Konu: [REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi  (Okunma sayısı 7565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa Kemal Paşa

 • Level 9
 • İleti: 927
[REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi
« : 13 Nisan 2013, 13:58:22 »
Empire Total War - Osmanlı İmparatorluğu Rehberi


Merhaba arkadaşlar. Bu benim ilk rehberim olacak. İnşallah güzel bir rehber yapmayı becerebilmişimdir. Şimdi rehbere geçelim. Rehberde sizleri şu bölümler bekliyor;

1. Ülke Yönetimi ve Devlet Yapısı
2. Eyalet Rehberi
3. Diplomasi Rehberi
4. Fetih Politikası Rehberi
5. Ekonomi Rehberi1.Ülke Yönetimi ve Devlet Yapısı

Hepinizin bildiği gibi devlet biçimi Mutlak Monarşi. Yani her şey padişahın elinde ve onun üstünde başka bir güç yok. Size tavsiyem böyle de olmalıdır. Oyun ilk başladığında tahtta 2.Mustafa var.Gerçek hayatın aksine oyunda yıldızı düşük ve devleti bir hayli olumsuz etkileyen bir padişah. Ama çabalarınız ile devleti iyi yönettiğinizde, onun kötü etkileri işlemiyor. Başka bir konu ise; Bir çok Empire Total War oyuncusu, Cumhuriyet'in düşük sınıfa daha olumlu etki yaptığını söylüyor. Çoğu devletde bu böyle ama Osmanlı için aynı şeyi söyleyemeyiz. Osmanlı için en iyi sistem kesinlikle Mutlak Monarşidir. Neden mutlak monarşi derseniz sebebini açıklayayım; mutlak monarşide kabinenizi istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Ama Cumhuriyet'de yada Anayasal Monarşi'de bu pek mümkün değil. Her dönümde sadece 1 adam değiştirebiliyorsunuz. O da sizin isteğiniz dışında. Ama monarşide, altta bulunan istediğiniz adamı, istediğiniz adamın yerine koyabilirsiniz. Hani diyorsanız, monarşide alt kesim kolay isyan ediyor, diye, Adliye Nazırı (Adalet Bakanı) olarak yıldızlı birini atarsanız sorun çıkmıyor. Sırf alt kesim isyan çıkarmıyor diye bütün bu yetkilerimizi bir kenara atıp Cumhuriyet'e geçmek oyun için saçmalık olur. Ben kendim kabineyi ayarladığımda şöyle bir tablo oluştu. Normalde popülerlik %70 düşüşte iken, yeni atadığım paşalar ile yükselmeye geçti.Bu arada tavsiyem bu adamı bulursanız oyunda, olur ya rastlarsınız belki, kesinlikle sadrazam yapın. Tek cümle ile adam gibi adam. Bayağı iyi. Adı Cezayirli Sırrı. Resmi de burada.2. Eyalet Rehberi

Evet arkadaşlar şimdi gelelim eyalet rehberine. Oyunda en fazla eyalete sahip ülke Osmanlı. Dolayısı ile şehir bakımından neredeyse en zengin ülke. 50-60 dönüm sonra bile bir yerlerden sizi şaşırtan şehirler çıkabiliyor. Ben burada şehirdeki asker sayısından, yapılaşmaya kadar tüm eyalet konularından bahsedeceğim. Bunlar Doğu ve Batı sınırlarımız.

Batımızda Avusturya, Venedik ve Lehistan ile, Kuzey'de, Kırım ve Rusya, Doğu'da, İran ve Gürcistan ile Güney'de ise Berberiler ile sınırız. Berberi Devleti ve Kırım, iç işlerinde serbest ama dış işlerinde bize bağlı yani himayemiz altında bulunuyor. Şimdi nasıl bir eyalet sistemi izlemeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Elinize her turn bir miktar para geçiyor. Gelişmesine önem vermeniz gereken eyaletler ilk başta, Mezopotamya, Ermenistan, Boğdan ve Sırbistan olmalı. Çünkü Kuzey'de Rusya ile savaşabilmeniz için Boğdan'nın, Orta Avrupa'da üs olarak kullanabilmeniz için Sırbistan'nın, Doğu'da ise Gürcistan ve İran ile savaşırken zor durumda kalmamanız için Bağdat ve Erivan'ın gelişmesi çok önemli. Öncelikleriniz bunlar olsun. Sonra, ilk başta Mezopotamya'da bulunan bir medrese var. Bu medreseyi yıkın ve yerine Kahvehane yapın. O bölgede kolay kolay isyan çıkmıyor. 1 tane kahvehane yapsanız mutluluk için yeter. Geriye çıkacak şehirlerin tamamına demir ocağı yapabilirsiniz. Ayrıca Anadolu'da Meşur Dede adlı bir öğretmen var. O öğretmeni Konya'daki okula yerleştirin. Anadolu'da ilk açılacak şehir sonradan Kayseri olacak. Kayseri'ye de okul yapın. Mutluluğu dengelemek için, Erzurum'da medrese var bir tane, onu yıkın ve yerine kahvehane yapın. Anadolu'da da medreseye ihtiyacınız olmayacak çünkü. Ayrıca merkezi eyaletlerde; "İstanbul, Bağdat, Ankara, Atina" gibi, mutluluğu artıracak kahvehane dışında şeylerde var. Merkeze tıklayın, sırasıyla Hattat Mektebi - Şair Mektebi - Rasathane inşaa edin. Küçük kentlerde ise hem askeri hem mutluluk açısından, Kadılık Makamı - Vilayet Köşkü - Valinin Ordugahı ve son olarak Valinin Kışlası inşaa edin. En çok askeri bu yöntem ile üretebilirsiniz.

Artvinde ise bir Zanaat Atölyesi kurulu. Onu yıkın ve yerine medrese yapın. Hem Ermenistan'ın Müslüman nüfusu artsın hem de oradan imam üretip Gürcistan'a yollayın oradaki Müslüman nüfus artsın.İlk başlarda ise eyaletlerdeki tüm çiftlikleri olabildiğince inşaa edin. Ekonomiye çok katkıları var. Anadolu'da, Antalya'da bir tershane var. O tershane kalsın. Ama geri kalan limanları ticari liman olarak inşaa edin zira ekonomiye daha çok katkı sağlıyorlar. Mısır'da da 1 tane kahvehane var. O Mısır'ın mutluluğu için yeter. Onun dışında Mısır'a mutlaka çıkarma yapma ihtimali oluyor bir devletin. Oradaki ordugahı geliştirin ve kale kurun. Ayrıca tüm eyaletlerde yolları geliştirin. Halka mutluluk verir.

NOT: Eyaletler için bir tavsiye veriyim. Her eyaletin içinde 240 Serhat Kulu, 240 Cemaat Yeniçerisi olmak üzere toplam 480 asker bulundurun. Ekonomiyi dengede tutarsanız sizi zorlamaz. Ani bir saldırı olursa çok işe yarıyor. Her yönden faydalı.

3.Diplomasi RehberiŞimdi geldik diplomasi rehberine. Oyuna ilk başaldığımızda elimizde 7500 altınımız oluyor. Bunu diplomasiye harcayın ilk turda. Komşularınız ile hem ticari antlaşma yapın, hem de ittifak yapın. Rusya hariç. Rusya'nın kesinlikle Kırım'ı almasına izin vermeyin. Benim diplomasi durumum 1702 yılında yukardaki gibi. VH'de oynuyorum. Lehistan, Avusturya, Venedik, İran ve Gürcistan ile hem ittifak hem ticaret yapın. Doğu'da şu açıdan iyi olur; ittifak olduğunuz için Gürcistan ve İran ya birbirlerine saldırırlar, yada Gürcistan, Rusya'ya, İran ise Dağıstan'a saldırır. Batı'da da aynı şekilde. Lehistan ve Avusturya birbirne saldırırlar. Ya da Prusya'ya.

Berberi Devleti'ni bir süre sonra himayeden çıkartın. Çünkü Fas'a savaş açıyor ve yardım istiyor. Fas'a savaş açarsanız, Cebelitarık'ta ki ticari yolunuzu yağmalar. Henüz denizde savaşacak gücümüz yok bizimde. Ayrıca yapabildiğiniz kadar ticari antlaşma yapın ve Berberiler ile ticareti iptal edin. Çünkü tek limanları var ve o limanıda zaten bir süre sonra başka bir devlet gelip kapatıyor.

4. Fetih Politikası

Oyun bize seçtiğimiz seçeneğe göre almamız gereken bölgeleri söylüyor. Bizden; Hırvatistan, Venedik, Macaristan, Podolya ve İran'ı almamızı istiyor. Biz bunlar dışında başka yerlerde alacağız tabiki. Bu bölgeleri aldıktan sonra zaten güçleniyoruz. Doğu'da Hindistan'ın tamamını alın ilk önce. Seylon'da dahil. Ekonominize kan gelsin iyice. Ondan sonra Kuzey'de; Kırım'a savaş açın orayı fethedin.Ardından Gürcistan, Dağıstan ve Kafkasya'nın tamamını alın Ruslardan. Güney'de Kuzey Afrika'nın tamamını alın. Fas'ı ve Berberileri. Batı'da ise, Ceneviz, Savoy, İtalya gibi tek merkezli devletleri yıkmanız kolay olacak. Portekiz'e bile çıkarma yapabilirsiniz. Bu bölgeleri almadan Amerika yolculuğu bence düşünmeyin.

5.Ekonomi Rehberi

Geldik ekonomi rehberine. Ekonomisi en hassas ve kötü olan devlet açık ara Osmanlı. Çiftliklerimiz bile 0'dan veriliyor. Ekonomi'yi düzene sokmak için ilk yapacağınız şey, düzgün bir Maliye Nazırı atamak. Yıldızı yüksek olursa garanti 2000 altın artıyor. Ardından tüm çiftlikleri inşaa edin. Suriye'de bir pamuk tarlamız var onu inşaa edin. Demir ve Zanaat Atölyelerini 2000 altın ile 2. seviyeye yükseltin. Doğu Akdeniz'de balıkçı limanlarımız var onları geliştirin. Avrupa'da ve Denizli'de madenlerimiz var onları kesinlikle inşaa edin. İlk bulacağınız şey askerden önce çiftlik teknolojisi olsun ki çiftlikleri geliştirin. Olabildiğince ticaret antlaşmaları yapın. Bunlar dışında ekonominizde köklü bir değişiklik istiyorsanız Hindistan'a çıkarma yapın. Hindistan'da toprak alan bazı oyuncuların yaptığı hata var bunu sakın yapmayın. O hatada şu; boş bir tarla olunca hemen çay tarlası inşaa ediyorlar. Arkadaşlar; çay ticarette 16 altın, pamuk ise 18 altın. Pamuk tarlaları yapın, çay değil.6. Teknoloji RehberiBunun için okula ihtiyacımız var. Anadolu'da 2 tane okul açarsanız sizi ilk başlarda idare eder. Daha sonraları Irak'ta da ordu açabilirsiniz. Öğretmenler nerede bulunursa bulunsun kesinlikle Anadolu'daki okullara yani Konya ve Kayseri'ye yollayın.  Ve ilk başta çiftlik teknolojisi bulun. Sırasıyla; Kamu Toprağı Tahsisatı - Tıpa Süngüsü ve Karabinalar olarak devam edin.

Arkadaşlar normalde askeri rehber yapacaktım ama, pek ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum buna. Askeri Rehber dışında bir rehber hazırlamak istedim sizlere. İlk rehberim oluyor bu, o yüzden hatalarımı söyleyin.  tebessum*

« Son Düzenleme: 13 Nisan 2013, 14:39:04 Gönderen: Mustafa Kemal Paşa »

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Eline sağlık, ama birçok düşüncene katılmıyorum. Mesela Kırım: Kırım'ı çok uzun bir süre ruslara karşı kullanabilirsin..

Çevrimdışı Mustafa Kemal Paşa

 • Level 9
 • İleti: 927
Zaten ben oyun başlar başlamaz demiyorum, Hindistan'ı aldıktan sonra falan. Yani 1750-1760 civarlarında.

Çevrimdışı Binbasi

 • Level 9
 • İleti: 865
 • "Ben Demir Adam'ım!"
Oyunu yeniden yüklemiştim denerim artık acemiyim de biraz Empire'da :D

Çevrimdışı Mustafa Kemal Paşa

 • Level 9
 • İleti: 927
Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana :D

Çevrimdışı sababa77

 • Level 7
 • İleti: 279
 • Total War Türkiye
ellerine sağlık kardeş güzel olmuş

Çevrimdışı Mustafa Kemal Paşa

 • Level 9
 • İleti: 927
Teşekkür ederim  tebessum*

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • Level 14
 • İleti: 8091
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Rehber güzel olmuş yeni başlayanlar için önemli bilgiler içeriyor ellerine sağlık ama tam anlamıyla geniş çaplı diyemiyiz. Geniş çaplı böyle oluyor hacı pff*

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=97184.0

Çevrimdışı Mustafa Kemal Paşa

 • Level 9
 • İleti: 927
Teşekkürler. Biliyorum zaten askeri rehber yapsaydım bende böyle yapacaktım ama askeri rehber yapmadım.  tebessum*  Dur adını değiştireyim konunun.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2013, 14:38:38 Gönderen: Mustafa Kemal Paşa »

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • Level 14
 • İleti: 8091
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Rehberde yararlı bilgiler içeriyor tüm rehberler konusuna ekleyim ben tbr* İsteyen benim Osmanlı vh kampanyama bakabilirler 201 turda dünyayı feth etmiştim pff*

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=85051.0

Çevrimdışı Mustafa Kemal Paşa

 • Level 9
 • İleti: 927
Ynt: [REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi
« Yanıtla #10 : 13 Nisan 2013, 14:43:11 »
Teşekkür ederim  tebessum* Gördüm senin o kampanyanı  kah* Reklam yapıcaksak eğer benimde hikayemin yeni jeneriği geldi altta imzamın olduğu bölümde  kah* Hikayeler bölümüne girip yorumlarınızı esirgemeyin  kah* Neyse tekrar teşekkürler.  tebessum*
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2013, 14:44:11 Gönderen: Mustafa Kemal Paşa »

Çevrimdışı iverson_3

 • Level 11
 • İleti: 2117
Ynt: [REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi
« Yanıtla #11 : 13 Nisan 2013, 17:28:03 »
Osmanlı ile oynarken ilk 10-15 yıl savunmada kalıyorum. Ekonomik ve askeri olarak geliştikten sonra saldırıya geçiyorum. Şu zamana kadar hiç Kırım'ın faydasını göremedim. Diğer düşmanlarla uğraşırken Rusya alıyor orayı.

Rehber güzel bence. Farklı ülkelerle yazsan daha çok faydalanabiliriz.

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Ynt: [REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi
« Yanıtla #12 : 13 Nisan 2013, 17:29:25 »
Kırım'ı korursan 1750'ye kadar ayakta kalıyor. Ben Ukrayna'yı da Kırım'a veriyorum ve Ruslardan kurtuluyorum.

Çevrimdışı iverson_3

 • Level 11
 • İleti: 2117
Ynt: [REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi
« Yanıtla #13 : 13 Nisan 2013, 17:31:41 »
Lehistan ve Avusturya ile savaştayken korumak zor oluyor. Doğu sınırı da tehlike zaten.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi
« Yanıtla #14 : 13 Nisan 2013, 17:33:16 »
 Şu ana kadar Gentleman ile koparken dikkatle okuyabildiğim tek rehber tbr* Foruma yararlı olacağına inandığım bir rehber. Askeri yönleri de anlatsaydın eğer Osmanlı rehberinin yapımını durdurmayı düşünebilirdim. Sonuçta forumda yeterli derecede kapsamlı bir rehber olacaktı. Eğer eklersen İsveç rehberi yapmayı düşünüyorum, yoksa Osmanlı rehberimin campaign oynayışlarıma devam edeceğim, sana bağlıyım biraz yani pff*

Osmanlı ile oynarken ilk 10-15 yıl savunmada kalıyorum. Ekonomik ve askeri olarak geliştikten sonra saldırıya geçiyorum. Şu zamana kadar hiç Kırım'ın faydasını göremedim. Diğer düşmanlarla uğraşırken Rusya alıyor orayı.

Rehber güzel bence. Farklı ülkelerle yazsan daha çok faydalanabiliriz.

 Ben de Kırım'ın faydasını göremedim nedense, ne kadar toprak verirsem vereyim herifler sürekli savunmada kalıyor. Ben de sinirlenip Kırım'ı yıkıyorum daha sonra, ne de olsa işe yaramıyorlar.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2013, 17:43:37 Gönderen: Independence23 »

Çevrimdışı Mustafa Kemal Paşa

 • Level 9
 • İleti: 927
Ynt: [REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi
« Yanıtla #15 : 13 Nisan 2013, 17:39:45 »
Sen yap Osmanlı rehberini, rehberlerde iyisin daha çok faydalanan olacağına inanıyorum.  tebessum* Avusturya rehberi gibi yaparsan süper olur  tbr*

Çevrimdışı Jaguar

 • Level 10
 • İleti: 1995
 • Wehrmacht
Ynt: [REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi
« Yanıtla #16 : 13 Nisan 2013, 18:13:47 »
kardeş rehberin çok güzel olmuş Osmanlı hiç oynamazdım ama  deneyeceğim

Çevrimdışı klavye12

 • Level 6
 • İleti: 198
Ynt: [REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi
« Yanıtla #17 : 19 Nisan 2013, 18:19:55 »
Güzel rehber olmuş. tbr* Ama bir şey dikkatimi çekti. srn* Çay değil, pamuk tarlaları kurun demişsin. Doğru, sadece çay tarlası kurmak olmaz. Ama bunun bir dengesi olmalı. Çünkü oyunda bir şey ne kadar çok üretilirse o kadar değersiz oluyor. Yani pamuk 18, çay 16 olabilir. Ama sen gidip her yere pamuk tarlası inşaa edersen bu sefer pamuk 10'lara çay 20'lere fırlar. Yani denge kurmak şart. Sadece bunu belirteyim dedim.  tebessum*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

 • Level 11
 • İleti: 2613
 • Ebu Zerdüşt
Ynt: [REHBER] Osmanlı İmparatorluğu Rehberi
« Yanıtla #18 : 21 Mayıs 2013, 10:21:07 »
hacı benim taktigim cok acık pakistana kadar ilerle marathayla babure karsı politika izle cebelitarıgı al genellikle berberiler toprak karsılıgında barıs yapıyorlar avrupa ulkelerine sinir* oraları al fasa gir ispanya ondan sonra potekize gir sonra direk viyana yolu rusyanın butun topraklarını al egona baglı belli ulkeleri himayeye alabilirsin pacoz* lehistana 2 yoldan gir dogudan ve guneyden dayanamayıp yıkılabilir ondan sonrada en sevdigim taktik kıskac taktigini uygulucaksın avrupaya guneyden ve kuzeyden italya fransaya guneyden ve dogudan alman bolgelerini batı dogu kuzey guney seklinde cevrele ele gecir gir ayak bas amsterdam belcika bolgelerine ve hazin son ingiltereyi kuzey kuzey batı kuzey dogu guney guney batı guney dogu dogu batı butun taraflarını cevir sonrada gir kalan ordularınla izlanda ondan sonra iskandinavyaya gir en son olaraktan isyanlar baslıcak heryerden cogu arkadasım bu taktiklerden snra yıkıldı ama zevkli oluyor ama ben stratejimi kullanarak amerikaya kadar vardım butun avrupaya vergileri tıktım avrupayı fakirlestirdim amerikadayım hadi hayırlısı  kah* kah*

Çevrimdışı knightoftw

 • Level 7
 • İleti: 202
Ynt: Empire Total War - Osmanlı İmparatorluğu Geniş Çaplı Rehberi
« Yanıtla #19 : 31 Ağustos 2013, 17:24:48 »
Zaten ben oyun başlar başlamaz demiyorum, Hindistan'ı aldıktan sonra falan. Yani 1750-1760 civarlarında.

Rehberde belirtseydin daha iyi olurdu bence bunu
F*** THE SEGA!!!
F*** THE STEAM!!!