Konu: ETW Rehber -İspanya-  (Okunma sayısı 22725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
ETW Rehber -İspanya-
« : 17 Eylül 2009, 19:26:03 »


-Giriş-İspanya ile başladığımızda elimizde dokuz bölge var. Bu bölgelerin çoğu farklı coğrafyalarda olması nedeniyle ispanya oynanması güç ve sıkıcı olabilir fakat kontrol sağlandığında aslında çok zevklidir. Oynarken en çok zorlanacağınız devletlerin başında gelebilir ispanya.

-Devlet Durumu-

-İber YarımadasıDevletimizin en önemli bölgesi olan bu yerde yanlız değilsiniz. Hemen yanınızda portekiz ve güneyinizde afrika kıtasında fas bulunmakta kuzeydeki fransa pek tehlike arz etmemekte.
Cebelitarık boğazının olduğu bölgeniz çok önemli bu bölge fas devletine karşı iyi savunulmalı çünkü burası afrikaya açılan kapınız ve deniz ticaretinin çok önemli bir boğazı düşmanlarınızın ticaret yolunu kesmek için birebir.
Oyuna başladığımızda madrid yakınlarında bir grup askerimiz var bu askerleri dilersek cebelitarık'taki bölgemize kaydırarak fas'a karşı bu bölgeyi müdafa edebiliriz veya portekize karşı bu orduyu büyüterek saldırabilirsiniz.Portekizi bu bölgeden atmalısınız aksi taktirde onlar size saldıracaktır.
Cebelitarık bölgesini muhakkak savunun madridden gerekli takviyeleri yaparak fas'a karşı taarruza geçebilirsiniz unutmayınki bu bölgede ingilizlerin gözü bunuda aklınızdan çıkarmayın.


-Güney İtalya ve SardunyaBu bölge akdenizdeki kontrolünüz açısından çok önemli.
Napoli bölgesi muhakkak italian states'in gözünde ve heran saldırıya uğraya bilir zaten bu devletle savaş durumundasınız. Önerim olabildiğince hızlı bir şekilde yapıları yükseltin ve asker sayısını arttırın bir zaman sonra kaliteli askerler çıktığında roma'yı ele geçirebilirsiniz.
Sardinya ise aslında stratejik bir nokta. Bu ada'yı iyi bir şekilde geliştirmelisiniz ilk zamanlar pek fazla üretken olmadığı için sonralara doğru kuzey afrikaya askeri akınları bu bölgeden düzenleyebilirsiniz, aynı şekilde kuzeyede.


-Kuzey İtalyaBu bölge pek çok devlet tarafından saldırya uğracak bir yer. Batısında savoy, güneyinde genoa, doğusunda venedik ve güney doğusunda italian states. Bütün bunlara karşı bu bölgede kendinizi var gücünüzle savunun ve geliştirin. Güney ve kuzey italya arasında kalan romayı ele geçirirseniz bu bölgede işiniz çok daha kolay yürür. Kuzey italyayı diğer devletlere karşı savunmak için muhakkak romayı ele geçirin ve etraftaki devletleride ele geçirmeye bakın.

-FlandersBu bölgede savunulması gereken bir bölge, doğudan westphalia ve hollanda'nın saldırılarına uğrayabilir. Fransa ile aranız kötüleşirse fransada batı ve güneyden salırabilir.
Yapmanız gereken bu bölgeyi iyi savunmak ve geliştirmek. Avrupaya sahip olmak istiyorsanız sizin için çok değerli bir bölge burası.


-Cuba ve Hispaniola AdalarıBu iki ada amerika kıtasında tutunmanız ve büyümeniz için çok çok önemli. Öncelikle boyunduruğunuz altındaki new spain'i topraklarınıza katmanız için bu iki ada sizin işinize çok yarayacaktır. Bu bölgedeki ingiliz ve korsan adalarınıda yine bu iki ada sayesinde ele geçirebilirsiniz ancak.
Ticaretiniz içinde çok önemli olan bu iki ada amerika kıtasındaki kalbiniz vazifesinde.


-FloridaYine savunmanız gereken bir toprak. Kuzey amerikayı ele geçirmeniz için çok önemli bir bölge öncelikle burayı iyi bir şekilde savunun ve geliştirin bu sırada muhakkak size cherokee states saldıracaktır, bu bölgeyi güneydeki cuba adasından destek alarak savuna bilirsiniz fakat muhakkak bu bölgeyi kaybetmeyin.

-Orta ve Güney Amerika HakimiyetiOrta ve güney amerika muhakkak ispanya için çok önemli. Oyunun başlarında gerçek zamanlı bir göreviniz olacak. Bu görevdeki amacımız Trinidad & Tobago,texas ve curaçao bölgelerini ele geçirerek new spain topralarını ispanyaya katmaktır. Öncelikle texas bölgesini ele geçirin, arından diğer bölgeleri new spain sizin topraklarınıza katılacaktır buda hem ekonominizi hemde prestjinizi arttıracaktır.
Bu bölgedeki diğer devletlerin (korsanlar,ingiltere,hollanda) topraklarınıda ele geçirebilirsiniz çıkarınız ve gücünüz nasıl yön alıyorsa ama önce new spain topraklarını ele geçirmelisiniz.


-Akdeniz HakimiyetiAkdeniz'de hakimiyet sağlamak için önce kendinize yakın olan devletleri halletmelisiniz.İlk olarak portekiz arından fas ve berberi devleti. İtalyada bütünlüğü sağlamalısınız önce romayı ele geçirerek bu işe başlıyabilirsiniz sonra genoa,venedik,sovay gibi devletleri halletmeniz gerekir.
Fransa ile zamanla aranız bozulacaktır ispanyada büyük bir ordu kurup fransya yürüyebilirsiniz, önemli olan stratejik topraklarınızı kaybetmeden bunları yapmalısınız ispanya ile oynamak bu yüzden zordur çünkü birçok toprağınız tehlike altında ve pek savunulacak durumda değil sizin ise bu toprakları en erken zamanda güçlendirip savunulabilri duruma getirmeniz gerekir ve ardından fetihlere başlayabilirsiniz.


-Devlet Detayları-

-DiplomasiBoyunduruğunuzda:New Spain
İttifak olduğunuz devletler:Fransa,Bavaria
Savaştığınız devletler:Cherokee states,İtalian states,Barbary states,Pirates
Ticaret ortaklarınız:New Spain,France,Venice

Diplomasi yapmanız için major devletlerde ilk başlarda pek şansınız yok bir kaç minor devletle para karşılığında ticaret anlaşması yapabilirsiniz. Büyük ihtimalle ilerde fransa ile aranız bozulacaktır ingiltere ilede aynı şey söz konusu ve taibiki hollanda bu üç devlet sizi zoralayabilir bunun dışında italian states'i yok etmeniz gerekir italya bütünlüğü için. Berberiler ise deniz ticaretinize darbe vurabilir halletmeniz gereken bir devlet ve venedikte kuzey italyadaki toprağınız için gizli bir tehdit.

-Ekonomi

Ekonomik olarak başarda durumunuz iyi ancak sonralara doğru, gerek savaştığınız gerekse savaşacak olduğunuz devletler ekonominizi kötü duruma sokabilir. Yapabildiğiniz kadar ticaret anlaşması yapın, orta ve güney amerikayı en erken biçimde ele geçirmeye çalışın çünkü buralar hem ticaret için hemde zenginlikler için çok önemli.
Erken zamanda iber yarımadasındaki düşmanlarınızdan kurtulun ve afrikanın kuzeyini ele geçirin bu sayede deniz ticaret yollarınızın büyük bölümünü garantiye almış olursunuz.
Avrupadaki topraklarınız iyi savunun çünkü iyi gelir getirmekteler.
Asil sınıf ile köylü sınıftan eşit miktarda vergi alın, teknolojinizi tarım ve endüstriyel alanda geliştirmeye çalışın. Savaşmak durumunda kalacağınızdan asker basmak durumunda kalacaksınız buda ekonominizi sarsabilir ama önemli olan en erken dönemde askeri olarak genişlemeye başlayın ve muhtemel yakın düşmanlarınızı halledin ardından geliriniz artacağından daha fazla asker basabileceksiniz.


-TeknolojiTek okulunuz ve tek gentelman'ınız madrid bölgesinde bulunmakta, ilerliyen zamanlarda daha farklı yerlerde okul kurabilrsiniz ve çeşitli teknolojik dallarda geliştirmeler yapabilirsiniz.
İlk olarak tarım alanında teknolojinizi geliştirin çünkü ekonomik alanda yine tarım önemli bir yer tutuyor ardından durumunuza göre endüstriyel veya askeri alanda gelişmeye yönelin.
Eğer avrupada söz geçirmek istiyorsanız sağlam bir ekonominin yanında iyi bir askeri teknolojiye sahip olmalısınız.


-YönetimÜlke mutlak monarşiyle yönetilmekte yani direk kralın yönetiminde.
Kral Carlos II son derece beceriksiz ve yeteneksiz bir kral. Ülkenin prestijini düşürmekte daha başarılı ve diplomatik alanda pek çok düşmana zamanla kavuşuyor.
Kabinede ise iyi yöneticiler var ve bunları daha doğru yerlere yrleştirerek daha iyi verim elde edebilrisiniz.
Kraldan ve yönetimden memnun değilseniz tüm ülkedeki vergileri kaldırın madrid hariç iki sınıfında vergisini yükseltin ve halk isyan edecektir sizde üç turn gibi bir zamanda cumhuriyet ordusu çıkacaktır onların yanında yer alır ve madridi kuşatıp savaşı kazanırsanız ülke cumhuriyete geçer. Dikkat edin bunu yapacağınız zaman madriddeki bütün orduyu çıkarın başka yerlere aktarın.


-Askeri Alan

Kara Kuvvetleri:
Erken zamanda fena değilsiniz özellikle madrid bölgesinde line infantry üreterek o bölgede portekiz ve fas'la başa çıkabilirsiniz.Diğer daha az gelişmiş bölgelerde pikemen ve militia'lar size yardımcı olabilirler ama siz line infantry üretecek kadar bu bölgelerinizi geliştirmeye çalışın aksi taktirde buraları savunmak daha zor olacaktır.
Daha sonraki dönemlerde uzun menzilli iyi bir birim jaegars'ler aktif olacaktır ve ardından grenzers,grenadiers,windbüchse jaegers ve guards gibi elit birlikler etkin olacaktır.Bunları etkin hale getirmek için teknolojinizi geliştirmek ve yapıları yükseltmek zorundasınız. Atlı birimleriniz diğer avrupa devletlerinden pek farklı değil yinede uhlans gibi sağlam atlıalrınız olacaktır.
Top alanındada diğer avrupa devletleriyle aynısınız. Büyük ve güçlü bir ordu kurmak istiyorsanız top alanındada gelişmeniz gerekli.


Deniz Kuvvetleri:
Oyunun başlarında denizlerde en kuvvetli devletlerdensiniz. Coğrafi konumunuz nedeniyle denizlerde iyi olmak zorundasınız aksi taktirde diğer devletlere ve korsanlara karşı güçsüz duruma düşersiniz, ticaret yollarını ele geçirmek ve ekonomiyi yükseltmek istiyorsanız kesinlikle donanmanızı geliştirmelisiniz, korsanları mağlup etmek istiyorsanız yine güçlü donanmalar kurmalısınız. Akdenizde venedikle boy ölçüşmek ve tüm akdenizde hakimiyet kurmak istiyorsanız donanma teknolojisini ve gücünü arttırmak durumundasınız.

-Komşu Ülkeler-

Fransa:
İlk başlarda müttefiksiniz fakat sonralara doğru çıkarlarınız doğrultusunda çakışabilir ve en sonunda düşman olabilirsiniz.

Portekiz:
Bu ülke ile ilk başlarda ticari anlaşma yapabilirsiniz fakat tam hakimiyet kurmak istiyorsanız kesinlikle yok etmelisiniz aksi taktirde onlar size savaş ilan edecektir.

İtalian States:
Kesinlikle aranızda savşatan başka bir ilişki olamaz ve italyan bütünlüğü için yok etmekten başka çareniz yok tabi onalar sizi italyadan atmazsa!

Genoa:
Bu ülke ile ilk başlarda aranız ne kötü ne iyi ticari anlaşma yapabilirsiniz fakat ilerki zamanlarda italyan birliğini kurmak ve akdenize hakim olmak isterseniz savaşmaktan başka çareniz yok.

Hollanda:
Hollanda amerikada ve flanders bölgesinde karşınıza çıkacaktır özellikle flanders bölgesini sizden almak isteyecektir yani savaş kaçınılmaz.

Westphalia:
Bu ülke ile flanders bölgesinden komşusunuz aranızda ticaret yapabilirsiniz fakat eninde sonunda oda size karşı cephe alacaktır.

Barbary States:
Savaştan başka ilişkiniz yok direk yok etmeye çalışın yoksa akdenizde size çok engel çıkaracaktır.

New Spain:
Boyunduruğunuz altındaki bu devletle ilerde topraklarınıza katacaksınız.

Cherokee States:
Bu yerli amerika devleti florida bölgesinde size çok iş çıkaracaktır, savaşmaktan ve yok etmekten başka seçeneğiniz yok.

İngiltere:
Cebelitarık boğazında gözü var bu bölgeyi sizden almaya çalışabilir.

Korsanlar:
Muhakkak denizlerdeki ve amerikadaki en büyük düşmanlarınızdan.

-Strateji-

Amerikan toprakalrını en erken şekilde toprakalrınıza katarak, ekonomik alanda rahatlayıp ardından askeri olarak güçlenmelisiniz. Ekonominiz ve bölgelerinizdeki binalarınız gelişene kadar savunma modunda kalın, geliştikren sonra saldırı moduna geçebilirsiniz.

-Özet-

İspanya büyük bir devlet büyük bir güç ve fazlasıyla dağınık bir coğrafyada yer alıyor. Yönetmek güç ve düşmanları falza olabiliyor. Ne kadar zor olsada çok zevkli bir oyun sizi bekliyor.


Not: Oyunun normal zorluk dercesine göre rehber yapılmıştır.

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı TuCoT

 • Yeniçeri A?as?
 • Level 12
 • İleti: 3415
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2009, 19:39:15 »
Yine güzel bir rehber, ellerine sağlık. tbr*

Çevrimdışı Hannibal04

 • Level 9
 • İleti: 603
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #2 : 17 Eylül 2009, 19:42:19 »
İspanya zor bi ülke güzel rehber saol :D
no

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #3 : 17 Eylül 2009, 20:01:21 »
Sağolun inşallah bir işe yarar.
Hakikaten ispanya ile oynamak zor.

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı kwlf

 • Level 8
 • İleti: 353
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #4 : 17 Eylül 2009, 20:09:19 »
Rehber gerçekten güzel, ispanya ile oynamak biraz fazla sabır ister  kirp* 5 aydan fazla oldu etw oynamayalı bak şimdi canım çekti  ehi*

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #5 : 17 Eylül 2009, 20:13:11 »
Sağolasın tbr*

ETW aslında çok güzel millet niye beğenmedi anlamıyorum srn*

İspanya ile çok kampanya açtım ama bir kaç turn sonra kapattım çünkü gerçekten zorluyor ve very hard yada hard düzeyinde açınca işiniz harbiden çok zor oluyor.

Ama değer ispanya zevkli oluyor.

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı dejavu_59

 • Level 5
 • İleti: 132
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #6 : 18 Eylül 2009, 14:30:30 »
güzel bir rehber sağolasın tbr*
Osmanlı Devleti'nin zirvelerde şahlandığı, akıncılarının Avrupa içlerinde at oynattığı bir dönemde. kilisede bir papazın vaaz verirken"Dünya hakimiyetinin Türklere fakat Cennet'in de kendilerine ait olduğunu... " söylemesi üzerine. bu taksime aklı yatmayan cemaatten bazılarının büyük bir ümitsizlik içinde: "Dünyada bizi yurtlarımızdan çıkaran Türkler hiç Cennet'te yer bırakırlar mı?" dediklerini biliyor musunuz?

Çevrimdışı realottoman

 • Level 10
 • İleti: 1694
 • Forumu Özledim ve geri döndüm :D
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #7 : 18 Eylül 2009, 16:10:07 »
Bende böyle rehber yapmayı düşünüyorum

Çevrimdışı TuCoT

 • Yeniçeri A?as?
 • Level 12
 • İleti: 3415
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #8 : 18 Eylül 2009, 16:11:07 »
Çok iyi olur. tbr* Bekliyoruz.

Çevrimdışı realottoman

 • Level 10
 • İleti: 1694
 • Forumu Özledim ve geri döndüm :D
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #9 : 18 Eylül 2009, 16:25:44 »
yarım saat sonra gelicek(aslında bilmiyorum daha da geç olabilir)

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #10 : 18 Eylül 2009, 16:30:31 »
Hangi ülkeye rehber yapicaksın?

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı realottoman

 • Level 10
 • İleti: 1694
 • Forumu Özledim ve geri döndüm :D
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #11 : 18 Eylül 2009, 16:44:19 »
Şanlı Prusya tbr*

Çevrimdışı sultan sencer

 • Level 3
 • İleti: 22
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #12 : 18 Eylül 2009, 17:16:41 »
walla ispanyanın nesi zor bence en kolay 2.devlet oynaması, 1.ingiltere 2.si ispanya

Çevrimdışı realottoman

 • Level 10
 • İleti: 1694
 • Forumu Özledim ve geri döndüm :D
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #13 : 18 Eylül 2009, 18:28:04 »
sen öyle san cenevizliler 2 turn sonra Milanı alıyor 5 turn sonrada napoliyi alıyorlar.Sonrada İtalya yı çizme haline getirme olayı sonlanıyor yardir* yardir*

Çevrimdışı sultan sencer

 • Level 3
 • İleti: 22
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #14 : 19 Eylül 2009, 00:34:29 »
arada ki strateji ve yönetim farkı kardeş sana göre öyle olabilir bana göre olmaz ispanya ile oynadım bir süre sonra da sıkıldım artık kolay geldi bana çok kısa bir süre de yeni ispanya bana katıldı mısıra kadar ilerledim floridaya kadar olan amerika toprakları benim oldu fransa sizlere ömür ben napim yok efendim italya yarım adasını bilmem neyi :) büyük devletlerde ne kadar çok toprak kaybı o kadar iyi gelişimdir ben bilhassa can atıyorum bir an önce kim nereyi alırsa alsın da işime bakayim diye

yeni başlıcaklar kesinlikle bence önce ingiltere yada ispanya ile başlasın en kolay bunlar MTW de de bu iş böyleydi
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2009, 17:39:11 Gönderen: sultan sencer »

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #15 : 19 Eylül 2009, 04:27:33 »
Yeni başlıyan adam ispanya yada ingiltere veya fransa gibi toprakları dağınık devletleri yönetmekte zorluk çeker ve sıkılır oyunu kapatır genel böyledir sen farklıysan bilemem.

Yeni başlayanlar kesinlikle ya Road to indipendence ile oyuna başlasın yada prusya devleti ile tbr*

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı sultan sencer

 • Level 3
 • İleti: 22
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #16 : 19 Eylül 2009, 17:20:19 »
fransa ile oynamak biraz daha zor diğerlerine göre ingilterenin neresi zor ne geniş toprağı kardeş 3 tane britanya adasında  war bir tane de amerika da 5 para etmez bir vilayet war o kadar sen tutupda 13 koloni bana katılsın diye uğraşırsan amerikada yerlilerle ve fransaya çatışırsan avrupa da fransa sana denizlerde rahat vermezken sende bunları önleyecem diye donanmaya abanırsan oooo oooo tabi zor olur ingiltere ile oynayacaklara basit tavsiye çok da kolay git kardeşim uğraşma 13koloni göreviyle bilmem neyle salça olma fransaya gerekirse amerika da ki toprakda elden gitsin boş ver 2 tane ada war zate ne gelen war  ne giden yeter onlar git adanda miss gibi geliş sanat yap kültür yap :)15 sene sonra  topla bir ordu git hindistana al ceylonu protestan din zate orda hazır orayı yap kendine üss dal ordan hindistana bu kadar basit bunun neresi zor bea ya

Çevrimdışı demir yumruk ömer

 • Level 9
 • İleti: 657
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #17 : 19 Eylül 2009, 17:24:24 »
dostum sen hindistana geldiğinde maratha mughalı yıkmışsa bir daha adımını atmazsın adamlar herşeyde birinci oluyorlar.


"İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler"
 Napoléon Bonaparté

Çevrimdışı sultan sencer

 • Level 3
 • İleti: 22
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #18 : 19 Eylül 2009, 17:37:15 »
doğru öyle onun için benim her zaman ilk yaptığım şey en erken şekilde hindistana ulaşmak marathayı erkenden ortadan kaldırmak zate az önceki mesajımda belirtmişim 15 sene sonra hindistana gidin diye 15 senede maratha daha uğraşıyor oluyor şayet ben mysore daha yıkılmamışsa sömürge yapıyorum yıkılmışsa mughal ile ittifak yoluna gidiyorum ittifak olmaz ise iş başa düşer diyoruz dalıyoruz :)

ben bir keresinde ingiltere ile dedim hiç salça olmucam hindistana bakalım ne olcak merak ettim maratha war ya adam tüm rusyayı altı osmanlı yok oldu yetmedi viyana kapılarına dayandılar polonya litvanyanın da yarısını aldılar hayret ettim neymiş bu maratha mogol istilası gibiler :)

Çevrimdışı demir yumruk ömer

 • Level 9
 • İleti: 657
Ynt: ETW Rehber -İspanya-
« Yanıtla #19 : 19 Eylül 2009, 17:40:16 »
ben hollandayken mysoredan çıktım ama çok geç kalmıştım zaten mysoreda ayrı birdert hala mughal duruyordu adamlar bir iki tur sonra yıkıldılar marathada canımı okudu.


"İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler"
 Napoléon Bonaparté