Konu: Call of Duty Black Ops I Multiplayer İnceleme-Rehber  (Okunma sayısı 1405 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BringerOfRain

 • Level 1
 • İleti: 4
 • Spartacus... That's not my name.
Evet biraz eski bir oyun ama benim oldukça sevdiğim bir oyun. Multiplayer'ını da boş vaktim varken incelemiştim. Paylaşayım sizlerle.Oyun ModlarıMultiplayer'da toplam dört adet ana mod mevcut. Bunları üstte görebilirsiniz. Diğer oyun modları ise şunlar: Search and Destroy (Bul ve Yok et),  Domination (Hakimiyet), Headquarters (Karargah), Demolition (Yıkım), Capture the Flag (Bayrağı ele geçir) ve Sabotage (Sabotaj). Bunları daha sonra açıklayacağım.
4 ana modun nasıl olduğunu yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Bul ve Yok et modunda; bazı nesneleri ortadan kaldırıyoruz. Hakimiyet modunda; belirli bir süre içinde 3 adet bayrağı kendi üssümüze ulaştırmaya çalışıyoruz. Karargah modunda; tarafsız bir üssü kendi üssümüz haline getirmeye çalışıyoruz. Yıkım modunda; iki adet bölgeyi rakibimizden önce patlayıcılarla ortadan kaldırmaya çalışıyoruz Bayrağı ele geçir modunda; belirli bir sürede düşmanın üssünden bayrak ele geçirmeye çalışıyoruz. Sabotaj modunda, tarafsız bir roket cephaneliğini rakibimizden önce bombalarla yok etmeye çalışıyoruz.
Oyun modları anlayacağınız üzere oldukça fazla. Bana göre de eğlenceli. En sevdiğim modlar Team Death Match ve Capture the Flag. Bu oyun modlarına uygun haritalarda oynamanız eğlenceyi arttırıyor.
HaritalarHaritalar hakkında açıklamayı resimlerde yaptım. Haritaları yorumlayacak olursak ben en çok "Nuketown"u sevdim. Çünkü "Team Death Match" bu haritada harika oluyor. Küçük olduğu için öldürme de ölümde fazla oluyor. Jungle haritası büyük olduğu için Free for All moduna çok uygun. Çünkü Nuketown haritası oldukça küçük bir harita. Bu oyun modunda da herkes herkesi öldürüyor. Yeniden doğduğunuzda bile ölme ihtimaliniz çok fazla olur. Havana haritasında ise Capture the Flag modu eğlenceli oluyor. Etraftaki binalar, üssünüze bayrak taşırken hayatta kalmanıza çok yardımcı oluyor. Firing Range haritası küçük olduğu için Team Death Match moduna elverişsiz. Ama bu modu oynayan odaların çoğunda bu oyun modu kullanılıyor.EkipmanlarOyuna başladığınızda yukarıdaki 5 adet temel ekipman hazır olarak bekliyor. Bunların yanında bir de istediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz 5 adet ekipman oluyor. İsterseniz 5 adet temel ekipmanın artı ve eksilerini anlatayım.

Birinci Ekipman: Ana silahımızın hasar verdiği hasar seviyesi orta seviye. Ateş ederken hedeften sapma oranı fazla. Tabancamız ASP normal bir askeri karın bölgesinden ortalama 5 mermide öldürüyor. Bombalarımızdan gaz bombası ani bir patlamayla düşmana ufak bir hasar verip yaydığı gazla bize avantaj sağlıyor. Diğer bombamız yakın civardaki tüm düşmanı öldürebiliyor. LightWeight özelliği daha hızlı hareket etmemizi, Steady Aim özelliği silahımızın hedeften sapmasını azaltıyor, Marathon özelliği de daha uzun koşmamızı sağlıyor.

İkinci Ekipman: Ana silahımız bir tüfek. Yakın derecen öldürücü ancak mesafe uzadıkça menzili az olduğu için düşmanı öldürmeniz zorlaşıyor. Büyük nişanı da bir diğer eksisi. M1911'in verdiği hasar ASP'den fazla ama isabet oranı ASP'den az. Karın bölgesine sıkılan 3 veya 4 mermi işinizi görür. Gaz bombamız düşmanın hareketini yavaşlatıp bize avantaj kazandırıyor. Diğer bombamız. Duvara attığımız taktirde duvara yapışıyor ve hasarı oldukça fazla. Hardline bir öldürmenizden size daha fazla puan sağlıyor, Sleight of Hand, şarjörünüzü daha çabuk değiştirmenizi sağlıyor, Tactical Mask bir gaz bombası çeşidi olan Nova Gaz Bombasından korunmanızı sağlıyor.

Üçüncü Ekipman: Ana silahımız M16. Yarı otomatik bir silah. Verdiği hasar oldukça fazla ama duraksayarak ateş ettiği için yoğun ateş altında yetersiz kalıyor. Tabancamız ASP normal bir askeri karın bölgesinden ortalama 5 mermide öldürüyor. Bombalarımızdan gaz bombası ani bir patlamayla düşmana ufak bir hasar verip yaydığı gazla bize avantaj sağlıyor. Diğer bombamız yakın civardaki tüm düşmanı öldürebiliyor. Replenish özelliği düşmanda düşen teçhizatı toplamanızı sağlıyor, Steady Aim silahımızın hedeften sapmasını azaltıyor, Second Chance vurulduktan sonra tabancamızla bir süre ateş edebilmemizi sağlıyor.

Dördüncü Ekipman: Silahımız HK21 kısa sürede çok mermi atıyor ve oldukça fazla hasar veriyor. Ama hedeften sapması fazla. İkinci silahımız bir roketatar. Düşmanlarımızın yolladığı helikopterleri düşürebiliyor ve bir yerde toplanmış düşmanları öldürebiliyor. Gaz bombamız düşmanın hareketini yavaşlatıp bize avantaj kazandırıyor. Diğer bombamız yakın civardaki tüm düşmanı öldürebiliyor. Flak Jacket özelliği düşmanlarımızın yolladığı uçakların bıraktıkları bombalardan kaynaklanan ateşten daha az hasar almamızı sağlıyor, Hardened kurşunun geçebildiği yüzeylerden kurşun geçtiği zaman hasarı arttırıyor, Hacker özelliği düşmanın ekipmanını ve patlayıcılarını görmemizi sağlıyor.

Beşinci Ekipman: Dragunov bir sniper. Uzak mesafede bizler için biçilmiş kaftan ancak düşman yakınımıza geldiği zaman nişanı olmadığı için pek şansımız yok. Tabancamız Makarov'un vermiş olduğu hasar ise maksimum. Gaz bombamız düşmanın görüşünü kapatıp ufak bir hasar veriyor. Diğer bombamız yakın civardaki tüm düşmanı öldürebiliyor. Ghost özelliği kamufle ceketimiz fark edilme riskimizin azalmasını sağlıyor, Scout özelliği dürbünden nişan almışken daha uzun nefes tutmamızı sağlıyor, Ninja özelliği sessiz hareket etmemizi sağlıyor.
Botlarla Mücadele


Gördüğünüz gibi isimlerinin başında 3arc yazıyor. Bunun Treyarch'ı temsil ettiğini düşünüyorum.

Oyunda eğer PING imiz fazlaysa LAG isek doğru düzgün oynayamıyoruz. Ancak oynamayı çok istiyoruz. Bu durumda aslında eğitim amaçlı tasarlanmış olan Eğitim Maçı'nda botlarla mücadele edebiliriz. Botlarla oynarken 4 ana zorluk bulunuyor: Kolay - Orta - Zor - Kıdemli. Bu zorluk seviyeleri sayesinde seviyemizi görüp kendimizi geliştirebiliriz. Ancak bu zorluk seviyelerinin bir eksisi var. Her zorluk seviyesinde düşmanımız ateş etmeye başlayınca hiç kaçırmıyor. Tek farkları seviyeye göre sizi görünce ateş etmeye başlama zamanları. Bu sebeple de zorluk sistemi bu noktada çuvallıyor.Zombi ModuOyunun tartışmasız en güzel yanı zombi modu. Bu modda 1 oyuncudan 4 oyuncuya kadar oluşturulan bir ekiple zombilere direnebildiğimiz kadar direniyoruz. Mod bölüm bölüm ilerliyor. Her bölümde gelen zombi sayısı ve çeşidi değişiyor. Bu modda silah sistemi de değişik. İlk başta sadece tabancayla başlıyoruz. Ve de 500 puanımız oluyor başlangıçta. Bu puanla duvarlardan silahlar alıyoruz ve zombileri daha rahat öldürüyoruz. Sonrasında topladığımız puanlarla mermi ve başka silah alabiliyoruz.
Zombiler duvarları veya kapıları size ulaşmak için kırıyorlar. Biz de böyle bir durumda duvarları ve kapıları "F" tuşuna basılı tutarak tamir ediyoruz. Zombiler kırdıkça siz tamir ediyorsunuz.
Oyunda elde ettiğimiz puanı bir de başka kapıları açıp başka yerlere gitmek için kullanıyoruz. Bu sayede zombiler eğer bize ulaşmışlarsa ve cephanemiz azsa kaçabiliyoruz.
İyi Oynama Yolları


 • Küçük haritalarda sürekli hareket halinde olun ve etrafınız kollayın.
 • Büyük haritalarda sürekli aynı yerde düşman beklemeyin. Harita büyük olduğu için düşman her yerde olabilir.
 • Sekmesi fazla olan silahlarda nişan alarak ateş edin ve düşman hareketliyse ve vuracağınızdan emin değilseniz ateş etmeyin.
 • Oyunu iyi oynayan biri varsa onun peşinden gidin. O ön tarafını iyi kollayacağı için sizde onun arka tarafını kollayın.
 • Tabancalarda Makarov'u seçin. Oldukça fazla hasar veriyor.
 • Düşman yakınınızdaysa gaz bombası atmayın. Sizi de etkiler.
 • Zombi Modunda silah almayı unutmayın ve duvarlarla kapıları iyi kontrol edin.
 • Tabancayla zombileri öldürmek çok zor. Ancak tabancayla öldürdüğünüzde daha fazla puan alırsınız.
 • Zombilerin çoğu yavaş hareket ediyor. Bu yüzden mümkün olduğunca kafalarından vurun.
 • Zombi modda daima yaralanırsanız takım arkadaşınızın sizi iyileştirebileceği mesafede olun
Son Söz

Call of Duty Black Ops I Multiplayer, eğlenceli ve zorlayıcı bir oyun olmuş. Ancak Battlefield 3'ün multiplayer'i yanında sönük kalıyor. Ancak Zombi Modu'na diyecek bir şey yok. Tek kelimeyle şahane!

Eğlence: 9/10
Oynanış: 8/10
Grafik: 7/10


Artılar
Eğlenceli oynanış, yeterli çeşitlilik, zombi modu
Eksiler
Kalitesiz zorluk sistemi, yetersiz aktiflik
Oyundan Kareler

Spoiler
[close]