Konu: Clannad [Görsel Roman]  (Okunma sayısı 1703 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozanielplatinium

  • Level 10
  • İleti: 1044
    • www.sakaryaizcigrubu.org
Clannad [Görsel Roman]
« : 13 Ocak 2011, 00:44:46 »
   Clannad

    Clannad Key firmasının 2008 yılında çıkardığı her yaşa uygun olan bir görsel roman. Çok beğenildiği için animesi, mangası ve filmi de vardır. Burada görsel romanı inceleyeceğim.
   Clannad’ın hikâyesi 2 parçadan oluşuyor, Clannad ve (Clannad’daki bütün olası sonları gördüğünüzde çıkan) Clannad After Story. Clannad’ın güçlü noktası hikayenin çok sayıda sonunun olması.
   Clannad’ın ana karakteri Okazaki Tomoya( oyunda kendi isminizi verebilirsiniz). Annesi o küçükken öldüğü için babası kendisini alkole vermiş, Tomoya aile sevgisini yaşayamamıştır. Basketbol kariyeri de sakatlığından dolayı erken biten Tomoya, hayatta amacı olmayan ve okulda da bir-iki kişi dışında kimsenin konuşmadığı biridir.  Oyun da tam bu noktada başlıyor, hayatının en boş ve amaçsız döneminde, okulda ise son sınıfta.
  Oyun boyunca bir sürü kişiyle tanışacaksınız. Hepsinin kendi hikayesi var, hangi hikayeye gireceğinizi oyunda verdiğiniz kararlar belirleyecek. Oyunun bir çok yerinde 2 veya daha fazla seçenekten birini seçeceksiniz, bazıları sadece o anın gidişatını değiştirecek ve hikayenin geneline etki etmeyen kararlar iken bazı kararlar ise hikayenin gidişatını etkileyecek önemli kararlardır.
   Hikaye’de komedi, romantizm ve dram unsurlarını yaşayacaksınız. Oyun ana karakterin gözünden oynandığı için ve oyun bu hissi çok iyi verdiği için oyundaki olaylar sizi oldukça etkileyecek. En azından beni etkiledi.
   Kişileri tanıtalım:Youhei Sunohara: Tomoya’nın arkadaşı sayılabilecek tek kişi. Görüp görebileceğiniz en ezik karakterlerinden biri(Tomoya arkadaşlıklarını bir sahip ve köle ilişkisine benzetiyor.). Kolay bir şekilde gaza getirilebilen, kendini zor durumlara sokabilen bir karakter. Sunohara oyunun komedi yönünü taşıyan karakterlerden biri.


Nagisa Furukawa: Nagisa hastalığı nedeniyle okula uzun bir süre gelememiş ve son sınıfı tekrarlamak zorunda kalmıştır. Nagisa’nın ilk bakışta dikkat çeken özellikleri biraz içine kapanıklığı, saflığı, iyi niyeti. Ayrıca oyunculuk ile ilgilenen Nagisa tiyatro grubunda olmak istemektedir.Kyou Fujibayashi: Tomoya ile doğal bir şekilde konuşan ender kişilerden biri. Neşeli ve hareketli (bazen saldırgan) birisi. Ayrıca Ryou isminde bir ikizi vardır.


Kotomi Ichinose: Kotomi, derslere girmeyen, bütün gününü kütüphanede geçiren çok zeki ama çekingen ve arkadaş bulmakta zorlanan biri.


Ryou Fujibayashi: İkizinin tam tersi bir yapısı vardır. Çok çabuk heyecanlanır, sosyalleşme konusunda da başarılı değildir. Hobisi ise fal bakmaktır.Tomoyo Sakagami: Okula bu sene transfer olmuş bu kız ayrıca gücü sayesinde zamanında şehir efsanelerine de konu olmuş.


Fuuko İbuki: Boş bir sınıfta karşılaşacağınız Fuuko okuldaki herkesi ablasının düğününe çağırmak için yıldız şeklinde yontulmuş tahta parçalarını hediye olarak dağıtıyor.


Yukine Miyazawa: Eski kütüphane odasında karşılaşacağınız Yukine bu odayı kendine yuva edinmiştir, ayrıca oraya gelen herkese de misafirperver davranmaktadır.

Burada karakterlerle daha çok nasıl karşılaşacağınızı anlattım. Karakterleri oyun içinde tanımanız daha
Oyunun tüm sonlarını bitirince çıkan Clannad: After Story de normal hikaye kadar uzun ve etkileyici, daha çok drama ağırlıklı.
Genel olarak oyunun hikâyesi hem çok başarılı hem de hikâyenin gerçekten çok fazla sonu var,  tüm hikayeler birbirinden farklı olduğu için oyunun tekrarlanabilirliği oldukça fazla. Animesinin çıktığı zamanlarda listelerde zirvede olması hikayenin başarısını kanıtlar nitelikte.
Oyunun tamamının bitiriliş süresi yaklaşık olarak 100 saat. Bu kadar uzun soluklu bir oyuna rastlamak görsel romanlarda bile zor.

Grafikler ortalama seviyede, arayüz ise hoş gözüküyor fakat bazı düğmeler biraz küçük. Bu tip oyunlarda önemli anlar için normalde kullanılanlardan farklı arka planlar olur. Clannad’da bu arka planların sayısı oldukça fazla ve grafiklerin kendini tekrarlamasını azaltıyor. Bu yönden grafikler artı puan alıyor. Fakat çok az kullanılsa da düğmeler daha büyük ve daha güzel görünüşlü olabilirdi.

Müzikler oldukça başarılı olmuş. Birçok karakterin kendine özel bir müziği var, ayrıca tam 4 tane de şarkı var.  Genel olarak arka plan müzikleri de güzel olmuş.
Karakterlerin kendine özel müziğini açmak istiyorum. Bu müzikler oyunda belli bir karakterle konuşurken belli bir müzik çalıyor. Müzik kişinin karakteriyle uyuşuyor(Nagisa’nın müziği rahatlatan, huzur veren bir müzik, Kyou’nun ise daha hareketli bir parça vb.).

Genel olarak bakılırsa Clannad her yerinden kalite akan(grafikler hariç) çok uzun soluklu(100+ saat) bir yapım. Yanıltıcı olabileceği için puan vermeyeceğim fakat görsel romana ilgi duyan ve başlamak herkese tavsiye ediyorum bu oyunu. Benim şu ana kadar oynadığım en iyi görsel roman diyebilirim.


NOT: Oyunda yaptığınız her karardan önce kaydetmenizi tavsiye ederim. Kararlar bazen yanıltıcı olabiliyor ve oyunu kaydetmeniz halinde hatalı bir kararı düzeltebilme şansına ulaşıyorsunuz. Ctrl tuşuna basılı tutarak veya hızlandırma tuşuna basarak oynadığınız yerleri hızlıca geçebilirsiniz.

NOT2: Oyundaki bazı hikayeleri bulmak bile çok zor olabiliyor. Bu yüzden oyunda tıkandığınızda oyunun tam çözümüne bakmanız mantıklı olur.