Konu: Adnan Menderes  (Okunma sayısı 8245 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sersipahi

 • Level 8
 • İleti: 495
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #20 : 17 Ocak 2008, 17:03:29 »
yazı bana kalırsa Menderes'in dış politakasının abd'yi nasıl kızdırdığı ile ilgilidir. Abd başkanın odasına giren genel sekreteri şöyle demişti." Bizim çocuklar Türkiye darbe yaptı". Kendy ise Menderesin asılmasını hiç bir zaman istememiştir. (ilgili link http://server2.realist.gen.tr/haber/6832/kennedy_menderes_icin_asmayin_demis.htm)

önce dönemin politik yapısına bakın.

1956 Süveyş Buhranı devam ederken, Suriye’nin hızla Sovyetler Birliği’ne yakınlaştığı göze çarpıyordu. Ordu kademelerinde önemli tasfiyelere girişilmiş, genelkurmay başkanlığına General Nizamettin yerine “komünist eğilimli” Albay Afif Bızri getirilmişti. Ülkede Nasır yanlısı Arap milliyetçileri ve Sovyetler Birliği’ne yakın solcular yönetime hakim olmuştu. Türkiye Balkan Paktı ile hala batının yanında olmasına rağmen içinde çıkmadığı bir borç batağı ve imkansızlıklar vardı. Aynı suriye ve mısırda olduğu gibi...

Türkiye ve suriye savaşın eşiğine gelmiş her iki tarafta orudlarını sınıra yığmıştı. Suudi Arabistan’ın arabuluculuk girişimleri, Mısır ve Suriye’nin Şubat 1958’de “Birleşik Arap Cumhuriyeti” adı altında birleşmeleri ve birleşmeyi Türkiye’nin hemen tanıması havayı yumuşattı. Biliyorsun bu birleşmeden sonra Araplar ingliz darbe girişimlerini engelledi (abd sayesinde) izin almadanda İsraile saldırdı. sonrasında Suriye ırak ve mısır tekrar ayrıldı. Benim Fikrime göre Abd Arapları kazanamanın yanı sıra Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamadı ve bir örnek yapmak istedi. Her ne kadar Darbeyi ağırlıklı olarak sol eğilimli Komutanlar yaptıysada Abd çıkarları ile ortaklıkları vardı. Abd baş kaldıran mendersi istemiyor Komutanlarda Sağ-islami eğilimleri olan bir parti istemiyorlardı. cunta dönemindede ondan sonraki gelen sol hükümetlerdede menderein yaptığı atımların değişmemisi ilginçtir. Özellikle Türkçe ezan yerine Arapçanın kullanılması devam etmiştir. Nato çerçevesinde kurulmuş abd askeri üstleri ondan sonra gelen hiç bir hükümetçe kaldırılmamış, abd den ve Ab de borç alımları sürmüştür.


Radikalden alıntıdır.
Menderes'in ABD ümidi
Dönemin ABD Başkanı Eisenhower'la görüşen Başbakan Adnan Menderes, seyahatten hayal kırıklığına uğramış halde döndü. Menderes, gezide ABD'deki Cento merkezinde Türkiye'nin görüşlerini anlatan bir konuşma da yaptı.
 
Partide isyan başlamış, muhalefetteki CHP hırçınlaşmış, gençlik sokağa dökülmüştü. Menderes, SSCB'nin burnunun dibindeki Türkiye'ye yardım için Eisenhower'ı kolay ikna edeceğini sanıyordu.

Kredi yerine vaat

SSCB kozunu kullanmak
Adnan Menderes 18 Ekim 1959'da Ankara'ya dönerken beklentilerinin hiçbirisinin gerçekleşmemesinden kaynaklanan öfke içindeydi. O istediklerini alamamış ama ABD yönetimi Menderes'e Türkiye'de Jüpiter füzelerinin konuşlandırılması anlaşmasını imzalatmayı başarmıştı.
Adnan Menderes'in ABD gezisinin tek olumlu sonucu dönemin başkanı Eisenhower'ın bir ay içinde Ankara'yı ziyaret sözünün alınması oldu.
Nitekim Başbakan yurda döndüğünde Çankaya'da onu dinleyen Cumhurbaşkanı Celal Bayar, "En azından bu sene için ihtiyacımız olan buğdayı verebilirlerdi" diye serzenişte bulunduktan sonra sorunun belki iade-i ziyaret sırasında çözülebileceği ümidine kapıldı. Ama Menderes Amerika'dan ümidini kesmişti. Hemen harekete geçen Başbakan çeşitli kanallardan Moskova'ya, 'Türkiye'ye yönelik sıcak açıklamalar geldiği takdirde, iki ülke arasındaki soğukluğun giderilebileceği' sinyalini verdi.
SSCB beklemediği anda karşısına çıkan bu fırsatı kaçırmadı ve 'kalkınma çabalarının desteklenmesi amacıyla Türkiye'ye kredi verilebileceğini' açıkladı. Ankara ne sevinç tezahürü gösterdi ne tepki verdi buna; sustu ve ABD'nin karşı çıkışını bekledi. Menderes Washington'ı telaşlandırmak için bunun yeterli olmayacağının farkındaydı. Bir adım daha atıp Sağlık Bakanı Lütfü Kırdar'ın başkanlığında bir doktorlar heyetini 'incelemelerde bulunmak üzere' Moskova'ya gönderdi ve Eisenhower'ın ziyareti öncesi son hamlesini yaptı 1960 Temmuz'unda Rusya'yı resmen ziyaret edeceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Celal Bayar da TBMM'nin yeni dönem toplantılarını açarken yaptığı konuşmada Türkiye'nin NATO'ya girişinden bu yana ilk kez SSCB'ye ılımlı mesajlar vermişti.


Yeni 'rota'ya tepki
Adnan Menderes bu açılımla ABD'yi zorlamayı planlamıştı kuşkusuz. Ancak bu 'rota değişikliği sinyallerinin' belki de ABD'de 'bardağı taşıran damla' işlevi göreceği yoktu hesabında. ABD Ankara Büyükelçiliği'nde görevli askeri ataşeler görüştükleri Türk subaylara hükümetin ordu mevcudunu azaltmayı düşündüğü intibaı edindiklerini, subay sayısının da buna paralel olarak azalacağını söylüyorlardı. DP milletvekilleri de bütçe görüşmelerinde açıktan bu istikamette ifadeler kullanıyorlardı.

sonuç: Türkiye üç ay sonra gerçekleşecek ihtilale sürüklendi.

Rusya bu dönemde aliağ rafinerisinin yapımına barajlar gibi bir çok konuda Türkiyeye yardım etmiştir. O dönemde avrupa ve abd Türkiyede çakılan hiç bir çivi için yardımda bulunmamıştır.

Menderesi hiç asker olarak düşünmemiştim. bunuda paylaşmak istedim. yanlış anlaşılmasın hep siyasetçi kimliği ile bildik.

I. Dünya savaşı patlak verir. Okulu
bitirmek de Menderes’e nasip olmaz. Kendisi hemen askere alınır ve 1916 yılının Ekiminde
henüz 17 yaşında iken Yedek subay talimgâhına gönderilir. Ethem Menderes’i de aynı yerde
bulur. Kızılçullu’dan beri süren dostlukları yedek subaylık okulunda daha da pekişir ve âdetâ
kardeş gibi olurlar.
O devrenin mezunları değişik bölgelere sevk edilir. Adnan Menderes ise Suriye cephesine
tayin olmuştur. Olmuştur olmasına ama henüz 18 yaşında nârin yapılı, çabuk hastalanan bir
delikanlıdır kendisi.İMZA SİLİNDİ - BOYUT SINIRI AŞILDI

"ßin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü..!"

Çevrimdışı meutac

 • Level 5
 • İleti: 84
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #21 : 17 Ocak 2008, 20:15:17 »
bugün türkiyeyi amerikaya bağlı yapan adnan menderesti o dönemde yükselmekte olan kominizmi engellemek için dinciliğe destek vermiş türkiyeyi küçük amerika yapmaya çalışmıştır adnan menderesin öldürülmesi pek doğru değildir ama(gerçi ben hiç üzülmüyorum)ADNAN MENDERES KESİNLİKLE DEMOKRASİ ŞEHİDİ DEĞİLDİR.

Çevrimdışı sersipahi

 • Level 8
 • İleti: 495
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #22 : 19 Ocak 2008, 11:45:26 »

Demokrasiyle oy çoğunluğu ile gelenlerin aynı yöntemle gitmesi gerekir. Bu sağcı- solcu dinci libarel farketmez bu böyle olmalıdır. Zorlama konu bahis olduğunda işte toplum içersinda barışma asla olmaz, ayrılıklar hep derince kalır. Biz mendereten sonraki kaçıncı kuşağız.ama  Hala menderesi deli gbi tutanlar ve hala Menderesten nefreti takıntı haline getirmiş kişiler var. Çoğumuzda o günleri gerçekleriyle bilemeyiz. Resmi tarihe güven olmaz ve yakın tarih için açıklama yapmak devlet politkasıda değildir zaten.

Son osmanlı ve Türkiye cumhuriyetinde Dışa bağımlılık bir yaşam tarzı bir dünya görüşü halini almıştır. Atatürk dönemi Türkiye'nin tek istisnasıdır. Türkiye birliğini bütünlüğünü, yada bazı çevrelerin koltuğunu korumak, zenginliğine zenginlik katmak için, siyasi ve ekonomik bir çok taviz vermiş ve vermeyi sürdürmektedir.

İktar olanlar bir önceki hükümete ateş püskürüp, hainlikle suçlarken aynı poltikaları sonrakiler de sürdürmüşlerdir. Örnek olarak şu "çekiç güç" meslesi. Gördük Sağcı, islamcısı Demokratı,solcusu milliyetçisi, öttüler öttüler Çekiç güç hala çıban başı gibi orada. Ya kıbrıs meselesine ne demeli ... Meclisin oy çoğunluğu ile Tr nin yer alrı zenginliklerini Tc vatandaşalarının çıkarmasını yasaklanması ve sadece çıkarma izninin yabancılara verilmesi, ya apo...

Bu gün yapılacak tartışma belki kimin daha az yada çok ihanet ettiği yada ılımlı bakarsak kimin hangi sözde durmabildiğidir.

İlk tavizler İsmet inönü zamanında başlamıştır. Üretim yok atılım hamlesi yok, çivi çakılma yok... Hani demokratlara Altın dolusu rezevler bırakmışlar niye ekonomyi geliştirmek için kullanmamışlar  yada bıraktılarsa Menderes neden her yerden borç dilendi. Yollar ve fabrikalar kıralı menderesin Aldığı o borçlar sayesinde tarım ve ekonomide atağa kalkıldı.
Aynı Özal dönemindeki gibi. Onların açtığı bu hamleler olmasaydı bu gün belki şu internette bile bilgilerimizi paylaşacak teknolojiye sahip olmayacaktık.

Bu gün ABD nin ingliterenin ve Almanyanın bize bile borçları bulanmaktadır. Ancak onların aksine bizler aldığımız paraların bie çoğunu Popilist politikalarla aldığımız  çarçur ediyoruz.


Siyasi görüş olarak diğerlerini sevmeyebilirsiniz. Ben deniz baykalı sevmem. Ama olay ekonomikse bunu iyice düşünmek gerek. Bu dışa bağımlılık uzun yüzzyıllar boyu sürebilir.Osmanlıda Romada Türkiye'gibi bağımlı ülkeler 100lerce sene hükmetti. hiç bir devrim sağ yada sol Türkiyeyi değişitrebilecek gibi görünmüyor.

« Son Düzenleme: 28 Kasım 2008, 07:12:12 Gönderen: bozkirsovalyesi »
İMZA SİLİNDİ - BOYUT SINIRI AŞILDI

"ßin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü..!"

Çevrimdışı che

 • Level 1
 • İleti: 2
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #23 : 28 Ocak 2008, 20:09:16 »
Türkiyenin eğitim alanındaki en büyük atılımı olan KÖY ENSTÜTÜLERİNİ toprak ağaları yanında okumuş yazmış işçi istemediği için kapattırmıştır.aradan 50 yıl geçmiştir ve hala doğuda okuma yazma bilmeyen insanlar bulunmaktadır.bunun en büyük sorumlusu adnan menderestir...

Çevrimdışı II.Mehmet the Conqueror

 • Level 9
 • İleti: 535
 • be urgent about your ideas.If u arent;what are u?
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #24 : 09 Kasım 2008, 17:21:36 »
aslında söylenmesi gereken çok şey var ama
Menderesin; partisinin adına uygun olmayan çok davranışı var!
Ancak darbeyi meşru göstermek için CHP'yi DP karşısında mazlum göstermek çok yanlış!
Kurutuluş Savaşı yıllarında meclis yasama yürütme ve yargı yetkilerine sahipti.Hızlı karar alması gerekiyordu.
Evet o sırada yapılması gereken gerçektende buydu sonuna kadar katılıyorum.
Cumhuriyetin ilanından sonra hazırlanan yeni anayasada(1924) meclisin yargı yetkileri kaldırılmamıştı.Görevi savaş yıllarında TBMM karşıtları ve zafer sonrası da devrim karşıtlarını yargılamak olan istiklal mahkemelerini inönü 1946 yılında kapattı.
Burada bazı tezatlar var.
Ulu önderin vefatıyla devrimlerde son buldu.1938-1946 yılları arası istiklal mahkemeleri hala devrim karşıtlarını mı yargıladı?Zaten 1923-1938 arası 15 yıl da devrim karşıtlarının çoğu tasfiye edilmişti.8 yıl boyunca ne işi vardı bu kurumun?
Resmi dairelerde ve paralarda Atatürk resimlerini kaldıran İnönü'nün başka hesap ve gayelerimi vardı?
Savaşı faşizm kazansaydı kuruluş amacından 1938 sonrası sapan kurumun akıbeti ne olacaktı?
1945 yılında savaşı faşizm kaybetti.Savaşı demokrasi cephesi kazandı.1946 yılında çok partili döneme İnönü isteyerek mi geçmişti?
Milli şef olarak anılan ve Ulu Önder ve Fevzi Çakmak'tan sonra ordunun en değer verdiği bir insanın meclis kürsüsünde ihtilaller koşullar tam olduğunda meşrudur demesi ne kadar demokratikti?
1946 seçimlerinde CHP hükümetinin açık oylama ve gizli sayım metodunu kullanması ne kadar demokratik?
İnönü'nün 1950 seçimlerinde her iki ilde birden(Ankara ve Malatya) milletvekili adayı olması ne kadar demokratik?
Ulu Önderin bir kamu kuruluşu saydığı ve çok değer verdği Halk Evlerinin Atatürk'ün vefatından sonra hızla CHP'nin mülkiyetine geçirilmesi ve kamu malı olan Halk Evi mallarının CHP malı sayılması ne kadar demokratik?
ve dahası inönünün cumhurbaşkanı olduktan sonra chp il başkanlarının hızla o illerin valileri yapılması ne kadar demokratiktir?

« Son Düzenleme: 04 Aralık 2008, 22:53:26 Gönderen: II.Mehmet the Conqueror »

Emek...

Çevrimdışı Qipchaqs

 • Level 10
 • İleti: 1578
 • By By UK...Nile is İtalian now...
  • http://mehmetbilge.wordpress.com/
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #25 : 09 Kasım 2008, 21:37:44 »
Türkiyenin eğitim alanındaki en büyük atılımı olan KÖY ENSTÜTÜLERİNİ toprak ağaları yanında okumuş yazmış işçi istemediği için kapattırmıştır.aradan 50 yıl geçmiştir ve hala doğuda okuma yazma bilmeyen insanlar bulunmaktadır.bunun en büyük sorumlusu adnan menderestir...
Katılıyorum.Ayrıca Menderes Türkiye'yi küçük Amerika yapacağız! diyerek Büyük Türkiye ülküsünü bitirmiştir.
En geniş kapsamlı dış borç bu dönemde alınmıştır.Atatürk'ün öncülüğü ile Eskişehir'de kurulan askeri uçak fabrikasını "tencere" fabrikasına dönüştürmüştür."Allah ile aldatma" oyunu bu dönemde filizlenmiştir. Dincilik insanların gözleri kör edilmiştir.IMF tefecisi bu dönemde başımıza musallat olmuştur.İnönü'den çok da farkı olmayan "dikta" rejimi uygulamıştır : Basın üzerindeki sansürler, anayasayı bile sallamayan "tahkikat komisyonları", istediği milletvekilin vekilliğini düşürme, kendinden olmayana karşı baskılar uygulamıştır.

Ayrıca Demokrasimizin Gülleri birer birer gidiyor Menderes darağacında, Özala zehirlendi diyorlar bakalı sonuncu demokrasi yıldızımıza ne olacak.

SONUÇ:Türkiyeyi AB ABD ya da Rusyay bağlamak isteyenlerin sonu aynı olacaktır. tbr* Ayaklarını şimdiden denk alsınlar.
Bıraktı...

Çevrimdışı nuri_fb

 • Level 10
 • İleti: 1015
 • Devlet-i Âliye-i Osmâniyye
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #26 : 29 Kasım 2008, 04:39:09 »
sersipahi

Sonuna kadar haklısın arkadaş kimler geldi kimler geçti ama birşey yapan yok sorun nerden başlıyo adnan menderesten bunun yüzünden abd ye dilendik iyice bağlandık şimdi kurtulamıyoz seçim afişlerinde yazdıkları yazı ''Yeter Söz Milletin'' diyo ama adam keyfi uygulamalar yaptı hani demokrasi hani millet adnan menderesin indirilmesi güzel ama idamı yanlıştı idamla ele bişey geçmedi ama hırsını alamayan chp li subaylar yapacak başka birşey yoktu.Ama milli şef ismet inönü olaya müdahale olurdu ama olmadı yapmayın derdi deniz gezmiş için bizzat mecliste konuştu idam etmeyin diye adnan menderese gelince niye sustu....

Türkiyede hangi partiden olduğu değil farketmez sağcı olsun solcu ama Türkiyeyi kurtarcak bir lidere hala muhtacız...
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2008, 23:40:04 Gönderen: bozkirsovalyesi »


''Nasıl gökte tek bir tanrı varsa,yeryüzünde de tek bir han olucaktır.''
Cengiz Han

Çevrimdışı abuz89

 • Level 9
 • İleti: 728
 • Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #27 : 30 Kasım 2008, 12:35:59 »
paylaşım için teşekkürler.

Çevrimdışı KingOfEngland

 • Level 4
 • İleti: 65
 • Emege Saygi!
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #28 : 04 Aralık 2008, 19:43:15 »
Turkiye'nin suanki kotu durumuna gelmesinin nedenler adnan menders ile basladi..Insanlari dini inanclari ile somurdu..Insanlari hazira alistirdi (tipki su anki dagitilan komur yemek kupon cek yardimlari gibi) devleti borclandirark yapti bunu borcuda Amerikadan aldi..hazira alisan insanlar calismayi birakti cahillesmeye basladi..KOY OKULLARINI KAPATTTI koyluler cok yararli bilgiler ogrenirken tarimla hayvancilikla ilgili bunlari unuttu..Koylulerde hazira basladi yukarida arkadasin anlattigi gibi koylere mallar getirtti bana gore (amerikan mallarini) koylere soktu...Coken ekonomiyi borcla duzelmeye calisti..Borcla millete dagittigi mallar sayesinde sempati kazandi..O yuzden su an o VATAN HAINI' ni savunanlar var.

NOT: Mesaj yanlis anlasilmasin bu benim gorusum ayrica genel konusuyorum isim vermiyorum her sempatizanada buradan laf etmemis oluyorum...

Çevrimdışı KingOfEngland

 • Level 4
 • İleti: 65
 • Emege Saygi!
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #29 : 04 Aralık 2008, 19:58:09 »
Gelsinler Herseyden Vazgecerim
1.inancimdan
2.vatanimdan
Vazgecmem zaten banlanicagimi sanmiyorum...

birde dikkat edersen orada stalinde var  kirp*

Çevrimdışı Eärendil

 • Level 10
 • İleti: 1180
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #30 : 04 Aralık 2008, 20:03:26 »
O tam bir vahşet zaten birazdan başlarlar.Bunu okurlarsa bişi demiyebilirler ama  bilemicem.
İMZA SİLİNDİ - BOYUT

Çevrimdışı KingOfEngland

 • Level 4
 • İleti: 65
 • Emege Saygi!
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #31 : 04 Aralık 2008, 20:04:19 »
Hadi Rastgele  pff*

Çevrimdışı mirliva

 • Level 8
 • İleti: 464
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #32 : 04 Aralık 2008, 20:06:18 »
Her saçmalığa cevap yazılacak olsaydı bu forum şimdikinin elli katı olurdu.

Çevrimdışı army

 • Level 9
 • İleti: 857
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #33 : 04 Aralık 2008, 20:10:24 »
Turkiye'nin suanki kotu durumuna gelmesinin nedenler adnan menders ile basladi..Insanlari dini inanclari ile somurdu..Insanlari hazira alistirdi (tipki su anki dagitilan komur yemek kupon cek yardimlari gibi) devleti borclandirark yapti bunu borcuda Amerikadan aldi..hazira alisan insanlar calismayi birakti cahillesmeye basladi..KOY OKULLARINI KAPATTTI koyluler cok yararli bilgiler ogrenirken tarimla hayvancilikla ilgili bunlari unuttu..Koylulerde hazira basladi yukarida arkadasin anlattigi gibi koylere mallar getirtti bana gore (amerikan mallarini) koylere soktu...Coken ekonomiyi borcla duzelmeye calisti..Borcla millete dagittigi mallar sayesinde sempati kazandi..O yuzden su an o VATAN HAINI' ni savunanlar var.

NOT: Mesaj yanlis anlasilmasin bu benim gorusum ayrica genel konusuyorum isim vermiyorum her sempatizanada buradan laf etmemis oluyorum...

aslında dediğin doğru  stmab*

Çevrimdışı KingOfEngland

 • Level 4
 • İleti: 65
 • Emege Saygi!
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #34 : 04 Aralık 2008, 20:12:12 »
Her saçmalığa cevap yazılacak olsaydı bu forum şimdikinin elli katı olurdu.

burdan yazima sacmalik dedigini dusunuyorum..kendi dusuncen saygim var diyorum Ayrica,
yazina gore su an sana cevap yazmamam lazimdi ama cevap yazdim kusura bakma.

Çevrimdışı mirliva

 • Level 8
 • İleti: 464
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #35 : 04 Aralık 2008, 20:13:39 »
Allah aşkına attığın şu son mesajlara bi bak. Hepsi de ortamı germek için atılmış kışkırtıcı zırvalar değil mi?

Çevrimdışı KingOfEngland

 • Level 4
 • İleti: 65
 • Emege Saygi!
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #36 : 04 Aralık 2008, 20:19:46 »

bu benim dusuncem kiskirtica olarak gormuyorum bence son verelim bu tartismaya forum ve konu kirleniyor... ayrica zirva demenide kabul etmiyorum bu senin belli bir dusunceye sabit kaldigini gosterir cunku dusuncem saygi gostermiyorsun...
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2008, 16:28:43 Gönderen: bozkirsovalyesi »

Çevrimdışı mirliva

 • Level 8
 • İleti: 464
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #37 : 04 Aralık 2008, 20:21:23 »
Kısmen haklısın. Zaten ben konuyu da uzatmak istememiştim. Hatta attığım mesajın muhatabı da yoktu.

Çevrimdışı II.Mehmet the Conqueror

 • Level 9
 • İleti: 535
 • be urgent about your ideas.If u arent;what are u?
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #38 : 04 Aralık 2008, 22:47:00 »
Bir vaziyeti bellediler herkesin ağzından bir sayış;
Hani nerede o milli şefe müthiş haykırış
O haykırış ki kılar insanı en kutsi bir ilah
Lakin demediler mi sana sağcılara bir tepeden bakış.
2.Cihan Harbi;Avrupa'nın toplu cinneti.
Kimi Alman,Kimi Rus kimi bilmem nereli?
Biz girmedik ama buğdaylar sayılı idi.
Aldı Milli Şefiniz üçer beşer kilo kilo
Verdi  karne ile saya saya ekmekleri
Gazi görseydi kim bilir ne derdi?
Bir Cumhuriyet ki ne şanlı bir pehlivan;
Lakin demokrasi olmadan ne büyük bir yalan
Lazımdır her cumhura bir demokrasi
Bahanesi neydi 46'ya dek onun faşistliği
Nerede görüldü bir başvekilin asıldığı bu cihanda
Asanın kaçı sayıldı en medeni bir hayatta
Derim şimdi;açık oy gizli sayım bu mu kuralı medeni beşeriyatın
Hani derdiniz tekti o da cumhuriyeti kurtarmanın.
Yoksa niyeti mi başkaydı darbeyi alkışlayanın.
Menderes'in haysiyeti verildi mezarının yerine nakliyle
Lakin verilmelidir elbet Türk demokrasisinin haysiyeti hani nerede?
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2008, 23:00:55 Gönderen: II.Mehmet the Conqueror »

Emek...

Çevrimdışı sersipahi

 • Level 8
 • İleti: 495
Ynt: Adnan Menderes
« Yanıtla #39 : 05 Aralık 2008, 13:41:01 »
Turkiye'nin suanki kotu durumuna gelmesinin nedenler adnan menders ile basladi..Insanlari dini inanclari ile somurdu..Insanlari hazira alistirdi (tipki su anki dagitilan komur yemek kupon cek yardimlari gibi) devleti borclandirark yapti bunu borcuda Amerikadan aldi..hazira alisan insanlar calismayi birakti cahillesmeye basladi..KOY OKULLARINI KAPATTTI koyluler cok yararli bilgiler ogrenirken tarimla hayvancilikla ilgili bunlari unuttu..Koylulerde hazira basladi yukarida arkadasin anlattigi gibi koylere mallar getirtti bana gore (amerikan mallarini) koylere soktu...Coken ekonomiyi borcla duzelmeye calisti..Borcla millete dagittigi mallar sayesinde sempati kazandi..O yuzden su an o VATAN HAINI' ni savunanlar var.

NOT: Mesaj yanlis anlasilmasin bu benim gorusum ayrica genel konusuyorum isim vermiyorum her sempatizanada buradan laf etmemis oluyorum...

Aslında bende dünayaya at gözlükleriyle, taraflı, sağ, sol saplantılı, iyilikleri kötüleri tek birine yada birilerine yükleyen faşizine, despot, karacahil insanları VATAN HAİNİ olarak görüyorum.

Dağa taşa yazsak olan güzellikleri, desek ki sadece bir ayakkabı boyacısına borçlu kalmış, birde meclis parasından bir tırnak makası almakmış suçu, yine dersiniz en büyük hırsız diye !..
Devletin ideolojisene ters düşen köy enstütülerini kapadı diye hain olur kime göre,
Hele o uluya uluya söylenmeye başlayan ezanı Türkçeden yine arapçaya çevirende o şeriatçıdır değilmi.
Derlerki Bazıları İnönü bırakmış sandık sandık altın Mendere, gitmiş menderes üstüne almış bir sürü borç yemiş hepsini :) Madem bu sandık dolusu altınlar vardı nerede kayıtları, ve inönü deneden memlekete hizmet etmedi bu sandık altınlarla...
İlk kez borç parayla yollar yapılmaya başlanmış ağalar devletin yanına çekilmiş, fabrikatörlere teşvik verilerek yeni iş imkanı yaratılmaya çalışılmış ne büyük hainliktir.
Herkez karışıtırır İnönü ve Ecevit dönemlerini Menderesin dönemiyle ilk kuponlama o zaman başlamış oysa. Chp lideri baykal bilmemne bakanıyken Ecevitin altında el koymadı bir tanker dolusu petrole işte! demedi bizimde petrolümüz var diye. 
Yine o baykal öğrenciylen yapışmadı mı ? Menderes'in yakasına özgürlük istiyorum ! diye. Başbakan menderes ise demedi bundan büyük özgürlük var mı diye..
Örümcek kafalılar olduğu sürece Milliyetçiler ve islamcılar savunacak onu sosyalaist yada koministler ise diyecek yagene vatan haini o diye. Oysa onlardan değilmiydi kızılordu girerse Türkiyeye, onların yanında oluruz diye.

Kahrolsun ABD ve Rusya... Ama o zamanın hesap soranları ne çekiç gücü çıkarabildiler Türkiyeden, nede çıkabildiler abd güdünmünden.
Hainlikle iftarısı ile suçlamalarda bulunanlar bir öncekilerin bayrağını devr alarak devam ettiler şu meşur hainliklere...


« Son Düzenleme: 05 Aralık 2008, 13:42:31 Gönderen: sersipahi »
İMZA SİLİNDİ - BOYUT SINIRI AŞILDI

"ßin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü..!"