Konu: Empire: Total War | Kara Birimleri Rehberi  (Okunma sayısı 40957 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Empire: Total War | Kara Birimleri Rehberi
« : 04 Temmuz 2013, 21:19:25 »
Merhaba arkadaşlar. Bu rehberimde ETW'deki tüm askerleri tanıyacak ve birim çeşitlerini inceleyerek, bu birimlerin nasıl yok edilebileceğini, ayrıca düşmana karşı nasıl kullanılabileceğini öğreneceksiniz.
  Bu rehberi hazırlamak benim için hakikaten zor oldu. ETW'deki birimler, versiyonlara göre ücret farklılığı gösteriyormuş onu fark ettim. İlk önce az kalsın 1.0'a göre bir ücret bilgilendirmesi yapıyordum, daha sonra çoğu kişide ileri versiyonlar olduğu için hepsinin üretim ve bakım ücretlerini TWC Wiki'ye göre değiştirdim.


 Rehberde Hangi Bölümler Olacak?

 İlk önce hangi top mühimmatının hangi birim çeşidinde etkili olduğunu gördükten sonra birimlerin incelemesine geçecek ve bu birimlerin zayıf yönlerini keşfedeceğiz. Sonra da teker teker tüm birimlerin incelemesini yapacağız. Kulağa kısa geliyor ama bir hayli uzun bir rehber olacak.
 Rehberimize Mühimmat Çeşitleri ile başlayalım.


-Mühimmat Çeşitleri-

 Bu bölümde, az önce bahsettiğim üzere topların kullanabileceği mühimmatların hangi birimler üzerinde daha etkili olabileceğine bakacağız.

 Round Shot/ Top Güllesi


Bu atış en çok süvarilerde etki kaydeder. En makbulü olarak düz toplarla atılabileceği gibi mortar veya hotwizer dediğimiz havan topu türünden aşırtmalı toplarda da kullanılabilir. Ayrıca bina, sur gibi savunma tahkimatlarını yıkmak için kullanılacak en etkili mühimmattır. Buna karşın piyadelere çok az hasar verir.

 Canister Shot/Teneke Kutu Mermisi


Bu atış türü Sakers hariç tüm düz toplar için geçerlidir. Teneke kutu mermisi özelliği, topçunun yakınına gelen piyadeler üzerinde etkilidir. Uzak mesafelere atış yapamaz. Süvarilerde denendiğinde ne iyi ne kötüdür ama tavsiye etmem. Bunun dışında kale savunmasında kapıdan içeri doluşan (bunu pek yapmazlar) piyadeleri öldürmek için kullanılabilir. Bu mühimmatla sur ve diğer savunma tahkimatlarına zarar verilemez.

 Şarapnel Mermisi/Shrapnel Shot


Teneke kutu mermisinin bir üst versiyonu denebilir. Farkı, şarapnel mermisinin uzaktan da ateşlenebilmesidir. Düz toplar tarafından ateşlenebilir. Mermi, bir süre gülle olarak havada düz bir yolda uçar, bir miktar yol gittikten sonra havada patlayarak düşmanın üzerine şarapnel parçaları yağdırır. Uzaktan etkili bir yoldur. Ben şarapnel mermisini şöyle kullanırım: Düz topçularımı ağaçların arasına bir yere, ordumun yakınına konuşlandırırım ve topçuların otomatik atış özelliğini kapatırım. Düşman yaklaşınca hepsini aynı anda ateşlerim ve düşman birimi şoka uğramış gibi kaçar.
 Tabii meseleye farklı kullanım varyasyonları da eklenebilir.


 Carcass Shot/Kadavra Güllesi


Bu mühimmat, havan tipi toplar tarafından ateşlenir ve isabetli atışlar halinde her türlü birime büyük zayiat verdirebilir. Havada patlayarak düşmanın üzerine bir nevi ateş kusar. Ancak sorun şudur ki carcass shot'un isabet oranı düşüktür, top mermisi piyade birliğinin tam üzerine ateş kusmadıkça tam olarak etkili olamaz. Hatta mühimmat havada patlamadan yere de düşebilir ve hiçbir tesir göstermeyebilir. O yüzden daha sonraki mühimmat çeşitleri araştırılana kadar bu kullanılabilir. Sur ve bina yıkma işinde kullanılamaz.

 Quicklime Shells/ Taş Kireç Kovanları


Bu mühimmat, carcass shot'un bir üst varyasyonudur. Yanlız ateş yerine beyaz renkli bir gaz kusar. Beyaz gaz, püskürdüğü bölgede birkaç saniye boyunca kalır ve dağılmaz.
 İsabet oranı düşüktür. Ancak birliklere carcass shot'tan daha fazla hasar verir.
 Süvarilere ve piyadelere karşı etkilidir. Düşman toplarına ve ekipmanlarına zarar veremez, sadece canlıları öldürebilir. Sur ve binalara karşı pasiftir.


 Explosive Shells/Patlayıcı Kovanlar


 Bu mühimmat da birçok anti-piyade silahı gibi havada patlar. Havada patladıktan sonra etrafa metal parçaları saçar ve asıl zayiatı havada patladığı anda verir. Çok etkilidir, Percussion Shells/Darbeli Kovanlar teknolojisi araştırılana dek kullanılacak en iyi mühimmattır. Aynı zamanda süvarilere karşı da çok etkilidir. Eğer isabet ettirilirse topları kırabilir. Sur ve bina yıkmakta kullanılamaz. Daha çok, asker öldürmek için kullanılır. 

 Percussive Shells/Darbeli Kovanlar


 Patlayıcı kovanların görsel olarak tıpatıp aynısıdır ancak etkisel bakımdan daha güçlüdür. Düşman topçularının toplarını birkaç salvo atışla kırabilir. Dört-beş birlik havan türü topçu, 120 kişilik bir birliği 2 salvo atışta yok edebilir. İsabetli ve düzgün bir atış halinde, bir salvo atışta bir süvari birliğinin yarısını telef edebilir. Her türlü savaşta işe yarar, ama özellikle de kalelere saldırıda kullanılabilir. Kale içinde savunma posizyonu almış olan düşmana havanla atış yapılabilir ve yüksek düzeyde zayiat verilebilir.
 İsabet oranı çok yüksektir. Sur ve binaları etkisiz hale getirmekte kullanılamaz. Mühimmatların en iyisidir ve en çok tahribat yaratanıdır.

 Böylece her birimin zamanla gelişen teknoloji sayesinde topçular tarafından yok edilebileceğini gördük. Şimdi de birimleri inceleyerek zayıf ve güçlü yönlerini keşfedelim.-Hat Piyadeleri-


Nedir, Ne İşe Yarar: Ordularınızın temel birimleridir. Hem erken hem de geç dönemde vazgeçemeyeceğiniz birlikler olan hat piyadeleri, Hindistan'da gerekli binalar yaptırıldığı takdirde Company Infantry adı altında karşımıza çıkıyor. Tüm özellikleri de hat piyadeleriyle eşit oluyor, bir nevi hat piyadelerinin Hindistan ayağı. Saf Ateşi teknolojisi araştırıldığında çok daha ölümcül olan bu piyadeler, özellikle süvarileri birkaç atışta beyaz bayrağı çekmeye mecbur bırakabilir.

Zayıf Yönleri: ETW'de önceki TW oyunlarındaki gibi bir şekil yok artık. Topçu türleri geliştikçe mühimmat türleri de gelişiyor. Bununla birlikte oyuna getirilen başka detaylarla birlikte her birimin birçok zayıf yönü ortaya çıkmış durumda.
 Zayıf yönleri ele alırsak, düz topların yaptığı ''canister shot'' ve ''sharapnel shot'' atışlarına karşı çok kişi zayi olabilir. Ayrıca arkadan yapılan kargılı süvari hücumlarına karşı çok kayıp verirler, Mortar veya hotwizer tipi topçuların isabetli ''carcass shot'', ''quicklime shot'', ''explosive shell'' ve ''percussive shell'' atışları da bu piyadeleri eritebilir.
 Bu saydığım özellikler, neredeyse tüm piyadelerin zayıf yönleridir. Bazı istisnalar olabilir. Line Infantry

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 40   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 9   Savunma: 15   Moral: 8   Üretim ücreti: Değişken   Bakım ücreti: Değişken

 Avrupa ülkelerinin standart hat piyadeleri. Tüm batılı devletlerde bulunur. Özellikleri ortalamadır. Eğer batılı bir ülkeyi seçmişseniz asla hat piyadelerinden vazgeçemeyeceksiniz söyleyeyim. Çünkü seçkin piyade ve riflemen dediğimiz piyadelerden ordunuzda ancak belli bir miktarda bulunabilir. Bu durumda hat piyadesi kullanmak kaçınılmaz oluyor. Colonial Line Infantry

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 45   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 8   Hücum Bonusu: 5   Savunma: 13   Moral: 9   Üretim ücreti: Değişken   Bakım ücreti: Değişken

 Bu piyadeler hat piyadeleriyle aynı üniformaları taşırlar. Amerika kıtasında Avrupalı piyadelerin yerini tutarlar, böylece Amerika'ya çıktığınızda çapulcu kızılderililerle idare etmek zorunda kalmazsınız.
 Orjinal hat piyadelerinden pek farkları yoktur. Sadece birkaç küçük fark vardır. Hessian Line Infantry

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 35   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 8   Savunma: 11   Moral: 7   Üretim ücreti: 800   Bakım ücreti: 200

 Büyük Britanya ve On Üç Koloni'nin çıkarabildiği bu piyadeler, sadece Amerika'da üretilebilmekte. Colonial Line Infantry çıkarılana dek bunlarla idare edilebilir, zira sadece 1. seviye hükümet binasının yapılmasıyla üretilebiliyorlar. Buna karşın fiyatları biraz tuzlu, yapacak bir şey yok. Britanya ile oynarken, binalar ve diğer hizmetler yerine oturtulana dek bunları kullanacaksınız. Bargir Infantry

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 40   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 4   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 9   Moral: 9   Üretim ücreti: 1050   Bakım ücreti: 260

 Sikh Musketeers açılana kadar piyade kadronuzun bel kemiği vazifesi görecektir. Birçok Avrupalı hat piyadesine ayak uydurabilecek isabet oranına sahip olsa da, yakın dövüşteki etkisizliği ve yetersiz cephanesi, Bargir Infantry'leri orta sınıf bir hat piyadesi yapıyor. İleri versiyonlarda Britanya benzeri ülkelerin Hindistan'a ordu çıkarması muhtemel olduğu da düşünülürse daha gelişmiş piyadeler gerekiyor bize.


 
 Hindu Musketeers

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 35   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 12   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 5   Moral: 7   Üretim ücreti: 770   Bakım ücreti: 190

 Çok amaçlı piyadeler. Güney Hindistan yöresinde üretilebilirler. Temel amacı hat piyadeliği olsa da yakın dövüşte kılıçlarını çektikleri için melee infantry sınıfına da dahil edilebilirler. Ancak Babür'ün askerlerinin çok kalitesiz olması, Babür'le mücadele bittiğinde geçen zaman ve ilerleyen teknolojiyle yeni silahşörlerin çıkarılabiliyor olması bu birimi biraz arka plana itiyor. Açıkçası ben Bargir Infantry'yi daha etkili buluyorum, mecbur kalmadıkça Hindu Musketeers çıkarmıyorum. Sikh Musketeers

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 20   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 8   Hücum Bonusu: 5   Savunma: 9   Moral: 11   Üretim ücreti: 1010   Bakım ücreti: 250

 Punjab ve Maratha'nın üretebildiği bu silahşörler Akbarabad ve Lahore'da çıkarılabiliyor. 1. seviye kışla Sikh Musketeers'ları üretmek için yeterli oluyor. Maratha'nın kıt piyade kadrosunun gelebileceği son noktadır, geç dönemde Bargir Infantry'nin ve Hindu Musketeers'ın yerini alır.
 Sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklıkları vardır. Tüm özelliklerine karşın sadece silah doldurma becerisi ve cephanesi normalden biraz düşüktür.  Isarelys (Serhat Kulu)

Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 35   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 11   Moral: 7   Üretim ücreti: 820   Bakım ücreti: 200

 Erken dönemde hat piyadesi ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak serhat kulu, Osmanlı ve Memlükler'e özel bir asker çeşidi. Serhat kulları İstanbul'dan başlamak üzere Ortadoğu'da üretilebilir. Yani Avrupa'ya veya Hindistan'a doğru genişlediğinizde serhat kulu üretemeyeceğiniz manasına geliyor bu.
 Özelliklerine baktığımız zaman, Avrupa'nın Line Infantry'lerine karşı pek şansları yok gibi duruyor. Nizam-ı Cedit Infantry'ler üretilebilir hale gelene dek mecbur kullanacaksınız. Nizam-ı Cedit Infantry

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 45   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 8   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 13   Moral: 11   Üretim ücreti: 920   Bakım ücreti: 230

 Osmanlı hat piyadelerinin en iyisidir ve sadece Osmanlı'ya mahsustur. Tüm dünya üzerinde üretilebilir. 5. seviye kışlada Nizam-ı Cedit'ler çıkarılabilir. Saf Ateşi Teknolojisi araştırıldığında çok daha ölümcül hale gelen Nizam-ı Cedit'ler, Avrupalı hat piyadelerine rahatça ayak uydurabilirler. Araştırıldığında serhat kullarının yerine gelirler. Sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklıdırlar. Cossack Infantry

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 80   İsabet: 35   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 4   Moral: 7   Üretim ücreti: 770   Bakım ücreti: 190

 Sadce Rusya'nın üretebildiği Kazak piyadeleri, Rusya'nın oyuna ilk başladığı topraklarda üretilebiliyor. Bu hat piyadelerinin menzili şaşıtrıcı bir şekilde 80, yani tüm hat piyadelerinden fazla. Ancak Kazak piyadelerinin bu fazlasını, düşük isabet oranı, silah doldurma becerisi, cephane ve diğer yakın dövüş becerileri fazlasıyla kapatıyor. Daha çok, erken dönemde skirmisher niyetine kullanılabilir. Soğuğun verdiği yorgunluğa karşı dayanıklılıkları var. 1. seviye hükümet binası bu piyadeleri üretmek için yeterli oluyor. Company Infantry

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 40   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 9   Savunma: 15   Moral: 8   Üretim ücreti: 920   Bakım ücreti: 230

 Hat piyadelerinin Hindistan ayağı. Tüm batılı devletlerin üretebildiği Company Infantry'ler, hat piyadeleriyle aynı özelliklere sahipler ve farklı ülkelerde farklı adlar alabilirler. Mesela İngiltere'deki adı East India Company Infantry. Hollanda'daki adı V.O.C. Infantry. Fransa'daki adı French East India Co. Infantry. Geri kalan batılı devletlerde ise bu asker türü Company Infantry adını alıyor. Hepsi de aynı şey. Sepoys

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 40   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 10   Moral: 7   Üretim ücreti: 780   Bakım ücreti: 190

 Tüm Avrupalı devletler, bir de Louisiana tarafından üretilebilen bu birlikler, Company Infantry'den sonra Hindistan'da silah zoruyla üretilen bir başka birlik. Company Infantry'lerden daha ucuzlar. Az cephane taşıyan ve akın dövüşte pek başarı kaydedemeyen bu birlikler, benim gözümde Company'lerden daha değerli değil. Bu yüzden Hindistan'da Sepoys birliklerinden mecbur kalmadıkça hiç çıkarmam.
-Skirmisher'lar/Avcılar-


Nedir, Ne İşe Yarar: Erken dönemin riflemen'leridir denebilir. Hafif piyade türü askerler de skirmishing özelliğine sahip olduğu için skirmisher sınıfına dahil edilebilir. Süvarilerle birlikte ordunun kanatlarına yerleştirilmesi, savunmada bekleyen bir ordu için iyi olur. Zira bir skirmisher türü olan hafif piyadeler kazık dikebilir, bu sayede kanatlardan gelecek süvari hücumlarını da engelleyebilirler. Göğüs göğüse çatışmalardan uzak tutulmalı ve uzun menzilleri sayesinde kanatlardan düşmanı taciz etmekte kullanılmalıdır. Ayrıca dost süvarilerin koruması altında, uzun menzilleriyle düşman süvarilerini avlamakta kullanılabilir.

 Skirmishing Nedir?
 Skirmish özelliğine sahip olan birimler, yanlarına bir düşman birimi yaklaştığı zaman otomatik olarak o birimden kaçarlar. Böylece düşmanın skirmisher'ınıza yaptığı melee atağı kovalamacadan öteye geçemez (ancak skirmisher birliğiniz, yorulmamış bir piyade birliği veya süvarilerden kaçamayabilirler.)

 Light Infantry Behaviour (Hafif Piyade Davranışı) Nedir?
 Hafif Piyade Davranışı, Hafif Piyade Kuramı teknolojisi araştırıldığında kullanılabilir. Bir veya daha çok birlik için Hafif Piyade Davranışı'na tıklandığında askerleriniz dağınık formasyona geçer. Bunun yararı, Hafif Piyade Davranışı'na geçen hafif piyadenizin ''missile'' dediğimiz tüfek, ok, top güllesi vs. şeylerden daha az etkilenmesidir. Zararı ise süvari hücumundan daha çok etkilenmesi ve bölüğün daha çabuk telef olmasıdır.

Zayıf Yönleri: Az önce saydığım anti-piyade diyebileceğimiz türden topçu mühimmatları hafif piyadelere karşı işe yarayabilir. Ayrıca, hiçbir süvarinin hücumuna dayanamazlar. Melee yetenekleri berbattır çünkü yakın dövüş için üretilen birimler değildirler. Süvari gelmeden önce, zaman varsa kazıklar dikilmelidir. Veya hafif piyadeler, kazıklar işe yaramadığında (kazıkların etrafından dolaşılabilir çünkü) yanlarında süvari bekletilmek suretiyle düşman süvarilerinden korunabilir.


 Light Infantry/Hafif Piyade (Avrupa Tipi)

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 80   İsabet: 55   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15 (yani 15 kez doldur-vur yapabiliyor) Yakın Dövüşte Saldırı: 5   Hücum Bonusu: 3   Savunma: 6   Moral: 7   Üretim ücreti: 460   Bakım ücreti: 110

 Avrupa'nın sağlam skirmisher'ları. Diğer skirmisher'lardan farklı olarak, kazık dikebilme özelliği sayesinde düşman süvarilerinden korunmak için değişik bir alternatife de sahiptirler. Veya bu kazıklar topçularınızın önüne dikilirse, topçularınız süvari saldırısından korunabilir. Kazıkların kullanım alanlarından biri de kale savunmalarıdır. Kale kapılarının hemen önüne kazık dikilirse kapıdan geçmeye çalışan süvarilerin bir çoğu zayi olur.

 
 
 Nizam-ı Cedit Light Infantry

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 90   İsabet: 45   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 20   Yakın Dövüşte Saldırı: 5   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 9   Moral: 6   Üretim ücreti: 480   Bakım ücreti: 120

 Osmanlı'nın gelişmiş hafif piyadeleri. Erken dönemdeki Azzars ve Kurdish Hillmen'lerin yerini alırlar. Menzilleri diğer hafif piyadelerin çoğundan daha uzun, bu da savaş meydanında bu piyadeleri düşmanın gözüne daha az batar yapıyor. Bu birimleri ordunuzda bulunduruyorsanız, her şeye karşın düşman süvarilerinin hareketlerini izleyin, her şeye rağmen Nizam-ı Cedit hafif piyadeleri de diğer skirmisher'lar gibi yakın dövüşe duyarlı değiller. Azzars

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 80   İsabet: 40   Silah Doldurma Becerisi: 10   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 3   Savunma: 4   Moral: 5   Üretim ücreti: 720   Bakım ücreti: 180

 Erken dönemde yurdun her yerinde kullanılabilen, Osmanlı ve Memlükler'in üretebildiği skirmisher'lar. Sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklılığı onları Avrupalı piyadelere karşı özellikle çöllerde bir adım öne geçiriyor. Orta Doğu ve Avrupa'daki her türlü yerleşim yerinden çıkarılabilirler (malum, kızılderililer pek biz Türklerin tipi değil). Nizam-ı Cedit'ler gelene dek kullanılabilirler. Yürürken ormanda gizlenebilme özelliğine de sahipler. Olumsuz özelliği ise üretim fiyatının 720 altın olması. Kurdish Hillmen

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 80   İsabet: 25   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 3   Hücum Bonusu: 2   Savunma: 5   Moral: 6   Üretim ücreti: 780   Bakım ücreti: 190

 Osmanlı, Maratha, Afganistan, İran, Babür, Mysore ve Punjab devletlerinin çıkarabildiği Kurdish Hillmen'ler, normalden düşük isabet oranına ve bir skirmisher'a göre bile düşük yakın dövüş kabiliyetlerine sahip. Sadece silah doldurma becerisine biraz iyi denebilir, başka da güzel bir özelliği yok. Azzars denilen birliklerin çıkarılması daha iyi olur. Üretim ücretinin birim başına 780 altın olması bir başka dezavantajları. Bunları kullanacağınıza köpeğinize üstten doldurmalı tüfek kullanmayı öğretin daha iyi. Guerillas

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 80   İsabet: 40   Silah Doldurma Becerisi: 15   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 2   Moral: 6   Üretim ücreti: 370   Bakım ücreti: 90

 Ortalama bir skirmisher. Portekiz, İspanya ve kukla devleti olan Yeni İspanya'nın çıkarabildiği bu birlikler İber Yarımadası ve New Spain topraklarında üretilebilir. Düzensiz bir hafif piyade grubudur. Özelliklerine baktığımızda ortalama değerler görüyoruz. Buna karşın sadece 370 gayme üretim ücreti ve 90 gayme bakım masrafı ile yüz güldürüyor (altın demekten sıkıldım ya, gayme diyecem artık). Bu heriflerin sıcaklık yorgunluğuna karşı da bağışıklıkları var, malum İspanya Afrika'nın kıyısında sıcak bir ülke falan filan. Aman, neyse.
Hafif piyade kuramından önceki dönemlerde hafif piyade niyetine kullanabilir veya ta Afrika'dan frontiersmen getirebilirsiniz. Zira şimdi bahsettiğim birimleri göreceksiniz.

 

 Frontiersmen

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 80   İsabet: 60   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 8   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 3   Moral: 8   Üretim ücreti: 510   Bakım ücreti: 120

 Karşımızda oyunun en iyi skirmisher'larından biri.. İspanya, Gran Kolombiya, Meksika, Yeni İspanya ve Portekiz'in çıkarabildiği bu birimler sadece Amerika topraklarında üretilebiliyor. Çarpıcı isabet oranlarıyla can alan bu birimler, erken dönemde hafif piyade ihtiyacınızı karşılayacaktır kuşkusuz. Yakın dövüşte diğer hafif piyadelerden daha üstün olması, onu oyunun üç iyi skirmisher'ından biri yapıyor. Coureurs de Bois

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 80   İsabet: 60   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 8   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 3   Moral: 8   Üretim ücreti: 500   Bakım ücreti: 200

 İşte oyunun en iyi üç skirmisher'ından biri, Frontiersmen ile özellikleri birbirine eşit. Fransa ve Louisiana'ya özel birlikler olan bu askerler, sadece Amerika kıtasında üretilebiliyor. Üstün isabet oranıyla, düşman süvarilerini uzaktan avlama işini gayet iyi yapabileceği gibi muharebe başlamadan önce hat şeklinde dizilen düşmanı taciz etme gibi görevleri yerine getirebilir. Bunun yanı sıra tüfek muharebelerinde düşmanın kanatlarına ateş ederek bu birimleri yıpratabilir.
 
 

 Rangers

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 80   İsabet: 60   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 8   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 3   Moral: 8   Üretim ücreti: 510   Bakım ücreti: 120

 Ve aynı özelliklere sahip üçüncü skirmisher. İngiltere ve Fransa'nın üretebildiği bu birlikler sadece Amerika kıtalarında çıkıyor. Frontiersmen'in tıpatıp aynısı olduğu için fazla bir şey söylemeyeceğim. Pandours

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 80   İsabet: 35   Silah Doldurma Becerisi: 15   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 2   Moral: 6   Üretim ücreti: 380   Bakım ücreti: 90

 Bu birimin en çarpıcı özelliği, çıkarabildiği ülke sayısı. İngiltere, Hollanda, Avusturya, Berberiler, Bavyera, Dağıstan, Gran Kolombiya, Danimarka, Kürlandiya, Fransa, Ceneviz, Yunanistan, Hannover, Hessen, Macaristan, İrlanda, Louisiana, Memlükler, Maratha Konfederasyonu, Meksika, Fas, Babür Devleti, Mysore, Napoli & Sicilya, Yeni İspanya, Norveç, Papalık, Savoya, Lehistan, Portekiz, Prusya, Punjab, Rusya, Quebec, Saksonya, İskoçya, İspanya, İsveç, On Üç Koloni, ABD, Venedik, Vestfalya ve Württemberg! Tam 44 ülke! Ayrıca bu birimler sadece Balkanlar'da çıkarılabiliyor.
 Yeteneklerine gelecek olursak pek göz alıcı bir şey yok, ne demeye bu kadar devlet çıkarıyor bu zımbırtıları anlamış değilim. Kötü bir isabet oranı var. Doldurma becerisi ise yetersiz.
-Riflemen'ler-


 Nedir, Ne İşe Yarar: Çok uzun menzilleri olan geç dönem nişancılarıdır. Üretilebilir hale geldiklerinde skirmisher'ların yerini alırlar. Yine düşmanları taciz etmek için kullanılabilir. Skirmishing özelliğine sahip oldukları için biraz skirmisher sınıfına kaçabilirler ancak çok uzun menzilleri onları ayrı bir kefeye koyar.
 Savaş başlamadan önce menzilleri ve üstün isabet oranları sayesinde -süvarilerin korumasında olması makbuldür- düşmanı bir hayli yıpratabilirler ve vur-kaç yaparak düşmanı ana ordunun üzerine çekebilirler. Sıcak muharebe devam ederken, kanatlardan düşmanı taciz edebilir ve yıpratabilir, hatta yok edebilirler. Hafif Piyade Davranışı'nı kullanabilirler, ayrıca şunu belirteyim: tüm riflemen'ler kazık dikebilir. Daha önce söylemiştim kazıkların ne işe yaradığını. Nam-ı diğer at katilleri diyebiliriz.


 Zayıf Yönleri: Yakın dövüşe girmemelidirler, özellikle de süvarilerle. Yoksa telef olmaktan kurtulamazlar. Hele ki hafif piyade davranışı açıkken süvari hücumu yememelidirler, yoksa patır patır dökülebilirler saniyeler içinde. Buna mukabil düşman süvarileri her an göz markajında tutulmalı, riflemen'lerinize hücuma geçildiği anlaşılırsa anında dost süvariler düşmanın önünü kesmelidir.
 Anti-piyade olarak kullanılabilecek tüm top mühimmatları da yine bu birimlere hasar verebilir (bundan mühimmat çeşitleri bölümünde bahsetmiştim ayrıntılı olarak). Riflemen (Avrupa tipi)

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 125   İsabet: 65   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 7   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 7   Moral: 9   Üretim ücreti: 670   Bakım ücreti: 160

 Özel riflemen'leri olmayan Avrupalı ülkelerin altmış kişilik canavarları. Dünyanın her yanında üretilebilirler, ayrıca üretilebilmeleri için 5. seviye kışla inşa edilmesi gerekir.
 Her riflemen gibi astronomik bir isabet oranı, menzil ve cephanesi var. Bu yüzden, şunu belirtmeliyim: bir riflemen'i diğerlerinden üstün yapan şey atış özellikleri değil, yakın dövüş özellikleri hiç değil, yetenekleridir.
 Binaların içinde, ağaçlık alanda, uzun ve kısa çimenlerin arasında gizlenme yeteneği ve iyi dayanma gücü özellikleri, tüm riflemen'lerde vardır. Önemli olan bir riflemen'de başka özelliklerin bulunmasıdır.
 Bu birliklerde ise yukarıda saydığım özelliklerden başka bir şey yok. Bu da söz konusu birlikler her ne kadar canavar görünümlü olsa da aslında, özel yetenekleri olan riflemenlere karşı daha arka planda olduğunu ortaya koyuyor. Ferguson Riflemen

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 125   İsabet: 65   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 5   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 8   Moral: 9   Üretim ücreti: 840   Bakım ücreti: 210

 Atış ve yakın dövüş özellikleri bakımından Windbüchse'nin, resim bakımından standart Riflemen'in kopyasıdır. Avrupa'nın herhangi bir yerinde üretilebilir.
 Ancak ekstra bir yeteneği yoktur standart yetenekler haricinde. Britanya'nın iki riflemen'inden biridir. Ancak Green Jackets (yeşil ceketliler)'in üretilmesi için 5. seviye kışla ve ''Machined Rifling'' teknolojisi isterken, Ferguson Riflemen'in üretilmesi için ''Screw Breech'' teknolojisi(Türkçesi kuyruk vidası sanırım veya vida kuyruğu) ve 6. seviye kışla istiyor.
 Ekstra bir yeteneği yok. Zaten nedense oyunda İngiliz riflemen'lerini kötü yapmışlar. Green Jackets

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 125   İsabet: 65   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 5   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 12   Moral: 9   Üretim ücreti: 680   Bakım ücreti: 170

 Büyük Britanya'ya özgü iki riflemen'den ikincisi. Britanya Adası'nda üretilebilir. Ferguson Riflemen'e göre daha kısa araştırmalar sonucunda üretilebilir, ayrıca yeşil ceketliler Ferguson'dan daha ucuzdur. İlginçtir, yeşil ceketlilere oranla belirgin dezavantajları olmasına karşın Ferguson'un ek bir özelliği yok. Üstelik yeşil ceketlilerin yakın dövüşü minik farklarla da olsa Ferguson'dan daha iyi.
 Tercih şansınız olursa Green Jackets'tan üretin. Cazadores

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 125   İsabet: 65   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 10   Hücum Bonusu: 3   Savunma: 5   Moral: 9   Üretim ücreti: 620   Bakım ücreti: 150

  Avrupa'nın her yerinde üretilebilirler. ''Machined Rifling'' teknolojisini isteyen ve İspanya'ya özel Cazador'ların bir avantajı sadece 2. seviye kışla istemeleri. Bu da yeni ele geçirdiğiniz bölgelerde kolayca Cazador üretebilmenizi olağan kılıyor. Ucuz fiyatı da kendisini bize bir hayli sevdiriyor.
 Cazador'lar daima dağınık formasyondadır, hafif piyade davranışı işlemez.
 Cazador'ların en sevmediğim özelliği, diğer riflemen'lere tezat olarak kazık dikememesidir. Aslında Cazador denen askerler tam riflemen sayılmaz, oyun onları skirmisher olarak sayıyor. Ama menzilleri ve atış becerileri riflemen'e kaçıyor.
 Ayrıca Cazador'lar sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklıdır. Bu da onları çöllerde ve Hint yöresinde rahatça çarpışabilir kılıyor. Tirailleurs

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 125   İsabet: 65   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 7   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 7   Moral: 9   Üretim ücreti: 670   Bakım ücreti: 180

 Fransa'nın özel riflemen'i. ''Machined Rifling'' teknolojisi ve 5. seviye kışla istemektedir, bu da üretim zahmetini bir nebze olsun aşağı çekmektedir. Sadece Fransa'da, Paris'te çıkarılabilirler ki bu büyük bir dezavantaj. Maliyeti ise neyse ki fazla değil.
 Yeteneklerine bakacak olursak standart yeteneklerin dışında bir şey yok (bu standart yetenek dediğim şunlardır: Binaların içinde, ağaçlık alanda, uzun ve kısa çimenlerin arasında gizlenme yeteneği ve iyi dayanma gücü). Bu da Tirailleurs'u pek tercih edilebilir bir riflemen yapmıyor. Prussian Jaegers

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 125   İsabet: 65   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 7   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 7   Moral: 9   Üretim ücreti: 670   Bakım ücreti: 160

 Her ne kadar Prusya'ya özel riflemen'ler olsa da, inanın Tirailleurs'un tıpatıp aynısı, her şey bakımdan aynısı. Sadece farklı bir üniforma giydirilmiş, adına da Prusya Jaeger'i denmiş. Ücretleri de aynı. O yüzden bunun üzerinde yorum yapmayacağım. Sadece Baltık Denizi sahilindeki herhangi bir yerleşimden çıkarılabildiğini bilin. Windbüchse Jaegers

 Kişi sayısı: 45   Menzil: 125   İsabet: 65   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 5   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 8   Moral: 9   Üretim ücreti: 920   Bakım ücreti: 230

 Oyunun en iyi riflemen'i olduğunu düşündüğüm askerlerdir. 6. seviye kışla istemesi ve kışla ağacının en son teknolojisi Airguns'ı istediği için üretimi biraz zahmetlidir.
 Olumlu yanlarına gelecek olursak, en sevdiğim özellik olan ''ormanlık alanda yürürken gizli kalma'' yeteneğine sahipler. Bu, bir piyade için Orta Avrupa ve Amerika'nın sık ormanlıklarında düşmanın arka hatlarına sızabilmek veya pusu tarzı şeyler kurabilmek için altın değerinde bir özelliktir.
 En sevmediğim ve tek sevmediğim özelliği ise 45 kişilik olması. Aslında az sayı gizlenmek için daha avantajlı bir ortam sağlar ama bu arada ateş gücü de düşer.
 Avusturya'ya özel olan bu piyadeler, Orta Avrupa şehirlerinde üretilebilmektedir.
 Bir de diğer riflemen'lere karşın biraz tuzlu bir üretim ücreti vardır. Yine de bunlar Windbüchse'leri tercih etmemek için bir neden değil. Jaegers

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 125   İsabet: 65   Silah Doldurma Becerisi: 25   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 5   Hücum Bonusu: 3   Savunma: 6   Moral: 7   Üretim ücreti: 460   Bakım ücreti: 110

 Oyunun en ucuz riflemen'leri. Hafif Piyade Kuramı teknolojisi ve sadece 2. seviye kışla isteyen Jaeger'ler, oyunun aynı zamanda en zahmetsiz ve pratik riflemen'leri. Avrupa'nın herhangi bir yerinde üretilebilirler. Windbüchse'ler gelene dek sizi idare edeceklerdir muhakkak. Ancak bu kadar pratikliğin yanında özelliklerinden bir bir düşülmüş. Normal riflemen'lere göre Jaeger'lerin silah doldurma becerisi 5 puan daha az. Yetenekleri ise standart. Nizam-ı Cedit Rifles

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 125   İsabet: 65   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 9   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 7   Moral: 9   Üretim ücreti: 530   Bakım ücreti: 130

 Osmanlı'ya özeldirler ve Osmanlı'nın en iyi birliklerinden biri diyebilirim rahatlıkla. Tüm dünyada üretilebilen bu riflemen'ler üretim için Avrupa Kuramı (European Doctrine) ve Machined Rifling teknolojilerini istiyor. 6. seviye kışlada çıkarılabilen bu birlikler, birçok Avrupa riflemen'inden daha iyi. Mesela Fransa'nın, İngiltere'nin ve İspanya'nın riflemen'lerinden kalite olarak üstünler diyebilirim. Sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklılıkları vardır. Üstelik ücreti de el yakmıyor. Long Rifle Men

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 125   İsabet: 65   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 9   Moral: 9   Üretim ücreti: 630   Bakım ücreti: 150

 Amerikanlar değil mi işte, en iyi riflemen'leri kendilerine vermişler.
 Yakın dövüşleri iyi olmakla beraber, Amerika kıtasının herhangi bir yerinde üretilebilirler. Yakın dövüşleri bir riflemen için çok iyidir. Ayrıca sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklılar ve ormanlıkta yürürken gizlenebiliyorlar. Bunca şeye karşın üretim ücretleri normalden çok düşük. Oyunun en iyisi diyebilirim ben.
-Mızraklı Piyadeler-


 Nedir, Ne İşe Yarar: Erken dönemde birliklerinizin kazık görevini görebilirler. Ek olarak, mızrak duvarı özelliği sayesinde topçularınızın süvarilerden korunmasını sağlayabilirler. Ayrıca savaşın en kızgın anlarında muharebeye müdahil olarak yorulmuş ve kayıp vermiş düşmanı püskürtmek için de kullanılabilirler.

 Mızrak Duvarı/Pike Wall Nedir?
 Mızraklı piyadelerin, mızraklarını kaldırarak süvarilere karşı bir set oluşturmalarıdır. Bu, daha çok R:TW'deki hoplite'lerin falanks yapmalarına benzer, ancak bu duvar sadece süvarilere karşı etkilidir, piyadelere zarar veremez.

 Mızrak Kutusu/Pike Square Nedir?
 Seçeneğe tıklandığında piyadeler, içi dolu kare dizilimi alırlar ve hepsi mızraklarını dört yana uzatırlar. Mızrak duvarı gibidir ama bu dizilim sayesinde süvariler hiçbir noktadan hücum edemez. Dezavantajı ise savunma yaparken fazla bölgeyi savunamamasıdır, sadece birliğin süvarilere karşı telef olmaması amaçlanmıştır.
 
 Zayıf Yönleri: Anti-piyade mühimmatlarından nasiplerini fena alırlar. Ayrıca yakın dövüşte sanıldığı kadar etkili değildirler. Örneğin süngülü bir hat piyadesi birliği, bir mızraklı piyade birliğini zorlansa da alır. Özellikle arkadan hücum eden bir mızraklı süvari birliği, söz konusu piyadeleri fena benzetebilir. Ayrıca riflemen'ler özellikle de mızraklı piyade gibi birliklere fena vur-kaç yapabilir ve skirmishing özellikleri sayesinde sizin kontrolünüz olmadan kaçabilirler (tabi skirmish özelliğini aktif etmeniz gerekiyor).
 Mızraklı piyadelerin menzilli silahları olmadığını söylememe bilmem gerek var mı.
 Neyse ki oyunda çok fazla mızraklı piyade yok. Çok da gereksizler zaten bence. Pikemen

 Kişi sayısı: 120   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 9   Hücum Bonusu: 3   Savunma: 13   Moral: 7   Üretim ücreti: 720   Bakım ücreti: 180

 Batılı ülkelerin standart mızraklı piyadesi. Avrupa'nın her yanında üretilebilirler. Ben hiç mızraklı piyade kullanmam ama siz isterseniz kullanın. Erken dönemde en fazla kazık dikme niyetine kullanılabilirler. Açıkçası ben çok gereksiz birimler olarak buluyorum, zira yakın dövüşleri de hat piyadelerinden daha iyi değil. Zamindari Pikemen

 Kişi sayısı: 120   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 10   Hücum Bonusu: 2   Savunma: 7   Moral: 8   Üretim ücreti: 396   Bakım ücreti: 180

 Görüp görebileceğiniz en kötü mızraklı piyade. Babür ve İran'ın üretebildiği Zamindari Pikemen'ler hakkında çok araştırma yaptım ama bir türlü tam olarak nerede üretilebildiklerini bulanadım. Tahminim Ortadoğu ve Hindistan civarlarında üretilebildiği.
 Çok dandik olduklarını söylemeliyim. Ucuz olmalarına rağmen sahiplerine pek bir şey kazandırmıyor. O yüzden, siz siz olun Babür ve İran olmayın, adamların doğru düzgün tüfekli piyadeleri bile yok.


 
 
-Kılıçlı/Baltalı Piyadeler-


 Nedir, Ne İşe Yarar: Doğu uygarlıklarının bir başka zırvalığı. Yapımcılar sağolsun, doğuyu yine elmanın çürük tarafı olarak göstermişler. Pek bir işe yaradığını söyleyemem, zira hepsi de Batılı devletlerle mücadele edemeyecek kadar sefil. Aralarında bir tane Rus birim var, onu da oyun milis sınıfına dahil etmiş zaten.
 Belki tüfek ateşlerini üzerine almak için yem olarak önden saldırabilirler. Hayır, bir tanesinin bari becerileri adam gibi olsa içim yanmayacak yahu.


 Zayıf Yönleri: Eh, pek güçlü yönleri olmadığını öğrendikten sonra, çok fazla zayıf yönü olduğunu söylemek şaşırtıcı olmaz herhalde. Evet, çoğunun moralleri yüksek yapılmış ancak birçok Batılı birimle yakın dövüşe girmemelidirler. Belki ara sıra hafif piyade indirmek için kullanılabilirler- onu da skirmishing özelliği yüzünden yapabilirler mi belli değil. Anti-piyade mühimmatları da bu birliklere pekala hasar verebilir.


 Hindu Warriors

 Kişi sayısı: 120   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 15   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 5   Moral: 8   Üretim ücreti: 850   Bakım ücreti: 210

 Babür, İran (bu iki ülke zaten sefaletin başını çekiyor), Afganistan, Maratha, Punjab ve Mysore devletleri bu savaşçıları üretebiliyor. Üretim için sadece 1. seviye kışla gerekiyor o kadar.
 Yine de saldırısı iyi bu Hindu savaşçıların. Ancak savunması ve hücum bonusu yine de vasat. Ayrıca halat atarak surlara da çıkabiliyor, bazı yakın dövüşçülerin aksine. Sikh Warriors

 Kişi sayısı: 120   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 13   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 3   Moral: 10   Üretim ücreti: 930   Bakım ücreti: 230
 
 Hindu Warriors'un daha güçsüzü. Punjab ve Maratha'nın üretebildiği bu birlikler Sikh Musketeers'ların çıktığı yerlerden çıkıyorlar. Aynı şekilde surlara halat atıp tırmanabilme özelliği ve sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklılığa sahip. Hindu savaşçılardan daha kötü olması onu daha fazla tercih edilebilir yapmıyor, gereksiz bir birlik bence. Fellahin

 Kişi sayısı: 120   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 13   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 5   Moral: 8   Üretim ücreti: 830   Bakım ücreti: 200

 Hindu Warriors'un saldırısının iki puan azaltılmış hali. Üstüne üstlük üretim ve bakım ücretleri de daha fazla, İran askeri değil mi işte ne olacak. En fazla bu kadar oluyor.
 Ortadoğu'da 1. seviye kışla yapıldığı sürece üretilebilir (sanki lazım oluyor da). Fellahin'leri Osmanlı, Memlük Devleti ve berberiler çıkarabiliyormuş TWC Wiki'ye göre, ama ben İran'la da çıkarabiliyordum.
 Eh işte, yine de gereksiz bir birim bence.
 Başıbozuklar

 Kişi sayısı: 120   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 10   Hücum Bonusu: 3   Savunma: 4   Moral: 7   Üretim ücreti: 580   Bakım ücreti: 140

 Orta Doğu'da üretilebilen başıbozuklar, Osmanlı ve Memlükler tarafından çıkarılabiliyor. 1. seviye hükümet binasında üretilebiliyor. Ucuzlar ancak işe yaramazlar. Avrupalı neredeyse hiçbir birlikle başa çıkamadığı için ancak yem vazifesi görebilirler. Daima dağınık formasyonda dururlar. Cemaat Janissaries

 Kişi sayısı: 120   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 13   Hücum Bonusu: 4   Savunma: 5   Moral: 8   Üretim ücreti: 730   Bakım ücreti: 180

 Bildiğimiz yeniçeriler. Fellahin'le özellikleri aynı ama neyse ki daha ucuz. Osmanlı'nın üretebildiği bu birlikler dünyanın her yerinde (TWC Wiki'de öyle yazıyor) 2. seviye kışlada çıkarılabiliyor. Sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklılıkları var her doğu ülkesinin askeri gibi. Ben pek kullanmamışımdır yeniçerileri o yüzden yorum yapmayacağım. Benim taktiklerimde kılıçlı piyadeler yer almaz pek.


 
 Dervishes

 Kişi sayısı: 120   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 5   Savunma: 1   Moral: 12   Üretim ücreti: 590   Bakım ücreti: 140
 
 Bu birlikleri Babür, İran, Afganistan ve Mysore üretebiliyor. Hindistan'da 1. seviye hükümet binasının yapımıyla çıkarılabilirler. Saldırı ve moralleri yüksek olmasına rağmen yerlerde sürünen savunması içimi bunaltmaya yetiyor. Gereksiz bir birlik bence.
 Arkadaşlar bu arada söyleyeyim kılıçlı/baltalı piyadeler bölümünde bir şey yazamadım doğru dürüst. Malum bütün Doğulu çapulcu birimleri yüklemiş oyuna yapımcılar. Dolayısıyla ben de pek yorum yapamıyorum. Gorodskiye Streltsy

 Kişi sayısı: 120   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 9   Hücum Bonusu: 5   Savunma: 3   Moral: 7   Üretim ücreti: 670   Bakım ücreti: 160

 Rusların milisi, en kötü yakın dövüşçülerden biri. Hatta bizim Doğululardan bile daha kötü. Cephenin ön saflarında yem olarak kullanılabilir. Soğuk yorgunluğuna karşı dayanıklılıkları var ve halat atarak surlara tırmanabiliyorlar. Ayrıca garnizona yerleştirildiğinde bölgeye baskıdan doğan ekstra mutluluk veriyorlar. Yani halk mutluluğuna hat piyadesi vs.'den daha fazla garnizon bonusu veriyorlar.
 1. seviye kışlada üretilebilen Gorodskiye Streltsy'ler Avrupa'nın her yerine üretilebiliyorlar.-Humbaracılar-


 Nedir, Ne İşe Yarar: Her ne kadar sayıları 60 kişilik gibi görünse de ordularda büyük yararlılıkları vardır. Her şeyden önce el bombalarıyla düşmanın moralini azaltır, onları korkutur. Ayrıca dövüş yetenekleri iyidir. Kesinlikle ordularda bulunması gereken birliklerdir, ancak ordu çoğunluğunu oluşturmamalıdırlar çünkü sayıları azdır, hat piyadelerinden oluşan bir ordu humbaracılardan oluşan bir orduyu fena yapabilir.

 Zayıf Yönleri: Uzaktan isabetli ateş edebildikleri için riflemen'den sakınılmalıdır. Hem humbaracıların sayısı da azdır, yoğun riflemen ateşi altında kalan bir humbaracı birliği fazla dayanamayabilir. Az sayıları yüzünden anti-piyade mühimmatlarınca perişan edilebilir.


 Grenadiers

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 12   Hücum Bonusu: 7   Savunma: 17   Moral: 12   Üretim ücreti: 910   Bakım ücreti: 220

 Oyunun en iyi humbaracıları değiller ama tüfekte ve yakın dövüşte bir hayli zorlayan askerlerdir. Batılı tüm devletler çıkarabilir, Rusya hariç. (Rusya'nın çok daha iyi bir humbaracısı var biraz sonra onu göreceğiz). Tüm dünyada üretilebiliyorlar. Grenadiers üretmek için üçüncü seviye kışla ve ''Geliştirilmiş Humbaralar'' (Improved Grenades) teknolojisi gerekiyor. Sadece bomba atmaz, tüfek de kullanabilir.
 El bombasını kol gücüyle fırlattıkları için düşmana çok yaklaşmaları gerekir. Bu da bir dezavantajdır. Hand Mortar Company

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 35   Cephane: 6   Yakın Dövüşte Saldırı: 10   Hücum Bonusu: 7   Savunma: 13   Moral: 12   Üretim ücreti: 930   Bakım ücreti: 270

 Rusya'ya özel olan bu el havancıları, tüfek ateşleme menzilinden bomba fırlatabilirler ancak tüfek kullanamazlar. Dünyanın her yerinde üçüncü seviye kışlayla, teknoloji gereksinimi olmadan üretilebilirler. Yakın dövüşü iyi olduğu gibi silah doldurma becerisi de yüksektir.
 Bu el havancılarının genel dezavantajı çok az cephaneye sahip olmasıdır. Böylece tüfekli birimlerle humbaracılar arasındaki fark dengelenmiş oluyor. Beylik Janissary Hand Mortar Bölük

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 35   Cephane: 6   Yakın Dövüşte Saldırı: 10   Hücum Bonusu: 7   Savunma: 13   Moral: 12   Üretim ücreti: 730   Bakım ücreti: 220

 Osmanlı'ya özel bu piyadeler 4. seviye kışla istemekte, üretim için teknoloji gerekmemektedir. Dünyanın her yanında üretilebilmektedirler. Rusya'nın el havancılarıyla özellikleri aynı olmakla beraber birazcık daha ucuzdurlar. Ancak malum cephaneleri, yine el havancılarında elimizi kolumuzu bağlıyor. Yine de bu bombalar yüksek ateş gücüne sahip olduğu için kesinlikle tercih edilmesi gerek. Beylik Janissary Grenadiers

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 10   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 10   Moral: 10   Üretim ücreti: 700   Bakım ücreti: 170

 Beylik yeniçerilerinin el bombası ve tüfek kullanan şekli. Osmanlı'ya özel bu birlikler 3. seviye kışla ve ''Geliştirilmiş Humbaralar'' (Improved Grenades) teknolojisi istiyor. Dünyanın her yerinde üretilebilen bu el bombacıları, mühimmatı kol gücüyle fırlatabiliyorlar. Bu da bomba atış menzilini kısaltıyor ancak cephaneleri el havancılarından daha çok. El havancıları 6 atış yaparken el bombacıları 10 atış yapabiliyor. Yine de en çok hangisini kullanıyorum derseniz Beylik yeniçeri el havancıları daha iyi.-Mızraklı Süvariler-


 Nedir, Ne İşe Yarar: Hücum bonusları astronomik seviyelerdedir, bu yüzden özellikle piyadelerde, ilk çarpışma anında çok büyük hasarlar verir. Bu özellikleriyle 60 kişilik grupları birkaç saniye içinde yok edebilirler. Çarpışma sürerken mızraklı süvariler düşman ordusunun arkasına kaçırılabilir ve ani vur-kaçlarla büyük işler yapabilirler. Ayrıca düşman topçularını da kimsenin ruhu duymadan indirebilirler.
 Not: Arkadan yapılan süvari hücumu her zaman daha etkilidir. Düşman birliğinde paniklemeye yol açabilir.


 Zayıf Yönleri: Şimdi, süvarilere büyük zayiat verdirebilecek top mühimmatlarını etki büyüklüğüne göre sayıyorum: Darbeli Kovanlar/Percussive Shells, Top Güllesi/Round Shot, Explosive Shells/Patlayıcı Kovanlar, Quicklime Shells/ Taş Kireç Kovanları, Carcass Shot/Kadavra Güllesi.
 Bunların haricine glecek olursak, süvariye açılan tüfek ateşi sonucunda büyük ölçüde süvari zayi olur. Ayrıca, mızraklı süvarilerin hücum bonusu iyidir ama çarpışmanın devamında kayıp vermeye başlarlar. Çünkü yakın dövüşün önemli iki faktörü olan saldırı ve savunmaları zayıftır. O yüzden bir mızraklı süvari birliği, bir piyade birliğine hücum ettikten sonra geri çekilmeli, biraz geriledikten sonra tekrar hücum etmelidir.
 Bir zayıf nokta da kare nizamıdır. Kare nizamına geçmiş bir piyade birliğine ''herhangi'' bir süvari hücum ederse, zaman içerisinde süvariler telef olur gider.
 Bir diğer zayıf nokta da kazıklardır. Bir kazık hattının üzerine hücum eden süvari birliğinin en az dörtte üçü telef olur. Chevaux-légers

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 10   Hücum Bonusu: 19   Savunma: 4   Moral: 9   Üretim ücreti: 950   Bakım ücreti: 280

 Fransa'ya özel mızraklı süvariler. Erken dönemden geç döneme kadar kullanılabilecek olan Chevaux-légers'ler, Avrupa'nın her yerinde üretilebiliyor ve üretim için 2. seviye kışla istiyor. Fransa'nın tek mızraklı süvarisi olmakla birlikte ağaçlık alanda gizlenebilme özelliğine sahipler. Fransa ile oynuyorsanız mecburen kullanacağınız bir asker çeşidi.


 Uhlans

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 18   Savunma: 2   Moral: 7   Üretim ücreti: 990   Bakım ücreti: 290

  Avusturya, Prusya ve Lehistan, Uhlans denen bu mızraklı süvarileri çıkarabilen ülkeler. Üretim yeri Orta Avrupa olan bu mızraklı süvarileri üretmek için 2. seviye kışla yaptırmak gerekiyor. Avusturya ve Prusya'nın tek mızraklı süvarileridir, ancak Lehistan'da durum böyle değil. Onların elit mızraklı süvarilerine sonra bakacağız.
 Savunması normalden de düşük olması, Uhlans'ları sadece vur-kaç operasyonlarında etkili kılıyor. Buna karşın bir mızraklı süvari için ucuz üretim ücretine sahipler. İyi dayanıklılık gücüne de sahiplerdir. Silladar Lancers

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 18   Savunma: 2   Moral: 7   Üretim ücreti: 810   Bakım ücreti: 240

  Maratha ve Punjab devletinin çıkarabildiği Silladar mızrakçıları, erken dönemde kısa bir süre kullanılabilir. Dünyanın her yerinde üretilebilirler ve sadece 1. seviye kışla yeterlidir. İyi dayanıklılık gücüne ve sıcaklık yorgunluğuna karşı dirence sahiptirler. Sadece erken dönemdeki birkaç turda kullanılırlar, daha sonra yerlerini Bargir Lancers alır. Bargir Lancers

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 10   Hücum Bonusu: 19   Savunma: 4   Moral: 9   Üretim ücreti: 970   Bakım ücreti: 290

 Maratha ve Punjab'ın 2. nesil mızraklı süvarileri. Silladar mızrakçılarından anlaşılacağı üzere daha etkili olan bu mızrakçılar daha can yakıcı hücum bonusuna sahipler. Dünyanın her yerinde üretilebilen Bargir mızrakçıları 3. seviye kışla istemektedir ve herhangi bir teknolojik gereksinim duymamaktadır. Tüm yetenekleri Silladar mızrakçılarıyla aynıdır. Sipahiler açılana dek Maratha'da klasik mızraklı süvarileriniz olacaklardır (Maratha'ya ne diye koymuşlar sipahileri hala anlayabilmiş değilim). Native Lancers

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 8   Hücum Bonusu: 18   Savunma: 3   Moral: 7   Üretim ücreti: 960   Bakım ücreti: 280

 Afganistan, Mysore, Babür ve İran'ın üretebildiği bu ''yerli'' mızrakçılar, dünyanın her yerinde çıkarılabilmekte ve üretim için 4. seviye kışla istemekteler. Sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklılık özelliği ve ağaçlık alanda saklanabilme yeteneğine sahiptir. Az önce saydığım ülkelerin ilk nesil mızraklı süvarileridir. Sipahis

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 13   Hücum Bonusu: 21   Savunma: 6   Moral: 12   Üretim ücreti: 1180   Bakım ücreti: 350

 Dünyanın herhangi bir yerinde çıkarılabilirler. Osmanlı, Maratha, İran, Babür, Punjab, Mysore, Memlük Devleti, Afganistan ve Hive Hanlığı tarafından 5. seviye kışlanın yapılması şartıyla üretilebilirler. Açıkçası, halis mulis Osmanlı askeri olan sipahileri nasıl doğudaki diğer saçma sapan devletlere verdiklerini hala anlamıyorum, düşündükçe kafama sancılar giriyor zaten. Ama yapacak bir şey yok. Sipahiler ikinci, diğer ülkelerin son nesil mızraklı süvarileridir. Ahadis

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 13   Hücum Bonusu: 21   Savunma: 6   Moral: 12   Üretim ücreti: 1110   Bakım ücreti: 330

 Oldukça kullanışlı birimlerdir. Bir yandan ağır süvari gibi davranabiliyor, diğer yandan mızrak taşıyor. Babür Devleti'nin çıkarabildiği birimler (benim 1.0'da İran da çıkarabiliyordu bu konuda kesin bir bilgi edinmedim, belki 1.5 veya 1.6'da falan sadece Babür'e özeldir). Tüm dünyada üretilen Ahadis'ler, 6. seviye kışla istiyor ve yakınındaki birlikleri cesaretlendirebiliyor. Ayrıca sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklılığı da var. Winged Hussars

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 15   Hücum Bonusu: 21   Savunma:  6  Moral: 12   Üretim ücreti: 1140   Bakım ücreti: 340

 Evet, Lehistan'ın en güçlü silahıdır bence hüsar reyizler. Sırtlarındaki kanatlar ile Winged Hussars/Kanatlı Hüsarlar adını almışlardır. Saldırısı diğer tüm mızraklı süvarilerden daha iyidir. 5. seviye kışlada, Doğu Avrupa yöresinde üretilebilirler. Yakınındaki birlikleri cesaretlendirebilirler ve mükemmel hücum bonusları sayesinde çok etkili olabilirler.
 Dünyanın en iyi ''ikinci'' mızraklı süvarisi diyebilirim Kanatlı Hüsarlar için.
 Niye mi? Maratha'nın canavarlarını görelim o zaman. War Elephants

 Kişi sayısı: 30   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 28   Hücum Bonusu: 22   Savunma:  2  Moral: 12   Üretim ücreti: 1230   Bakım ücreti: 300

 Mükemmel savaş canavarları olan bu savaş filleri, astronomik bir saldırıya ve hücum bonusuna sahip, buna karşın savunması düşük (aksi takdirde filler yenilmez gibi bir şey olurdu). Maratha, Punjab, Babür, İran, Mysore ve Afganistan'ın üretebildiği filler 5. seviye kışlada, Hindistan'da çıkarılabilmekte. Düşmanları fena korkutabilir ve kolayca kaçırabilirler.
 İki turda bir birim savaş fili üretebiliyorsunuz. Bu canavarları yok etmenin bir yolu anti-süvari mühimmatlarıdır. Diğer yolu ise tüfek ateşi açmaktır, kazıklar ve mızrak duvarı fillere sinek vızıltısı gibi gelir uyarayım.
 Ayrıca bir fil ünitesi 2 turda üretilebilir. Zahmetli iş yani.

 
 
-Kılıçlı Süvariler-


 Nedir, Ne İşe Yarar: Bu süvariler, genel olarak düşman birliklerini savaşarak dağıtmayı amaçlar. Olası bir süngü savaşında mücadeleye müdahil olarak piyade kadrosuna yardım ederler. Her şeyin unutulduğu ve muharebenin tam gaz sürdüğü bir savaşta düşman generaline saldırarak generali öldürebilir. Erken dönemde pek işe yaramayabilirler ama geç dönemin süvarileri düşmanın başına ciddi dert açabilir.

 Zayıf Yönleri: Hatırlarsanız mızraklı süvariler bölümünde size bir mühimmat sıralaması yazmıştım. Onlara artık anti-süvari mühimmatı diyeceğiz.
 Bu mühimmatlardan başka, düşmanın tüfek ateşi sayesinde birçok süvari zayi olabilir. Ayrıca mızraklı süvarilerin bir kılıçlı süvariye yapacağı hücum ve salacağı korku, bu süvariler için tehdit oluşturabilir. Hat piyadelerinin kare dizilimleri de bu birimleri kolayca telef edebilir. Regiment of Horse

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 12   Hücum Bonusu: 8   Savunma: 6   Moral: 9   Üretim ücreti: 950   Bakım ücreti: 280

 Avrupalı ülkelerin erken dönem kılıçlı süvarileri. 1. seviye kışlada Avrupa toprakları üzerinde üretilebilirler. Hat piyadelerine karşı üstünlük kuramazlar, sadece skirmisher gibi yakın dövüşü kıt birlikleri indirmede kullanılabilir. Mecbur kalmadıkça hat piyadelerine saldırılmamalıdır. Ağaçlık alanda gizlenebilirler.
 İsveç'in Regiment of Horse'ları 45 değil 60 kişiliktir. Company Cavalry

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 12   Hücum Bonusu: 8   Savunma: 6   Moral: 9   Üretim ücreti: 950   Bakım ücreti: 280

 İngiltere'de ''East India Company Cavalry'', Hollanda'da ''V.O.C. Cavalry'', Fransa'da ''French East India Company Cavalry'' adıyla karşımıza çıkar. Diğer Avrupalı ülkelerde ise adı ''Company Cavalry''dir. Regiment of Horse'larla aynı özelliklere sahiptir, tek farkı sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklı olmalarıdır. 2. seviye kışlada Hindistan'da üretilebilirler. Ağaçlık alanda gizlenebilirler. Camel Nomads

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 7   Savunma: 3   Moral: 6   Üretim ücreti: 860   Bakım ücreti: 250

 Deve binicileri, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Hindistan'da üretilebilirler. Savaşma güçleri düşüktür ancak atları korkutabilirler ve sıcaklık yorgunluğuna karşı dayanıklılıkları vardır. 2. seviye hükümet binasında üretilirler. Osmanlı, Maratha, İran, Babür, Punjab, Mysore, Memlükler ve Afganistan bu birimleri çıkarabilirler. Cuirassiers

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 15   Hücum Bonusu: 13   Savunma: 8   Moral: 12   Üretim ücreti: 1090   Bakım ücreti: 320

 Yine Avrupa ülkelerine özgü bir birlik olan Cuirassier'ler, erken dönem süvarilerine göre daha gelişmiş özelliklere sahipler. 4. seviye kışlada, Avrupa topraklarında herhangi bir teknolojik gelişme istemeksizin üretilebilirler.
 Bu ağır süvarilerin diğerlerine göre tek dezavantajı ormanlık alanda gizlenememeleri.
 Aman bu süvarileri ağır deyip düşman birliklerine bodoslama saldırtmayın. Çünkü hat piyadeleri bile bu süvarileri teke tek mücadelede alabilirler. Heavy Cavalry

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 15   Hücum Bonusu: 13   Savunma: 10   Moral: 12   Üretim ücreti: 1020   Bakım ücreti: 300

 Kullanışlı orta dönem ağır süvarileridir. İngiltere, Danimarka, Ceneviz, Yunanistan, İrlanda, St. John Şövalyeleri, Napoli & Sicilya, Norveç, Papalık, Savoya, İskoçya, İsveç, On Üç Koloni ve Venedik tarafından 4. seviye kışlada Avrupa toprakları üzerinde üretilebilirler. Hiçbir yetenekleri yoktur ama Cuirassier'lerden daha gelişmiş bir-iki özelliğe ve daha ucuz fiyata sahiptirler. Household Cavalry

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 17   Hücum Bonusu: 13   Savunma: 10   Moral: 16   Üretim ücreti: 1090   Bakım ücreti: 320

 Oldukça yeteneklidirler. Avrupa ülkelerinin geç dönem ağır süvarileridir. Moralleri ve saldırı güçleri çok yüksektir. Dünyanın herhangi bir yerinde 5. seviye kışlada teknoloji gereksinimi olmaksızın üretilebilirler. Yanındaki birimleri cesaretlendirme özelliğine sahiptirler. Sınırlı sayıda, tüm silahlı kuvvetlerinizde toplam 6 birim Household Cavalry bulunabilir (tek orduda değil, en fazla 6 household basabilirsiniz yani).
 Ayrıca, 1 Household Cavalry birimi 2 turnda çıkarılailmekte. Garde du Corp

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 17   Hücum Bonusu: 13   Savunma: 10   Moral: 16   Üretim ücreti: 1200   Bakım ücreti: 300 

 Garde du Corp'ların hangi ülkeden oldukları hakkında kesin bir bilgi edinemedim. Benim ETW 1.0'da Fransa'nın gözüküyor, TWC Wiki ise Garde du Corp'lar Hollanda'nındır diyor. Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum ona göre bu kısmı düzelteceğim.
 Yine TWC Wiki'de yazana göre sadece Hollanda'da üretilebiliyorlar ve 6. seviye kışla istiyorlar. 
 Bir Garde du Corp birimi 2 turnda üretilebilmektedir. Life Guards

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 17   Hücum Bonusu: 13   Savunma: 10   Moral: 16   Üretim ücreti: 1090   Bakım ücreti: 320

 İngiltere'ye özel ağır süvariler. Geç dönem ağır süvarileriyle özellikleri birbirine eşit. Yakındaki dost birlikleri cesaretlendirebilirler. 5. seviye kışla ile tüm dünyada üretilebilirler. Ancak yavaş birliklerdir ve daha çok yakın dövüş için kullanılmalıdır. Kaçan birlikleri avlamak için hafif süvariler devreye girmelidir. Ayrıca generalin muhafızlarından bile kaliteli olabilmektedirler.
 Bir Life Guard biimi 2 turnda üretilebilmektedir.-Hafif Süvariler-


 Nedir, Ne İşe Yarar: Bu süvarileri kılıçlıların kategorisine katmamamın sebebi, kılıçlılardan çok daha farklı görevleri olmaları.
 Hafif zırhlar giymişlerdir ve yüksek hıza sahiptirler. Bu özellikleriyle kaçmakta olan, beyaz bayrak çekmiş düşmanı çiğnemekte kullanılabilirler. Ayrıca muharebe sürerken düşman hatlarına sızıp topçuları yok edebilir veya hafif piyadeleri indirebilirler. Savaşmak için değil, kaçanı ve kendilerinden güçsüz birlikleri indirmek için yaratılmışlardır. Ayrıca ağaçlara, çimlere vs. saklanmış düşmanları bulmakta ve tespit etmekte kullanılabilirler.


 Zayıf Yönleri: Dövüş becerileri zayıftır. Anti-süvari mühimmatları, kazıklar ve tüfek ateşinin yanında mızraklı piyadelerin mızrak duvarına çarparsalar hepsi ölür.

 
 Hakkapeliita (Fin Hafif Süvarileri)

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 9   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 5   Moral: 8   Üretim ücreti: 970   Bakım ücreti: 290

 İsveç'in hafif süvarileri. Çok küçük geliştirmelerle üretilebilirler ancak pek yetenekli değildirler, ama çok hızlıdırlar. Üretim için 1. seviye askeri valilik istemektedirler, sadece Finlandiya bölgesinde üretilebilirler. Artık bitmekte olan bir savaşta etkin görev alabilirler. Soğuk yorgunluğuna karşı dayanıklılıklarından ötürü daha çok kuzey yörelerinde avantajlıdır. Hussars

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 7   Savunma: 6   Moral: 8   Üretim ücreti: 910   Bakım ücreti: 270

 Oyunun en iyi hafif süvarilerinden. Birçok birimden yüksek olan hızları ve dayanma güçleri, onları gerçek bir kaşif yapıyor. Avusturya, Lehistan, Pruaya, Rusya, Hollanda ve İsveç'in üretebildiği bu birlikler, Avrupa'nın herhangi bir yerinde üçüncü seviye kışlada üretilebiliyorlar. Kesinlikle savaşmak için değil, keşif kolu olarak veya düşman topçularını, hafif piyadelerini dağıtmak için kullanılmalıdırlar. Hungarian Hussars

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 9   Savunma: 6   Moral: 8   Üretim ücreti: 960   Bakım ücreti: 280

 Avusturya'ya özel ''Macar'' hüsarlar. Sadece Macaristan'da üretilebilen bu birimler 2. seviye askeri valiliklerde çıkarılabiliyor (hükümet binalarında yeterli gelişimi yaptıktan sonra bildiğiniz üzere karşınıza iki seçim çıkıyor, ya askeri valilik yaptırıyorsunuz ya da hükümet binalarından devam ediyorsunuz. Anlamayan olursa resimlerle anlatacağım). Yetenekleri kesinlikle bir hafif piyadeyi veya bir topçuyu indirmek için yeterlidir.


 Dipnot: Düşman topçularına önden saldırı yapmayın, arkadan saldırın. Eğer toplarını arkaya döndürmüşseler arkadan saldırı da yapmayın. Bu durumda en avantajlısı yandan saldırmaktır, böylece size ateş edecek vakti bulsalar bile kendi toplarını parçalayacaklardır.


 Viborniye Streltsy

 Kişi sayısı: 45   Menzil: -   İsabet: -   Silah Doldurma Becerisi: -   Cephane: -   Yakın Dövüşte Saldırı: 10   Hücum Bonusu: 7   Savunma: 3   Moral: 9   Üretim ücreti: 900   Bakım ücreti: 230

 Sadece Rusya'nın üretebildiği bu askerler, Avrupa'nın herhangi bir yerinde 1. seviye hükümet binasında üretilebilmekte. Bulunduğu şehre mutluluk veren (garnizon bonusu) bu birlikler, aynı zamanda soğuğa karşı dayanıklılar- birçok soğuk ülkenin birimleri gibi.-Menzilli Süvariler-


 Nedir, Ne İşe Yarar: Ok, tüfek, karabina vs. menzilli silahlar kullanan, bunun yanında kılıçla da çarpışabilen süvarilerdir. Bazı menzilli süvari türlerinin menzili 70'ten fazla olduğu için, bu tür süvariler savaş öncesinde düşmana vur-kaç yapmakta kullanılabilir. Ayrıca düşman ordusunun arkasına sarkıtılarak rakip generali öldürebilirler. Çok çeşitli görevleri olabilir. Fırsat bulduklarında kılıçlarını çekerek düşman hafif piyadelerini ve topçularını indirmekte kullanılabilirler. Bunların dışında, düşman süvarilere ateş açarak birçok askeri öldürebilir. 

 Zayıf Yönleri: Anti-piyade mühimmatlarından başka, kazıklar, tüfek ateşive mızrak duvarına karşı savunmasızdırlar. Ayrıca, menzilli süvariler yakın dövüş için değil tüfek muharebesi için tasarlanmışlardır. Yakın dövüşte kendinden üstün hiçbir birlikle yakın dövüşe sokulmamalıdırlar, böyle bir durum olursa hemen kaçırılmalıdırlar.


 Carabineers

 Kişi sayısı: 45   Menzil: 70   İsabet: 55   Silah Doldurma Becerisi: 10   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 7   Savunma: 6   Moral: 10   Üretim ücreti: 950   Bakım ücreti: 280

 Oyunun en iyi menzilli süvarileri diyebilirim. Avrupalı ülkelerin kullanabildiği karabinacılar, oyundaki menzilli süvarilerin en isabetli atış yapan birimi. Ayrıca cephanelerinin fazla olması, onları daha da önemli yapıyor. ''Karabina'' dediğimiz tüfekleri kullandıkları için Carbines (Karabinalar) teknolojisi istiyorlar, ayrıca Avrupa'nın herhangi bir yerinde üretilebilen bu birimler, 1. seviye kışlada çıkarılabiliyorlar. Üretimleri çok zahmetsiz olduğu gibi kalitelidirler de. Ben her zaman M2:TW'deki savaş alanı suikastçileri gibi kullanırım onları. Light Dragoons

 Kişi sayısı: 60   Menzil: 70   İsabet: 45   Silah Doldurma Becerisi: 10   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 7   Savunma: 6   Moral: 10   Üretim ücreti: 980   Bakım ücreti: 280

 Normal Dragoon'lardan farklı olarak at sırtında ateş edebilme özelliğine sahip süvariler. Tüm dünyada üretilen bu süvariler, 4. seviye kışla ve Karabinalar teknolojisi istiyor. Diğer süvarilerin aksine hafif dragoon'lar 60 kişilik alaylardan oluşuyor. Üretim zahmeti, az önce gördüğümüz Karabinacılar'dan daha fazla. Ayrıca isabet oranı da 10 puan daha düşük. Yine de oyunun genelindeki karabiacılara ve diğer menzilli süvarilere bakacak olursak iyi istatistikleri var diye düşünüyorum. Chasseurs à Cheval

 Kişi sayısı: 45   Menzil: 70   İsabet: 45   Silah Doldurma Becerisi: 5   Cephane: 8   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 7   Savunma: 6   Moral: 8   Üretim ücreti: 930   Bakım ücreti: 270

 Fransa'ya özel bu süvarilerin en büyük eksiği silah doldurma becerisi. Bunun yanında cephanesinin düşük olması ve isabet kategorisinde de başarılı olamaması, üstelik kayda değer bir yeteneğe de sahip olmaması bizi Karabinacılar'a daha çok itiyor. Neyse ki sadece 2. seviye kışladan karabinalar teknolojisi araştırılarak üretilebiliyorlar. Çok yararlı birimler olduklarını söyleyemeyeceğim. Deli Horsemen

 Kişi sayısı: 45   Menzil: 70   İsabet: 35   Silah Doldurma Becerisi: 15   Cephane: 8   Yakın Dövüşte Saldırı: 8   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 3   Moral: 6   Üretim ücreti: 990   Bakım ücreti: 290

 Sadece Osmanlı'nın üretilebildiği Deli Atlıları, bizi fiyatı ve özellikleriyle yüzüstü bırakıyor. Silah doldurma becerisi iyi ama yakın dövüşte hafif piyadelere bile boyun eğebilirler ve isabet oranları pek iyi değil. Osmanlı'yı kaliteli birçok birimden eden yapımcıların bir de menzilli süvariler kısmından doğuya bir tokat vurması bizi şaşırtmıyor.
 Deli Atlıları 1. seviye kışlada karabinalar teknolojisiyle üretilebilir hale geliyor. Bir de dünyanın her yerinden üretilebiliyor. Shaturnal Camel Gunners

 Kişi sayısı: 45   Menzil: 90   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 5   Cephane: 8   Yakın Dövüşte Saldırı: 6   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 2   Moral: 6   Üretim ücreti: 900   Bakım ücreti: 270

 Doğu için kullanışlı denebilecek birimlerdir. Kötü silah doldurma becerisi ve az cephanenin yanında bizi şaşırtan şey menzil ve isabet konusundaki yararlılıkları. Bu menzil daha çok, düşmanı savaşa başlamadan ateşle taciz etmeye veya uzaktan düşman generalini veya süvarisini avlamaya yarayabilir. Ancak sorun şu ki bir kere atış yaptınız mı doldurması zaman alacağı için tek salvo atışı iyi kullanmak gerekiyor.
 Bir de sorun şu ki, deve tüfekçileri yakın dövüşte berbatlar ve kılıç kullanmıyorlar -galiba-. Öyle ki bir hafif piyade bölüğü bile bu birimleri fena benzetebilir. O yüzden bu adamları hızlıca yakın dövüşten kaçırmak gerekiyor.
 Ayrıca develerin, atları korkutma özelliği de vardır bu da aklınızda bulunsun. Pindari Horsemen

 Kişi sayısı: 45   Menzil: 70   İsabet: 35   Silah Doldurma Becerisi: 15   Cephane: 8   Yakın Dövüşte Saldırı: 7   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 4   Moral: 6   Üretim ücreti: 800   Bakım ücreti: 230

 Maratha ve Punjab'ın üretebildiği Pindari Horsemen'lar, düşük bir cephaneye ve yakın dövüşte beceriksizliğe sahipler. Bunun dışında diğer menzilli süvarilere göre az buçuk ucuzlar. Üretim yeri Hindistan olan bu birimler, 1. seviye hükümet binasında karabinalar teknolojisinin araştırılmasıyla üretilebiliyorlar. Erken dönemde menzilli süvari olarak kullanılabilirler, geç dönemde ise fillerin üzerine binmiş silahşörler kullanacağız. Elephant Musketeers

 Kişi sayısı: 30   Menzil: 70   İsabet: 35   Silah Doldurma Becerisi: 15   Cephane: 8   Yakın Dövüşte Saldırı: 20   Hücum Bonusu: 22   Savunma: 2   Moral: 10   Üretim ücreti: 1340   Bakım ücreti: 390

 Öncelikle, bu fillerin tüfek ateşine ve anti-süvari mühimmatlarına alerjisi olduğunu söylemeliyim. Ayrıca bir menzilli süvari için oldukça yavaştırlar, üstelik karabinacıların nasıl hızlı koştuğunu düşünürsek bir hayli yavaşlar. Bir fil ölünce iki insanın ölmesi de bir başka zayıflık, yani aslında 15 fille mücadele etmiş oluyoruz. 
 Güçlü yanlarına gelecek olursak, düşmanı korkutma özellikleri var ve yakın dövüşte çok iyiler. Savaş fillerinin hücum bonusları ile arada 6 puanlık bir fark var sadece. Ancak bir kere tüfek ateşine tutuldu mu veya tam ortalarında bir Darbeli Kovan mermisi patladığında kaçmanın eşiğine gelebiliyorlar.
 6. seviye kışlada üretilebilen fil silahşörlerinin gayet zahmetli bir üretim aşaması var. İlk önce güç bela 6. seviye kışlaya geleceksiniz, sonra bir fil birimi için 2 tur beklemeniz gerekiyor. Yani zahmetli iş. Pek kullanışlı birlikler değildirler. Kalmuks

 Kişi sayısı: 45   Menzil: 100   İsabet: 40   Silah Doldurma Becerisi: 10   Cephane: 15   Yakın Dövüşte Saldırı: 9   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 5   Moral: 6   Üretim ücreti: 910   Bakım ücreti: 270

 Rusya, Osmanlı, Memlük Devleti, Lehistan, Dağıstan ve Kırım'ın üretilebildiği Kalmuk'lar, 2. seviye hükümet binasında üretilebilmekte. Diğer menzilli süvarilerden farklı olarak bu birimler ok-yay kullanıyorlar ve skirmishing özelliğine sahipler.
 Bilmeeyenler için söyleyecek olursak, ETW'nin atlı okçuları RTW ve sonrasındaki atlı okçulara pek benzemiyor. Yani hareket halinde atış yapamıyorlar. Ayrıca yakın dövüşleri iyi olmasa da hafif piyadelere yem olmamak için yeterli.
 Benim Ruslar ile pek kullandığım bir birim değildir. Açıkçası ETW'de atlı okçuları sevmem.

 
 
 Zamindari Horsemen

 Kişi sayısı: 45   Menzil: 100   İsabet: 30   Silah Doldurma Becerisi: 10   Cephane: 20   Yakın Dövüşte Saldırı: 7   Hücum Bonusu: 10   Savunma: 7   Moral: 5   Üretim ücreti: 890   Bakım ücreti: 260

 Babür, İran, Mysore, Afganistan ve Hive Hanlığı'nın üretebildiği bu atlı okçular, gayet kötü isabetle bir Babür birimi olarak bizi şaşırtmıyor. Ayrıca skirmishing özelliğine sahip olan bu birimler, Kalmuks gibi uzun menzilleriyle belki bir ölçüde tehdit oluşturabilirler. Savaş alanında generali ve düşman süvarilerini hissettirmeden almak için gayet tabii kullanılabilirler. Ancak düşman süvarilerinin dikkatini çektiği anda savaş boyu kovalanabilme ihtimali fazla.
 Uzun lafın kısası, yapımcıların doğuya iyi bir birim vermemek için ellerinden geleni yaptığını söyleyebiliriz.-Seçkin/Elit Piyadeler-


Nedir, Ne İşe Yarar: Bu seçkin piyade işinde en iyi ülke, 4 çeşit seçkin piyadeyle Fransa'dır. Adından da anlaşılacağı üzere, ordularınızın en kaliteli piyadeleri olacaktır- her ne kadar ordunuzun belkemiği olmasa da. Silahlı kuvvetlerinizde sınırlı sayıda bulunabilen (birimden birime ne kadar üretilebildiği değişir) seçkin piyadelerin standart yetenekleri şunlardır: kısa çimenlerde ve ormanlıkta gizlenebilme, yanındaki birlikleri cesaretlendirebilme, düşmanın moral kırıcı birimlerine karşı dayanıklılık (''resistant to morale shocks'' özelliği). İstendiği zaman ''Ateş et ve ilerle'' seçeneğini kullanabilecekleri gibi, hat piyadelerinden farklı olarak müfreze ateşi özelliğini de kullanabilirler.

Zayıf Yönleri: Seçkin piyadeler anti-piyade mühimmatlarıyla yok edilebileceği gibi, fil vb. hücum gücü yüksek birimlerce de ağır hasar alabilirler. Savaş başlamadan önce tüm topçu atışları seçkin piyadeler üzerine yöneltilmelidir, bunun dışında kolay kolay yok edilemezler. Bir şekilde yaylım ateşine tutulmalı ve mecbur kalınmadıkça ateş kesilmemelidir. Kılıçlı süvariler bire birde bu piyadelere karşı pek kar etmezler.

 ''Ateş Et ve İlerle'' Nedir?


 Bir tür piyade atış düzeni şeklidir. Bu düzenin tarihçesi, tüfeklerin ordularda ana silah olarak kullanılmaya başladığı zamanların da gerilerine uzanır. İlk önce en ön sıra (1. sıra) düşmana ateş eder, sonra arkalarındaki sıra (2. sıra), 1. sıranın önüne geçerek onlar da ateş eder. Bu sırada 1. sıradakiler tüfekleri doldurmaya başlamıştır bile. 2. sıra ateş ettikten sonra 3. sıra en öne gelir, onlar da ateş eder. Bu şekilde sürüp gider.
 Bu teknik, hissettirmeden düşman birliğine sokulma şeklinde de adlandırılabilir. Dikkat ederseniz her sıranın ateş etmesiyle beraber sıralar ileriye doğru kaymaktadır.
 Bu tekniğin dezavnatajı ise, birliklerin biraz daha açık arayla konuşlanmasıdır. Mızraklı düşman süvarisinin hücumu, ateş et ve ilerle tekniğini kullanan bir hat piyde birliğini dağıtabilir.


 ''Müfreze Ateşi'' Nedir?

 

 Sadece hat piyadelerinin uygulayamadığı bir atış türüdür. Şöyle uygulanır: bir birlik 5-6 parçaya ayrılmış gibi, soldan sağa ateşe başlar. İlk önce 1. parça, sonra ikinci, sonra üçüncü şeklinde. Fark ettiyseniz resimde de ilk önce birliğin sol tarafından 1. parça ateşe başlamıştır. Ateş eden müfreze, hemen tüfeğini doldurmaya başlar. Tüm birlik ateş ettiğinde 1. müfrezenin tüfekleri de ateş için hazır olmuş olur. Tüm birlik ateş etmeyi bitirince 1. müfreze tekrardan ateşe başlar. Bu döngü düşman birlikleri parçalanana dek sürüp gider.
 Saf ateşine göre daha kontrollü bir tekniktir ve isabet oranı daha fazladır. Ayrıca birlikte sürekli ateş sağlanmış olur. Guards

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 40   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 17   Moral: 14   Üretim ücreti: 1200   Bakım ücreti: 300

 Avrupalı ülkelerin standart seçkin piyade birlikleri. Fiyatları diğerlerine göre biraz tuzlu olmakla birlikte mükemmel bir yetenek puanlamasına sahipler ve yatırılan paranın hakkını fazlasıyla verebiliyorlar. Muhafızlar'dan silahlı kuvvetlerinizde sadece 6 birim bulunabiliyor. Daha fazla üretemiyorsunuz, bu da ülkeler arasındaki savaş gücünü dengelemeye yarıyor. Düşünsenize Guards'lardan kurulu bir ordu karşınıza çıkıyor? Bu orduya biçerdöver benzetmesi yapmak yanlış olmaz.
 Tüm dünyada çıkarılabiliyorlar. Ancak üretim zahmetleri biraz can sıkıcı, 6. seviye kışlada üretilebildiği gibi maliyetleri de fazla.

 


 Coldstream Guards

Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 55   Silah Doldurma Becerisi: 40   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 9   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 15   Moral: 12   Üretim ücreti: 1190   Bakım ücreti: 290

 Büyük Britanya'ya özel seçkin piyadeler. Diğer türdeşlerine göre mükemmel bir isabet oranına sahipler, yakın dövüşleri ise yeterli düzeyde. Ancak Coldstream'lerin en büyük dezavantajı sadece 1 birim üretileiblmeleri. Yani tüm ordularınızda ancak 1 birim Coldstream bulunabilir. Bu büyük bir dezavantaj ve Büyük Britanya'nın seçkin piyade üretebilme kapasitesini kısıtlayan bir özellik. 5. seviye kışlada Britanya adasında üretilebiliyorlar.


 
 The Black Watch

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 35   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 8   Savunma: 17   Moral: 12   Üretim ücreti: 1560   Bakım ücreti: 390

 Bir diğer Britanya seçkin piyade çeşidi. Üretim yeri Edinburgh, İskoçya olan Black Watch'lar, 1560 florin gibi pahalı bir ücrete sahipler ve sadece 1 birim üretim hakkınız var. Ynai Britanya silahlı kuvvetlerinde maksimum 8 birim seçkin piyade bulunabilir ki bu rakam, gerçek bir orduyu ancak doyurabilecek düzeyde. Üstelik silah doldurma becerileri standardın altında. Yine de Black Watch'ların kırmızı puantiyeli çoraplarını ve İskoç eteklerini seviyorum. Maison du Roi

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 40   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 17   Moral: 14   Üretim ücreti: 1200   Bakım ücreti: 300

 Guards'larla aynı özelliklere sahip olan Maison du Roi'lere sadece farklı bir üniforma kaplaması uygulanmış. Fransa'ya özgü bu birimlerden 6 alay üretilebiliyor, bu bir seçkin piyade türü için yüksek bir sayı. Guards'larla aynı yeteneklere ve puanlamaya sahip olduğu için fazla bir şey demeyeceğim. Royal Eccossais

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 35   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 11   Hücum Bonusu: 8   Savunma: 13   Moral: 14   Üretim ücreti: 1160   Bakım ücreti: 290

 Yine Fransa'ya özgü bir başka seçkin piyade birimi. Silah doldurma becerisi bakımından bir nebze düşük olan bu etek giymiş birimler, yine de bir seçkin piyade için gereken özelliklere sahipler. Royal Eccosais'lerden silahlı kuvvetlerinizde sadece 1 birim bulundurabilirsiniz. Buna rağmen Fransa müthiş bir seçkin piyade üretme gücüne sahip.
 Bu birimler Batı Avrupa ve Amerika topraklarında üretilebilmekte ve 4. seviye kışla istemekte. Infanterie Vieux

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 35   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 9   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 15   Moral: 12   Üretim ücreti: 1140   Bakım ücreti: 280

 Fransa'nın bitmek tükenmek bilmeyen piyade çeşitlerinden biri. Seçkin piyade yeteneklerine sahip olmasına karşın yakın dövüşleri bir seçkin piyadeye göre düşük. Buna rağmen isabeti ve cephanesi yeterli, silah doldurma becerisi ise ortalamanın altında. Infanterie Vieux'lerden 3 birim üretilebiliyor ve 5. seviye kışla gerekiyor. Üretim yeri ise Paris, Fransa. Infanterie Petit-Vieux

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 45   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 9   Hücum Bonusu: 6   Savunma: 15   Moral: 8   Üretim ücreti: 1070   Bakım ücreti: 260

 4. Fransa seçkin piyade grubu olan Infanterie Petit-Vieux'ler, Infanterie Vieux'lerden biraz daha düşük yeteneklere sahipler ve daha ucuzlar. Fransa'da üretilebilen Petit-Vieux'lerden en fazla 3 birim üretebiliyorsunuz. Böylece Fransa'nın seçkin piyade üretim kapasitesi 13 birime çıkmış oluyor. Petit-Vieux'ler herhangi bir teknolojik gelişme istememekle beraber 5. seviye kışlada üretilebiliyorlar.
 Fransa'yı sırf seçkin piyade kadroları yüzünden seçmişliğim çoktur. Beylik Janissary Musketeers

 Kişi sayısı: 120   Menzil: 70   İsabet: 50   Silah Doldurma Becerisi: 30   Cephane: 10   Yakın Dövüşte Saldırı: 9   Hücum Bonusu: 10   Savunma: 11   Moral: 8   Üretim ücreti: 960   Bakım ücreti: 240

 Osmanlı'ya özel seçkin birlikler olan yeniçeri silahşörleri, Avrupa'nın diğer seçkin piyadelerine karşı büyük bir avantajı var: Bu piyadeler sınırsız sayıda çıkarılabiliyorlar. Her ne kadar yakın dövüş alanında diğer seçkin piyadelere nazaran birtakım zayıflıkları olsa da, sınırsız sayısı Avrupalı devletlerin elini kolunu bağlıyor. Tüfek becerileri de en az Guards kadar iyi. Dünyanın her yerinde üretilebilen Beylik Yeniçeri Silahşörleri'nin bir diğer avantajı da hiçbir teknolojik gelişme istememesi ve 3. seviye kışlada üretilebilmesi. Bu piyadeler orta dönemden itibaren rahatça ordunun belkemiği vazifesi görebilirler.-Son Söz-

 Bu rehberi yapmak ve sizlere doğru bilgiler sunmak için çok uğraştım ancak muhakkak bir takım hatalarım olmuştur. Bunları hemen bildirmenizi rica ediyorum. Unuttuğum birimler vs. varsa hemen bildirin. Elite Units of the West/East DLC'lerinden gelen birimleri ben dahil birçok kişide olmadığı için incelemedim.
 İstekleriniz doğrultusunda topçuları da koyabilirim. Çoook uzun bir rehber olur ama isterseniz onu da koyarım sıkıntı olmaz benim için.
 Rehbere evdeki birtakım kır-dök çalışmaları yüzünden bir süre devam edemedim ve hikayem de aksadı. Hikayem sorunsuz devam edecektir bundan sonra.
 Bu arada arkadaşlar kafamda bir ETW rehber takımı kurmak da var, TuCoT adlı emekli bir üye arkadaşımızın bir iletisinde gördüm bu fikri, hemen kafama dank etti. Belki şimdilik hayal olarak kalabilir ama daha sonraları sizlerden gönüllü arkadaşlar bulabilirsem foruma daha çok hizmetimiz dokunacaktır inşallah. Bu konudaki yorum ve düşüncelerinizi de bekliyorum.

 Güncellemeler: Seçkin Piyadeler Bölümü Eklendi.


 
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2014, 13:21:18 Gönderen: iverson_3 »

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3320
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2013, 21:37:10 »
Çok güzel uzun süre uğraştığına değmiş gerçekten :D
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı Abd

 • Level 11
 • İleti: 2245
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2013, 21:55:24 »
Eline sağlık dostum. Moderatörlerin sabitlemesi gereken bir konu.

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3320
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2013, 21:56:27 »
Eline sağlık dostum. Moderatörlerin sabitlemesi gereken bir konu.

Kesinlikle :D
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #4 : 04 Temmuz 2013, 21:57:03 »
Çok iyi olmuş ellerine sağlık..

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #5 : 04 Temmuz 2013, 22:00:20 »
Çok güzel uzun süre uğraştığına değmiş gerçekten :D

Eline sağlık dostum. Moderatörlerin sabitlemesi gereken bir konu.

Çok iyi olmuş ellerine sağlık..

 Çok teşekkürler arkadaşlar, uzun zamandır çalıştığım rehberin karşılığını alacağız inşallah... tbr*

Çevrimdışı klavye12

 • Level 6
 • İleti: 198
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2013, 22:05:31 »
Çok güzel olmuş. Bayağı uğraşmışsındır bunu yapmak için. Ellerine sağlık. tebessum*

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #7 : 04 Temmuz 2013, 22:06:46 »
Çok güzel olmuş. Bayağı uğraşmışsındır bunu yapmak için. Ellerine sağlık. tebessum*
Aynen. Uğraştı ama değdi. Gerçi Orjinal ETW 1.5'i almadan yeni bir rehber yapmayı düşünmüyorum hem hikayeme devam edeceğim.

Çevrimdışı Panicaut

 • Level 8
 • İleti: 317
 • Total War Türkiye
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #8 : 04 Temmuz 2013, 22:31:46 »
gerçekten süper olmuş teşekkürler
İMZA SİLİNDİ - BOYUT

Çevrimdışı II.Bayezıd

 • Level 12
 • İleti: 3852
 • Gerçek, zamanın tek kızıdır.
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2013, 22:35:37 »
Sabitledim gerçekten muhteşem bir rehber uzun süre sonra böyle rehberler görmek keyif verici....  tbr*

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #10 : 04 Temmuz 2013, 22:37:10 »
Sabitledim gerçekten muhteşem bir rehber uzun süre sonra böyle rehberler görmek keyif verici....  tbr*
Teşekkürler Bayezid, rehberimin sabitlenmeyi haketmesi sevindirici tebessum*

Çevrimdışı yusufazam

 • Level 4
 • İleti: 48
 • Total War Türkiye
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #11 : 04 Temmuz 2013, 22:38:38 »
Harika olmuş ellerine sağlık.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #12 : 04 Temmuz 2013, 23:06:07 »
 Şimdiden sorayım, bu rehber takımı meselesine katılabilecek olan babayiğitler var mı? Birkaç kişi toplasam ETW alemine danışacak konu bırakmayız inşallah. İlk bir istekli gönüllü var mı diye sorayım. Belki şimdi olmayabilir ama ileriki zamanlarda seninleyim diyebilecek var mı?

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #13 : 04 Temmuz 2013, 23:07:04 »
Yeni bilgisayarı alabilirsem ben varım..

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #14 : 04 Temmuz 2013, 23:16:13 »
 Başka? En az 5-6 kişi olmalıdır bence.

Çevrimdışı II.Bayezıd

 • Level 12
 • İleti: 3852
 • Gerçek, zamanın tek kızıdır.
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #15 : 04 Temmuz 2013, 23:21:02 »
 Ben varım...

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #16 : 04 Temmuz 2013, 23:21:38 »
Ben de varim.

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3320
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #17 : 04 Temmuz 2013, 23:44:52 »
Bende Varım :D
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #18 : 05 Temmuz 2013, 11:05:18 »
 Teşekkürler beyler, duygulandırdınız beni agla* kah* Daha katılmak isteyen var mı? Bu işte ciddi olacaklar gelsin.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2013, 11:06:03 Gönderen: Independence23 »

Çevrimdışı Oit1903

 • Level 9
 • İleti: 720
Ynt: [REHBER] ETW Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi
« Yanıtla #19 : 05 Temmuz 2013, 11:06:16 »
Ooo sen ne yapmışsın. Keşke daha önce görseydim bu rehberi. Ellerine sağlık.
Bıraktı.