Anket

Önümüzdeki rehberim neyle ilgili olmal?d?r?

?syanlar rehberi
?spanya vh/vh
?ngiltere vh/vh
Prusya vh/vh
Rusya vh/vh
Osmanl? vh/vh
Maratha vh/vh
Oynanabilir 12 ülkenin d???ndaki devletlerin vh/vh rehberleri

Konu: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi  (Okunma sayısı 13508 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
[REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« : 25 Ağustos 2013, 12:31:43 »

Gördüğünüz üzere, forumun ihtiyaçları doğrultusunda, beğeni toplama derdine düşmeksizin hazırladığım Fransa vh/vh rehberi ile karşınızdayım.
 Fransa, birçoğumuzun -özellikle de acemi Total War'cuların- zor olarak nitelendirdiği bir ülke. Ancak Fransa'yı yüceltmek ve dünyadaki tüm süpergüçleri yenerek dünyanın tek hakimi olmak istiyorsanız, bu rehberi ayrıntılarıyla uygulamanızı tavsiye ediyorum. Bu rehber özünde 1.5 için hazırlansa da 1.6'da da fazla zorluk çekilmeden uygulanabilir.

 Fazla uzatmadan rehbere ilk bölümle başlayalım.-12 Adımlık Yayılma Politikanız-

Gelelim rehberin can alıcı noktasına. Bu bölümde size elimden geldiğince Fransa ile hangi yöne doğru yayılacağınızı anlatacak ve bu hamlelerle ilgili stratejik bilgiler vereceğim.
 Başlamadan önce yapmam gereken iki uyarı:


 I) Bunu Avusturya rehberimde de söylemiştim, bir kez daha söylüyorum. Ordularınız kaliteli askerlerden oluşmalıdır. Çok adamla değil, kaliteli adamla gelmeyeçalışın. Olabildiğince çok hat piyadesi (ekonomi buna bir yere kadar eyvallah diyor malesef) ve biraz da Chevaux-Legers üretin. Mızraklı süvariler de her zaman işe yarar. Bu ordu düzenini ben direktif verene kadar bozmamaya bakın.

 II) Mlitary access, yani askeri geçiş izni satarak çok büyük paralar kazanabilirsiniz. Ben Fransa ile oynarken tüm müttefiklerimden (müttefiklerim de boldu) çok paralar tırtıkladım. Bu şekilde daha ilk turnda 30000-40000 altın arası bir para topluyorum. Şimdi, bu bir hile değildir. Oyunun müdahale edemediği bir durum olduğu gibi oyuna da müdahale edilmemektedir.
 Bu yöntemin nasıl çalıştığını bilmeyenler varsa sorsun lütfen.

 Rehberin ilk bölümüne başlayalım.

1-) Fransa, takdir edersiniz ki dört yanı düşmanla sarılı, Avrupa'nın neredeyse göbeğinde konum almış bir devlet. Üstelik Amerika'daki kimi kızılderili toplulukları da bize rahat vermemekte. Potansiyel düşmanlarımızı şimdi sıralayalım:

 İngiltere
 Hollanda
 Iroquois Confederacy
 Savoya
 
 Avusturya'yı işin içine katmamamın sebebi, Orta Avrupa'da Hollanda ve İngiltere'nin Avusturya'yı desteklememesi sonucunda müttefiklik bağlarının kopmasıdır. Ancak sınır olursanız işler değişebilir.

 Ordu konuşlanmasını ilk turnda önceden belirlenen hedeflere göre uygulamak, zaman kazanmak açısından hayati önem taşır. AI'nın daha ilk turndan itibaren savaş ilanlarına başlaması bunun açık bir göstergesi.
 Benden size bir bilgilendirme: 1.5 ETW'de ilk turnu geçtiğinizde ikinci turn şu savaş ilanlarıyla başlar: Hollanda-İspanya, Prusya-Avusturya/Lehistan (bu üç ülkeden herhangi ikisi veya hepsi birden). Bu iş %70-80 böyledir.
 İlk önce Paris'teki ordunuzu, Fransa bölgesinde bulunan fort/kale'deki askerleri ve Camille'd Hostun komutasındaki orduyu birleştirin ve oluşan orduyu Flandre sınırı yakınlarına getirin. Ama Flandre'den içeri sokmayın zira Hollanda ürküp saldırmaktan vazgeçebilir. Son dediğim mühim bir detay.
 Sonra, güneyde bulunan Claude de Villars komutasındaki orduyu Savoya sınırına olabildiğince yaklaştırın. Öyle konumlandırın ki ordu Torino/Turin şehrine bir turnluk mesafede olsun. Daha sonra bu orduyu military access'den gelen paralar yardımıyla generallerle doldurun. 1 generalin ücreti 800 altındır.
 Son askeri hareket hamleniz, Amerika'da bulunan ordunuzu Iroquois Territory/Iroquois Arazisi topraklarına giden köprünün dibine getirmek olsun. Daha sonra bu orduyu da generallerle doldurun. Zaten generallerin tanesinin upkeep cost'u 50 altın olduğundan zahmetsiz de bir iş.

 Son iş olarak, kazandığımız paralarla olabildiğince çok yeri geliştirin. Bundan da Fransız Guyanası'ndaki baharat plantasyonundan ve altın madeninden başlayın. Paris'ten 5 birim hat piyadesi basın.
 İlk turn mühimdi, bu turnda yapacaklarımız bu kadar.

2-) Hemen sonraki turnda Paris'ten basacağınız 5 birim hat piyadesini Flandre sınırında oluşturduğunuz orduya ekleyin. Zaten bu sırada Hollanda, İspanya'ya savaş açmış olacaktır. Eğer Brüksel'e yürümüşlerse Brüksel'i ele geçirin. Eğer böyle bir durum yoksa ordunuzu full seviyeye getirip Amsterdam'a yürüyün. Hollanda daha henüz yarım stack üretebilmiş olacağından neye uğradıklarını şaşıracaklar.
 Sizi bölgede asıl uğraştıran şey isyanlar olacaktır. O yüzden Utrecht'taki okulu yıkıp geçin, sonra bölgeye mutluluk veren binalardan yapın. Binaları tamir ettirin. En az iki kez isyan çıkacaktır bu bölgede. Bu arada şunu belirteyim, eğer bir isyan ordusu yok ederseniz, bölgenin mutluluğu 6 artar.

 Status Quo ve Harsh Reputation özelliği, halkın alt sınıfına -1 mutsuzluk verecektir. Bu özelliğe sahip bakanlardan sakının.

 3-) Hala 2. turndayız. Hatırlarsanız Savoya sınırına bir ordu götürmüştük, şimdi o orduyu generallerle doldurduktan ve 1 full stack yaptıktan sonra, bize en yakın zamanda savaş ilan edecek Savoya Dükalığı'nı direk yok edin. Böylece Rotterdam ile birlikte bir ticaret limanı daha kazanacak ve ticaret hacminizi daha da büyüteceksiniz. Ne kadar ticaret, o kadar çok para.
 Bölgeyi ele geçirdikten sonra, Fransa'nın güneyindeki donanmanızı Nice şehrine getirin (ama içine sokmayın zira liman bloklanırsa gemileriniz mahsur kalır). Bu hamle, Berberi gemilerinin saldırılarına karşılık bir hamledir. Direk birli ikili gemilerini Nice limanına saldırtıyorlar.
 Burada da 2 kez isyan çıkacaktır muhtemelen. 1704'e kadar Savoya'dan, 1707-1708'e kadar ise Amsterdam'dan rahat yok size. Çok fena isyan ediyorlar.
 Bundan sonra İtalya'da tutunmak istiyorsanız Ceneviz ile iyi geçinin. Bu ilerlemeden sonra Avrupa'ya uzun süre el sürmeyecek ve isyanlarla cebelleşeceksiniz. Ama Yeni Dünya'da da düşmanlar bitmek tükenmek bilmiyor...

 4-) Hala 2. turndayız... Sıradaki hedefimiz ise Amerika'daki ezeli düşmanımız Iroquois Confederacy. Muhtemelen daha ilk turndan savaş ilan edeceklerdir. Siz de buna karşılık Amerika'daki ordunuzu generallerle full stack hale getirin ve Iroquois'in başkentine, Cayuga'ya dalın. Orayı ele geçirdikten sonra yine en az iki kez isyan görürsünüz ama burayı alınca göreceksiniz ki, Iroquois yönetimi epey sarsılmış ve adam gibi asker basamaz duruma gelecek. Bu durumdan faydalanın ve isyanları hemen yatıştırmaya bakın. Buraları otomatik geçmeniz bir zarara yol açmaz bence çünkü süvari çoğunlklu ordunuz, onların erken dönem ordularını yiyip bitireceklerdir. Biliyorsunuz en başta Armed Tribesmen ve birçok kızılderili piyadesi, Avrupalı süvari tiplerine uzun süre direnememekteler. Bundan faydalanın derim.
 Bu hamleden sonra Quebec'e 2. seviye bir kışla yaptırın, hatta elinizden geliyorsa ilk turnda başlar başlamaz yaptırın. Orası önemli bir askeri üs.

 5-) Iroquois işgaline devam. İsyanlar durulunca, hemen 5-6 hat piyadesi basın ve bunu generallerle destekleyerek Niagara, Algonquin Territory'yi işgal edin. Buradaki aykalanmalar Cayuga'daki kadar sık olmayacaktır, zira asıl isyanlar başkentlerde olur.
 Bu dönemden sonra Iroquois, ordularını hamisi olduğunuz Louisiana'nın üzerine salabilir. Louisiana güçsüz bir devlettir ve vergi geliri vs. beş para etmezdir. O yüzden aceleci davranın ve bir an önce Iroquois'i güçten düşürmeye bakın.

 Not: Amerika'da yerleşim nüfuslarının az olmasını avantajınıza kullanın. Bölgedeki rahiplerinizi Iroquois topraklarına götürdüğünüzde 7-8 turnda bölge %100 Katolik hale gelebilir. Bu şekilde ''religious unrest'' (dini farklılıklar) bölümünden -10 mutsuzlukla düşman toprağında isyan çıkartabilirsiniz.

6-) Bakın neyi unuttuk! Hollanda Guyana'sı, Amsterdam'ı ele geçirdikten sonra rebelleşecektir ve bölgeye en yakın ülke biz olduğumuzdan bölgeye kolayca konabiliriz. Sadece Fransa Guyanası'ndan bir milis çıkartın ve yanına 5-6 general atayıp sefere gönderin. Orayı kolayca alacaksınız.
 Hollanda Guyanası, içerisinde çok zengin kaynaklara sahip. Her şeyden önce eyalet içerisinde bir altın madeni ve adını bilmediğim türden başka bir maden daha var. Bunları kesinlikle açtırtın ve gelsin paralar! Üstelik bölgede çok stratejik bir liman da var, Hollanda Guyanası'nın limanından çatır çatır ticari gemi çıkartabilir ve hemen yakındaki kıtalararası geçiş bölgesinden istediğiniz yere gemiyi götürebilirsiniz.

 7-) Evet, 1704 yılından itibaren artık yavaş yavaş Paris'te beşli altılı asker üretimine başlayabilirsiniz. Temeli hat piyadelerinden oluşmak üzere; topu olan, hafif süvarisi olan, kaliteli piyadeleri olan bir full ordu kurun. Bu ordunun yanına temeli generallerden kurulu yarım ordu daha verin. Daha sonra Amsterdam'da ne zamandır bekleyen kaliteli bir full ordudan alabildiğiniz kadarını alın ve Rotterdam'a götürün. Paris'te hazırladığınız orduları ise Le Havre'a götürün.
 Bu ordular bir süre daha bekleyecek. Zira Iroquois ile işimiz daha bitmedi.
 Yine hat piyadesi+milis+general karışımında, bize yetecek kadar bir ordu oluşturuyoruz. Birimleri isyanı durulan yerleşimdeki birliklerden de toplayabilirsiniz. Ama oluşan yeni ordu en az 10-15 tümenlik olsun.
 Bu orduyu Iroquois'e son darbeyi vurmak üzere Iroquois'in son şehrine salıyoruz. Orayı kolayca ele geçiriyoruz ve Iroquois Confederacy bir daha başımıza bela olamayacak.

 8-) Bundan sonra açabildiğimiz kadar yerin vergisini açıyoruz, malum, isyanlarla uğraşırken birçok bölgeyi vergiden muaf tuttuk. Bu bir yere kadar devam etmeli.
 Elimize geçen finansal kaynaklarla Amerika'da 10-15'er tümen arasında iki ordu oluşturuyoruz ama bu iki ordu yan yana hareket etmeli. Bu orduların temel çekirdeği hat piyadesi ve general olmalıdır.
 Bu orduları ilk önce Philadelphia'ya, sonra Albany'ye gidecek biçimde konuşlandırıyoruz.
 Eğer siz bu savaş hazırlıklarını yapmazsanız, İngiltere sonradan sizi yamultur söyleyeyim. Zaten On Üç Koloni bir yerden sonra kendi kendine İngiltere'ye ilhak oluyor ve sizin başınıza yeni bir dert açılıyor.
 Ve büyük savaş: Bu konuşlanmaları yaptıktan sonra, tüm cephelerde saldırıya geçiyoruz. Philadelphia'yı iki orduyla ele geçiriyor, bir orduyu burada bırakıp diğer orduyla Albany'ye yürüyoruz. Nispeten daha küçük, sırf generallerden oluşmuş bir orduyla da Boston'a giriyoruz. Böylece İngiltere, Amerika'daki ana dayanaklarını kaybetmiş oluyor.
 İngiltere, On Üç Koloni'yi ilhak ettikten sonra şu üç şehirden herhangi birinde veya ikisinde kuvvetli ordu bulundurur: Philadelphia ve Boston. Belki Albany'de küçük gruplar olabilir ama en güneyler, Carolinas gibi bölgeler çaresiz ve garnizonsuzdurlar.
 Amerika'da dediğim planla yayılıyoruz. 9-) Tüm cephelerde genel taarruza kalkacağımızı söylemiştim. Aynı şeyi Avrupa'da uygulamanın ve İngiltere'yi dize getirmenin vakti geldi.
 Hatırlarsanız Le Havre'da 1.5, Rotterdam'da da yarım kadar bir ordu bekliyordu. Orduları şu limanlara ve sahillere çıkarmalıyız:
 Le Havre'daki 1 full ordu: Portsmouth
 Le Havre'daki yarım ordu: Bristol
 Rotterdam'daki ordu: İskoçya sahilleri, Edinburgh'a en yakın nokta

 Saldırı planımız budur.
 İngiltere aşırı gelişmedikçe Britanya'da çok ordu tutan bir ülke değil. Bu yüzden sizi Londra'da çok fazla bir ordu karşılamayacaktır.
Bristol'e ve Portsmouth'a çıkardığınız orduları Londra'ya, bir turn sonra da İskoçya sahillerine çıkardığınız orduyu da Edinburgh'a çıkartın. Daha sonra buraları ele geçirin, bu kadar orduya bu kadar ordu olunca işiniz çok kolay olacaktır.
 Savaşları ister kendiniz yapın ister bilgisayara yaptırın, çok aptal komutanlarınız yoksa alırsınız savaşı.
 
 10-) Takdir edersiniz ki Londra bir major devlet başkenti ve bu başkentlerde isyanlar çok astronomik derecelere varabilir. İlk yapmanız gereken şey, şehri ele geçirir geçirmez binaları tamir ettirmektir. Bazı binaların repression/baskıdan dolayı verdiği mutluluk böylece aktif olur (örn: hükümet binası). İngiltere, siz Britanya'yı istila edene kadar +6 repression veren hükümet binasından yapmış olur. Bunun yanı sıra, her çeşit halka +3 mutluluk veren binayı da tamir ettirince elinize +9 mutluluk geçti bile.
 Daha sonra, siz Britanya'yı işgal edene dek İngilizler çoktan Oxford'a kolaj dikmiş olurlar. Kolejler, reform çığırtkanlığından dolayı halka -6 mutsuzluk verirler. Koleji de yıktırdım mı oldu mu +15 mutluluk! Londra halkını vergiden muaf tutmanız, halka +4 mutluluk verecektir. Oradan da dört geldi, böylece sadece bir turnda halkın mutluluğunu 19 artırmış oldunuz. Bu noktadan sonra ya bir yerleri yıktırıp yerine mutluluk veren bina yapacaksınız, ya da en az 2 isyan bastırarak bölgeyi zaptedeceksiniz.

 11-) Avrupa'da durulma vakti, ama Amerika'da işler bitmez! Dediklerimi yaptıktan sonra On Üç Koloni'nin bir zamanlar sahip olduğu tüm toprakları ele geçirin. Sırasıyla şu yolu takip edin:


Bundan sonra karşınıza hiçbir önemli güç çıkmayacaktır. İsterseniz On Üç Koloni'nin bir zamanlar sahip olduğu toprakları ele geçirerek ABD'nin kurulmasını sonsuza dek önleyebilirsiniz. Böylece Dublin'i de istila ederek koca bir İngiliz İmparatorluğu'na son vermiş olursunuz.
 Topraklarınızı bu yönlerde genişlettikten sonra Cherokee'nin savaş ilan etmesi kadar doğal bir şey olamaz. İsterseniz onların da işini bitirin, size kalmış. İsterseniz Hindistan'a ayak basarak asıl zenginliğe orada ulaşın. VH'de önemli olan azılı düşmanları yok ederek dewvletin varlığını garantilemek ve istenilen yöne genişlemektir. Ben de bunu size bu yayılma planıyla sağladığımı düşünüyorum.

 12-) Korsan Adaları Saldırısı (opsiyonel sefer)
 Biliyorsunuz, korsanlar ETW'nin en baş belası devletsel oluşumu. Durup dururken oraya buraya atlamaları beni çileden çıkartıyor zaten. Ama bunlardan ders aldım ve kimi bilgileri sizinle paylaşmak istedim.
 Her şeyden önce, korsanlar Güney Amerika ticaretinde önemli bir bela ve sizin buna bir dur demeniz gerek. Üstelik ele geçireceğiniz korsan adaları, orta ve uzun vadede ticaret alanlarına kendi hegemonyanızı kurmanıza da ön ayak olacaktır.
 Bu opsiyonel 12. adımı, uygulama şemasında 6-7. adımlar veya 7-8. adımlar arasına sıkıştırabiliriz ancak bu adımı istediğiniz zaman uygulamak size kalmış bir şey.
 İlk önce sevkiyat için Fransız Guyanası'ndaki limandan bir brig çıkartın. Aynı zamanda Fransız Guyanası'ndan bir de milis üretin (Hollanda Guyanası'nı ele geçirmişseniz bu hamleleri oradan yapmanız daha mantıklı olur). Daha sonra üretilen bu milis tümeninin yanına 10-15 tane general basın. Hatta yetmezse generallerden bir full ordu yapmanız söz konusu bile olabilir (zaten bir generalin upkeep cost'u 50 altın, zararı yok).
 Sonra, oluşan bu koca orduyu brig'e bindirerek Trinidad ve Tobago'ya çıkartın. Burayı ele geçirin. Orduyu çıkarırken ilk önce limana bakın boş mu diye, boşsa limandan çıkartıp bir turnda alın şehri. Eğer doluysa bir turn daha sabredeceksiniz çaresi yok. Ha, orduyu karaya çıkarttıktan sonra kımıldayamasınlar diye brigle limanı bloke ederseniz iyi olur.
 Trinidad ve Tobago'yu ele geçirdiniz. Sıra diğer korsan adasında. İsyanları durduracak kadar generali şehirde bırakıp orduyu yine bindirin gemilere (ihtiyaç duyarsanız orduya general basmayı unutmayın). Trinidad ve Tobago'yu işgal ederken uyguladığınız planın aynısını uygulayın, liman boşsa dalın içeri, doluysa orduyu sahilden herhangi bir köşeye bırakacaksınız çaresi yok.
 Kara ordularınız 2. adaya da girdiğinde Korsanlar tarihe karışacaktır.
 Bu korsanlardan size kalan limanlarla ilgili planlarımı Ekonomik Stratejiler bölümünde okumanızı tavsiye ederim.


Bu rehberde bilerek Fransa'nın Louisiana görevi ile ilgili bir bölüm açmadım. Çünkü Louisiana toprakları son derece fakir ve sahibine çok da yarar sağlamıyor. Yani, koca Louisiana'nın toplamda 1 full ordu bile çıkaramaması ancak böyle açıklanabilir diye düşünüyorum.
 Bu yayılma politikasının arkasında, aslında dostluk dolu bir diplomatik ilişki trafiği yatmakta. Rehbere ikinci bölümle devam edelim ve Fransa'da diplomasinin önemine göz atalım.-Diplomasi-
Gelelim diplomasiye. ETW 1.5'te müttefiğiniz olmadan değil genişlemeki bir karış toprak ele geçirmek bile imkansız. Ancak düşmanlar tarafıdnan çevrilmiş bir Fransa'yı güçlü bir ordunun yanında güçlü bir siyaset paklar. İşte Fransa ile ''Diplomatic Relations'' sayfasını kullanmanın ipuçları.

 1-) İyice güçlenene kadar kimseye savaş ilan etmemeye çalışma politikası izleyin. Bundan kastım hiç savaş yapmayın değildir. Yani diğer devletler size savaş açsın, siz de kendimi savunuyorum deyip düşman topraklarını istila edin.

2-) Bol dostluk kurun. Sınırınızdaki devletlere karşı müttefiklik kurmaya çalışmak Fransa ile önemlidir. Bu durum, Orta Avrupa'ya bahçe kapısı kadar uzak olan Fransa için şart olan bir durumdur.

3-) Muhakkak Orta Avrupa Alman devletçikleriyle müttefiklik kurun. Bir devletle müttefik olmak, o devletten military access ile para kazanmanın yolunu açar. Bunun yanı sıra bu devletlerle müttefiklik kurmak, Fransa ile oynarken Avusturya ve Prusya'ya karşı önemli bir tampon bölge teşkil eder.
 Bu devletler Hannover, Bavyera, Württemberg, Vestfalya ve Ceneviz'dir. Bu devletlerle müttefiklik imzalamak, onların size ihanet etme olasılığını en çok düşürecek şeydir. Zira bir devletle savaşa giderken arkanızın sağlam olması gerekir.


4-) Bir devleti kendinize savaş açma yönünde kışkırtmak istiyorsanız, o devletle olan tüm bağlarınızı koparmalısınız. Ticaret ve müttefiklik de buna dahil. Mesela size very friendly olarak bakan bir A devleti, bir ticaret antlaşması ve müttefiklik iptaliyle unfriendly'ye kadar düşebilir.

5-) Yeteri kadar güçlendikten sonra, zayıfın yanında yer almak iyidir. Maksat zayıfın güçlüye karşı koyması ve güçlünün daha da güçlenmemesidir. Mesela Maratha-Babür savaşında Babür'e elden geldiğince yardım edilmelidir. Bu yardımların en önemlisi para yardımı olabilir, teknoloji yardımı olabilir. Bu sayede Maratha'nın yükselişi yavaşlatılabilir.

Komşular

İspanya

Can dostunuz. Size asla sırtını dönmeyecek tek ülkedir. Portekiz ve Fas topraklarında gözü vardır, er ya da geç buraları işgal edecektir. Ayrıca donanma desteğiyle size büyük destek çıkabilir ve New Spain'i kendine bağlayınca eline geçen maddi güçle kesinlikle vazgeçilmez bir müttefiktir. Yok edeceğiniz son millet İspanya olmalıdır.

Hollanda

Ezeli düşmanlarınızdan biri. Barış söz konusu bile olamaz, zira genişleme alanlarınız son derece kesişmekte. Tek yapmanız gereken, belirlediğim yayılma politikasını takip etmek ve Hollanda'nın diktatörü Willem başını giyotinle ayrılmış olarak bulacak. Dert edilmemesi gereken bir devlet olmakla beraber üçüncü turnu görmelerine izin vermeyin. Tek problem Amsterdam'da çıkacak isyanlar olacaktır.

İngiltere

İngiltere'nin deniz gücünden sakının! Limanlarınızı, özellikle de Le Havre'ı olası saldırılara karşı koruyun. Unutmayın: ticari mallar dünyaya ihraç edilmeden önce başkente uğrar.
Eğer dört-beş adet sixth rate basabilecek olursanız, bunun yanına sürekli brig de basarsanız İngiltere'nin Manş'taki borusuna kolayca su kaçırabilirsiniz.
 İngiltere, kara gücüyle değil de deniz gücüyle düşmanlarını halt eden bir düşmandır. Barış söz konusu değil bile. Tek sorun ordularınızı karaya çıkarmak olacaktır, gerisi kolay.

Vestfalya, Württemberg, Bavyera

Bu üç devletin tuttuğu taraflar, dini ve etnik yapılaşmaları ve kafa yapıları denk olduğu için bu devletleri birlikte tutuyorum. Üçü de Avusturya'nın tarafını tutmaktalar ve Fransa için de önemli bir dost vazifesi görebilirler. Lakin Avusturya'nın damarına basarsanız bu devletlerin kanına su karıştırmış olursunuz, bu sayede sizinle olan dostluklarını bozabilirler. Aman siz siz olun bu üç devletle müttefik olun ve Orta Avrupa'da hiçbir sıkıntı yaşamayın. Bu üç devlet, bitmek bilmeyen Lehistan-Avusturya-Prusya kapışmasını sisden uzak tutmak için yaratılmış gibiler. Bu fırsatı iyi kullanın.

Hannover

Müttefik olunması gereken bir devlet daha. Bu ülkenin de paralarını her turn military access ile çalmayı unutmayın. (Biliyorum kolunuz yorulabilir ama :D) Hannover Krallığı, çevresindeki her türlü ülkeyle savaşa girebilecek derecede gözü kör olduğundan, Hannover'in tampon bölge olarak kullanılması önemlidir. Yanlız Prusya ile ters düşmemeye gayret edin, yoksa Hannover ile de ters düşersiniz.
Müttefiklik imzaladığınız sürece bu devletle herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Ceneviz

İtalya'daki varlığınızda size büyük destek olacak bir dosttur Ceneviz. Fransa'ya saldırabilecek Venedik'e karşı bir tampon vazifesi gören Ceneviz, siz ona bir şey yapmadıkça size zararı dokunmayacaktır. Müttefik olarak military access yardımıyla Ceneviz'in hazinesini de boşaltabilirsiniz (ilginçtir ki, ben Fransa ile oynarken sadece müttefik olduğum devletlerden military access ile para alabiliyordum, diğer devletler kabul etmiyordu ve bu yüzden fazla dost edinme politikasına yöneldim- nitekim başarılı da oldu). Ben 14000 altın karşılığında Korsika'yı satın da almıştım.

Iroquois Confederacy

Tek olasılığınız düşman olmak. Kılıcınızın tadına bakacak, barutunuzun sert kokusunu koklamak zorunda kalacak bir başka devlet. Ne kadar çabuk yok edilirse o kadar iyi. Bu devletle ilgili yapacak tek şey olduğu için sadece yok edin deyip geçiyorum.

Huron Confederacy (nam-ı diğer Huron-Wyandot)

Bu devlet, başka arkadaşlarımda Fransa’ya savaş açmış bulunmakta. Bende ise savaş açmıyordu. Meğer sebebi belliymiş.
Arkadaşlar, Huron devletiyle eğer ilk turndan müttefiklik imzalamazsanız onlar da sizi arkanızdan bıçaklayanlar listesine dahil oluyorlarmış. Ben ilk turndan çok kez bunu yaptığımdan Huron’u göz ardı ettim.
Sadece savaş açmamanın yanı sıra, müttefik olursanız ve sizin yanınızda savaşlara katılırsa İngiltere’ye ait Rupert’s Land bölgesini ele geçirebilirler. Aynı zamanda bu devletten söğüşleyeceğiniz military access paraları zenginliğinize zenginlik katacak ve bir müttefiğinizin daha ''yardımlarını'' böylece göreceksiniz.

Savoya

İkinci turnda yok edeceğiniz bir devlet. Yayılma politikasında bu devleti nasıl perişan edebileceğinizi kesin bir dille anlattım. Siz hele ki güneyde ordu bulundurmayın, tüm gücünüzü başka yöne kaydırdığınızda bu develt tarafından arkadan bıçaklanacaksınız. Böyle bir durum yaşamak istemeyiz.
Onları yok etmemizin tek nedeni bu değil. Savoya'nın ticaret limanı Nice ile ticaret hacminizi biraz daha büyüteceksiniz.

On Üç Koloni

Müttefik olmanız gereken bir devlet, bakmayın İngiltere'nin koruması altında olduğuna. Eğer İngiltere tarafından daha sonra ilhak edilmese kızılderililerle yapacağınız mücadelelere karşı büyük bir yardım görevi görecek. Her neyse, müttefiklik imzalanarak bu devletin paraları söğüşlenmeli. Ayrıca Iroquois ile savaşa sokulmalıdır bu devlet, zira On Üç Koloni orduları Iroquois içlerine kimi zaman asker göndererek size önemli ölçüde yardım ediyorlar. Keşke bir dönemden sonra İngiltere'nin denetimine girmese.

Böylece diplomaside uygulamanız gereken hamleler ve Fransa'ya komşu devletlerin bir değerlendirmesini yansıtmaya çalıştım. Yayılma stratejilerinden sonra en önemli gelen şey bence diplomasidir. Bunu bir seçenek olarak sunduğu için ETW'ye de teşekkür etmek lazım.


-Ekonomik Stratejiler-

Bu noktada çok önemli iki tavsiyem olacak:

 I) İlk başladığınızda François Louis de Rousselet komutasındaki dört gemilik donanmayı hemen Le Havre limanının dibine, hemen yanına çekin. Böylece Hollanda filoları veya İngiliz filosu saldırırsa bu limanı koruyabileceksiniz.

 II) İlk başladığınızda Fransa’nın güneyindeki körfezde bulunan üç gemilik donanmayı, Savoya bölgesini ele geçirir geçirmez Nice limanının dibine, hemen yanına çekin. Böylece düşman limanlarını bloke etmeyi seven Berberi donanmalarını kolayca durdurabileceksiniz.
 Ben Fransa ile oynarken sık sık Berberiler Nice limanına saldırıyordu. Her turn bir Galley saldırıyordu, ben de bazen savaşı kendim yaparak gemiyi ele geçiriyor ve her turn 300-400 altın arası ganimet parası topluyordum
pacoz*

 III) Military access'ten topladığınız paraların bir kısmını filoya da yatırmayı unutmayın. Filo üretirken yaşanan tek sıkıntı nakit paradır, gemilerin bakım ücreti zaten çok düşük olur. Rennes'den muhakkak 5-6 tane sixth rate (altıncı sınıf) gemi basmayı unutmayın, yoksa İngiliz donanmaları sonra başınızı çok ağrıtır. Denizde de ağır basan taraf siz olun ve Londra'yı işgal ederken gözünüz arkada kalmasın. Manş Denizi'nde muhakkak en az 9-10 gemilik bir filo bulundurun. Bu filoyu da başta Le Havre olmak üzere Manş Denizi'ndeki ticaret limanlarınızı korumakta kullanın.

 Şimdi, ekonomi köşesinde bize çok yararı dokunacak bir şeyi söyleyeyim: ticaret gemileri. Fransa sömürgeleri çok kritik yerlerde konuşlanmış durumda (gerçi Barbados limanınız olaya müdahale etmezseniz bloke edilme tehlikesiyle karşı karşıya).
 Her şeyden önce Fransa Guyanası, daha sonra kolayca ele geçireceğiniz Hollanda Guyanası ve Windward Adaları'ndaki Barbados limanı, kıtalararası geçiş portalına -gemiyle- tek turnluk mesafedeler. Bunu iyi kullanın ve dünyanın dört bir yanına ticaret gemileri gönderin.
 Daha ikinci turnda zaten Hollanda Guyanası'nı ele geçirebilirsiniz. O yüzden onu da işin içine katıyorum:

 6 turn boyunca iki limana da Indiaman üretme görevi verin. 6 turn sonra her gemi 2 turnda çıkacağından elinizde 2x3'ten 6 Indiaman olacaktır. Hemen bu filoyu Ivory Coast (Fildişi Sahilleri)'ne gönderin. Fildişi, eğer daha fazla gemi gönderip fiyatının düşmesine sebep olmazsanız mükemmel gelir getiriyor. Daha sonra bu gemilerin sayısını 9'a çıkarırsanız iyi olur.
 Yayılma politikası bölümündeki 12. opsiyonel adımı uyguladığınızda Barbados'taki blokaj kalkacak ve önünüzde şöyle bir seçenek var: Korsanlardan ele geçirdiğiniz iki limanın ikisini de ticaret limanı yapın! Evet, böylece bölgede tam 5 ticaret limanınız olacak ve dünyanın en çok deniz ticareti yapan ülkesi olacaksınız.
Şimdi, hesaplayalım: Her 2 turnda bir 5 Indiaman üretimi yapacaksınız. Bu rakam, 6 turnda tam 15 Indiaman demek!
 Bu 15 geminin 9'unu baharat zengini Doğu Hindistan'daki ticaret noktalarına, kalan 6'sını da şeker deposu Brezilya sahillerine yollayın. Daha sonra bu rakamlar büyüyebilir tabii, ama ben size ne kadar çok ticaret gemisi üretme imkanınızın olduğunu ve bu işten iyi paralar kazananacağınızı söyleyeyim.


Not: Ticaret gemilerinizi tek bir ticaret noktasına yığmayın, kimi gemilerinizi de kimsenin kapmadığı noktalara götürün. Böylece hem daha fazla para kazanırsınız hem de daha çok yer kaparsınız, böylece diğer devletler savaş açmadan sizi oradan savamaz.

 Deniz ticareti yapacağınız ülkeleri iyi seçin. Şu ülkelerle mecbur kalmadıkça ticaret antlaşması imzalamayın:

Danimarka: Deniz gücü düşük bir devlettir. İsveç donanmaları her zaman Baltık'ta daha güçlü olan taraftır ve her an Danimarka'nın ticaret limanını bloke edebilirler. Böylece sizin Danimarka ile olan ticari antlaşmanız yalan olur.
 Prusya: Danimarka ile aynı sebep. İsveç Prusya ile de savaşa girebilir ve bir kez bunu yaptı mı, İsveç gemileri hayatta Rostock'u bloklamadan duramaz. Böylece siz de Prusya'dan alacağınızı alamazsınız ve bu devletle ticaretiniz biter.
 Kırım Hanlığı: Bu devlet, Rusya'nın küçük bir dokunuşuna bakmakta. Hemen yıkılacağı için orta vadede başka bir ticari ortak bulmanız gerekecektir, yani birkaç turnluk bir ticaret için Kırım'la anlaşacağınıza gidin İtalyan devletçiklerle anlaşın.
 Babür Devleti: HER campaigninizde Maratha'nın Babür'e üstün geldiğini görmüşsünüzdür. Aslında başlangıçta Babür'ün çok ticaret limanı var ama zaman ilerledikçe Maratha, Babür'ün şehirlerini ticari limanlarıyla birlikte ele geçirecek, hatta zaman zaman Babür limanlarını bloklayacaktır da. O yüzden Babür ile ticaret anlaşması yapmak orta ve uzun vadede bir şey ifade etmemektedir. O yüzden, Babür yerine Maratha ile ticaret yapmak daha akıllıcadır.
 Yeni İspanya (New Spain), On Üç Koloni ve Louisiana: Bu devletler, bir süre sonra sahipleri tarafından ilhak edileceğinden ötürü sizin onlarla olan ticaret antlaşmanız da çöpe gidecektir. Yani Kırım ile aynı sebepten dolayı bu devletlerle de ticaret yapmayın.

 Not: Fransa ile oynuyorsanız On Üç Koloni ve Louisiana ile ticaret antlaşması yapabilirsiniz. İngiltere ile oynuyorsanız sadece On Üç Koloni ile ticaret yapabilirsiniz, İspanya ile oynuyorsanız New Spain ile ticaret yapabilirsiniz. Yani ''A, ben Louisiana ile ticaret yapıyormuşum hemen iptal etmeliyim!'' deyip de üzülmeyin sonra.
 Ayrıca, her zaman geniş nüfusa sahip ülkelerle tücaret antlaşması yapmaya bakın. Osmanlı İmparatorluğu buna en iyi örnektir. Osmanlı ile yapılan ticaretten diğerlerine oranla muazzam bir para gelmektedir. Ayrıca Rusya da buna iyi bir örnek olabilir. Hindistan'ı istila ettiği takdirde Maratha da bu tanıma dahil olabilir.


İsyanı dursun diye vergisini kapadığınız bölgelerden vergi alınabilip alınamayacağını zaman zaman kontol edin. Yani bölge unutulup gitmesin.
 Maden ocağı, tarla gibi geliştirilince para getiren bölgeleri geliştirmeyi unutmayın. Özellikle de madenleri.
 Başkentinizdeki ticaret limanı, deniz ticaretinizin kalbidir. Bu liman bloke edilirse topraklarınızdaki hiçbir ürün -deniz yoluyla gelen ürünler yani- başkente ulaşamaz. Böylece dünyaya ihraç edilemez. Sizin elinize de para geçmez. Bu konuda hassas olun. Ayrıca Amsterdam'ı ele geçirdiğinizde Rotterdam'ı da aynı özveriyle koruyun. Orası büyük bir limandır ve önemli bir ticaret merkezidir. Başkente deniz yoluyla gelen bazı mallar Le Havre'dan değil de Rotterdam'dan başkente gelmektedir.

 Ticaret antlaşması yapılması/ yapılmaması gereken ülkeler ve son dediklerim, tüm devletlerde geçerli bilgilerdir. Sonraki vh/vh rehberlerimde bahsi geçen bu kritik bilgiler elbette yer alacaktır.-Teknoloji-

Bir diğer konu da, Fransa ile nasıl bir teknolojik yol izleyelim...
 Teknoloji kısmında da çok merkezi bir noktada olduğumuzu bilmenizi isterim. Bavyera hariç hiçbir Orta Avrupa ülkesi, teknoloji ağacının askeri bölümünün kışla ve top mühimmatı bölümünde ilerleyemez. Çünkü bir devletin kışla teknolojilerini araştırması için, herhangi bir şehrinde 1. seviye kışla olması gerekir. Ancak bildiğiniz üzere küçük şehirlerde kışla kurulamaz, ancak askeri valilik kurulabilir. Aynı şey top mühimmatı teknolojisi için de geçrlidir. Hiçbir Orta Avrupa devletinin bir limanı olmadığı için deniz teknolojilerine de ihtiyaçları yoktur. Yani Orta Avrupa devletçikleri son hız aydınlanma ve ekonomi teknolojilerine yükleneceklerdir.
 Aydınlanma ve ekonomi teknolojileri bakımından Orta Avrupa devletleri mükemmel bir zenginlik içermekte. E hazır onlardan military access ile para da çalıyorken neden o paralarla teknoloji de satın almayalım!
 Böylece daha hızlı bir şekilde teknoloji kasabileceğiz. Orleans'taki okulunuzu sadece kışla teknolojilerine verin. Gerisini ise müttefiklerinize bırakın.
 Bir Orta Avrupa devletinden teknoloji satın aldığınızda, military access ile çaldığınız parayı geri almayı unutmayın.
 Eğer benim teknoloji yolumu izlerseniz, çok kısa zamanda bir teknoloji devi haline gelirsiniz. Bir yandan tarlalarınızı ve üzüm bağlarınızı geliştirirken diğer yandan da büyük kışlalar açacak ve bunları aslında tek kuruş ödemeden yapacaksınız.
 Ara sıra military access ile elde ettiğiniz paralarla Prusya'dan askeri teknoloji de satın alabilirsiniz. Prusya kışla dalında çok hızlı ilerleyebiliyor.
 Bu arada, bir yerlerden hemen ''Deneyimcilik'' (Deneycilik de olabilir) teknolojisini bulursanız iyi olur. Bu sayede Orleans'taki okulunuzu koleje dönüştürebilirsiniz.
 Daha yüksek seviyelerde ticaret limanı yapmaya yarayan teknolojileri komşularınızdan satın almanız veya kendiniz araştırmanız önemlidir. Daha yüksek ticaret limanları çok daha yüksek ticaret geliri demektir.
    
 Keşke size işgal ettiğiniz yerlerdeki okulları yıktırmayın deseydim ama bu, sadece 1.0'da mümkün... Eğer işgal ettiğiniz yer başkent değilse ve orada okul varsa belki yıktırmama opsiyonunuz olabilir. Ancak bir başkent işgal ederseniz ''Resistance to foreign occupying'' (yabancı işgaline karşı direniş)'ten dolayı bölge -30 mutsuzluk kazanıyor. Bu isyan dalgasını durdurmak ise ancak okulları yıktırmakla ve yerine mutluluk veren binalar yapmakla mümkün.-Fransa Ordusu Değerlendirmesi-

Evet arkadaşlar. Fransa'nın en sevdiğim yanı (bundan Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi'nde de söz ettim) çok sayıda seçkin piyade üretebilmesi. Seçkin piyadelerin oldukça kaliteli birimler olduğu düşünülürse geç dönemde bile Fransa'dan zevk alacaksınız tbr*
Fransa'nın seçkin piyadeler olarak en büyük silahı, 4 birim üretilebilen ve 7. seviye kışla (Palais Bourbon adlı bina) isteyen Swiss Guard'lar. Kendileri oyunun en iyi yakın dövüşçü seçkin piyadeleri ve tüfek atış becerileri bakımından fantastik bir beceriye sahipler. Bunların dışında Elite Units of America ile gelen Bulkeley's Regiment birlikleri, her ne kadar 5 birim çıkarılabilse de hat piyadesi sınıfındalar ve Fransa'nın en iyi hat piyadeleri diyebilirim.

 Fransa'nın piyade kadrosuna baktığımızda çok detaylı bir kadro görüyoruz, demek ki Fransa ordusunun asıl silahı piyadeler.
 Süvariler ise Fransa'da biraz daha arka planda kalmakta ancak oyunun en başlarında üretilebilen Chevaux-Legers birlikleri, erken dönemde çok kullanışlı mızraklı süvarilerdir ve iyi kullanım halinde düşmanın başına büyük dert açabilirler.
 Ancak Fransa ordusunda çok büyük bir eksiklik görüyoruz: erken dönemde kılıçla savaşacak yetenekli bir kılıçlı süvari yok, örneğin: Regiment of Horse birimleri standart olarak tüm Batılı ülkelerde var, sadece Fransa bu birimi kullanamamakta. Regiment of Horse'ların yerini erken dönemde Chevaux-Legers'ler, orta dönemde Cuirassiers denen kılıçlı süvariler ve geç dönemde de Garde du Corps'lar alıyor.
 Fransa ordusu, hafif süvari konusunda nispeten biraz şanslı. Chasseurs a Cheval denen Fransa hafif süvarileri, her ne kadar Hussars, 2nd Hussars ve Hungarian Hussars'ın hız olarak  gerisinde kalsa da şöyle bir avantajı var: Chasseurs a Cheval'ler yanlarında karabinalar taşıyorlar. Yani aynı zamanda menzilli süvari görevi de yapabilirler.

 Fransa topçularına baktığımız zaman, standart Avrupa topları görmek mümkün: birer makineli tüfek görevi gören Puckle Guns'lar yakın mevzi savunması için uygun. Bunun yanında 4-inch Havan Bataryaları, Darbeli Kovanlar araştırıldığında tercih edilmesi gereken bir numaralı top çeşidi.

 Aşağıda kendimin çeşitli durumlarda Fransa ile kullandığım ordu kombinleri yer almakta.


 Meydan muharebesinde:
 1 birim General
 1 birim 4-inch Mortar Battery
 3 birim Puckle Guns (Saldırı savaşlarında puckle guns yerine 3 birim 4-inch Mortar Battery daha)
 1 birim Carabineers
 2 birim Riflemen
 Olabildiğince çok seçkin piyade
 Geri kalan boşluklar --> hat piyadesi


 Kuşatma savaşlarında:
 1 birim General
 3 birim 4-inch Mortar Battery (kaleye saldırı savaşlarında 3 değil 5 birim 4-inch Mortar Battery)
 4 birim Riflemen (kaleye saldırı savaşlarında Riflemen yerine seçkin piyade veya hat piyadesi)
 Olabildiğince çok seçkin piyade
 Geri kalan boşluklar --> hat piyadesi-Sonsöz-

Bir rehberimin daha sonuna geldik. vh/vh rehberlerim talepleriniz ölçüsünde devam edecektir. Eğer ekonomi, diplomasi vs. stratejik rehberler isterseniz onları da yaparım (gerçi ekonomi işini shalala arkadaşımızın çözdüğünü düşünüyorum ben). Fransa rehberi yapmaktaki amacım gerkeçten de ihtiyaçların sesini dinlememdir. Koca bölümde sadece bir tane Fransa rehberi var, o da ihtiyaçları karşılamıyor diye düşündüm.
 İlk yapımım olan Hollanda rehberim ile vh/vh rehberlerinin önünü açtığımı ve bu konuda öncülerden biri olduğumu düşünüyorum (övgü olarak algılanmasın). ETW bölümünde diğer arkadaşlarla birlikte bu bölümün gelişimine katkıda bulunduğumu görmek benim için keyiflendirici bir şey.
 Şu an kafamdaki fikir bir ''isyanlar rehberi'' yapmak. Herhangi bir ülkeyle bir campaign açarak halkın neye olumlu neye olumsuz tepki verdiğini araştıracağım. Bakanların kazandıkları özellikleri ve bu özelliklerin isyanlara katkısını değerlendirerek 1.5 oynayan arkadaşlara daha az isyanlı bir ETW yaşatmayı istiyorum. Bu isyanlar rehberi, şu anda kafamda oluşan fikirler itibariyle sizin düşündüğünüzden çok daha ayrıntılı, kapsamlı ve zor olacaktır. Ama önemli olan sizlere hizmet etmek ve daha oynanabilir bir ETW yaşatmak.


 
Vive la France!
 
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2013, 12:35:13 Gönderen: Independence23 »

Çevrimdışı ezergeçer

 • Level 11
 • İleti: 2720
 • everyone is a monster to someone
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2013, 12:39:16 »
Çok renkli ve kapsamlı görünüyor, ETW yükleyince Fransa'yla oynayıp bu rehberi okuyacağım.

Çevrimdışı Easterling

 • Level 14
 • İleti: 6249
 • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #2 : 25 Ağustos 2013, 12:41:21 »
Eline sağlık, düzgün ve uzun hiç mi yorulmadın.  tbr*

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2013, 12:46:27 »
Eline sağlık, düzgün ve uzun hiç mi yorulmadın.  tbr*
Yoruldum elbette. İki haftadır tek başıma gece iki buçuklara kadar kucağımda laptop rehber için uğraştım. Fransa ile en uygun rotayı izlemeliyim derken göbeğim çatladı. Rehberi okuyan arkadaşlardan saygı ve hoşgörü bekliyorum tebessum*

Çok renkli ve kapsamlı görünüyor, ETW yükleyince Fransa'yla oynayıp bu rehberi okuyacağım.
Renkler okuyucunun sıkılmasını engelleyen şeylerden biri. O yüzden aslında renkler çok önemli.

Çevrimdışı ezergeçer

 • Level 11
 • İleti: 2720
 • everyone is a monster to someone
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #4 : 25 Ağustos 2013, 12:51:36 »
Evet, ellerine sağlık çok çok iyi. tbr*

Çevrimdışı Jaguar

 • Level 10
 • İleti: 1995
 • Wehrmacht
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #5 : 25 Ağustos 2013, 13:27:57 »
Military access bence bir hiledir yani hadi verdin diyelim geri alıp bida yaparsan oyun çok saçma olur oyuna 7000le başlıyacağına 30000 le başlamak sizce mantıklımı?

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #6 : 25 Ağustos 2013, 13:29:46 »
Military access bence bir hiledir yani hadi verdin diyelim geri alıp bida yaparsan oyun çok saçma olur oyuna 7000le başlıyacağına 30000 le başlamak sizce mantıklımı?
Military access bir hile DEĞİLDİR. Oyun mekanizmasındaki bir eksikliktir. 

Çevrimdışı Jaguar

 • Level 10
 • İleti: 1995
 • Wehrmacht
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #7 : 25 Ağustos 2013, 14:32:39 »
oyun mekanizmasındaki eksikleri kullanmak hiledir  tbr*

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3320
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #8 : 25 Ağustos 2013, 15:43:15 »
Bunu Shala'da söyledi Kesinlikle Hile değil yapay zekanın bir açıklığı sadece ayrıca İlk Ben Okudum Sanırım gerçekten çok hoş olmuş ve bence Malta Rehberi yap süper olur :D Küçük bir adada başlayıp Tunus'a kadar almak filan çok zevkli :D
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #9 : 25 Ağustos 2013, 18:43:05 »
 Evet, oynanabilen 12 devlet dışındaki ülkelere de rehber yaparsam muhtemelen forumda yeni bir dönem başlatmış olurum pff* pff* pacoz* pff* pff*

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3320
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #10 : 25 Ağustos 2013, 18:44:44 »
Evet, oynanabilen 12 devlet dışındaki ülkelere de rehber yaparsam muhtemelen forumda yeni bir dönem başlatmış olurum pff* pff* pacoz* pff* pff*

Valla ben Maltayı düşünüyorum ama sen yaparsan daha hoş olur sen Maltayı al bende Bavyera yada Venedik düşünüyorum  yardir* yardir* Beraber Çağ açarız  yardir* yardir*
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #11 : 25 Ağustos 2013, 19:04:30 »
Valla ben Maltayı düşünüyorum ama sen yaparsan daha hoş olur sen Maltayı al bende Bavyera yada Venedik düşünüyorum  yardir* yardir* Beraber Çağ açarız  yardir* yardir*
Aslında küçük Alman devletçiklerinden biriyle, üstelik 1.5'te oynamak Minecraft'ta survival oynamaya benziyor. Yani hayatta kalırsan ne ala yardir* yardir*
 Bu arada, başka kimseden yorum yok mu?
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2013, 19:05:35 Gönderen: Independence23 »

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3320
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #12 : 25 Ağustos 2013, 19:11:40 »
Aslında küçük Alman devletçiklerinden biriyle, üstelik 1.5'te oynamak Minecraft'ta survival oynamaya benziyor. Yani hayatta kalırsan ne ala yardir* yardir*
 Bu arada, başka kimseden yorum yok mu?

Yok be bence kolay ben rehber yazamam ama oynarken çok iyiyimdir şahsen  yardir* yardir* yardir* Kolay kolay vermem kalemi filan ama şu Yıldız Kale Düzeni sağolsun :D Bide bak dün senle konuştuk ya ardından hem İngiltereyi hemde Huronları ondan sonrada Irroquisları haşat ettim adlarını yanlış yazmış olabilirim Napoleon'da bende olmadı yardir* yardir* yardir* yardir*
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #13 : 25 Ağustos 2013, 20:09:05 »
Yok be bence kolay ben rehber yazamam ama oynarken çok iyiyimdir şahsen  yardir* yardir* yardir* Kolay kolay vermem kalemi filan ama şu Yıldız Kale Düzeni sağolsun :D Bide bak dün senle konuştuk ya ardından hem İngiltereyi hemde Huronları ondan sonrada Irroquisları haşat ettim adlarını yanlış yazmış olabilirim Napoleon'da bende olmadı yardir* yardir* yardir* yardir*
Napoleon'daki yapay zeka daha geliştirilmiş olduğu için bu hamleler orada pek sökmüyor galiba. tbr*

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3320
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #14 : 25 Ağustos 2013, 20:55:29 »
Napoleon'daki yapay zeka daha geliştirilmiş olduğu için bu hamleler orada pek sökmüyor galiba. tbr*

hahaha güldürdün beni hemen unuttun mu dün ne konuştuk aa ETW'de Napoleon Bonapart çıkıyormuş demedik mi?Hatta gizli bir şey gibisinden yardir* yardir* yardir*
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #15 : 26 Ağustos 2013, 16:13:17 »
 O değil de rehberimin fazla yorum alamaması beni üzdü. Emeklerimin karşılığını alamamam şevkimi kırıyor. Oysa ki ben şu ana kadarki en yol gösterici rehberimi yaptığımı düşünüyordum.

Çevrimdışı sezar5

 • Level 7
 • İleti: 234
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #16 : 26 Ağustos 2013, 16:27:25 »
Emeğine sağlık,gerçekten güzel bir çalışma olmuş.


Bu hikaye efsane olacak benden söylemesi. Çok müthiş yazıyorsun. Hikayeyi takip etmeyenler utansın :DD

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • Level 14
 • İleti: 8091
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #17 : 26 Ağustos 2013, 16:42:49 »
Eline emeğine sağlık detaylı ve bilgilendirici bir rehber olmuş. Arşive ekledim tbr*

Çevrimdışı klavye12

 • Level 6
 • İleti: 198
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #18 : 04 Eylül 2013, 00:57:39 »
Şimdik. yardir* Dershane başladığından beri foruma girmemiştim. Bundan sonra da yüksek olasılıkla fazla giremeyeceğim. Malum, son senem. Rehberini okudum. İyi yazmışsın. Ellerine sağlık. Ama ben biraz kendi taktiklerimden vermeyi düşünüyorum. Başlangıçta Hollanda'nın Flandre'yi almasına göz yumuyorum. Sonra Flandre ile birlikte Hollanda'yı ele geçiriyorum. Bu şekilde Flandre İspanya'da kalmıyor. Hollanda, Flandre ve Alsas-Loren bölgesini Lousiana'ya satıyorum. Böylece kendi tamponumu yaratıyorum. AI başka devletlere öyle agresif davranmıyor nedense... Aynı zamanda Fransa'nın güneyindeki orduya takviye yapıp İtalya'ya yardırıyorum. Zaten o bölgeler (Ceneviz, Korsika, Savoy) almamız gereken bölgeler. Bu şekilde bir ton limanım oluyor ve iyi ticaret yapıyorum. İtalyan Devletleri İspanya ile müttefik olur, biz de ittifak kurduk mu o taraf da sağlam. Bundan sonra Güney Amerika'da korsanları bitiririm ve Hollanda'dan arta kalanları toplarım. Lousiana görevini tamamlayınca Kuzey Amerika'nın efendisi oluyoruz ve güneyde de iyi topraklarımız oluyor. Bu arada görevin tamamlanmasıyla Hollanda bize sorunsuz katılıyor. -30 mutsuzluk ile uğraşmıyoruz. Bundan sonra ister Hindistan'a, ister Osmanlı'ya, ister Akdeniz'e ve istersek de Avrupa'ya yayılabiliyoruz.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2013, 00:59:33 Gönderen: klavye12 »

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi
« Yanıtla #19 : 04 Eylül 2013, 07:18:01 »
Şimdik. yardir* Dershane başladığından beri foruma girmemiştim. Bundan sonra da yüksek olasılıkla fazla giremeyeceğim. Malum, son senem. Rehberini okudum. İyi yazmışsın. Ellerine sağlık. Ama ben biraz kendi taktiklerimden vermeyi düşünüyorum. Başlangıçta Hollanda'nın Flandre'yi almasına göz yumuyorum. Sonra Flandre ile birlikte Hollanda'yı ele geçiriyorum. Bu şekilde Flandre İspanya'da kalmıyor. Hollanda, Flandre ve Alsas-Loren bölgesini Lousiana'ya satıyorum. Böylece kendi tamponumu yaratıyorum. AI başka devletlere öyle agresif davranmıyor nedense... Aynı zamanda Fransa'nın güneyindeki orduya takviye yapıp İtalya'ya yardırıyorum. Zaten o bölgeler (Ceneviz, Korsika, Savoy) almamız gereken bölgeler. Bu şekilde bir ton limanım oluyor ve iyi ticaret yapıyorum. İtalyan Devletleri İspanya ile müttefik olur, biz de ittifak kurduk mu o taraf da sağlam. Bundan sonra Güney Amerika'da korsanları bitiririm ve Hollanda'dan arta kalanları toplarım. Lousiana görevini tamamlayınca Kuzey Amerika'nın efendisi oluyoruz ve güneyde de iyi topraklarımız oluyor. Bu arada görevin tamamlanmasıyla Hollanda bize sorunsuz katılıyor. -30 mutsuzluk ile uğraşmıyoruz. Bundan sonra ister Hindistan'a, ister Osmanlı'ya, ister Akdeniz'e ve istersek de Avrupa'ya yayılabiliyoruz.
Şimdiiiik. yardir* Planında küçük bir eksik var bence: İngiltere, öyle ya da böyle sana eninde sonunda savaş ilan edecektir. Ona karşı napacan? pff*