Konu: [ETW] - Yeni Başlayanlar için Sömürgeci Devletler Hakkında Genel Bilgiler  (Okunma sayısı 3729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Canmore

 • Level 3
 • İleti: 36
Gerek bölümün canlanması açısından gerekse de yardımcı olmak açısından böyle bir rehberimsi hazırlamaya karar verdim. Umarım eğlenirsiniz. Affınıza sığınarak söylüyorum resimlerin kalitesi düşük.

1 - Güçlü Bir DonanmaSürekli duymuşsunuzdur bu güçlü donanma lafını. Öncelikle şunu söylemeliyim ki sırf ticaret gemilerini korusun diye bütün savaş gemilerinizi tutup da ticaret noktasına gönderme gafletine düşmeyin. Ticari gelir vergilere göre kırılgandır, siz de çoğu zaman sömürgelerinizin vergilerinden değil hammaddelerinden faydalanacaksınız, dolayısıyla limanlarınızın ele geçirilmesi durumunda gelirinizin büyük ölçüde düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Kendinizi savunmak ve uzak mesafelerde hazinenize güç katmak için donanma şart. Fransa ile oynuyorsanız bu madde altın kural.

2 - Diğer Emperyalist DevletlerOyun başında ekonominiz sığ olacağı için donanma ağırlıklı savaş yüzünden ortaya çıkacak olan korsanlık faaliyetlerine ve liman işgallerine direnç gösteremeyecektir. İspanya ile oynuyorsanız ilk turdan Hollanda savaş açacağından Brüksel'i Fransa'ya satma karşılığında Guyana'nın yarısını almanız ve hemen ardından Portekiz ve Hollanda Guyanası'nı ele geçirmeniz zekice bir manevra olup İngiltere'yi desteksiz bırakacaktır. İngiltere iseniz ve Fransa-İspanya ittifakına karşı savaşa dahil olduysanız Amerika'daki Küba ve Hispanyola ele geçireceğiniz topraklar. Quebec düştüğünde de Fransa oyundan çıkar.

3 - Berberi DevletlerHerkesle savaşta olan ve tek yaptığı şey Akdeniz ülkelerinin limanlarına girip ticari yolları yağmalamak olan tarihte yaşamamış bu saçma hayali devlet ile sinirlerinizi yıpratmamak için 3000-4000 civarı altın vererek barış teklif edebilirsiniz. Kabul etmeyecekler tabii ki. Eğer zorlu ve çatışmalı bir dönemden geçmiyorsanız askeri bir operasyonla inlerine girip işlerini bitirin.

4 - Fas MeselesiMaddeye başlamadan önce söyleyeyim oyunda ticaret anlaşmasıyla en çok gelir kazandıran devletler Osmanlı,Rusya ve Prusya. Bunların birinin yerine Maratha da olabilir emin değilim.

Fas genellikle Berberiler ile dostanedir ama bazen Fas savaş ilan edebiliyor. Bu durumda büyük bir müşteriniz olan Osmanlı da savaşa gireceği için Fas'ın Cebelitarık'tan geçen ticaret yolunu kesmesi durumunda Osmanlı ile ticaret yapamayacaksınız. Fas'ı işgal etmenizi tavsiye ederim, Tanca da büyüyebilen bir şehir aynı zamanda.

Bunu bazen Danimarka'nın İsveç'e ve Prusya'ya yaptığı zamanlar oluyor. Danimarka'ya da saldırabilirsiniz ancak Rusya ve Lehistan'ı karşınıza alıyorsunuz dikkatli olun.

Kısaca ticaretinizi bölen devletleri ortadan kaldırın. 

5 - YerlilerYerlileri kolay yenilebilir oldukları için hafife almayın. Oyunun başlamasından fazla uzak olmayan bir süre zarfında Huronlar büyük bir orduyla Rupert's Land'e, Inuitler de yine büyük bir orduyla Newfoundland'e saldırıyorlar. Iroku ve Çerokiler sakin gözükseler de yine onlar da düşmanca bir tutum içerisinde. Yerliler genel olarak ciddi bir tehdit değiller ama tedbiri elden bırakmamak lazım. İngiltere ile Rupert's Land'i kaybederseniz On Üç Koloni'nin ülkeye katılmasını sağlayan görevi yapmanız gecikir.

6 - Amerika StratejisiAmerika'nın asıl zengin kısmı güneyi. İki Guyana şehrine sahip ülke büyük avantaj elde etmiş denebilir. Orta Amerika'da pek bir aksiyon yok, New Spain var İspanya'nın kolonisi bayağı zengin. Adalar çok önemli. Buralardan çıkabilecek ticaret gemileri kolayca fildişi ve şeker kaynaklarına ulaşacaktır. İngiltere olarak İspanya ile savaşa tutuşursanız adaların kontrolünü tamamen ele geçirdiğiniz takdirde İspanya kolonisini savunamayacak duruma gelir. Arada düşman olduğu kabile kaldığı için Florida'dan da destek götüremeyecektir, bu sırada rahatça Meksika'ya zıplayabilirsiniz. Kuzey Amerika'nın Quebec,Boston ve Philadelphia gibi şehirlerinden de hammadde olarak değil de vergi olarak kazanç elde edebilirsiniz. Portekizle oynarken yeni bir atılım yapmak istiyorsanız yerlilerin salak kasabalarını işgal etmeyin sakın. Verimsiz yerler zaten bi de üstüne isyan bastırmakla uğraşırsınız kaç saat. Onun yerine korsan adalarını alın.

Ayrıca oyunda genellikle Inuit ve Plainsli gibi oyun boyu yerinden kıpırdamayan kabilelere karşı da bir taktik var. Bu devletler bir süre sonra hiçbir şey yapmadıkları için baya paraları olacak. Bir süre sonra gidip bunların kentlerini kuşatın, 1 tur kala bütün paralarını alıp barış imzalayın en azından hazineniz dolmuş olur.

7 - KorsanlarKorsanlar Berberiler gibiler ama çok daha zorlular. Ticaret noktalarında ağır savaş gemileri var ve sürekli narin ticaret gemilerinizi rahatsız edecekler. İki adet güzel adaları var ikisini de fırsatınız olunca alıp kurtulun.

8 - Ticaret NoktalarıBurada uzun uzun ticaret noktalarını anlatamayacağım. İyi para kazandırıyorlar ama yolladığınız gemi sayısı arttıkça doğal olarak ürünün değeri azalacak. Afrika'dan kesinlikle yer kapın ama ek olarak fildişinin cazibesine kapılıp sadece oraya göndermeyin gemileri. Değeri azaldığı zaman ortada kalırsınız. Bütün ticari noktalarda en fazla gemiyi gönderen olmaya çalışın, her ürünün en çok satanı olun. 

9 - İyi Savunulmayan Büyük ŞehirlerOyunun en sevdiğim kısmı. Dünya devi olmak için ihtiyacınız yok buna ama ordunuzun iyi olup gelirinizin azaldığı dönemlerde diğer devletlerin gerek meşguliyetten gerek güçsüzlükten iyi savunamadığı şehirlerine saldırmaktan çekinmeyin. Tabii ki Osmanlı'nın Mısır, Filistin, Suriye ve nadiren Irak bölgesi başı çekiyor. Venedik'e saldırıp tıpkı İspanya'nın Milan'da yaptığı gibi siz de kendinize Doğu Avrupa'ya açılan bir üs yapabilirsiniz, ama kat kat daha güçlü bir üs olacaktır Venedik elbette.

10 - HindistanHindistan'ın önemini anlatmaya gerek yok. Maratha oyunda çok güçlü bir devlet, Babür'ü tamamen yutmadan önce mutlaka çıkarma yapmalısınız Hindistan'a. Ben kendi oyunlarımda Bengal'den başlıyorum ama duruma göre Portekiz yok olursa Goa'yı veyahut Maratha tutuk başlarsa Karnataka'yı alabilirsiniz. Babür'den işgale başladıysanız Maratha ile müttefik olun ama gelişmesine izin vermeyin. Bengal --> Hindustan --> Punjab şeklinde ilerlemek ilk etapta yeterli olur. Sonra isterseniz satın Maratha'yı ancak alması uğraştırır baya.


İyi eğlenceler.Çevrimdışı furkis_08

 • Level 8
 • İleti: 401
 • Water, Earth, Fire, Air
Emeğine sağlık gecenin bu saatinde uğraşmışsın ama daha derli toplu ve daha temiz bir biçimde yazılabilirdi

Çevrimdışı EralpUslu

 • Level 5
 • İleti: 114
 • EralpU
 Bence gayet başarılı ve faydalı... Daha fazlasını görmek isterim.
Dilay'ın tepede belirip, şu sersem alacakaranlığı bir melek gibi aydınlattığı gecede...
Nice şairin ve dahinin eserlerinin kenarlarına bulaşmış şarap lekesinin güzelliği...

Çevrimdışı wonderful004

 • Level 11
 • İleti: 2932
Eline sağlık

Çevrimdışı lasthdeath

 • Level 10
 • İleti: 1650
 • Family, Duty, Honor
Eline sağlık.Çok güzel yazmışsın.

Çevrimdışı mehmetozan

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4557
Gerçekten çok güzel bir paylaşım.  tebessum*

Çevrimdışı Talat

 • Level 2
 • İleti: 14
Eline Sağlık