Konu: BC Ülke Rehberleri  (Okunma sayısı 13477 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TuCoT

 • Yeniçeri A?as?
 • Level 12
 • İleti: 3415
BC Ülke Rehberleri
« : 30 Nisan 2010, 14:39:55 »
~BROKEN CRESCENT - - ÜLKE REHBERİ~

TWCenter'da bulunan mevcut ülke rehberini tamamiyle Türkçe'ye çevirdim. Bütün ülkeler ile başlangıçta neler yapılabileceği, askerî yapısı vs. hakkında bilgi bulabilirsiniz.


Eyyûbî Sultanlığı (The Ayyûbid Sultanate)

Zorluk derecesi: Orta
Özet: Mısır'da Selahaddin tarafından yeni kurulan bir hanedan, Nureddin Zengi'nin Fatimilere sefer yapmak amaçlı gönderdiği orduların kurduğu bir devlet. Hem Mısır hem de Suriye'nin bir bölümünü ellerinde bulundurmakla birlikte, Eyyûbiler Haçlıların en büyük düşmanı, ve İslâm dünyasındaki büyük güçlerden birisidir.
İp-uçları:
1) Eyyûbiler diğer bir çok İslâm devletinden daha iyi piyadelere sahiptir, ağır ve tecrübeli mızrakçılarının olmayışı ise Haçlılarla yüzleşirken çekilen zorluklardan birisidir.
2) Makuryalılar Haçlılardan daha az tehdit edici bir unsur olsa da, Kutsal toprakları fethetmeden önce Güney Mısır'ı ve Afrika'yı almak en iyisi olacaktır.
3) Fatimilerde de olduğu gibi Hicaz ve Yemen toprakları Eyyûbiler için fethedilmeyi bekleyen zengin topraklardandır, ve Haçlılar ya da Ummanlılar ulaşmadan bu toprakları hızlı bir şekilde fethetmek akıllıca olacaktır.
4) Eyyûbilerin askerî yapısını Türkler, Araplar, Yunanlar hatta Haçlılar oluşturur, ve bu onların askeri alandaki strateji çeşitliliğinin kanıtıdır.Anadolu Selçuklu Devleti (The Turkish Sultanate)

Zorluk derecesi: Çok zor
Özet: Doğu Roma'nın Malazgirt'teki yenilgisiyle, Anadolu'nun kapılari Türklerin egemenliği için açılmıştı. Bir çok Türkmen kabilesinin bölgeye giriş yapmasıyla, Kutalmışoğlu Süleyman'ın Anadolu'da kurduğu Anadolu Selçuklu Devleti ortaya çıktı. Orta Anadolu'daki egemenlikleri sayesinde, Anadolu Selçuklu Devleti'nin fethedebileceği bir çok yer vardı - Güney-doğuda Kilikya Ermenileri, batıda eski düşmanları Bizanslılar, kuzeyde Selçuklu hakimiyetinden henüz kurtulan Gürcüler, belki de doğudaki diger Türk toprakları...
İp-uçları:
1) Mızrakçı ve zırh eksikliğinden dolayı, savunma taktikleri Türkler için hiç uygun değildir. Uzman oldukları alanlar hızlı ve çabuk saldırmadadır.
2) Bütün Türk hanedanlari gibi, hızlı okçu atlılar her türlü stratejiye uyum sağlayabilir. Fakat Selçuklulardan farkı, Anadolu Türkleri sadece hızlı atlı okcuları ile değil, kargıcı ve ciritçi atlıları ile savaş taktiklerini dengelerler.
3) "İyi savunma, iyi bir saldiri ile olur" Türk piyadeleri bu kuramı doğruluyor, bir çoğu balta ve cirit taşırlar. Zırhtan yoksun olabilirler, fakat düşmanlarını gördükleri anda bunun pek bir önemi kalmaz! Ayrıca Gaziler ordunuzun bel kemiğini oluşturacaktır.
4) Piyadeler kuşatma için bire-birdir, ne yazık ki kuşatılmaya pek alışık değillerdir. Şehirlerde ağır birlikler yerine hafif ve hızlı garnizonlar bulundurun.
5) Hızlı bir şekilde Doğu Roma İmparatorluğu'na akınlar düzenlemek, suyun kayaları parçalama etkisi yapacaktır. Bunun dışında, Türkler Ermenîleri yok edebilir ve doğuya, Kuzey Suriye'ye gidebilir, özellikle başlarda Amasya ve Sinop şehirlerini ele geçirmeye odaklanmalı...Gur Emirligi (The Ghorid Emirate)

Zorluk derecesi: Zor
Özet: Horasan bölgesinde bulunan Doğu-İranlı bir Tacik hanedanı, eğer Gazneliler İslâm'ın sancaklarını Hindistan sınırlarına kadar taşıdılarsa, Gurlular da bunu fazlası ile yapar. Gaznelilerin ve Punjablarin Horasandaki egemenliğini sindirdikten sonra kuzey Hindistan'a doğru yerleştiler, Delhi'yi fethettiler ve Delhi Sultanlığı
'nın yükselişinde önemli rol oynadılar. Yaptıkları seferlerle Kuzey Hindistan'ın büyük ölçüde Müslümanlaşmasını sağladılar. Broken Crescent modu, Gurluları bir Cihad Devleti olarak seçmiştir.
İp-uçları:
1) Piyadeler Gurlularin güçlü yanlarından biridir, ne yazik ki iyi mızrakçılarının olmayışı, onları saldırgan (ofensif) bir devlet olmaya itiyor. Hücum için yatkın olan geniş bir piyade varyasyonuna sahiptirler.
2) Gurluların genel piyade silahlarını baltalar, ciritler ve kiliçlar oluşturur. Hafif zırh taşımaları, piyadelerini etkilemez. Fakat saldırılarınızı çabuk, zorlayıcı ve hızlı yapmanız gerekir.
3) İslamik coğrafyanin en ucunda bulunan Gurlular, kutsal savaşlarda faydalanabileceği bir çok Gaziye sahiptir. Bu zor yenilen savaşcılar ordunuzun büyük bir bölümünü oluşturacaktır.
4) Malesef süvarileri pek güçlü değildir. Hafif ciritçi süvarileri Hint ordularını yorarak yavaşlatabilirken, ağır zırhlı Gur asilleri yakın dövüşte etkili sayılabilirler. En güçlü birimi olan Cihad Gulamlarına gelecek olursak, bir çok piyade onları uzaktan gördüğü gibi tabanları yağlayacaktır!
5) Hindistan, Hindistan, Hindistan. Kuzey Hindistan'ın zenginlikleri sizi beklerken, Horasan'da Gaznelilerle savaşmak pek akıllıca olmayacaktir. Ayrıca Delhi'yi ve etrafındaki bölgeleri, Sindhler ve Rajputlardan önce almak da yapacaklarınız arasında önemli olanlardan...Abbasî İslâm Halifeliği (The Abbasîd Caliphate)

Zorluk derecesi: Orta
Özet: Eğer Orta-Doğu'da Bizans İmparatorluğu'nun gücüne eş değer bir devlet varsa, bu kesinlikle Abbasîlerdir. Halifeliği Emevilerden aldıkları zamanlarda Abbasiler en iyi günlerini yaşıyorlardı, bir çok yabancı gücü egemenliği altına almışlardı. Her İslâm coğrafyasında olduğu gibi Abbasiler genişledikçe ordularına Türkleri, Persleri ve diğer bir çok ırkı kattılar.
İp-uçları:
1) Abbasîler Türklerin yaygın olmadığı zamanlarda farklı bir ordu yapısı kullanıyordu, çoğunlukla piyade ve okçudan ve durum kötüye gittiğinde savaşa girmeye hazır bekleyen süvarilerden oluşuyordu. Daha büyük devletleden aldıkları darbelerden sonra (Büveyhoğulları, Gazneliler, ve özellikle Selçuklular), askeri alanda bir değişim yaşamadılar. Halifeliğin ordusu hızlı değildir, bu yüzden yavaş ve istikrarlı bir genişleme politikası en uygunudur.
2) Güçlü ve üst sınıf mızrakçılarıyla Abbasiler rken dönemde piyade konusunda oldukça uzmandırlar, özellikle eğitimsiz ama inançlı bedevi ve Arap kabileleri en başta gelir. Eğer bu askerlere tecrübe kazandırırsanız karşılarında kimseler duramaz.
3) Bağdat'ta bulunan bir çok paralı asker Abbasilerin yerli okçu atlı açığını bir nebze de olsa giderebilir.
4) Anti zırh piyadeleri geç dönem Abbasi ordusunda önemli bir yer tutar, Abna piyadeleri hem cirit hem de ölümcül bir topuz taşırlar. .
5) Abbasiler hem Filistin hem de Arabistan toprakları arasında patlamaya hazır olan bir devlet. Kuzey Irak topraklarını fethetmeniz öncelikleriniz arasındadır. Bu şehirler, Samarra, Kerkuk, Anbar, Hillah, ve Musul olabilir.
6) Fethetmek için ise kısıtlı zamanınızın olduğu topraklar da var, bunlar Güney İran toprakları; Ahvaz, Shiraz, ve Firuzabad.Büyük Selçuklu Devleti (The Great Seljuks)

Zorluk derecesi: Çok zor
Özet: Batıdaki Türklerin hemen hepsi Oğuz Türkü'dür, belki de Yakın doğu'yu tamamen değitşiren Büyük Selçuklu Devleti'nin gerçek kurucuları da öyledir. 11. yy.'da Selçuk Bey'in uğraşları üzerine kurulan Selçuklu Devleti, birinci ve ikinci Haçlı seferleri sırasında İslam'ın ana koruyucusu olarak tek bir çatı altında toplanmıştır. Yönetim biçimlerini kabile sisteminden çıakrarak, kısaca "babadan oğula" sistemine geçtiler. Bir süre sonra bu büyük Devlet, bir çok Atabeyliklere ve Emirliklere dönüştü. Broken Crescent Selçukluları tarihteki gibi parçalanmış oalrak değil de eski zamanlarındaki gibi, "bir" çatı altında toplanmış olarak oyuna aktardı.
İp-uçları:
1) Türk atlıalrının yakın okçuluktaki başarısından söz edecek olursak, Selçukluların bütün zaferlerini bu atlılarla kazandığını söylemek zor olmaz. Ve piyade ile okçu alanındaki zayıflıklarını da düşünürsek bu okçu-atlılar daha da önem kazanıyor.
2) Bir çok yerli okçu-atlı olmasının yanı sıra, Selçukluların kaliteli Gulâm süvarileri de vardır. Okçular ile zayıflatılmış bir orduya hücum etmek bu süvarilerin işidir!
3) Bir çok Selçuklu piyadesi zayıf olmasına rağmen, Azerî askerleri (Batı ve Kuzey-batı İran) Selçukluların elit piyade grubunda bulunur.
4) Genel olarak Selçukluların ordu yapısı ucuz ve hızlı kabile birliklerine, ve bir kaç ağır birlik üzerine kuruludur. Startejinizi, bu ikisini dengeye oturtarak kurmalısınız.
5) Selçuklular bir çok sınırda bir çok düşmanla savaşmak zorunda, ama Azerbaycan topraklarını almak en başta gelmelidir, bu topraklarda bulunan şehirler: Tabriz, Ganja ve Shamakha'dır.
6) Horasan ile Daylamî bölgelerini ele geçirin, ve kuzey-doğudaki Astarabad kalesini de ele geçirerek üs olarak kullanın.
7) Bunların dışında, Harezmîler, Abbasîler ve Gürcüler ile yapacağınız savaşlara hazır olun.Kudüs Krallığı (The Kingdom of Jerusalem)

Zorluk derecesi: Çok zor
Özet: Eski Cermen kabileleri, Avrupa'yı fethettikten sonra yabancı toprakalra da gözlerini dikmişlerdi. Ama bu önemsiz bir fetih girişimi değildi, Latin Hristiyanlarının Müslümanalrdan alması gereken kutsal topraklardı! 1. Haçlı seferi'nin başarılı olmasıyla birlikte, Kudüs Krallığı, hızla yükselen Eyyûbî'leri durdurmaya çalışıyordu.
İp-uçları:
1) Kudüs Krallığı tamamiyle dokunulmamış topraklara sahipti. Orduları ise Avrupa'dan ana vatandan gelen ağır şövalyeler, mızrakçılar ve ağır süvarilerden oluşuyordu.
2) Tapınak ve Hastane şövalyelerini unutmayın, onlar ordunuzun elit birlikleridir.
3) Şövalyeler, okçular ve mızrakçılar ordunuzun bel kemiğini oluşturan birliklerdir. Ağır kılıç birlikleri pek bir işe yaramayabilir ama kuşatmalarda tercihiniz onlar olmalı.
4) Kudüs Krallığı ile oynarken yapacağınız strateji savunma amaçlı olsun. Son yapılan Haçlı seferi henüz başarılı olmuşken, aptallık yapmanın alemi yok. Ve sakın Kutsal Topraklara ne için geldiğinizi de unutmayın - "Para için Geldik, Salak"
5) Başlangıçta yapılabilecek iki seçenek var. Birinicisi büyük ordunuzdaki askerleri terhis etmek ve küçük askeri tümenler bırakarak Baalbek'i almak, ve küçük bir ordu ile de Kıbrıs adasındaki Famagusta'yı alın. Sonrasında Antakya'yı ele geçirebilecek orduyu kurmak için yavaş yavaş ekonominizi geliştirin.
6) İkinci seçenek ise tüm ordunuzu topralyıp direk Antakya şehrini ele geçirmek, ve ekonomik gücünüzü bu şehir sayesinde artırmak.
7) Sizden kat kat güçlü Eyyûbî Sultanlığı'na ve Roma İmparatorluğu'na karşı savaşırken de daima defansif bir taktik uygulayın.Harezmîler (The Khwarezm Shah)

Zorluk derecesi: Erken dönemde Orta / Geç dönemde Çok Zor
Özet: Harzemşahlar Orta Asya'da, Asya'nın geçiş kapısında bulunan bir devletti ve devletin oluşumu Selçuklularla bağlantılıdır. Bir çok hanedanda olduğu gibi bu devleti kuran, Anustigin, bir köleydi. Kuzey Horasan bölgesini Gaznelilerden alan bir Selçuklu komutanıydı ve bu başarısı üzerine o bölgenin valisi olarak atanmış, böylece Harzemşah hanedanlığı başlamıştı. Harzemşah devleti’nin hangi topluluğuna bakarsanız İran kültürünü benimsediklerini görürsünüz, ama askeri, hatta devlet yönetimi alanında Pagan Kıpçak Türkleri’nin olduğunu da göreceksiniz.
İp-uçları:
1) Pers kültürünü devam ettiren Harezmîler Sasanîlerle büyük bir benzerlik gösterir. Sasanilerde de olduğu gibi Harzemşah devleti başarıya giden yolda daima ağır zırhlı atlılardan ve katafraktlardan yararlanmıştır, ve Orta Asya bölgesindeki nimetler, onları komşu devletlerin atlılarından daha fazla üstün kılıyordu. Bozkır ikliminin avantajı ise daima ucuz, paralı Türkmen askeri alabilmeniz olacaktır.
2) Harezmîlerin okçuları hafif zırhlı olmalarına rağmen, İranlıların getirdiği avantaj sayesinde çok çeşit okçuyu ucuz bir miktara çıkarabileceksiniz. Çevik okçu-atlılara karşı kullanabileceğiniz yararlı bir avantaj...
3) Harezmîlerin piyadelerinin sözünü etmeye bile değmez, fakat kuzey İran bölgesini ele geçirirseniz elit Daylamî Savaşçılarını eğitebileceksiniz. Bu savaşçılar kuşatmalarda daha etkili olacaktır, normal savaşlarda kullanırsanız, herhangi bir piyade kullanışsınız gibi, bir fark yaratmayacaktır.
4) Yapılacak ilk adımlar: Olabildiğince çabuk bir şekilde diğer 3 Harezmî şehrini ele geçirmeye bakın. Nishapur, Mashad ve Tus sizin İran’a açılan kapınız olacaktır.
5) Balkh, güney-doğuda bulunan ve Gaznelilerin de gözünü diktiği zengin bir şehirdir. Bu şehri onlardan önce ele geçirmek gerekir.
6) Celaleddin’in ordusu tam bir Orta Asya ordusu olarak karşımıza çıkıyor, daha fazla atlı okçu eğitip bu orduya katarsanız kimsenin karşısında duramayacağı güçlü ve hızlı bir okçu-atlı ordusu oluşturmuş olursunuz.
7) Şah Muhammed’in ordusu daha çok kuşatma yapma amaçlı bir ordudur, bir çok pers piyadesi ve süvarisi bulunduruyor.
8) Moğolların Semerkant şehrine ulaşması, Harezmîlerin yüzleşmesi gereken en büyük korkudur. Kesinlikle Harezm bölgesini elinizden alacaklar ve bu toprakları korumak için de İran ve Horasan’ı da alacaklardır.Gazneliler (The Sultanate of Ghazni)

Zorluk derecesi: Orta
Özet: İslamî coğrafyadaki birçok devlet gibi, Gaznelilerin kökeni de köle-savaşçılara dayanır. Bir Türk hanedanı tarafından kurulmasına rağmen, Gazneliler zamanla İran kültürünü benimsedi. Gazneliler bu kültürü o kadar benimsemişlerdi ki kurucuları Türk ordularından daha çok İran tipi bir askerî yapısı vardı. Broken Crescent ekibi yine Gazneliler hakkında  tarihe uymayan bazı şeyler yaptı, Gurluların saldırılarından kurtarmak için Lahore’yi değil Gazne şehrini başkent olarak yaptı.
İp-uçları:
1) Gazneliler, ordusunda “Avrupaî” esintilerin olduğu sayılı Müslüman Devletlerden birisidir. Mızrakçıları belki en iyi askerleri olmayabilir, fakat orduyu dengeli kurarsanız zafer kazanmamanız için hiçbir sebep kalmaz.
2) Gazne askerleri adeta savunmak için doğmuştur. Güçlü yaya-okçuları ve ağır zırhlı atlı-okçular ile korunan dayanıklı bir mızrakçı ordusu karşısında kimse duramaz.
3) Gazne’nin en büyük askerî zayıflığı hücum süvarilerinin olmayışıdır, bir çok süvarisi ağır atlı-okçu olmayı tercih etmiştir. Zaten Gazne süvarilerinin görevi hücum yapıp düşman hattını yarmak değil, düşmanı uzaktan oklarla yorarak piyadeleri hücum ettirmektir.
4) Afganistan bölgesini sağlama aldığınız sürece Gurluların Kuzey Hindistan’a genişlemesi bir sorun yaratmayacaktır ve onlar Pakistan dağlarını geçmeden Sindh bölgesine de yayılabilirsiniz.Umman İmamlığı (The Imamate of Oman)

Zorluk derecesi: Orta
Özet: Kutsanmış topraklar, Umman devleti parçalanmış Arap kabilelerinden biridir. Bölge birçok kez yabancı güçlerin eline geçmiştir, bunların en sonuncusu Selçuklulardı. Nabani Emirleri ile İbadi İmamlarının birleşmesi ile bu yabancı güçler bölgeden atıldı ve geleceği parlak bir devletin oluşumu başladı.
İp-uçları:
1) Umman’ın askerî yapısı onlarca Türk istilasına uğramasına rağmen değişmemiştir. Hızlı süvariler ve kılıçlı piyade birlikleri, ordularının ana yapısını oluşturmaktadır.
2) Uman piyadeleri aynı zamanda çok yönlüdür, hem saldırı hem de savunma yapabilme özellikleri vardır.
3) Zırhtan yoksun oldukları gibi zırh delici birliklerden de yoksundurlar, ama Umman’ın Arap süvarileri hızlı ve atik olmakla beraber – hızlı hücum yapıp aniden geri çekilmesiyle tanınır.
4) Zırhlı birlikleri orta seviyedeyken, çok ağır zırhlı birlikler Umman’ın tarzı değildir.
5) Etrafındaki okyanusla birlikte Umman, yakınlarda bulunan büyük güçlere karşı güvenli bir konumda bulunuyor. Doğu İran ve Hindistan’ı fethetmek yerine Kuzey ve Güney-doğu Arabistan’ı almak daha akıllıca olacaktır, ayrıca Hicaz ve Afrika toprakları gelecek fetihleriniz için sizi bekliyor olacaklar...Kaynak: http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=97742&highlight=faction+tips+strategies
Devamı gelecek...
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2010, 21:11:20 Gönderen: TuCoT »

Çevrimdışı b4ckr0und1

 • Level 11
 • İleti: 2050
 • Fatih Sultan Mehmet
Ynt: BC Ülke Rehberi
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2010, 14:43:27 »
Çok teşekkürler TuCot bana çok faydası dokundu ve dokunacak.  tbr*
ENDÜLÜS EMİRLİĞİ

FİNAL BÖLÜMÜNE EK BÖLÜM

Çevrimdışı nedensiz1

 • Level 9
 • İleti: 921
 • Terörü ve Teröre Destek Verenleri Lanetliyorum!
Ynt: BC Ülke Rehberi
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2010, 17:24:43 »
Güzel olmuş  tbr* Bu arada bu 2.0 öyle değil mi?

Çevrimdışı TuCoT

 • Yeniçeri A?as?
 • Level 12
 • İleti: 3415
Ynt: BC Ülke Rehberi
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2010, 17:25:00 »
Evet.

Çevrimdışı nedensiz1

 • Level 9
 • İleti: 921
 • Terörü ve Teröre Destek Verenleri Lanetliyorum!
Ynt: BC Ülke Rehberi
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2010, 17:28:35 »
Evet.
Cevabı 17 sn içinde yazmışsın  kah* tbr* Hristiyan devletleride çevirecek misin?

Çevrimdışı TuCoT

 • Yeniçeri A?as?
 • Level 12
 • İleti: 3415
Ynt: BC Ülke Rehberi
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2010, 17:31:12 »
Evet; ilk mesajda da dedigim gibi diger ulkeleri de cevirecegim. tbr*
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2010, 17:31:35 Gönderen: TuCoT »

Çevrimdışı nedensiz1

 • Level 9
 • İleti: 921
 • Terörü ve Teröre Destek Verenleri Lanetliyorum!
Ynt: BC Ülke Rehberi
« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2010, 17:34:50 »
Teşekkür ederim, kolay gelsin  tebessum*

Çevrimdışı yigit22

 • Level 6
 • İleti: 156
Ynt: BC Ülke Rehberi
« Yanıtla #7 : 01 Mayıs 2010, 12:15:06 »
çevirecek daha çok şey var tbr* tbr*
'hiç kimse başarı merdivenlerinde eli cebinde tırmanmamıştır.'
konfüçyus

"bizi hatırlayın, 300 spartalıyı hatırlayın"


Çevrimdışı ASQ-1918

 • Level 5
 • İleti: 79
Ynt: BC Ülke Rehberi
« Yanıtla #8 : 21 Mayıs 2010, 20:36:40 »
Güzel çalışma.
« Son Düzenleme: 21 Mayıs 2010, 21:25:07 Gönderen: ASQ-1918 »

Çevrimdışı eski

 • Level 9
 • İleti: 525
 • Büyük adamsın Mehmet Han
Ynt: BC Ülke Rehberi
« Yanıtla #9 : 05 Ağustos 2010, 23:18:17 »
Harika bir çalışma.  tbr*  tbr*  tbr*
"BUGÜNDEN SONRA DİVANDA, DERGAHTA,
BARGAHTA, MECLİSTE VE MEYDANDA TÜRKÇEDEN
BAŞKA DİL KULLANILMAYACAKTIR."
Karamanoğlu Mehmet Han,13 Mayıs 1277.

Çevrimdışı SultanOfMedieval

 • Level 9
 • İleti: 983
 • Şuan Empire oynuyor!!!
Ynt: BC Ülke Rehberleri
« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2010, 18:37:37 »
 Merak ettim bu modu. Keşke bende de açılsa bu mod. Lanet olası hata bnak*
Erzurum'un Hınıs ilçesinde 6 teröriste karşı kahramanca çatışan özel polis, tek başına teröristleri püskürtüp, faciayı önledi.(yeni haber)

Çevrimdışı -Karamanoğlu-

 • Level 7
 • İleti: 293
 • eski moda Faşizm gelir bu teröristlerin hakkından!
Ynt: BC Ülke Rehberleri
« Yanıtla #11 : 23 Ocak 2011, 05:43:44 »
oyunun püf noktası başta verilen orduyla ele geçirebildiğimiz kadar rebel şehirlerini ele geçirmek.Özellikle kıpçaklarla büyük bi imparatorluk kurabiliyoruz.Ben karadeniz kıyılarını aldım.Gürcistan ı yok ettim.Şimdiki hedef hazar denizini ele geçirmek eline sağlık  tbr*
"Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dilde söz söylenmesin."

13 Mayıs 1277 Karamanoğlu Mehmet Bey

Spoiler
[close]

Çevrimdışı R.a.p.i.m

 • Level 3
 • İleti: 18
Ynt: BC Ülke Rehberleri
« Yanıtla #12 : 04 Mart 2011, 16:52:14 »
bu devletlerle oynamak için ne yapmam lazım ne kurcam?

Çevrimdışı Famiglia Ducale

 • Level 3
 • İleti: 24
 • Total War Türkiye
Ynt: BC Ülke Rehberleri
« Yanıtla #13 : 27 Aralık 2012, 17:31:15 »
''para için geldik salak'' yardir* yardir* yardir*
''Serenissima Repubblica di Genova''

Çevrimdışı killerknight78

 • Level 9
 • İleti: 525
Ynt: BC Ülke Rehberleri
« Yanıtla #14 : 27 Aralık 2012, 17:43:15 »
 yardir* yardir* yardir*

Çevrimdışı Alfa Shimazu

 • Level 3
 • İleti: 43
 • Total War Türkiye
Ynt: BC Ülke Rehberleri
« Yanıtla #15 : 15 Ocak 2013, 22:00:19 »
çook güzel bir çalışma  tbr* kah*