Konu: NBA 2K13 İnceleme [PC]  (Okunma sayısı 1685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BringerOfRain

  • Level 1
  • İleti: 4
  • Spartacus... That's not my name.
NBA 2K13 İnceleme [PC]
« : 08 Eylül 2013, 18:14:23 »


Spor oyunları genellikle pek ilgi görmez oyun dünyasında. "Gerçekçi değil","Aynı tadı vermiyor" gibi bahaneler kullanılır. Aslında haklılık payı da oldukça yüksektir. Ve de dünyanın çok büyük bir kısmının aksiyon tarzı oyunları sevmesi de bir eksidir spor oyunları için. Hele ki aksiyon oyunlarının; başarı ve satışlarının tavan yaptığı bu dönemlerde spor oyunlarına olan ilginin azalması bekleniyordu. Ancak iki oyun bu görüşü çürüttü diyebiliriz. Biri gerçekçi oynanış ve grafiklerle FIFA 13, diğeri ise eğlenceli oynanış ve harika atmosferiyle NBA 2K13.Bu sefer bir değişiklik yapayım ve grafikler için yorumumu başlara yerleştireyim... NBA 2K13 oyunundan bir önceki olan NBA 2K12 oyununu oynadıysanız grafiklerde pek bir gelişme olmadığını anlarsınız. Yüz yapımlarında sadece LeBron James, Derrick Rose, Kobe Bryant gibi önemli isimlere dikkat edilmiş. Ancak gene de yüz tasarımları beklenen seviyede değil. Anlamadığım bir nedenden dolayı yüzler gerçekçi değil ve oldukça itici. Bilmiyorum belki de oyuncularda hiçbir mimik hareketi, ağız oynaması göremediğimdendir. Ancak tasarımlar her sene daha iyiye gidiyor bu seride; seneye gelecek olan oyunda bunların düzeltilmesini umacağız.
Grafikleri düşürdüğünüz zaman da oyunun ilerleyişinde bazı grafik hataları ile karşılaşıyorsunuz. Maç sırasında bu hataları pek göremiyoruz ama kariyer modu gibi oyuncuları yakında görebildiğimiz yerlerde grafiklerdeki hatalar göz önüne seriliyor. Düşük grafiklerde diğer bir sorun da seyirciler. Grafikler düşünce normal olarak seyirciler 2 boyutlu bir hale bürünüyor. Bu normal biliyoruz ama oyun içinde sürekli seyircileri gördüğümüz sanki bile bile seyirciler vurgulanmış gibi hissediyoruz. Tabii yüksek grafiklerde oynuyorsak böyle bir sorunumuz olmaz. Ancan düşük grafiklerde oynayanlar için yapılabilecek bir şey yok. Buna çözüm olarak seyircilerin daha az gösterilmesini düşünebiliriz.
Oyunun tartışmasız en güzel modu "Create a Player" yeni oyuncumuzu yaratma modu. Bu mod temel olarak geçen senekiyle aynı gibi duruyor ama içinde bazı farklılıklar var.
Öncelikle oyuncumuzu istediğimiz gibi yaratıyoruz. Gerçekten de istediğimiz gibi yaratıyoruz. Hemen her türlü seçenek var yaratım bölümünde. Önce adımızı soy adımızı doğum tarihimizi vs. gibi şeyleri dolduruyoruz. Sonra spiker bizi hangi isimle çağıracak onu seçiyoruz. Bu konudaki sıkıntıları FIFA ve PES gibi serilerden bilebilirsiniz. Dakikalarca bizim adımıza benzeyen birinin ismini arardık. Ancak 2K13'te durum farklı. Spikerin seslendirmesi için çeşitli lakaplar oyunda mevcut; "The Captain" "The Rainman" gibi. İstediğimizi seçiyoruz. Bundan sonra pozisyonumuzu seçiyoruz. Sonrasında oyun stilimizi seçiyoruz. Yani skor, post-up, 3 sayı gibi özelliklerin hangilerinde daha iyi olacağımız seçiyoruz. Zaten birden fazla seçim şansımız var. Bu yüzden istediğinizi seçin. Bundan sonra oyuncumuzun fiziki ayarlarını yapıyoruz. Buradayken oyundaki grafiklerdeki özensizliği fark edebilirsiniz. Oyun özensizliği kapatmak için fiziksel tasarıma çok fazla seçenek eklemiş. Saç,sakal,bıyık tarzı şeylerde önümüzde çok seçenek var. İstediğimizi seçebiliriz. Geldik boy ve kilomuza... Bunu ayarlarken oynayacağımız mevkiye göre seçim yapmalıyız. Örneğin ben 2 numara (Şutör Gard) bilinen ismiyle 3 sayıcıyı seçtim. Eğer sizde seçiminizi böyle yapacaksanız, boyunuz 2 metreden uzun olmamalı ve de en az 1.94 olmalı. Bunlar ideal ölçüler. Biraz altına ya da üstüne çıkabilirsiniz. Kilonuz da 90-98 arası olsun. Tabii ki bu da ideal ölçü. Şöyle bir örnek vereyim: Ünlü 2 numara Kobe Bryant 1.98 boyunda ve 93 kilo. Ayarlamaları bunları göz önüne alarak yapın. Sonrasında oyuncumuzun her türlü aksesuarını seçiyoruz. Kol ve kafaya bandlar, body balance bileklikleri ve ayak bantları, çorap vs. gibi birçok ayarı yapıyoruz. Bundan sonra geldik oyuncumuzun tercihlerine. Burada yapacağımız şey atış stillerimizi belirlemek. 3 sayı atarken bileğimiz nasıl olacak?, yukarıdan aşağıya mı yoksa düz bir şekilde mi atacağız bunları seçiyoruz. Sonrasında yaratım aşaması bitiyor, draft aşaması başlıyor.
Hangi takıma gideceğimizi belirlemek için öncelikle bir maç yapıyoruz. Maçta nasıl oynadığımıza bağlı olarak toplam üç takım bize teklif getiriyor. Size takım hakkındaki düşüncelerinizi soruyor ve nasıl bir yere sahip olacağınızı anlatıyorlar. Diyelim ki takımı beğenmediniz; o zaman vereceğiniz cevapları siz seçtiğiniz olumsuz bir cevap verebilirsiniz. Bu sayede takım sizi almaya sıcak gözle bakmayacaktır.
Draft günü sırayla oyuncuların hangi takımlara draft oldukları yazıyor. Sıra size gelince sahneye çıkıyorsunuz ve diğerlerini selamlıyorsunuz.
İşte geldik takımımıza. Sosyal paylaşım hesabımız için bir kullanıcı adı seçiyoruz. Bu kullanıcı hesabı Twitter gibi bir şey. Diğer oyuncular bizim hakkımızdaki görüşlerini buraya yazıyor. Geldiğimizde takımımız bizim için bir reklam panosu yapıyor. Oyun içinde gelişmenize bağlı olarak başka reklam panoları da karşınıza çıkıyor. Direk bir maça başlamadan önce menüde biraz gezinin ve neler olduğunu keşfedin. Öncelikle bir efsane olmak için tamamlamamız gereken bazı görevler var. Bu görevleri tamamlamak uzun bir zaman istiyor. Bu görevler içinde "20000 sayı at, 1000 asist yap" gibi şeyler mevcut.
Geçen sene transfer olmak istediğimiz zaman  menüden "TRADE" seçeneğini bulup istediğimiz takımı seçiyorduk. Ancak bu sene farklı. Bu sene "Meet with GM" seçeneğinden patrona bunu iletiyoruz. O da bizden üç takım seçmemizi istiyor, biz seçince takımlarla görüşmeye başlıyor. Siz bir iki maç yaptıktan sonra GM size yeni takımınızı açıklıyor.
"Meet with GM" seçeneğinde daha farklı görüşmeler de yapabiliriz. Örneğin patrona "Kaybetmekten bıktım", "Aldığım süreyi beğenmiyorum" , "Koç işini iyi yapamıyor" gibi şikayetlerde iletebiliriz.
Oyunda sadece günümüz oyuncuları değil, eski oyuncular da mevcut. Oyunda olan "Dream Team" sayesinde eski efsaneleri görme ve onları şansına sahibiz. Michael Jordan, Wilt Chamberlain ve de Magic Johnson gibi oyuncular da mevcut. "Dream Team" gerçekten oldukça güçlü. Çünkü tarihin en iyi oyuncuları var Dream Team'de, ve de onları oynamak çok eğlenceli.
Oyunda  seçtiğimiz takımların geçmişteki kadroları da mevcut. Örneğin Michael Jordan'lı Chicaho Bulls ve Wilt Chamberlain'li LA Lakers gibi. Böyle takımları oynamak ayrı bir zevk. Ve formalar da o zamanların forması, ancak istersek modern formaları da seçebiliriz. Aynısı günümüz basketçileri için de geçerli. Onlara da istersek geçmişteki formaları seçebiliriz.
Geçen seneki oyunda NBA tarihinde büyük yer etmiş tarihi maçları oynayabiliyorduk. Maçların eskiliğine göre skor tabelası değişik oluyor ve hatta çok eskiyse görüntü siyah beyaz ve cızırtılı oluyordu. Bu sene o seçeneği ben oyun içinde bulamadım. Eğer kaldırılmışsa oldukça kötü bir seçim olmuş.
Gelelim oynanışa... Geçen sene oyunda olan bazı oynanış hataları giderilmiş. Örneğin geçen sene top sürerken yapay zekanın kontrolünde olan takım arkadaşımız önümüze geçip bize çarpabiliyor ve onun yüzünden topu kaybedebiliyorduk. Bu sene bu değişmiş. Takım arkadaşımız gene önümüze geçiyor ama bu sefer bize çarpsa da topu kaybetmiyoruz.
Eğer kendi oyuncumuzu ya da herhangi bir oyuncuyu oynuyorsak yani tek bir oyuncuyu kontrol ediyorsak takım arkadaşlarımız başarının anahtarı. Onlarla uyum içinde olmalıyız. Oyun burada oynanışın zenginliğini gözler önüne seriyor. Takım arkadaşlarımız pozisyonunuza göre topu size oynuyor. Örneğin Pivot'sanız gidip de orta sahada topu size atmıyor. Pota altında sayıyı kazandırmanız için size oynuyorlar.
Rakip takım bizi savunabilmek her şeyi yapıyor. Hele ki son anlarda gerideyseler öyle agresif savunma yapıyorlar ki "Hocam Faul!" diye bağırıyoruz. Bizden topu çalabilmek için risk alıp çift oyuncu önümüzü kapatıyorlar. Böyle durumda yapabileceğim tek şey boşta kalan arkadaşımızı görebilmek. Tabii bunu da doğru bir anda yapmalıyız.
Post-Up ve top kapma gibi mücadeleler oldukça gerçekçi. Post-Up'ta agresiflik eksik olmuyor, top kopma da oyuncular topu kapabilmek için hayatlarını ortaya koyuyorlar.
Oyunda bazen arkadaşlarımız basit pas hataları yapıyor bu da pahalıya patlıyor. Bazen de bencillik yapıp bize hiç top yüzü göstermeyip bizi sinir ediyorlar.
Gelelim oyun içi atmosfere... Bir kere müziklerde Jay Z, Rihanna, Kanye West gibi ünlü isimlerin imzası olduğunu belirtelim. Tüm müzikler harika ve bizim de oyunun içinde kendimizi kaybetmemize neden oluyor. Hele üçünün beraber söyledikleri "Run This Town" şarkısı tek kelimeyle harika.
Oyunda olmazsa olmaz seyircilere özen gösterildiği belli oluyor. Tüm maç boyunca sürekli oturmuyorlar. Ayağa kalkıyorlar, bağırıyorlar, yuhalıyorlar; yani gerçek seyirci ne yaparsa onu yapıyorlar. Hele ki güzel bir sayı olduğunda tüm salondan öyle bir ses yükseliyor ki kendimizi statta gibi hissediyoruz.
Spikerlerin maç sunuşları harika. Zaten ikisi de gerçek NBA spikerleri. Maçta bazı anlarda oyuncuların istatistiklerini, koçların görünüşü ve benzeri şeyleri Doris Burke bizlere anlatıyor. Gerçek spiker ve yorumcuların kullanılması takdir edilecek bir şey...
Eğer PlayOff'larda bir maç oynuyorsanız atmosfer bir başka güzel oluyor. Tüm taraftarlar aynı renk giyinmiş, atkılar sallanıyor, uğultu ve tezahürat hiç kesilmiyor ve de saha da ışık şovları yapılıyor.
Takımların maskotları oyunda eksik bırakılmamış. Molalarda ortaya çıkıp dans ediyorlar ve bazı şeyler atıyorlar. Maskotların yanında ponpon kızlar da mevcut. Molalarda, çeyrek aralarında ortaya çıkıp dans ediyorlar. Her ne kadar danslara özen gösterilmemiş olsa da düşünmüş olmaları bile bir artı.
Son sözlere gelecek olursak; NBA 2K13 hataları büyük oranda giderilmiş sağlam atmosferli bir oyun olmuş. Alın oynayın derim. Ve de bilgisayara alıyorsanız bir kolla oynayın. Klavyeyle işiniz oldukça zor.


Eğlence 10/10
Grafik 7/10
Oynanış 9/10

Artılar
Harika müzikler, harika atmosfer, zengin içerikli MyPlayer modu, eski oyuncular.
Eksiler
Grafiklerin üzerine pek bir şey koyulmamış, klavyeyle kontrol oldukça zor, PC versiyonunda All-Star Haftasonu yok.


Çevrimdışı serokral

  • Level 11
  • İleti: 2217
  • Şüphesiz sen sen değilsin
Ynt: NBA 2K13 İnceleme [PC]
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2013, 18:22:39 »
Açıkcası 2011 den sonra pek iyi iş çıkartamadı 2k.Bunuda sevmedim ben.
BÜYÜK TOTAL WAR TÜRKİYE İMPARATORLUĞU
Hayır bence Ahmet siteye bot atıp altyapımızı çöketmeye çalışan bir MOSSAD ajanı.