Konu: Siyonizm [1. Bölüm]  (Okunma sayısı 2166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Siyonizm [1. Bölüm]
« : 20 Temmuz 2014, 17:12:19 »
Selamun aleyküm arkadaşlar çok uzun süredir yazı yazmıyorum artık sahalara geri dönmek lazım :D. Bu yazımda Siyonizm, kuruluşu, amaçları ve Ulu Hakan Abdülhamid Han'ın siyonzim ile mücadelesini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. 2. bölümde İsrail devletinin kuruluşunu ve diğer meseleleri anlatacağım inşallah.

Siyonizm Nedir?

Etimolojik olarak, Kudüs yakınlarındaki Sion Dağı'ndan gelen bir sözcük olan siyonizm, bugün Sion, Kudüs'ü ve yahudilerin inandığı VadedilmişTopraklar'ı sembolize etmekte ve 19. yy.'ın son çeyreğinde yurtsuz olan Yahudilerin Filistin'de bir Yahudi devleti (İsrail) kurma isteği üzerine doğmuş bir ideoloji ve politik hareketi tanımlamaktadır.

Siyon kelimesinin anlamı: (Zionism) Kudüs’ün eski adı olan "Sion" kökünden kaynaklanmakta olup dilimize Fransızca’daki "sionisme" kelimesinden geçmiştir. XIX. asır sonlarmda yahudilerce ortaya atılmış bir akımdır. Filistin’de bağımsız bir yahudi devletinin kurulmasını ön görür, yahudi milliyetçiliğine dayanır.

Siyonizm tarihi hakkında bilgi vermek için öncelikle Theodor Herzl'in hayatını öğrenmemiz gerekir

Theodor Herzl Kimdir?

2 Mayıs 1860 yılında Budapeşte'de doğmuştur. Theodor Herzl, zengin ve yarı asimilasyona uğramış bir aileden gelmekte idi. Viyana’da hukuk tahsili yapmıştır daha sonra ise “Neue Freie Press” gazetesinde muhabirlik ve yazarlık yapmıştır. Herzl, 1892 yılında Fransa’da “Anti-semitzm” adlı bir yazı yayınlamıştır. Bu yazı ile beraber Yahudi meselesi ile ilgili ilk defa aktivite göstermeye başlamıştır.

1897 yılında Dünya Siyonist Teşkilatı'nın kurulmasını ve kurulduğu İsviçre'nin Basel kentinde teşkilatın ilk kongresinin yapılmasını sağlamıştır.Kongrede "Ben bugün burada Yahudi Devleti'ni kurdum, ancak bunu yüksek sesle söylersem bütün dünya güler. Fakat beş sene içinde ya da elli sene sonra bunu herkes böyle bilecektir." demiştir. Ayrıca kongrede kurulması planlanan Yahudi Devleti'nin sınırlarını da belirtmiştir. Kongre sonunda Herzl Dünya Siyonist Teşkilatı'nın başkanı seçilmiştir.

Kısaca, Siyonizm'in fikir üstadı ve hatta İsrail'i kuran adam Theodor Herzl diyebiliriz. Theodor Herzl'in hayatı hakkında şimdilik bu kadar bilgi yeter yazının ilerlerinde daha fazla bilgi vereceğim.

1. Siyonist Dünya Kongresi


Theodor Herzl, 1896'da yazdığı Judenstaat (Yahudi Devleti) isimli bir kitapta Siyonizm'in kuruluşunu anlatmış, 1897'de I. Siyonist Kongre ile Dünya Siyonist Teşkilâtı kurulmuştur. Kongre ile 1897'ye kadar Yahudilerin, Filistin'de toplanması ve Yahudi devleti kurulması bir fikir iken, 1897'de hedef haline getirilmiştir.

Kurulan Dünya Siyonist Örgütünün başkanlığı'na Theodor Herzl getirildi. Kongrede hazırlanan Siyonist programı hayata geçirmek için gereken altyapının oluşturulması için finans desteğini sağlamak amacıyla bir fon kurulması kararlaştırıldı. Bu fon Filistin'de toprak satın alınması ve bu topraklarda bir devletin altyapısının oluşturulmasına harcanması kararlaştırıldı.

Günlüklerine şu kâhince notu düşecekti: "Ben Yahudi Devleti'ni Basel'de kurdum. Eğer bunu bugün yüksek sesle söylersem, cümle âlem bana gülecektir. [Fakat] belki beş yıl içinde ama kesinlikle elli yıl içinde onu herkes tanıyacaktır."

Tabi ki, Osmanlı'nın başına Ulu Hakan Cennet Mekan Abdülhamid Han varken kolay kolay Filistin'e giremediler. Abdülhamid İsrailin kuruluşunu 70 yıl ertelemiştir.

Theodor Herzl, Yahudi Devleti'ni kurmak amacı ile önce İngilizlerle bağlantıya geçmiş, ancak Filistin topraklarının Osmanlı egemenliği altında olması çözümün adresi olarak dönemin padişahı II. Abdülhamid'i göstermiştir. Öncelikle Osmanlı ile iyi ilişkileri olması hasebiyle Alman İmparatoru II. Wilhelm ile ilişkiye geçmiş ancak umduğunu bulamamıştır. 17 Mayıs 1901 tarihinde Abdülhamid ile görüşmeyi başarmıştır.

Abdülhamid Han Filistin'i Siyonizm'e Kaptırmıyor

1. Siyonist Kongresi toplanmıştır. Avrupa ülkeleri topraklarında yaşayan Yahudilere baskı yapmaktadır. Bu baskılar Yahudilerin yeni yurt bulma çabalarını acil hale getiri. Öncelikle kimsenin kendilerine toprak vermeye yanaşmayacağını bildikleri için Yahudi banker ailesi Rothschildlerin de arasında bulunduğu Yahudi zenginleri bir araya gelerek bir ülkeden toprak satın almak ve Yahudileri oraya yerleştirmek için harekete geçerler. Doğal olarak öncelikli vatan adayı Tevrat'a göre Vaad Edilmiş Topraklar(Arz-ı Mevud) adını verdikleri Filistin'dir. Tabi vatan olarak düşündükleri bölgeler arasında Uganda, Arjantin hatta Kıbrıs adası bile vardır ama bir süre sonra hepsinden vazgeçilip Filistin üzerinde karara varılmıştır.

Herzl Yahudileri Filistin'e yerleştirmek karşılığında 5 milyon altınlık bir teklif yapar.(Yaklaşık 20 milyon sterlin) O sırada Osmanlı Maliyesi iflas etmiş ve tamamen Avrupalıların kontrolüne geçmişti. Yani bu paraya çok ihtiyaç vardı ancak Sultan Abdülhamid ne olursa olsun vatan toprağını satmamakta kararlıdır. Ve Herzl'e verdiği cevap gayet kararlı ve gayet serttir.

"Eğer bay Herzl, senin arkadaşın ise ona söyle, bu meselede ikinci bir adım atmasın. Ben bir karış dahi olsa toprak satmam. Zira bu vatan bana değil, milletime aittir. milletim bu vatanı kanlarıyla mahsüldar kılmışlardır. O bizden ayrılıp uzaklaşmadan, tekrar kanlarımızla örteriz. benim, Suriye ve Filistin alaylarımın askerleri birer birer plevnede şehit düşmüşlerdir. Bir tanesi bile geri dönmemek üzere hepsi muharebe meydanında kalmışlardır. Devlet-i aliyye bana ait değil, türk milletinindir. ben onun hiç bir parçasını veremem. bırakalım Museviler milyonlarını saklasınlar; benim imparatorluğum parçalandığı zaman filistin i karşılıksız ele geçirebilirler. Fakat yalnız bizim cesetlerimiz parçalanarak, bu ülke taksim edilebilir. ben, canlı bir beden üzerinde ameliyat yapılmasına asla müsaade edemem."

Allah Ulu Hakan'dan razı olsun o ki 33 yıl boyunca bu ülkeyi vahşi emperyalizme karşı korudu. Bizim Cennet Mekan Abdülhamid Han gibi bir lidere ihtiyacımız var ki yeniden o haşmetli günlerimize geri dönelim. Senin varlığını çok arıyoruz koca Sultan!

Her neyse yazımıza dönelim, tabi ki Herzl davasından vazgeçmeyecek ve 1901 yılında bu defa Abdülhamid Han ile ilk defa kendisi görüşecektir.

“Herzl: Biz Avrupa’dan dışlanıyor, istenmiyoruz. Sürekli eziyetlere maruz kalıyoruz. Bu kıtada insanca yaşamak hakkına malik değiliz. Siz ki büyük bir devletsiniz; zamanında bize kucak açmıştınız (1492 Sefarad Göçü). Yahudiler sizin kanatlarınız altında mutlu ve huzurlu yaşadılar. Bugün de bizden aynı hayırhahlığınızı esirgemeyin. Filistin’e gelip yerleşelim ve sermayemizle, teknik bilgimizle, yetişmiş insan gücümüzle Osmanlı Devleti’ni el ele verip kalkındıralım.

Siz de demiryolları yapmak, eğitimi geliştirmek, iktisaden kalkınmak istiyorsunuz.

Pekala bunları finanse edebiliriz. Avrupalılarla özellikle Almanlarla ilişkilerinizi geliştirelim. Ne yapmak istiyorsanız yardımcı olalım. Yeter ki bize Filistin’den bir miktar toprak tahsis edin. Avrupa’da ki baskılardan uzak, kendi başımıza hür bir şekilde yaşayabileceğimiz, dış işlerimizde size bağlı bir toprak.”

Ne var ki beklenen olmaz. Herzl'i dikkatle dinleyen Abdülhamid Han Yahudilerin Filistin'e yerleşmeleri ve özerk bir idare kurmaları karşılığında Osmanlı Maliyesine ve devlete rahat nefes aldırabileceklerini içeren bu teklifi devletin selameti açısından tehlikeli bularak reddeder.

Abdülhamid Han Siyonistlere Cevabı Video
[close]

Kaynaklarım
[close]


1. Bölümün SONU

« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2014, 19:29:42 Gönderen: Abdülhamid »

Çevrimdışı Canakast

 • Level 11
 • İleti: 2462
 • This rose will never die..
Ynt: Siyonizm [1. Bölüm]
« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2014, 17:20:12 »
Mükemmel bir yazı olmuş, özellikle bazı bölümleri çok iyi. Yazıyı takip edeceğim.

Çevrimdışı omer56

 • Level 13
 • İleti: 4072
Ynt: Siyonizm [1. Bölüm]
« Yanıtla #2 : 20 Temmuz 2014, 17:21:01 »
Takip tbr* tbr*

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Ynt: Siyonizm [1. Bölüm]
« Yanıtla #3 : 20 Temmuz 2014, 17:30:06 »
Sağolun beyler önceki yazılarımda yorum katmıyordum artık az da olsa yorum katıp yazıyı şekillendirmek istiyorum :D tekrar teşekkür ederim okuduğunuz için :D

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

 • Level 11
 • İleti: 2613
 • Ebu Zerdüşt
Ynt: Siyonizm [1. Bölüm]
« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2014, 17:31:06 »
Aslında objektif bakınca olaya gerçekten topraklarına dönmek isteyen ve dönmek için herşeylerini feda edecek yahudileri görüyoruz bence teklif fena değildi fakat özerklik ağıra kaçmış  bnak*

Çevrimdışı misket

 • Level 9
 • İleti: 914
Ynt: Siyonizm [1. Bölüm]
« Yanıtla #5 : 20 Temmuz 2014, 18:11:12 »
Güzel yazı, devamında Sabetaistlerden de bahseder misin?  siyonizmin gizli bir koludur ve daha çok devşirme, yahudi olmayan siyonistlerden oluşur, yani kraldan daha çok kralcı takılanlardan...
Takip...