07:50 »
Siyasi konular açmak yasak.

Kilit.

Çevrimdışı forever_ducale

 • fsociety
 • Level 14
 • İleti: 11285
Ynt: Yavuz Sultan Selim ve Alevi Katliamı
« Yanıtla #11 : 27 Ağustos 2012, 14:38:47 »
Siyasi konular açmak yasak ve artı olarak var olan bir konuyu açmak yasak konu kilitli kalacaktır.