Konu: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-  (Okunma sayısı 89844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« : 11 Eylül 2009, 16:47:33 »


-Giriş-Osmanlı İmparatorluğu 12 bölge ile, oyuna en çok bölge ile başlayan devlettir. Geniş ve zorlu bir coğrafyada yer almaktadır. Zor ve eğlenceli bir kampanya olduğu kesindir.

-Devlet Durumu-

-Balkan TopraklarıOyuna başladığımızıda hemen hemen savunmasız durumda olan bu topraklar başkent istanbul için doğal bir koruma vazifesi görmekte. Bu toprakları korumak ve avrupada tutunmak istiyorsanız kesinlikle erken dönemde istanbul bu vazife için büyük önem farz etmekte.
Balkan bölgelerinde erken dönemde sağlam birimler oluşturamadığınız için istanbulda bu birimleri oluşturup balkan bölgelerine bu birimleri yerleştirin. Önerdiğim birlik israyels'tir. Zaten erken dönemde genelde güveneceğiniz birlik bu birliktir.
Unutmayın balkan topraklarında Avusturya'nın gözü var ve bu bölgede savaş eksik olmaz!


-Doğu Toprakları Bağdat ve Ermenistan
Devletin en doğusundaki bu iki önemli vilayet devletinizi doğuda savunmak ve genişletmek için çok önemli. Oyuna başladığınızda Bağdat sınırları içersindeki ordunuzu, erken dönemde iyi birimler oluşturamayan ermenistana aktarın. Olası bir gürcistan savaşında ermenistanı korumanız gerekmektedir. Bağdattan aktardığınız ordu bile burayı savunmya yetmeyebilir bu yüzden bu bölge geliştireceğiniz ilk bölgelerden biri olsun.
Bağdat ise gelişmiş bir şehir ve doğuya açılan kapıdır. Olası bir pers savaşında burayı kesinlikle iyi savunun ve oluşturabildiğiniz kadar iyi birlikler oluşturun, gerektiğinde anadoludan ve orta doğudan yardım alın. Pers diyarını ele geçirmek için Bağdat çok stratejik bir öneme sahip.


-Orta Doğu ve MısırSuriye,Filistin ve Mısır bölgeleri imparatorluğumuzun oyunun başlarında en sorunsuz bölgeleri. Filistin ve Suriye'yi Bağdat ve Ermenistanı doğudaki düşmanlarınıza karşı savunmak için kullanabilirsiniz.
Mısır ise en uzak vilayetiniz. Boyundurluğunuz altındaki barbarilere yardım sağlamak ve muhtemel düşmanınız fas'ı zaptetmek için Mısır'ı kullanabilirsiniz.


-AnadoluOsmanlı imparatorluğunun filizlendiği belkide dünyanın en önemli coğrafyası olan Anadolu bölgesi imparatorluğun merkezi konumunda. Anadoluyu Ankara şehrinden yönetiyoruz. Oyuna başladığımızda tek okulumuz ve bilim insanımız(gentelman) bu bölgede.
Doğuya ve batıya karadan, kuzeye ve güneye deniz yoluyla bu bölgeden ulaşılabilir.
Anadolu;kafkaslar,balkanlar ve doğu ile uğraşılırken unutulabilir fakat yönetiminiz boyunca asla göz ardı etmeyin çünkü büyük bir çöküşte sığınacağınız son kaledir anadolu.


-Yaş (Iaşi) BölgesiBu bölge balkanları ve istanbulu kuzeyden gelebilecek tehlikeleri engelleyebilecek stratejik bir bölgedir.
Oyunun başlarında bu bölgede bir ordunuz bulunmkata, malum Rusya ile savaştasınız. Bu orduyu akıllıca kullanmak gerekir.
Rusya oyunun başında büyük ihtimalle kırıma yürüyecektir ve yine büyükm ihtimalle kırımı ele geçirecektir.
Bu süreç ortalama 3-5 turn arasında gerçekleşebilir. Bu süreç boyunca yaş bölgesindeki ordunuza, deniz yolunu kullanarak egedeki donanmanızı istanbula getirin ve burada oluşturduğunuz 2-4 birim arasındaki sağlam birliğinizi yine deniz yoluyla yaştaki ordunuzla birleştirin.
Rusya'nın kırımı almasını bekleyin ve aldığında ister karadan ister denizden(daha kısa sürer) ordunuzu kırıma gönderin. Zaten hırpalanmış rus ordusunu kolayca mağlup edebilirsiniz.
Bundan sonra Rusya ile ateşkes yapmanızı öneririm çünkü devam eden savaş ekonominizin belini büker.
İnat edip Rusya içlerine falza güçlü olmayan bir orduyla girmek çok güç durumlara sebep olur.
Olurda Rusya kırımı almazsa, ordunuzu yaş bölgesinde bekletin çünkü ileride illaki savaş çıkacaktır keza Avusturya ile keza Polonya-Litvanya ile.
Sonuçta bu bölgede iyi bir strateji yürütmeniz gerek.


-Devlet Detayları-

-DiplomasiYapabildiğiniz kadar ticaret anlaşması yapın. Oyuna başladığınızda Rusya ile savaş durumundasınız. Dilerseniz savaşırsınız fakat ekonominiz bunun üzerine bir savaş daha eklendiğinde dayanamaz. Rusya ile barış yapmak o kadar zor değil yüksek ihtimal barış teklifininizi kabul ediyor.
Avusturya ise ateş ile barut gibisiniz buna göre balkanlarda hazırlanın çünkü savaş ilerleyen turnlarda patlak verecektir.
Persler ve Gürcistan ile ittifaklık yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bu devletler birbirine savaş ilan edecektir. Siz çıkarınız ve gücünüz yönünde birisini karşınıza alabilir ve saldırabilirsiniz, ilerleyen zamanlarda ise güçlenmişseniz diğer ittifak olduğunuz devletide halledebilirsiniz.


-EkonomiÖncelikle ticaret anlaşmaları şart. Bölgelerinizdeki para getiren maden,tarım ve tekstil gibi yapıları yükselterekte ekonomiyi geliştirebilirsiniz.
En önemlisi, savaşmaktan yana bir politika daha çok asker ve ticaret yollarının kapanması demektir. Buda ekonominizi kesinlikle felç eder.
Mümkün olduğunca az devletle savaşın, savaşmayın demiyorum çünkü bu coğrafyada savaş kaçınılmaz.
Teknolojinizi tarım yönünde geliştirmeye çalışın bununla birlikte gelişen binalar ekonomiye katkıda bulunacaktır.
Vergiyide yüksek ve düşük sınıf arasında dengeleyin. Çok vergi almak halkı hem huzursuz eder hemde zamanla geliri azaltır. Çokta az alırsanız kesinlikle sorun yaşarsınız.
Bolluk ve savaş durumları hariç vergiyi dengede tutmaya çalışın.
Tabi deniz gücünüzü ve teknolojinizi yükseltirseniz yeni keşf edilmiş ticaret yollarına gidebilir ve ekonomiyi canlandırabilirsiniz.


-TeknolojiAskeri, Endüstriyel ve Felsefi olarak üç alanda teknoloji ağacımız mevcut. Ülkede ise tek bir okul mevcut ve tek bilim insanı oda anadoluda.
Öncelikle bilim adamımızı okulumuza koymamız şart çünkü teknolojinin hızlı gelişmesini sağlar.
Endüstriyel bölümde tarım alanında gelişmelere ilk başta ağırlık vermeliyiz bu ekonomimiz için iyi olacaktır.
Şuna dikkat edin ne kadar okul demek o kadar çok isyan demektir ona göre okul yapacağınız bölgeye dikkat ediceksiniz.
Ne kadar çok bilim insanı demek o kadar hızlı teknoloji gelişimi demektir. Tabiki bilim insanları okullarda olmadıkça faydasını göremezsiniz.


-Askeri Alan

Kara Kuvvetleri:
İlk dönemde askeri olarak orta düzeyde bir gücünüz var. Fakat geniş coğrafyamız nedeniyle orta düzeydeki ordumuz çok güçsüz kalıyor.
Erken dönemde en güçlü israyels adlı tüfekli pyadelerdir.
Ekonomiyi dikkate alarak mümkün olduğunca bu birimlerden oluşturun ve savunmasız bölgelere yerleştirin.
Sonraki dönemlerde nizam-ı cedit,yeni çeri ve sipahi gibi elit birlikler olacaktır. Kesinlikle top alanında batılı devletlere göre her dönem daha gerideyiz bu yüzden toplara falza yoğunlaşmayın hatta topların yerine atlı birlikler kullanmanızı tavsiye ederim.


Deniz Kuvvetleri:
Akdenizde yok denilecek kadar güçsüz iki parça donanmamız var. Eğer akdenize hakim olmak istiyorsak kesinlikle deniz teknolojisinde atılım yapmak gerekir. Deniz aşırı ve uzak yerleri feth etmek için daha büyük donanmaya ihtiyaç var aynı şekilde yine yeni keşf edilmiş ticaret yollarında hakimiyet kurmak istiyorsak donanmamızı çok geliştirmemiz gerekmekte.
Sadece karada güçlü olmak yetmeyebilir.


-Komşu Ülkeler-

Avusturya:
Kesinlikle size düşmandır, ilişkiler devamlı savaş şeklinde devam edecektir, üstünlük sağlamak için kesinlikle balkan topraklarını güçlü tutun ve akıllıaca kullanın.

Rusya:
Oyuna başladığınızda savaşta oluyorsunuz, üstünlük sağlamak için yaş bölgesini iyi müdafe etmelisiniz ve kırımı ele geçirmelisiniz yok etmeniz için kafksaları egemenliğiniz altına almalısınızi hem güney batıdan hem güney doğudan güçlü bir şekilde saldırdığınızda kesinlikle işi çok zor.
Dilerseniz barış yapabilir ve farklı bölgelere yoğunlaşabilirsiniz.


Polonya-Litvanya:
İlk başlarda ticari anlaşmadan başka bir ilişkiniz olmuyor ama sonralara doğru avrupada güçlenmeye ve genişlemeye başlarsanız büyük ihtimalle düşmanınız olacaktır.

Venedik:
Aranızda çok yakınlık yok fakat çokta kötü değilsiniz, ticari anlaşmalarla ilişkiniz yürür genelde fakat avrupada güçlenip geliştiğinizde kesinlikle düşmanınız olabilir, moradan çıkarmanız gerek bir devlet.

Persler:
İlk başlarda tarafsızsınız isterseniz ticari anlaşma yapabilir veya ittifaklıkta yapabilirsiniz fakat bölgede gürcistan veya size saldırması yüksek ihtimaldir eninde sonunda düşman olacağınız bir devlet eğer doğuda hedefleriniz varsa zaten kafadan düşmansınız.

Gürcistan:
Onlarda persler gibi eninde sonunda düşman olacağınız bir ülke, ilk zamanlar ittifaklık dahi yapabilirsiniz fakat geniş bir imparatorluksa amacınız onlarda düşmanınız sayılır.

Dağistan:
Gürcistandan sonra o bölgede karşınıza çıkacak ikinci bir düşman, kafkasları ele geçirmeniz için muhakkak bu devleti yok etmeniz gerekmekte.

Fas:
Boyunduruğunuz altındaki berberiler ile eninde sonunda savaşa girişeceklerdir ve buda sizinle düşman olacakları manasına gelir tabi berberilerin yanında yer almazsanız iş değişir, fakat yüksek ihtimal berberileri gözden çıkaramayacağınız için fas ile düşman olacaksınız erkenden bitirmeye çalışın çünkü deniz aşırı ticaret yollarınızı kesecekler ve ekonominize darbe vuracaklardır.

-Strateji-

Önünüzde üç yol var.
1-Devamlı savaştan kaçınırsınız ve gelişmekten çok müdafaya çekilirsiniz ekonomiyi ve teknolojiyi geliştirmeye çalışırsınız ama bu müdafa gücünüzün ne kadar olduğuna bağlı.
2-Savaş isteyenlerle savaşırsınız, imparatorluğu daha da büyütmek için güçlü ordular kurar iyi savaşlar çıkartır ve genişlersiniz burda önemli olan ne kadar iyi savaşabildiğiniz ve savaş zamanında ekonomi ile askeri ne kadar iyi kullanabilmenizdir.
3-Az savaşarak uzun sürede büyümeyi hedefleyebilirsiniz, az düşman edinmeye çalışırsınız. Hem ekonomiyi hem teknolojiyi hem askeri hemde halkı dengeli bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir.


-Özet-

Osmanlı İmparatorluğu geniş bir coğrafyada çokça düşmanla çevrili ekonomisi düşmanlarının miktarına bağlı bir ülke. Güneyi hariç heryerde düşmanı olabilir. Büyüyebilir veya yok olabilirsniz bu oyuna nasıl başladığınızla alakalıdır ve nasıl düşündüğünüzle.
Genelde zor olmasına karşın zevkli bir oyun sunar.


Not:Farklı ülke rehberleriyle devamı gelecektir, umarım işinize yarar ve beğenirsiniz iyi oyunlar.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2010, 21:36:25 Gönderen: reddtiger »

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı sipahi kara mehmet

 • Level 10
 • İleti: 1073
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #1 : 11 Eylül 2009, 16:58:09 »
valla kardeş ben de ramazandan sonra çıkaracaktım ama sen önce davranmışsın. tebrikler! tbr*
Aradığınız kişiye tatil boyunca ulaşılamayacak! Lütfen bir daha denemeyiniz!

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #2 : 11 Eylül 2009, 17:00:10 »
valla kardeş ben de ramazandan sonra çıkaracaktım ama sen önce davranmışsın. tebrikler! tbr*
Sağolasın.
Sende başka bir devletle çıkarırsın inşallah tbr*

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı sipahi kara mehmet

 • Level 10
 • İleti: 1073
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #3 : 11 Eylül 2009, 17:07:20 »
bakalım. hollanda veya marathayı düşünüyorum.
Aradığınız kişiye tatil boyunca ulaşılamayacak! Lütfen bir daha denemeyiniz!

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #4 : 11 Eylül 2009, 17:11:38 »
Aslında şöyl ETW rehber grubu kursak iyi olurdu.

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı sipahi kara mehmet

 • Level 10
 • İleti: 1073
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #5 : 11 Eylül 2009, 17:15:10 »
kurabiliriz aslında. bir kaç kişi daha alır kurarız. tbr*
Aradığınız kişiye tatil boyunca ulaşılamayacak! Lütfen bir daha denemeyiniz!

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #6 : 11 Eylül 2009, 17:17:24 »
kurabiliriz aslında. bir kaç kişi daha alır kurarız. tbr*
Evet iyi olur tebessum*

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı dejavu_59

 • Level 5
 • İleti: 132
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #7 : 11 Eylül 2009, 17:31:36 »
teşekkürler reddtiger güzel bir rehber olmuş
Osmanlı Devleti'nin zirvelerde şahlandığı, akıncılarının Avrupa içlerinde at oynattığı bir dönemde. kilisede bir papazın vaaz verirken"Dünya hakimiyetinin Türklere fakat Cennet'in de kendilerine ait olduğunu... " söylemesi üzerine. bu taksime aklı yatmayan cemaatten bazılarının büyük bir ümitsizlik içinde: "Dünyada bizi yurtlarımızdan çıkaran Türkler hiç Cennet'te yer bırakırlar mı?" dediklerini biliyor musunuz?

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #8 : 11 Eylül 2009, 17:33:02 »
Ne demek ben teşekkür ederim tbr*

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı TuCoT

 • Yeniçeri A?as?
 • Level 12
 • İleti: 3415
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #9 : 11 Eylül 2009, 18:05:29 »
Eline sağlık reddtiger, tam beklediğim gibi bir rehber. tbr*
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2009, 18:05:37 Gönderen: TuCoT »

Çevrimdışı demir yumruk ömer

 • Level 9
 • İleti: 657
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2009, 18:06:32 »
güzel rehber lmuş ben bundan sonra ispanya istiyrum bir ispanya yaparsan süper olur.


"İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler"
 Napoléon Bonaparté

Çevrimdışı Snowmen

 • Forum Muhabiri
 • Level 9
 • İleti: 861
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2009, 18:08:03 »
Cok akici ve keskin bir dille yazmissin. Guzel olmus. Ellerine saglik. Bu arada benim klavye neden Ingilizce oldu. Cozumu var mi_

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #12 : 11 Eylül 2009, 18:09:57 »
Eline sağlık reddtiger, tam beklediğim gibi bir rehber. tbr*
Sağolasın tbr*
Bir etw rehber grubu oluşturmak istiyoruz bize destek olrumusun?
http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=45710.0

güzel rehber lmuş ben bundan sonra ispanya istiyrum bir ispanya yaparsan süper olur.
Yapacam inşallah şunuda belirteyim oyundaki oynaması en zor devletlerden ispanya tebessum*

Cok akici ve keskin bir dille yazmissin. Guzel olmus. Ellerine saglik. Bu arada benim klavye neden Ingilizce oldu. Cozumu var mi_
Sağol tbr*
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2009, 18:10:38 Gönderen: reddtiger »

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı demir yumruk ömer

 • Level 9
 • İleti: 657
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #13 : 11 Eylül 2009, 18:12:36 »
oyundan atma problemi yüzünden ispanyayla ynayamadım şimdi problemi çözdüm ama rehberi bekleyip öyle başlıycam.


"İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler"
 Napoléon Bonaparté

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #14 : 11 Eylül 2009, 18:17:16 »
oyundan atma problemi yüzünden ispanyayla ynayamadım şimdi problemi çözdüm ama rehberi bekleyip öyle başlıycam.
tebessum*
Sana tio verim eğer oyuna very hard veya harddan başlarsan inan bana italyada ve kuzeyde hollandanın ordaki toprakta işin çok zor buraları savunman için asker gerekicek, yanıbaşındaki portekiz ise ayrı bir muamma birde ikide bir limanlarını tıkayan berberiler adamı hasta ediyor.
tabi amerika kıtasıda var burda new spainin başkenti alırsan direkt senin oluyor toprakları bu zaten sana gerçek zamanlı bir görev olarak geliyor.

Yani bana göre ispanya osmanlıdan daha zor.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2009, 18:18:15 Gönderen: reddtiger »

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı Skid Row

 • Level 10
 • İleti: 1141
 • eski nick : Slipknot
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #15 : 11 Eylül 2009, 18:19:36 »
              Rehber Normal zorluk için hazırlanmış sanırım.     Very Hardda Moldovadaki orduyu kırıma gönderince Polonya direk Iaşi ye dalıyor ilk turda.Yani ya Kırımı kurtarıcaksınız ya da , Moldovayı savunacaksınız..Karar sizin. Ayrıca biraz para verilerek Gürcistan hiç sorun çıkartmayan bir vassal yapılabiliyor.

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #16 : 11 Eylül 2009, 18:23:31 »
Evet normal zorlukta hazırladım çünkü rehbere gerek duyan adam very hard yada hard gibi zorlukta oyanyamaz diye düşündüm.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2009, 18:24:02 Gönderen: reddtiger »

 Si Vis Paces Pare Bellum

Çevrimdışı Skid Row

 • Level 10
 • İleti: 1141
 • eski nick : Slipknot
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #17 : 11 Eylül 2009, 18:24:21 »
 tbr*

Çevrimdışı holy_warrior_01

 • Level 9
 • İleti: 698
 • Knock Me Out
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #18 : 11 Eylül 2009, 18:35:02 »
Güzel olmuş,gelecek rehber Hollanda ile olsun.

Inflict not on an enemy every injury in your power, for he may afterwards become your friend. - Moslih ed Din Saadi

Çevrimdışı reddtiger

 • Level 11
 • İleti: 2368
 • тихий шторм
Ynt: ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-
« Yanıtla #19 : 11 Eylül 2009, 20:47:43 »
Onu sipahi kara mehmet hazırlayacak , bakalım ilerleyen zamanlarda farklı devletlerin rehberlerini yayınlayacağız inşallah.

 Si Vis Paces Pare Bellum