Konu: Princess Waltz - Görsel Roman türünde bir oyun  (Okunma sayısı 13725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozanielplatinium

 • Level 10
 • İleti: 1044
  • www.sakaryaizcigrubu.org
Princess Waltz - Görsel Roman türünde bir oyun
« : 12 Eylül 2009, 15:53:51 »
 

    Size tanıtacağım oyunun adı Princess Waltz arkadaşlar, tesadüfen illegal paylaşım yapan bir sitede görmüştüm, oradan da indirdim. Oyun beklediğimden farklı çıktı, çünkü bir oyundan çok görsel bir romandı. Oyun kısmı daha bir arka plandaydı, ama hikayesinin kalitesi birçok filme taş çıkartacak seviyede olduğu için çok keyif aldım.
     Oyunun tanıtımı Hentai olarak yapılsa da oyunu yapanlar fantezi hikayesi yapmayı amaçlamışlar. Hentai kısmı bir iki sahneden ibaretken oyunun büyük kısmı hikaye üzerine kurulmuş ve hikayeyi anlatıyor. Hatta multiplayerlık kısmı olmamasına rağmen arkadaşınızla oynayabilirsiniz daha doğrusu izleyebilirsiniz(kimin fareyi kontrol edeceğinde anlaşabilirseniz tebessum*). Oyun bu yönü ile animeleri andırıyor ama anime de değil. Görsel Roman(Visual Novel) tanımı adeta bu oyun için yapılmış.
Hikaye:
     Herşeyin başında 6 tane krallık vardı, bu krallıklar birbirleriyle durmadan savaşıyormuş. Bu savaşlar sürerken yeryüzüne bir iblis iner ve insanlığı tehdit eder. Buna karşılık 6 krallık birleşir ve bir kahramanın önderliğinde iblis geldiği yere gönderilir. Ardından krallıklar arasında denge oluşturmak ve barış ortamını sürdürmek için tüm krallıklara hükmedecek bir imparatorluk kurulur ve imparatorluğun sorunsuz işlemesi için ve krallıklar arasındaki adaleti bozmamak için Princess Waltz denilen bir yarışma oluşturulur. Princess Waltz imparatorluğun prensesini seçmek için yapılan bir yarışmadır ve her krallık kendi prensesini gönderir. Prensesler birbirleri ile savaştıktan sonra savaşı kazanan prenses prensle evlenir ve prens ilerde İmparator olur. İmparatorun ise her zaman sadece bir erkek çocuğu olur. Bu sayede barış ve düzen süregelir.
       Fukamori Arata'nın ise bunlardan haberi yoktur.  Japonya'daki hayatı olabildiğince sıradandır, üvey annesi( kötü kalpli olmayanlarından) ve ablasıyla yaşamakta ve okula gitmektedir. Birgün okula bir aylığına yabancı bir öğrenci ziyaretçi olarak gelir. Bu öğrenci sarışın bir çocuktur(Chris) ve Arata'nın sınıfındaki tüm kızları etkiler. Davranışları çok nazik, ince biridir Chris. Arata ve Chris'in hayatı bu noktada birbiriyle çakışır ve olaylar dizisi başlar.

Kahramanları tanıtalım:
Fukamori Arata:

Fukamori Arata oyunun ana kahramanı ve aynı zamanda "biz"iz. Olay tamamen Arata'nın gözünden anlatılıyor(çok nadir istisnaları var) ve onun yaşadıklarını yaşıyorsunuz,. Genel olarak anlatmak gerekirse anlama kabiliyeti zayıf, sıradan ama arkadaşlık duygusuna çok çok önem veren biri, ayrıca seslendirmesi olmayan tek karakter(oyunda kendimizle özdeştirmemiz için böyle düşünülmüş).
 
Chris Northfield:

Okula değişim öğrencisi olarak gelen havalı, sarı saçlı "Prens". Chris hakkında çok ayrıntılı açıklama yapmayacağım, oynarken görmeniz daha önemli. Oyundaki en ayrıntılı ve orjinal karakter(neden orjinal olduğu . Göründüğünden çok farklı bir karakter.
 
Suzushiro Shikikagura:

Chris'in küçüklüğündeki tek arkadaşı. Shihou prensesi ve aynı zamanda "Yeryüzü Prensesi" olarak da biliniyor. Küçüklüğünden beri Chris'le yaşamayı ve ona iyi bir eş olmayı hayal ediyor. Hatta hayatı onun üzerine kurulu diyebiliriz.
 
Liliana Lun Lun Guenther:

Denizlerin ve fırtınanın prensesi. Prensesler arasındaki en tecrübelisi, korsanların korkulu rüyası. Aynı zamanda oyundaki en neşeli ve en komik karakter diyebilirim.

Angela Victorie Blendin:

Tamamen savaş hırsı ile yanıp tutuşan ateşin prensesi. Onurlu bir şekilde rakibini en güçlü halinde yenmeyi zayıfken yenmeye tercih eder. Küçük ayrıntıları ise umursamaz.
 
Liesel:

Diğer prenseslerin aksine büyüsünü silahlara dönüştürüyor ve silah olarak onları kullanıyor. Prensin gücüne sahip olmak için savaşa katılmış prenses. Soğuk bir karakter.

Hikayede toplam 6 prenses var, üsttekilerin yanında Iris ve gizli bir prenses daha var(oyunun ilerki kısımlarında verdiğiniz kararlara göre kim olduğunu öğrenebilme şansınız var.). Iris'in ise oyunun başında kılıcın prensesi olması dışında bir bilgimiz yok. Ama merak etmeyin Iris'in kim olduğunu oyunun ilk bölümlerinde öğreniyorsunuz.
----------------------------------------------------------------------
Üstteki hikaye belki çok ilginç gelmeyebilir, bunun nedeni başlarda çok fazla ilginç olaylar yaşanmaması. İlk bölüm anlamsız ve sıkıcı gelebilir ama hikaye hakkında bilgi öğrendikçe ve olaylar geliştikçe oyundan gerçekten zevk almaya başlıyorsunuz.
   Hem macera açısından, hem komedi hem de dram açısından oldukça zengin bir hikayesi onu diğer oyunlardan ayırıyor.
   Hikayenin sunuşu da profesyonelce yapılmış. Oyunu oynayınca ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız.
Hikayenin tek kötü yanı hikayeye çok az etki edebilmemiz ve oyunun tek bir sonu olması. Tek sonu olması oyunun tekrar oynanılabilirliğini oldukça düşürüyor.
Grafikler:
Grafikler genel olarak çok iyi. Kaplamalar, efektler ve çizim en üst seviyede.Bir arkaplan üzerinde gidip gelen karakterler, karakterlerin mimikleri ve savaşlardaki çarpışma efektlerinden oluşuyor grafikler. Çok az yerde ise bu sistemin eksiklikleri hissediliyor.
Ses ve Müzik:
     Müzikler oyuna çok iyi oturmuş. Tam 30 tane müzik var oyunda, çoğu hikaye ilerlerken çalan arkaplan müzikleri. Bazı parçalar ise oyun dışında da dinlenecek seviyede(dissonant chord özellikle).
     Seslendirmede ise çok profesyonel bir kadroyla çalışılmış, özellikle Lun Lun ve Chris'in çok iyi seslendirildiğini düşünüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi sadece Arata'nın seslendirmesi yok.
      Ses efektleri ise yerinde olmuş.
Oynanış:
     Oyunun en önemli kısımlarından biri savaş kısmı. Yani kart savaşları. Kart savaşları çok güzel bir konsept. Çünkü eğer hoşunuza gitmesdiyse savaşları easyde oynayıp hızlıca geçebiliyorsunuz, eğer kart savaşlarına kafa yormak isterseniz medium zorluğu seçerek kart savaşlarının heyecanını yaşıyorsunuz. Savaşlar hakkında help bölümünde ayrıntılı bilgi veriliyor. Kısaca anlatmak gerekirse initiatif bölümünde amaç rakipten daha iyi bir saldırı yapabilmek. Eğer bir puanla bile geçebiliyorsanız insiyatifi alıp saldırıya geçiyorsunuz ve rakibin savunmasından ne kadar daha güçlü saldırı yaparsanız o kadar rakibi zayıflatırsınız. Eğer daha zayıf bir saldırı yaparsanız iki taraf da güç kaybetmez. Eğer rakip insiyatifi alırsa bu durum onun için de geçerli.
     Kart savaşları oldukça zevkli ve eğlenceli. Fakat oyunun en büyük eksiği burada çıkıyor. Bu savaşları oyun boyunca 15-20 kere yapıyorsunuz ve hikayenin uzunluğuna göre oldukça az bir miktar.

OYUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ
Grafikler: 9/10
Ses ve Müzik:9/10
Hikaye:10/10
Oynanılabilirlik:6/10
Genel:8/10
Oyunun süresi: 60-80 saat arası


Sistem Gereksinimleri:
Pentium 3 veya daha iyi bir işlemci
2.7 gb boş alan


Bu oyunu oynamalı mıyım?

1-) Fantezi hikayelerine ilgi duymak:  Bu açıdan çok az kişinin sorun yaşayacağını tahmin ediyorum. Hikaye çok güzel ve herkese hitap eden yönleri olduğunu düşünüyorum. Anime severler ise hiç sorun çekmeyecekler. tebessum*
2-) Zamana sahip olmak: Oyunu ne kadar uzun aralıklarla oynarsanız hikayeye o kadar rahat alışırsınız. Bu açıdan uzun boş zamanlarınız varsa olumlu etki olacaktır.
3-) Yeterli İngilizce: Oyunu oynamak için en azından orta seviye bir İngilizce'ye ve bir sözlüğe ihtiyacınız var( mesela zargan.com).
4-) Princess Waltz'a oyun gözü ile bakmamak: Çünkü oyun gözüyle bakarsanız ne zaman savaşacam diyebilirsiniz. Bunu oluruna bırakın ve film izlermişcesine oyunu oynayın.
      Ayrıca kitap okumayı seviyorsanız bu da bir avantaj çünkü grafiklerle, müziklerle ve oyunlarla süslenmiş bir kitap(/film) gibi. Ben genelde bu oyunu başka oyunlarla değil filmlerle karşılaştırmanızı tercih ederim çünkü bu oyun filme daha yakın.
      Hani bazı kitaplar vardır, ilk 20 sayfası sıkar ama sonra elinizden bırakamazsınız kitabı. Bu oyun da onun gibi. Oyunu oynayan diğer kişiler ilk başladıklarında oyundan bir şey anlamadıklarını ama sonra çok beğendiklerini söylediler. Bence bu oyuna bir şans verin. tbr*

ALINTI DEĞİLDİR.

Resimler:Video:
http://www.youtube.com/watch?v=-moCzYi91ts
Oyunun başında da gösterilen oyunun demosu.

Yorumlar:

Güzel oyun ve güzel bir tanıtım yazısı. tbr*

Ufff senaryo iyice ilginçleşmeye başladı.Müptelası oldum bırakamıyorum.

Ya ozaniel oyunun müptelası oldum sabahtan beri oynuyorum.Hikayesi müthiş.

Bitirdim de oyunu, çok güzel oyun. 8/10 veriyorum ben :P
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2010, 15:51:21 Gönderen: ozaniel »

Çevrimdışı kratoss

 • Level 9
 • İleti: 800
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2009, 02:12:41 »
Ben bu konuyu daha önce niye görmedim bu oyunu denemem lazım güzel bir konusu var güzel konusu olan her oyun güzeldir saolasın ozanielciğim sana +78912346 rep veriyorum
-the path of the righteous man is beset on all sides with the iniquities of the selfish and the tyranny of evil men. blessed is he who in the name of charity and good will shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. and i will strike down upon those with great vengeance and with furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. and you will know that my name is the lord when i lay my vengeance upon thee

Çevrimdışı PANZERGENERAL

 • Level 12
 • İleti: 3837
 • KOMUTAN SAGİR
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2009, 02:32:27 »
Bu ne ya anime gibi

Çevrimdışı Ozanielplatinium

 • Level 10
 • İleti: 1044
  • www.sakaryaizcigrubu.org
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2009, 03:40:06 »
Karakterler Japon olduğu için Anime'ye benzemesi normal. Oyun bir görsel roman olduğu için(visual novel) animeye yakın sayılır.

Çevrimdışı fear34

 • Level 8
 • İleti: 479
 • İsmail Enver Paşa
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2009, 03:42:12 »


     Oyunun bazı kısımları ne yazıkki +18 sahneler içeriyor, ve oyunun tanıtımında da bu olay ön plana çıkmış, fakat 300 Spartalı filminde bu sahneler nasıl filmin genelini etkilemiyorsa bu da onun gibi(gerçi bu oyunda birazcık daha ön planda o sahneler)
Mutlaka oynamalıyım  pff* pff* pacoz*

Şaka bi yana güzel bir inceleme olmuş, seni tebrik ediyorum.
Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar
Uyan ey yâreli şîr-i jiyân bu hâb-ı gafletten

Çevrimdışı Ozanielplatinium

 • Level 10
 • İleti: 1044
  • www.sakaryaizcigrubu.org
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2009, 03:42:56 »
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı kratoss

 • Level 9
 • İleti: 800
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2009, 03:43:43 »
indirmeye başladım ama ramazan bitsin öyle oynarım:D
-the path of the righteous man is beset on all sides with the iniquities of the selfish and the tyranny of evil men. blessed is he who in the name of charity and good will shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. and i will strike down upon those with great vengeance and with furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. and you will know that my name is the lord when i lay my vengeance upon thee

Çevrimdışı Ozanielplatinium

 • Level 10
 • İleti: 1044
  • www.sakaryaizcigrubu.org
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2009, 14:07:45 »
 kah*  Zaten o sahneler oyunun ilerki kısımlarında, en azından ilk 2-3 chapter'ı oyna oyun hakkında bir fikrin olur.

Çevrimdışı PANZERGENERAL

 • Level 12
 • İleti: 3837
 • KOMUTAN SAGİR
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2009, 14:35:00 »
indirmeye başladım ama ramazan bitsin öyle oynarım:D
Neden +18mi pacoz*

Çevrimdışı Kartacalı Anibal

 • Level 11
 • İleti: 2418
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2009, 15:06:09 »
valla oyunu değil oyunu ailenin görmesini nasıl engelleyecegimiz hakkında seyler yazsaydın ehue*

Çevrimdışı Ozanielplatinium

 • Level 10
 • İleti: 1044
  • www.sakaryaizcigrubu.org
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2009, 15:27:47 »
Zaten bir iki sahne falan ailenin görmemesi gerektiği, onlar geldiğinde ailenin gelme tehlikesi varsa alt+tab yaparsın.

Çevrimdışı Kartacalı Anibal

 • Level 11
 • İleti: 2418
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2009, 15:44:37 »
Ramazan bitsin açık saçık seyleri severim  pacoz*

Çevrimdışı PANZERGENERAL

 • Level 12
 • İleti: 3837
 • KOMUTAN SAGİR
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2009, 17:01:33 »
Siz varya siz pacoz*

Çevrimdışı kratoss

 • Level 9
 • İleti: 800
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2009, 17:05:28 »
panzer sen bana oyunun linklerini atsana demedin mi yardir* yardir* yardir*
-the path of the righteous man is beset on all sides with the iniquities of the selfish and the tyranny of evil men. blessed is he who in the name of charity and good will shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. and i will strike down upon those with great vengeance and with furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. and you will know that my name is the lord when i lay my vengeance upon thee

Çevrimdışı PANZERGENERAL

 • Level 12
 • İleti: 3837
 • KOMUTAN SAGİR
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #14 : 14 Eylül 2009, 17:06:59 »
At değil Zebra pacoz*

Çevrimdışı Kartacalı Anibal

 • Level 11
 • İleti: 2418
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #15 : 14 Eylül 2009, 17:51:09 »
At değil Zebra pacoz*

ne biçim espiri anlayısı  ehue*

Çevrimdışı Ozanielplatinium

 • Level 10
 • İleti: 1044
  • www.sakaryaizcigrubu.org
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #16 : 14 Eylül 2009, 18:39:28 »
O sahnelere gelmek için oynayan arkadaşlara Allah sabır versin diyorum, daha doğrusu sadece o sahneleri oynamak için oyunu açıp hikayeyi durmadan geçecek arkadaşlara.

Çevrimdışı kratoss

 • Level 9
 • İleti: 800
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #17 : 14 Eylül 2009, 18:45:07 »
Oynamaya başladım gerçekten güzel bir oyun sevdim  sekil*
-the path of the righteous man is beset on all sides with the iniquities of the selfish and the tyranny of evil men. blessed is he who in the name of charity and good will shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. and i will strike down upon those with great vengeance and with furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. and you will know that my name is the lord when i lay my vengeance upon thee

Çevrimdışı Ozanielplatinium

 • Level 10
 • İleti: 1044
  • www.sakaryaizcigrubu.org
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #18 : 14 Eylül 2009, 21:37:38 »
Oyunu beğenmene çok sevindim. İlerde hikaye çok daha ilginç ve güzel bir hal alıyor. tbr*

Oyunun tanıtım videsundaki şarkı olan Dissonant Chord'un tam versiyonu. Bence çok güzel bir şarkı. ask*
http://www.youtube.com/watch?v=uO2JPhmrgPg

Çevrimdışı PANZERGENERAL

 • Level 12
 • İleti: 3837
 • KOMUTAN SAGİR
Ynt: Princess Waltz
« Yanıtla #19 : 15 Eylül 2009, 01:22:05 »
Oynamaya başladım gerçekten güzel bir oyun sevdim  sekil*
Ramazan bitseydi bari ayıp ayıp dov*