Konu: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi  (Okunma sayısı 12410 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
[REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« : 08 Nisan 2013, 11:46:18 »

Evet arkadaşlar, bir rehberle daha karşınızdayım. Bu sefer Avusturya ile ilgili bir rehber ihtiyacı hissedip hazırladım. Umarım faydalı olur.
 Küçük bir not geçeyim, şimdi emeğe saygısızlık olmasın ama ETW Rehber ve Taktikler bölümünde baştan savma hazırlanmış birçok rehber gördüm. Birkaç yıl önce hazırlanmış bu rehberlerin yerini yenilerinin alması gerektiğini düşünüyorum ben. Hem bir insan, yeni başlayanlar için bir rehber yapıyorsa bile isteyerek yapmalı. Adam yazmış birkaç bir şey bırakmış, bir tane bile tavsiye yok rehberde. İşte bu tür eksiklikleri gidermenin benim için bir görev olduğunu düşünüyorum.


 Rehberde sizi hangi bölümler bekliyor?

 Avusturya ile ilgili bölge değerlendirmelerinin zaten var olan bir-iki Avusturya rehberinde gerekli bir şekilde yansıtıldığını düşünüyorum. O yüzden bölge değerlendirmesi yapmayacağım ama isterseniz bu bölümü de eklerim. Rehber bölümleri alt başlıklarıyla birlikte şöyle,

1-) 12 Adımlık Yayılma Planınız
2-) Diplomatik Stratejileriniz
İngiltere
Hollanda
Württemberg, Bavyera, Vestfalya ve Hannover
Saksonya ve Kürlandiya
Venedik
Osmanlı
Lehistan
Rusya
İsveç

3-) Ekonomi ve Para ile İlgili Bir Taktik
Ne Tür Bir Ekonomi Yapısı Kurmalısınız?
Turn Başı Beleşten 15000+ Altın Kazanmak
4-) Teknoloji
5-) Önemli Birim Karşılaştırmaları
Avusturya Hat Piyadeleri vs Standart Avrupalı Hat Piyadeleri
 -Avusturya Hat Piyadeleri vs İngiltere, İspanya, Rusya, İsveç, Hollanda, Prusya Hat Piyadeleri
Pandours vs Diğer Avrupalı Erken Dönem Hafif Piyadeleri
 -Pandours vs Guerillas
 -Pandours vs Coureur de Bois

Windbüchse Jaegers vs Avrupalı Diğer Riflemen'ler
 -Windbüchse Jaegers vs Standart Riflemen'ler
 -Windbüchse Jaegers vs Ferguson Riflemen
 -Windbüchse Jaegers vs Green Jackets
 -Windbüchse Jaegers vs Tirailleurs
 -Windbüchse Jaegers vs Cazadores
 -Windbüchse Jaegers vs Prussian Jaegers

Hungarian Hussars vs Regiment of Horse
 -Hungarian Hussars vs Standart Regiment of Horse'lar
 -Hungarian Hussars vs İsveç Regiment of Horse'ları

Avusturya Guard'ları vs Avrupalı Diğer Guard'lar
 -Avusturya Guard'ları vs Standart Guard'lar
 -Avusturya Guard'ları vs Coldstream Guards
 -Avusturya Guard'ları vs Maison du Roi

6-) Son Sözler

 Rehbere ilk bölümle başlayalım.

             
-12 Adımlık Yayılma Planınız-

 Avusturya ile ilgili birçok yayılma tarzı düşünen yok değil, ama ben bunların en mantıklısını sizlere sunmak istiyorum. Genelde herkes Balkanlar'da seri bir şekilde yayılıp İstanbul'u ele geçirmek ister, maalesef ki bu hamle vh/vh'de yanlış bir düşüncedir, bu yüzden ''özellikle'' Avusturya ile ilk kez vh/vh deneyenler böyle bir yoldan gitmemelidirler.
 Bu konuda size yol göstermenin en mantıklısı olduğunu düşündüm.


 NOT 1: Her seferden ve ele geçirilen her bölgeden sonra ordunuzu takviye etmelisiniz. Hani şu birim panelinin sağındaki işaretlerden. Anlıyorsunuz ne demek istediğimi.

 NOT 2: 3 adımda bir birçok toprak ele geçirecek ve sınırlarınızı genişleteceksiniz. Siz bunu yaparken yakınınızda bulunan devletler bundan kuşku duyacak ve ilişkileriniz kötüleşecektir. Bunun için her 3 adımda bir bu tür ülkelere 2500 altınlık şu hediyeden vermeyi unutmayın, özellikle Hollanda ve İngiltere'nin sizle olan ilişkilerine dikkat edin.

 NOT 3: Hazırlayacağınız orduların piyade kadroları muhakkak hat piyadelerinden oluşmalıdır. Bunlar pahalıdır, milisler daha ucuzdur diyerek ordunuzun yarısını milis yapmayın. İyi isabet oranları ve reloading skilleri olmadığı için ancak iyi komutanların bu birimleri kullanmasını tavsiye ediyorum. Benden uyarması. 

 İşte 12 adım;

 1-) Campaigne ilk başladığınızda Avusturya içerisinde birçok ordu olacaktır. Tek yapmanız gereken doğudaki, yani Transilvanya taraflarındaki ordu hariç tüm birliklerinizi Prince Eugen von Savoyen'in önderliğinde bir araya getirin. Oluşan bu büyük ordunun mevcudunu Viyana'dan basacağınız hat piyadeleri ile 20 tümene çıkarın ve en kısa süre içerisinde Berlin'e saldırın. İlk başlarda fazla ordu tutmayacaklardır o bölgede, o yüzden ne kadar çabuk saldırırsanız o kadar iyi. Yoksa Prusya ordularını toplar ve 4 tur içinde üzerinize yürürler.
 Bu işin püf noktası çabukluk. Berlin için hazırlayacağınız orduyu ne kadar kısa sürede toplarsanız o kadar iyi olur. Yoksa Prusya canınıza okuyabiliyor, hazırlıksız yakalanan siz oluyorsunuz.
 Ancak bir tavsiye vereyim, Brandenburg'u ele geçirince okulu sakın yıkmayın. O okul değerli bir kolej, teknolojik ilerlemeniz için mükemmel bir fırsat. Zaten hükümet binaları vs. şeyleri onardığınızda ayaklanma kolayca yatışıyor.
 Maksadımız, 5. turdan itibaren hazırlığını tamamlayıp size saldıracak olan Prusya'yı durdurmak.

2-) İsyankar ve güvenilmez bir tavır yapısına sahip olan Bavyera işgal edilmelidir. Şu yüzden;
 Bavyera, siz ne kadar genişlerseniz size o kadar diklenen bir devlet özelliği taşıyor. Ummadık anlarda da arkanızdan bıçaklayabiliyor. Yukarıda da belirttim; Bavyera, müttefiği olan devletleri çok kolay yüz üstü bırakabiliyor. Bu yüzden isyankar, başkaldırıcı ve güvenilmez bir devlettir. Tavsiyem, en kısa süre içerisinde bu devleti yıkmanızdır. İki campaignimde de ihanetten çekinmeyen bu sefil devlete acımayın.

3-) Bavyera artık sizin topraklarınız içerisinde. Bundan sonra ihaneti seven bir başka Alman devletçiğini yok etmeniz gerekiyor: Württemberg. Bavyera'nın aksine, Württemberg'e başlarda iyi davranın ki hemen size saldırmasın. Bavyera'yı işgal edince hemen ordularınızı takviyeleyin, Münih'teki binaları tamir ettirin ve bu sefer Stuttgart'a yürüyün. Her şehir devletinde olduğu gibi onlar da en fazla bir full ordu barındıracaklardır.
 Würrtemberg her ne kadar sıkı bir müttefikmiş gibi gözüküyorsa da, doğu şehirlerinizi boş bulunca anında dalıyor. O yüzden bu haine Bavyera'nınki gibi bir son yaşatın.
 Eğer Fransa'dan sakınıyorsanız, Württemberg'i Babür gibi bir devlete satmayı düşünebilirsiniz. İyi bir fikirdir, ama daha sonra Babür zayıf düştüğünde orayı geri almayı ihmal etmeyin.
 
4-) Württemberg'i yok ettikten sonra, işgal için kullandığınız orduyu Viyana'dan takviye edip mevcudu yeniden tam 1 full orduya ulaştırın. Daha sonra Alp Dağları'nın arasından geçerek Venedik'e saldırın. Fazla garnizon barındırmazlar içeride, donanmaları ise Venedik'i ele geçirince Kuzey Adriyatik'i terkediyorlar. Eğer bunu yapmazlar da Triest'i, yani Avusturya limanınızı kuşatırlarsa, hemen ele geçirdiğiniz Venedik limanından 7-8 adet brik gemisi çıkarıp düşman donanmasına saldırın. Göreceksiniz hemen imha olacaklardır.
 Amaç, yine savaş açma olasılığı yüksek olan bir devleti kolayca safdışı bırakabilmek. Bunu erkenden yapmayınca gerek donanmaları gerek orduları ile sizi uğraştırabiliyorlar.

5-) Yaptığınız işgaller sayesinde artık zengin bir ekonominiz var ve vergilerden aldığınız güç, size yeni ordular kurabilme kabiliyeti kazandırıyor. Böylece Viyana, Prag ve Pressburg'dan çıkarabileceğiniz birliklerle bir full ordu oluşturun ve Hannover'e saldırın.
 Neden Hannover, neden işgal?
 Bu durumu dört kelime özetliyor bence: ALMAN - PRENSLİKLERİYLE - BAŞIMIZ - DERTTE. Hepsi de genişleme hırsıyla bürünmüş küçük sırtlanlar. Sizin ise bu sırtlanları teker teker yok etmeniz gerekiyor.
 Hannover, temel olarak Prusya'nın özellikle Brandenburg bölgesini kendine hedef edinmiş bir krallık. Hal böyle olunca, bu bölge kimin elinde olursa olsun anında saldırabiliyor. Sizin yapmanız gereken ise basit: İşgal için bir full ordu kurun ve orayı alın. Aksi takdirde ilk fırsatta, özellikle de Brandendurg'u boş bıraktığınızda saldırıya geçiveriyorlar.

6-) Artık o eski Avusturya'nın yerinde yeller estiğini söyleyebiliriz. Artık imparatorluğunuz bir hayli genişledi ama hala yok etmeniz gereken bir düşmanınız var: Prusya. Brandenburg'u 1. direktifimde zaten ele geçirmiştiniz, şimdi de Prusya'yı yok etme vakti geldi.
 Brandenburg'taki isyan hareketleri tam anlamıyla dindiğinde, Rostock limanından bir gemi çıkarın ve Berlin'i işgali için kullandığınız orduyu takviyeleyin. Daha sonra gemiye bindirip Königsberg'e saldırın.
 Prusya yok olursa işiniz çok kolaylaşır. İleriki dönemlerde size zorluk da çıkarmaz.
 Her zamanki gibi içeriide bir full ordudan fazlasını bulundurmazlar. Yine kolay bir lokma, endişeye mahal yok.

7-) Ve geldik o büyük lokmaya... Kadim düşmanlarımızdan birisi, biz bu seferleri yaparken sessiz kalacak ve karşımızda öylece duracaktır. Ama iki taraf arasında savaş kaçınılmaz.
 Lehistan'dan bahsediyorum. Kendisinde iş olmayan ama müttefiklerini toplayıp gelince bir hayli zorlayan bir ülke. Bu yüzden de işe himayesi altındaki ülkelerden başlamak gerekiyor. İşi bitirilecek ilk ülke ise Saksonya.
 5. adımda, size Hannover'in işgal edilmesi gerektiğini söylemiştim. O orduları her ordu gibi takviye etmeniz gerektiğini de ilk bölümün başında anlattım. Şimdi o takviye edilmiş orduları alın ve dosdoğru Dresden'e saldırın. Kolay olacaktır, şehir devletleri zaten kolay yok ediliyor. İçeride en fazla bir full ordu tutacaklardır, siz de kaliteli bir full ordunuzu Dresden önlerine getirdiğinizde asla direnemezler. Burayı çok kolay alacağınızı garanti ederim.
 Burayı ele geçirdikten sonra orduyu hemen takviye etmeyi unutmayın, her savaş sonrasında olduğu gibi.
 Dipnot: Sakın ola ki Saksonya'ya saldırırken Lehistan'a savaş ilan etmeyin, Saksonya'ya savaş açın. Böylece Lehistan, Saksonya hariç diğer müttefiklerini getiremez.

8-) Artık Lehistan ile resmen savaştayız ve bu, çeşitli bölgelere askeri takviye yapmamızı gerektirebilir. Bu yüzden Lehistan'a ilk saldırıyı yapma vakti geldi.
 İlk durağımız Danzig. Orada çok fazla ordu tutmayacaklardır, Königsberg'ten en fazla 6-7 birim çıkarın ve Danzig'e saldırın. Kolay alırsınız, asla çok ordu tutmazlar o bölgede. Sağlamsınız o yüzden korkmayın.
 Oradaki askerler önemli. Zira Danzig'i aldıktan sonra görevleri sona ermeyecek.

9-) Lehistan'ın müttefiklerinden birini yok ettik ve toprak bütünlüğümüzü sağlayarak kara bağlantılarını tamamladık. Şimdi sıra diğer müttefiği yok etmekte. Evet, Kürlandiya'yı Saksonya'ya savaş açarak bertaraf etmiştik ama onların bize savaş açma konusu var. Yani, siz 10. adımda umumi taarruza geçmişken gelip birden arkanızdan saldırabilirler. Hem çok iyi bir askeri üs niteliğinde orası, neredeyse her yere açılyor. Bu yüzden azami önem taşıyan bir bölge.
 Evet. Kürlandiya'ya saldırmak için, ilk etapta Riga sahillerine 10 birimlik kaliteli bir ordu çıkarın gemilerinizle (öncesinde İsveç'ten 1000-2000 altın arası bir fiyata 10 turnluk askeri geçiş hakkı almayı unutmayın). Daha sonra Danzig için kullandığınız orduları yine gemilere bindirin ve Riga'ya getirin. Şimdi de Riga'da biriken tüm ordularınızı birleştirin.
 Bu durumu resimle anlatayım, Gördüğünüz gibi, 8 ile 9. adımlar birleştirilmiş gibi. Mor yuvarlağa alınmış ordu ile ilk önce Danzig'i ele geçirmeli, daha sonra Riga'daki 10 birimlik orduyla birleştirmelisiniz.
 Daha sonra köprüyü geçin ve başkentleri olan Jelgava'ya saldırın. Kalitesiz birimlerinin getirdiği hezeyana uğrayacaklardır.
 Dediğim anlaşılmıştır herhalde.


10-) Ve büyük taarruz vakti geldi (diğer büyük taarruz değil tabii ki, sadece taarruzumuz büyük olacak o kadar). Karşımızda müttefikleri yok olmuş ve yanlız kalmış bir Lehistan var. Bu acınası ülkeyi yok etmek de size düşüyor. Artık asıl darbeyi vurmanın vakti geldi.
 Sizin için bir cephe haritası hazırladım. İşte ordular ve gitmeleri gereken istikametler;Gördüğünüz üzere 3 ana ordumuz var. Ben topyekün birliklerle gitmeyi tercih ettiğim için hepsi full ordular. Şimdi istikametlere bakalım;
 İlk olarak, mavi orduyu 5. ve 7. adımlardan tanımanız gerekiyor. Hannover ve Saksonya gazilerinden başkası değiller. Adım 7'de Saksonya'yı işgal edecektiniz. Şimdi o full ordu ile Varşova'yı ele geçireceksiniz ve en ağır vuruşu yapacaksınız.
 Sonra, Königsberg'de konuşlanan, burayı almak için kullandığınız kırmızı orduyu Vilnius'a saldırtın, hemen alacaksınız orayı emin olun. Vilnus'ta full orduları olduğuna bakmayın, gerçekten alacaksınız. Ben böyle hep bir full orduya bir full ordu gelirse alırsınız diyorum ama gerçekten kolay. Bilgisayara bıraktığımda bile vh/vh'de kaliteli ordu stratejisiyle alıyoruz savaşları.
 Farkettiyseniz mavi ve kırmızı ordudan başka bir de turuncu ordu var. Jelgava'da isyan çıkarmayacak kadarını turuncu okla gösterdiğim yere götürün. Belki Minsk'ten yağmacı bir ordu gelir, kasabalarınızı yağmalar diye. En sinir olduğum şey.
 Şöyle bir dipnotu geçmeden durmayayım, Polonya'yı ele geçirdiğinizde isyanları dindirmek için asla okulu yıkmayın. Savaş esnasında hasar gören hükümet binası, mutluluk getiren diğer binalar vs. şeyleri tamir ettirin, hemen sakinleşirler. Okulu yıkmaya gerek yok, bu durum teknolojik ilerlemenizi sekteye uğratabilir.

 Ve ele geçirdiğiniz topraklara bir bakın. Karşınızda yıkılmayı bekleyen bir Lehistan göreceksiniz.

11-) Artık Lehistan'ın iki şehri kaldı, bunlardan biri de Minsk. Vilnius için kullandığınız orduların küçük bir kısmını, 6-7 birim kadarını Minsk'e gönderseniz yeter, zaten tüm ordularını Vilnius'ta telef ettikleri için Minsk'in gönüllü birlikleri karşınıza çıkacaktır sadece. Bunları da kolayca halt edebilirsiniz.

12-) On ikinci ve son adım için sıkı durun, son başkent Lwow'a saldıracaksınız. Tek bölgesi kalan bu devleti yıkmayı ben de istemiyordum açıkçası. Aslında bir fikir olarak Lehistan'a Minsk'i verip himayeme almak ve Ruslar'a saldırmak istiyordum ama hemen takip eden turda, Lehistan bana savaş ilan ediverdi. O yüzden sizi sırtınızdan bıçaklama ihtimali yüksek olan bu devleti bir an önce yok edin.
 Hatırlarsanız 10. adımda mavi ordunuzu Varşova'ya göndermenizi söylemiştim. Şimdi o ordunun tümünü, karışıklıklar tamamiyle (garnizon desteği olmadan) dindiğinde Lwow'un üzerine yürütün. %85 ihtimalle bir full ordu tutacaklardır içeride. Ama topçularınız varsa full ordu sökmez size asla. O yüzden sıkıntı yapmayın ve doğruca Lehistan'ın son şehrine saldırın.
 Sonra da şanlı Lehistan İmparatorluğu'nun yıkılışını keyifle izleyin.
 
 On iki adımı uyguladıktan sonraki sınırlarımız
;


 Bu sınırlara ulaştığımızda daha da kimse rahatsız edemez bizi.
 Artık sağlam bir askeri gücünüz var. İsterseniz Rusya'ya, isterseniz Osmanlı'ya saldırın. Herkes yüce kudretiniz karşısında diz çökecektir.


-Diplomatik Stratejileriniz-

 Bu bölümde, sizlere hangi ülkeyle dost, hangi ülkeyle düşman olmanız gerektiğini gösterecek ve hangi devletin hangi devlete karşı desteklenebileceğini anlatacağım. Umarım yararlı olur.

                                           
-İngiltere-

 Sağlam bir müttefiğiniz. vh/vh'de, denizlerde kesinlikle İngiltere'ye güvenebilirsiniz. Ama yine de erken dönemde denizlerde güçlü olan bir düşmanınız olmadığı için pek yardımını alamıyorsunuz. Buna rağmen ilişkilerinizi asla bozmayın. İşgallerinizi devam ettirirken sizinle olan ilişkisi düşecektir. Buna karşılık önleminizi almayı unutmayın.

                                         
-Hollanda-

 Belki de lehinize iş yapacak tek devlettir diyebilirim. Gözü Vestfalya'da olan bu devleti yeterli güce ulaşınca sıkı bir şekilde destekleyin. Para lazımsa verin, lazımsa askeri geçiş hakkı verin, verin oğlu verin.
 Müttefiklerin en sadığıdır, tabii siz onlara ihanet etmediğiniz sürece. Potansiyel tüm düşmanlarınızı yok ettiğiniz zaman burayı da işgal etmeyi unutmayın tabii.

       
-Württemberg, Bavyera, Vestfalya ve Hannover-

Hepsi de şehir devleti olan bu Alman krallıkları, bir araya geldiğinde çok güçlü olabiliyorlar. Ve yılanın başını erken ezmezseniz ilk fırsatta tepenize binebiliyorlar.
 Genelde doğu şehirlerinizi boş bıraktığınız anda saldıran bu devletler, büyük bir hırs saklıyorlar içlerinde. Sizin yapmanız gereken ise bu devletleri yok etmek.
 Her ne kadar campaign oynayışlarımda bu develtlerle barışçı bir politika yürütmeye çalıştımsa da olmadı. Muhakkak birinden biri savaş ilan ediyor. Gerçi Vestfalya kolay kolay saldırmaz size, orası ayrı ama Hollanda'nın kadim düşmanları olması, Vestfalya'yı da sizin düşmanınız yapıyor.
 Hiçbirine acımayın.


                       
-Saksonya ve Kürlandiya-

Lehistan'ın himayesinde olan bu iki devlet, sizin için erken dönemde büyük bir engel teşkil ediyor. Eğer Lehistan'ı yok etmek istiyorsanız, işe bu ikisinden başlamanız gerekiyor. Zaten Lehistan, ancak müttefikleriyle güçlü olan bir devlet. Onları da bitirdikten sonra gerisi kolay oluyor.
 Yapmanız gereken yine bu iki devleti yok etmek. Dostça ilişki söz konusu bile olamaz.


                                     
-Venedik-

Yine kolay bir düşmanınız. Karadaki zayıflıklarını donanma açığıyla kapatmaya çalışan bir ülke, Adriyatik'in değişmez hakimi. Buna karşılık siz bir kara ülkesisiniz ve onları Venetya'dan atmak şart.
 Kara gücüne önem vermeyen bir ülke oldukları için başkentlerinde pek ordu tutmazlar. Siz de orayı işgal edeceksiniz zaten. Muhakkak savaş, muhakkak savaş.

                             
-Osmanlı Devleti-

Gittikçe zayıflayan, güç kaybetmeye devam eden bir ülke. Hiçbir korkunuz olmasın, asla savaş açmazlar size. Hatta ve hatta erken dönemde Rusya'ya karşı kullanırsanız bu devleti iyi olur.
 Aranızdaki ilişkiler size bağlı, ister iyi ister kötü. Savaş veya barış yapmak sizin elinizde.
 İsterseniz temel genişlemenizi 12 adımla tamamladıktan sonra Balkan Yarımadası yönünde taarruza geçebilirsiniz. Fena fikir olmaz.


                                   
-Lehistan-

Muhakkak ki düşmanlarınızdan birisi olacaktır. Kendi campaignimde, Lehistan'ı işgale hazırlanırken garnizonlarına casuslarımla bir de baktım ki adamların birçok garnizonu dolu, adamlar Danzig'de bile asker çıkarmaya başlamış (genelde burada tek bir asker bile bulunmaz).
 Demek istediğim şu ki, siz ona saldırmazsanız o size saldıracaktır. Taarruza uğrayacağınız günü beklemeyin, hemen saldırın. Asla dost olamayacağınız başka bir ülke.


                                   
-Rusya-

Rusya, güçlü bir devlet olmakla beraber düşmanımız Lehistan'ın sıkı müttefiklerinden biri. Bu ülkeye karşı Osmanlı ile barışçıl bir politika izlenebilir ve para yardımı yapılabilir. Aynı şekilde Gürcistan ve Dağıstan'ı da Rusya ile savaşa teşvik edebilirsiniz. Aslında tercihinizi Gürcüler ve Dağıstan'dan kullansanız daha iyi olur. Rusya ile aralarında savaş çıkıyor pek çok kez.

                                   
-İsveç-

Yine Rusya'ya karşı desteklenebilecek bir ülke. Böylece Rusların genişlemesini bir ölçüde durdurabilirsiniz. Rusya'nın da amma çok düşmanı var yahu tbr*
 Dikkat edin, Kürlandiya'yı işgal edince biraz huylandırırsınız İsveç'i. O yüzden bu kuzey ülkesini çok rahatsız etmeyin derim ben.


-Ekonomi ve Para ile İlgili Bir Taktik-

 Rehberimin üçüncü bölümüyle sizlerleyim. Anlaşılacağı üzere bu bölümde ekonomi düzeninizi anlatacak ve bir çeşit nakit para kazanma yöntemi göstereceğim.

-Ne Tür Bir Ekonomi Yapısı Kurmalısınız?-

 Dünyada her savaş, her mücadele para için yapılır. Çünkü para, ordu demek olur. Bu da devletlerin gücünü belirler. Anlayacağınız, devletin karnını doyuran toprak değil, topraktan gelen paradır.
 Oyunda temel iki para kazanma yöntemi vardır: Ticaret ve şehirlerden gelen vergiler.
 Ticaret, çeşitli şekillerde yapılabilir. Kara yollarından dış devletlerle ticari ilişkiler kurulabildiği gibi limanlarınız yardımıyla deniz ticareti yapabilirsiniz. Tabii, çeşitli ticaret noktalarına gemilerinizi götürerek de ekstra para kazanabilirsiniz.
 Bir diğer para kazanma şekli de vergilerdir kuşkusuz. Özellikle karaya dayalı ülkelerin asıl para elde etme şeklidir.
 Bunlar temel bilgilerdi elbet. Şimdi Avusturya ile ilgili bazı ekonomik genellemeler yapmak istiyorum.
 Avusturya, bildiğiniz üzere başlangıçta tek bir limana sahip ve hiç tersanesi yok, bu da en fazla limandan brik çıkarılabilmesini sağlıyor. Elbette Hırvatistan üzerinde, Adriyatik kıyılarında tam iki liman kenti var ama bunların gelişmesi ve açılması uzun zaman alıyor. Siz de zaten o zamana kadar alıp başınızı gidiyorsunuz Doğu Avrupa'da.
 Bu yüzdendir ki, ticaret yöntemine gitmekten kaçının ve vergilere dayalı sağlam bir ekonomi inşa edin. Elbette olabildiğince çok ticaret antlaşması imzalayacaksınız ama göndereceğiniz ticaret gemilerine falan da pek güvenmeyin (yollarsanız tabii, zira ta Adriyatik'in göbeğinden Orta Afrika'ya kadar giden bir yoldan söz ediyoruz). Vergi politikası izlediğiniz zaman savaş dönemlerinde asla sarsılmayan bir ekonomi edinirsiniz.


-Turn Başı Beleşten 15000+ Altın Kazanmak-

 Başlıktan anlaşılacağı üzere, şimdi size kendi keşfettiğim (bundan emin değilim) bir para kasma tekniği göstereceğim.

 Taktik basit. Kısacası şöyle anlatayım; sınırsız askeri geçiş hakkını 1000-2000 altın karşılığında sizinle alakası olmayan devletlere satın (atıyorum Fransa veya Lehistan'a, yani burnunuzun dibindeki devletlere satmayın, riskli olabilir). Aşağıda benim tespit ettiğim, Avusturya ile alakasız ülkeler var:

 Plains Nations
 Pueblo Nations
 Cherokee Nations
 Inuit Nations
 Huron Confederacy
 Iroquois Confederacy
 Mysore
 Persia (İran/Safeviler)
 Dağıstan
 Gürcistan
  Aşağıda resimle de, adım adım anlatayım;

1-) Askeri geçiş hakkını örneğin Inuit Nations'a 2000 altına satın.2-) Size karşı-teklif olarak sizin yaptığınız teklifin aynısını yapacaklardır yüzde yüz. Elbette kabul edeceğiz.


3-) Oyun içerisinde yapacağınız normal şeyleri yaptıktan sonra turn atlayın. Bir sonraki turna geldiğimizde, Inuit'e verdiğiniz askeri geçiş hakkını iptal edin.


4-) Yeniden Inuit Nations'un diplomatik ilişkiler sayfasına gelin. Sonra, 1. adımda yaptığınız gibi askeri geçiş hakkını tekrardan 2000 altına satın (daha fazlasını kabul ettiremedim ben).


5-) Karşı taraf, nedendir bilmem, sizin yaptığınız teklifin aynısını karşı teklif olarak gönderecektir yine, %99 ihtimalle bu böyle olur (Dağıstan, İran ve Kırım direk kabul ediyor bende). Bize verilen bu karşı teklifi de seve seve kabul ediyoruz tabii ki.


Bu dört adımı yukarıda belirttiğim ülkelerde her turn tekrarlayın. Hazinenize önemli bir miktarda, tahminen ortalama 18000 altın gibi bir para girer. Bu da erken dönemde gerekli yerlere sur ördürmek, binaları inşa etmek vs. işler için bulunmaz nimettir.

-Teknoloji-

Rehberimin dördüncü bölümünde, sizlere Avusturya ile hangi yönde teknolojik ilerleme yapmanız gerektiğini söyleyecek ve okullarınızla ilgili birkaç tavsiyede bulunacağım.

 Bildiğiniz üzere Avusturya, tam anlamıyla bir kara ülkesi ve denizle ilgili pek alakası yok. Bu yüzden, asla erken dönemde deniz teknolojilerine ağırlık vermemelisiniz. Ayrıca, yine erken dönemde, özellikle 15-20 yıl boyunca aralıksız savaşacağınız için kara teknolojilerine büyük pay ayırmalı ve tüm ağırlığınızı bu yöne vermelisiniz, zira Rusya'nın el havancıları mükemmel bir savaş gücüne sahipler. İleride size sorun çıkarabilirler, onlarla rekabet edebilmeniz için güçlü bir askeri teknolojiye sahip olmanız gerekiyor.
 Bir diğer konu ise, ele geçirdiğimiz bölgelerdeki okulları yıkalım mı...
 Elbette ki hayır. Özellikle Brandenburg'daki Magdeburg kolejini yıkmamanızı tavsiye ederim kesinlikle. Aynı şekilde yıktığınız şehir devletlerinin de okullarını yıkmamaya özen gösterin. Yukarıda bahsettiğim on iki adımlık plandaki sınırlara ulaştığınızda ise bir-iki okulunuzda endüstriyel teknolojilere hız vermenizi öneririm.


-Önemli Birim Karşılaştırmaları-

-Avusturya Hat Piyadeleri vs Standart Avrupalı Hat Piyadeleri-

 
-Avusturya Hat Piyadeleri vs İngiltere, İspanya, Rusya, İsveç, Hollanda, Prusya Hat Piyadeleri-


Evet arkadaşlar, gördüğünüz üzere iki piyade taburu karşı karşıya. Avusturya hariç tüm hat piyadelerinin gücü standart oluyor genelde, değişmiyor.
 İki resimden anlayacağınız üzere, standart hat piyadelerinin isabet oranı ve silahı doldurma becerileri Avusturyalı hat piyadelerinden 5 puan daha iyi. Ayrıca yakın dövüş becerileri de bizim Avusturyalılardan birer ikişer puan daha fazla. Ama Avusturya hat piyadelerinin bir avantajı, sayılarının standart piyadelerden 30 asker daha fazla olması. Bu da teknik becerileri bir kenara bıraktırarak şartların dengelenmesini sağlıyor.
 Bu yüzden tavsiyem şudur, düşman piyadelerini tüfek ateşiyle yıpratmadan hatlara taarruz etmeyin. Çünkü hücum sırasında düşmandan tüfek ateşi yiyeceğiniz için sayı avantajınızı kaybedersiniz.
 Küçük bir bilgi daha, ordunuzu savaş meydanına, kanatlar merkeze doğru kıvrık olacak şekilde dizin. Böylece düşmanın etrafını rahatça çevirebilir ve ortada herkesi harap edebilirsiniz. Hem böylece, fazla hücum yiyen kanat birliklerinizi daha kolay geri çekebilirsiniz. 


-Pandours vs Diğer Avrupalı Erken Dönem Hafif Piyadeleri-

-Pandours vs Guerillas-

 

Bu iki birim, birbirlerinden çok küçük farklarla birbirlerinden sıyrılıyor. Maalesef, bir İspanyol-Portekiz birimi olan guerillas denilen gerillalar, Austuryalı pandour birliklerinden 5 puanlık bir isabet oranı farkıyla kendini belli ediyor. Melee dövüş kabiliyetleri ise aynı.
Pandoursları, her ne kadar bire birde kullanamasak da savaş meydanında kullanma fırsatımız var. Bu 80 puan menzilleri olan birlikler, erken dönemde riflemen'lerin yerlerini doldurabilir.


-Pandours vs Coureurs de Bois-


Oyunun gördüğüm en iyi erken dönem hafif piyadeleri ile karşı karşıyayız: Coureurs de Bois. Bu birliklerin isabet oranları Pandours'lardan tam 25 puan daha fazla ve silah doldurma becerileri de yine Pandourslar'dan 10 puan fazla gözüküyor. Erken dönemin tüfekli muharebelerinde mükemmel tehlike yaratabilirler Coureurs de Bois'ler. Melee'leri ise, her kategoriden (saldırı, hücum bonusu, savunma, moral) Pandours'ların 1-2 puan ilerisinde.
 İlk işiniz, süvari birliklerinizle düşman ordularının arkasını çevirmek ve vur-kaç taktiği ile bu hafif piyadeleri yok etmek olsun. Neredeyse riflemen'ler kadar kaliteliler çünkü (umarım abartmamışımdır).


-Windbüchse Jaegers vs Avrupalı Diğer Riflemen'ler-

-Windbüchse Jaegers vs Standart Riflemen'ler-


İlk başta bir farkı olmayan iki birim karşımızda. Gördüğünüz gibi dövüş ve nişan becerilerinin tümü eşit olan bu askerler, ancak geç dönemlerde elde edilebiliyor. Şimdi bu askerleri inceleyelim.
 Standart riflemen'ler, özel adlar altında riflemen birliklerine sahip olmayan ülkelerin kullandığı uzun menzilli hafif piyadelerdir. Bu yüzden özel riflemen'lere karşı çeşitli artı ve eksileri olabilir.
 Windbüsche Jaegers ile karşılaştırdığımızda, ilk başta iki birliğin hiçbir konuda üstünlük sağlayamadığını görüyoruz. Sadece riflemen'ler, yakın dövüş konusunda bazı kategorilerde birer ikişer puanlık üstünlük elde ediyor. Üstelik Windbüsche'ler 45 kişi iken standart riflemen'ler 60 kişi.
 Sonra abilities (yetenekler) sekmesine baktığımızda, Windbüsche'ler hiçbir riflemen'de olmayan bir özellikle karşımıza çıkıyor: ormanlık alanda yürürken gizlenebilme. Bu mükemmel bir özellik bence ve düşmanı pusuya düşürmek için birebirdirler. Bu özellikleri sayesinde rahatlıkla Windbüchse'ler standart riflemen'lerden daha iyidir diyebilirim ben.


-Windbüchse Jaegers vs Ferguson Riflemen-


  Karşımızda iki İngiliz riflemen'inden birincisi bulunuyor. Aslında bu İngiliz birimi, standart riflemen'lerin önüne Ferguson ön eki konulmuş hali gibi bir şey. Standartlardan hiçbir farkı yok. Ekstra bir becerileri de yok. Ferguson Riflemen'ler, Windbüchse Jaegers ile tıpatıp aynı puan değerlerini taşısa da yine Windbüchse'ler, 45 kelle olmalarına rağmen ormanlık alanda yürürken gizli kalma özellikleri ile bir adım öne geçiyor. Ferguson'lar ise 60 kişilik miktarları hariç hiçbir konuda üstünlük sağlayamıyor.

-Windbüchse Jaegers vs Green Jackets-


Yeşil Ceketliler. Bu İngiliz riflemenleri ise, tüfek becerilerinde Windbüsche'lerle aynı puanları taşırken melee dövüşünde, savunma kategorisinde Windbüsche'lerden dört puan üstünler. Ancak ekstra özellikleri olmaması, Windbüsche'lerin ise ormanlıkta yürürken gizli kalma özelliği durumu rahatlıkla eşitliyor. Ve tabii Yeşil Ceketliler 60 kişi. Ama bana sorarsanız yine de Windbüsche Jaegers tercihimdir.


-Windbüchse Jaegers vs Tirailleurs-


Avusturya birliği, Fransız riflemen'i olan Tirailleurs'a karşı. Yine bu iki birlik, tüfek becerilerinde birbirine üstünlük sağlayamazken melee dövüşü becerilerinde, hücum bonusları ve moralleri eşit. saldırıda Tirailleurs iki puan öne geçerken, Windbüsche'ler savunmada bir puan üstünlük sağlıyor.
 Bu birlikler için neredeyse eşit özellikte diyebiliriz, tabii Avusturya riflemen'lerinin 45 kişi olması ve ormanlık alanda yürürken gizli kalma özellikleri yine belirleyici faktör oluyor. Bana soracak olursanız ''Hala Windbüsche''!


-Windbüchse Jaegers vs Cazadores-


Bir İspanyol birliği olan Cazador'lar, bence oyunun en iyi riflemen'lerinden birisi. Daima dağınık dizilimde durarak üzerlerine fazla ateş almamalarının yanı sıra, daha çok meydan savaşlarında katkı sağlayan tipler.
 İki asker tipinin tüfek becerilerinin aynı derecede olmasına karşın, yakın dövüşte işler biraz karışık. Melee saldırısında Cazador'lar Windbüsche'yi ikiye katlarken, hücum bonusu ve moral kategorisinde Windbüsche'ler Cazador'ları ezip geçiyor. Ekstra yeteneklere bakacak olursak, Cazador'ların ''sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklılık'' özelliği var. Ancak onlarda da ormanda yürürken gizlenme özelliği yok. Yani birbirlerine denk diyebiliriz aşağı yukarı. Benim tercihim ise bu sefer Cazador'dan yana. Özellikle dağınık dizilimde durmaları, campaignde birçok kez İspanyolları almama neden olmuştur.


-Windbüchse Jaegers vs Prussian Jaegers-


Ve geldik azılı düşmanımızın riflemen'ine... Prusya Jaeger'leri, bizden üstün olmayan bir asker türüdür. Her zamanki gibi tüfek ateşinde iki çeşit denk iken, melee kategorisinde çok minik farklar var. Bu farkları açıklamayacağım, zaten resimde görüyorsunuz. Ayrıca Prusya Jaeger'leri'nde ekstra bir özellik yokken bizi biliyorsunuz. Ormanlık alanda yürürken gizlenebilme. Ve tercihim tabii ki de Windbüsche Jaegers'ten yana.

-Hungarian Hussars vs Regiment of Horse-

         
-Hungarian Hussars vs Standart Regiment of Horse'lar-


Anlayacağınız üzere Hungarian Hussars'tan kasıt Macar Hüsarları. Karşıda da Regiment of Horse var, Türkçe karşılığını tam bilmiyorum. Atlı Alayı gibi bir şey oluyor ama kulağıma hoş gelmedi pek.
 Her neyse. Resimlerden de görüldüğü üzere, ikisi arasında pek bir fark buunmuyor. Birerli farklar var sadece aralarında. Melee saldırısı ve moral bakımından Regiment of Horse bir puan önde iken, Hungarian Hussar'ları hücum bonusu kategorisinde bir puanlık üstünlük sağlıyor. Savunma ise eşit. Söylediğim gibi çok küçük farklar var, neredeyse eşit.
 Ama bir de şöyle bir şey var, Hungarian Hussar'ları sadece küçük şehirlerin askeri üslerinde çıkıyor (Örn: Pressburg, Breslau, Zagreb...). Yani bu askerleri çıkarabilmek için köşk yaptırmamanız gerekiyor. Ama Regiment of Horse'lar ''neredeyse'' her türlü binadan çıkabiliyor.
 Ayrıca Regiment of Horse'ların Avusturya'da olmadığını söyleyeyim. Eğer Avusturya'yı alırsanız Regiment of Horse çıkaramıyorsunuz.


-Hungarian Hussars vs İsveç Regiment of Horse'ları-


Aslına bakılırsa, ilk bakışta normal Regiment of Horse'ların İsveçli olanlardan bir farkı olmasa da İsveçli Regiment of Horse'lar standart olanlardan 15 asker daha fazla. Yani İsveçli Regiment of Horse'lar 60 kişiliktir, bir Dragoon alayı gibi. Dövüş yeteneklerinde ise iki Regiment of Horse'un bir farkı yok. O yüzden Hungarian Hussars'ın bu birliklere karşı dikkatli olmaları gerektiğini bilelim.

-Avusturya Guard'ları vs Avrupalı Diğer Guard'lar-

                   
-Avusturya Guard'ları vs Standart Guard'lar-


Aslında bizim guardlarımız da standart Avrupa guardları, o yüzden herhangi bir değişik özelliği yok diğer standart guardlar ile aralarında. Onun için bu konuda bir açıklama yapmayacağım.

                 
-Avusturya Guard'ları vs Coldstream Guards-


Bir İngiliz birimi olan Coldstream Guards, Avusturya Guard'ları ile bazı farklar barındırıyor. Şöyle ki; Coldstream Guards'ın isabet oranı 55 iken Avusturya Guard'larının 50, yani arada beş puanlık bir fark var. Ama bizim guard'larımızın melee kategorisinde saldırı, savunma ve moral değerleri Coldstream Guards'tan 2'şer puan daha fazla. Bu da Avusturya Guard'larını yakın dövüşte daha iyi kılarken, tüfeğe dayalı muharebelerde Coldstream'ler bir adım önde oluyor.

                     
-Avusturya Guard'ları vs Maison du Roi-


 Aslında, resimlerden de görüldüğü üzere bu iki birimin tüm değerleri aynı düzeyde. O yüzden bu iki asker tipiyle ilgili karşılaştırma yapmayacağım. Sadece Maison du Roi'lerin Fransız askerleri olduğunu bilin.

-Sonsöz-

 Başta söylediğim gibi, su rehberi hazırlamamın amacı yeni başlayanlara yol göstermek değil, vh/vh'de zorlananlara yardım etmekti. O yüzden bölgelerle ilgili bir şey yapmadım.
 Eksiğimi görür veya ters bulduğunuz bir yer olursa hemen bildirin.

Zafere Selam!
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2013, 13:55:31 Gönderen: Independence23 »

Çevrimdışı forever_ducale

 • fsociety
 • Level 14
 • İleti: 11285
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2013, 12:07:01 »
Şu sıralar forumda çok kaliteli rehberlere rastlıyorum.Gerçekten çok güzel bir rehber hazırlamışsın helal olsun tbr*

Rehberini haberler bölümüne ekleyip sosyal ağlarda haber geçilecek kirp*

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3320
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2013, 12:42:22 »
Helal olsun gerçekten Osmanlı Rehberinide Bekliyoruz :D
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2013, 13:10:44 »
Şu sıralar forumda çok kaliteli rehberlere rastlıyorum.Gerçekten çok güzel bir rehber hazırlamışsın helal olsun tbr*

Rehberini haberler bölümüne ekleyip sosyal ağlarda haber geçilecek kirp*
Teşekkürler, ne diyeceğimi bilemedim açıkçası ehue* Haber geçilecek falan deyince heyecanlandım birden.

Helal olsun gerçekten Osmanlı Rehberinide Bekliyoruz :D
Teşekkürler tebessum* Osmanlı rehberini 2-3 hafta sonraya yetiştirmeye çalışacağım, performans ödevlerini birden bire yığdı hocalar. kizgin*
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2013, 13:12:07 Gönderen: Independence23 »

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #4 : 08 Nisan 2013, 13:35:28 »
Cok iyi eline sağlık :)

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13510
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #5 : 08 Nisan 2013, 13:49:14 »
Vay maşallah vh/vh :) yapay zekanın hile yaptığı bir ortamda başarı için arkadaşlara yardımcı olur bu. Aynen devam, ailemiz bu tür uğraşlarla genişleyecek.

Bunu da haber geçelim.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2013, 13:49:40 Gönderen: * Halife * »

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #6 : 08 Nisan 2013, 13:50:27 »
Turkçe yamayı yüklesene

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #7 : 08 Nisan 2013, 13:53:44 »
 Sağ ol Abdülhamid tbr* Sizler yararlı buldukça devam edeceğim rehber işine aralıksız olarak.

Vay maşallah vh/vh :) yapay zekanın hile yaptığı bir ortamda başarı için arkadaşlara yardımcı olur bu. Aynen devam, ailemiz bu tür uğraşlarla genişleyecek.

Bunu da haber geçelim.

 Haber için teşekkürler :) Faydası olursa ne mutlu bana. Bir de yaz gelse haftada bir bile yapabilirim de işte.

Turkçe yamayı yüklesene

 Uğraşsam bulup yüklerim de üşeniyorum. Düşün yani rehber yapmaya üşenmiyorum ama yama indirmeye üşeniyorum pacoz*
 Hem İngilizce'ye çok alıştım, ne kadar faydası olur bilmiyorum Türkçe yamanın.
 
 Konu dışı: şu iletiyi de bir yollayamadım gitti, ileti geldikçe bakıp cevap veriyorum pff*

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • Level 14
 • İleti: 8091
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #8 : 08 Nisan 2013, 13:56:21 »
Eline sağlık dostum süper bir rehber olmuş rehberini ana rehber konusuna ekledim tbr*

Empire: Total War Tüm Rehberler Arşivi

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #9 : 08 Nisan 2013, 14:03:41 »
Eline sağlık dostum süper bir rehber olmuş rehberini ana rehber konusuna ekledim tbr*

Empire: Total War Tüm Rehberler Arşivi
Çok teşekkürler Akif, koyduğun iyi olmuş tbr*

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han

Çevrimdışı Mustafa Kemal Paşa

 • Level 9
 • İleti: 927
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #11 : 08 Nisan 2013, 18:16:57 »
Gerçekten samimi söylüyorum harika bir rehber olmuş. "Dünya Savaşları" hikayemi yazıyorum biliyorsunuz ve ilk kez Avusturya ile oynayacağım bu rehberin bana faydası çok olacak. Eline sağlık.  tbr*

Çevrimdışı Canakast

 • Level 11
 • İleti: 2462
 • This rose will never die..
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2013, 18:21:50 »
Muazzam bir rehber daha :)

Teşekkürler.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2013, 18:22:39 »
Gerçekten samimi söylüyorum harika bir rehber olmuş. "Dünya Savaşları" hikayemi yazıyorum biliyorsunuz ve ilk kez Avusturya ile oynayacağım bu rehberin bana faydası çok olacak. Eline sağlık.  tbr*
Teşekkür ederim, yararı olursa ne mutlu bana tebessum*

Muazzam bir rehber daha :)

Teşekkürler.

Sana da teşekkürler tbr*

Çevrimdışı TwKoliq

 • Level 3
 • İleti: 31
 • Total War Türkiye
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #14 : 08 Nisan 2013, 18:33:34 »
Gerçekten güzel rehber gördüm ama bu kadarını daha görmemiştim gerçekten süper  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*
Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak
Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #15 : 08 Nisan 2013, 18:55:17 »
Gerçekten güzel rehber gördüm ama bu kadarını daha görmemiştim gerçekten süper  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*  tbr*
Sağol, bu yorumlarınız beni mutlu ediyor tebessum*

Çevrimdışı x_tol

 • Level 4
 • İleti: 52
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #16 : 12 Mayıs 2013, 13:18:38 »
güzel bir rehber ispanya kampanyamdan vazgeçip başlıyorum hadi bakalım.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #17 : 12 Mayıs 2013, 16:40:30 »
güzel bir rehber ispanya kampanyamdan vazgeçip başlıyorum hadi bakalım.

 Valla bu yorumun beni gerçekten çok mutlu etti kardeş, çok sağol tebessum* tebessum*

Çevrimdışı Ares18

 • Level 10
 • İleti: 1948
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #18 : 12 Mayıs 2013, 16:45:14 »
Valla okumadım daha ama süper olmuş belli. :D
Sonra okurum, bende E:TW yi alayımda test ederiz gerekirse.  pff*

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Avusturya'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #19 : 12 Mayıs 2013, 16:56:34 »
Valla okumadım daha ama süper olmuş belli. :D
Sonra okurum, bende E:TW yi alayımda test ederiz gerekirse.  pff*
Eyvallah kardeş, inşallah yararlı olur tebessum* Avusturya ile oynamak çok zevkli bence, dünyayı fethetmiştim bir ara dov*