Konu: İspanya vh/vh Rehberi  (Okunma sayısı 12020 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Geveze

 • Level 7
 • İleti: 204
 • Not happenin'.
İspanya vh/vh Rehberi
« : 21 Nisan 2012, 16:40:40 »
Önsöz

Arkadaşlar öncelikle bu rehberde amacım size İspanya'nın vh/vh'da ne kadar zor bir devlet olduğunu göstermeye çalışmak değil. Ayrıca İspanya'yı tanıtmayacağım, sadece yapılması gerekenleri ve nasıl ayakta kalacağınızı göstermeye çalışacağım. Yani "bakanları değiştirin, cumhuriyet'e nasıl geçersiniz, yapabildiğiniz kadar tic. anlaşması yapın v.b" demeyeceğim. Çünkü bunları siz zaten biliyorsunuz. Ayrıca gerçekçi anlatacağım. Çünkü öteki rehberlerde her alanda gelişmeniz söyleniyor, bu da easy'den başka bir zorlukta mümkün değil. Unutmayın, İspanya iseniz; savaş kaçınılmaz, fakat geciktirilebilir...
                                                                                                  -GİRİŞ-

İspanya gerçekten çok zevkli ve bir o kadar da zor bir devlet. Zira parçalanmış durumda.

Coğrafya: 9 farkı eyaletiniz var. Neredeyse hepsi denizaşırı. Bu yüzden işiniz zor. Birazdan anlatacağım nasıl ilgilenmeniz gerektiğini bu geniş coğrafya ile.

Hazine: 7000. Gerçekten düşük bir bütçeyle başlıyoruz oyuna. Bu koca İspanya Krallığı'nı kaldıracak bir para değil. O yüzden gelenek olan "savaşmama" ve "diplomasi" yolunu seçiyoruz ekonomiyi yeşertene kadar. Turda yaklaşık 3500 altın geliyor. Bu gerçekten çok düşük ve kıt bir miktar. O yüzden sırf ekonomi yolunda yürüyün başlarda.

Diplomasi:

New Spain: Himayemiz altında olan New Spain ile ilişkileri bozmayın. vh'da oynadığımız için saçma saçma devletlerle savaşa girecektir. Aynı turda 3 farklı devletle savaşa gittim sırf New Spain için. Çünkü New Spain, devletimizin en büyük kozu. Güney Amerika'yı kontrol altına almak için New Spain çok önemli. Ayrıca büyük gelir getiriyor bu topraklar. Burada önemli olan görevi hemen sıraya koymamak. Zira bu görevde farklı devletlere savaş açmak zorundayız mesela Hollanda. Görevde 2 farklı adayı ve Texas'ı almamızı söylüyor. Texas kolay lokma çünkü sahipleri yerli Pueblo. Fakat siz yine de hemen girişmeyin onlara. Trinidad ve Tobago adaları bizim işimize gelmekte çünkü denizdeki en büyük düşmanımız olan Korsanlar'a ait. Son adamız ise Kuraçao, Hollanda'ya bağlı. ASLA ama ASLA Hollanda'dan o adayı almaya çalışmayın. Diplomasiyle halledin. Verin Flanders'ı (savaştan başka bir şey getirmez) alın Kuraçao'yu + imzalayın ticaret anlaşmasını. Hollanda ile 10 yıl rahatsınız şuan.  Tek yapmanız gereken Fransa-Hollanda cephesinden çekilmek.

Fransa: En büyük sığınağınız. Aranızda çok büyük bir dostluk ve müttefiklik olan Fransa ile rahatsınız. Siz onlara savaş açmadıkça paşa paşa korursunuz Batı Avrupa'daki konumunuzu.

Bavyera: Güvenilmez bir devlet. Müttefik olduğunuza bakmayın siz. Avusturya ile savaşa giderse, sakın desteklemeyin onları. Aksi taktirde onlar sizi arkanızdan vuracak herhangi bir devletle savaşa giderseniz.

Çerokiler: Düşman olduğunuz bir yerli ırkı. Amerika'da size büyük sorunlar çıkaracak. Florida başlangıçta gereksiz bir bölge gibi gözükse de kaynak alanları geniş. Yani Florida'yı zayıf bir devlete teknoloji&para karşılığında bırakın. Mümkünse Çerokiler ile iyi geçinen bir devlet.
Zayıf devlet dememin sebebi ise bi 15-20 yıl sonra Florida'yı geri almanız.

Plainsler: Zerre kadar alakanız olmadığı basit bir devlet. Zorla barış yaptırmaya çalışmayın, hiçbir tehlike teşkil etmemekte.

Korsanlar: Tartışmasız denizlerde en büyük düşmanınız. Çünkü Büyük Britanya ile savaşta değilsiniz. Onları en fazla 5-6 turda bitirin. Güçlenmeden onları durdurmalısınız. Yoksa size denizleri dar ederler.

Berberi Devleti: Akdeniz korsanları olan Berberi'lerin düşmanları bir hayli fazla. Sizinle fazla uğraşamayacak çünkü topraklarına çıkarma alacak büyük ihtimalle. Sizin yapmanız gereken limanlarına çok küçük çaplı maliyetsiz gemileri tıkamak. Dayayın bütün dandik Şalupalarınızı limanlarına... Güneydoğu limanınızdan basabilirsiniz bunları. Fakat dikkatli olun, yeterince basın. Fazlası ekonominizi göçertebilir.

İber yarımadasından başlayalım;

                                         

Başkentimiz Madrid ve güneyde Cebelitarık eyaletimiz bulunmakta. Herkesin düşündüğü gibi Cebelitarık önemli bir askeri üs değil başlangıçta. Zira önemi büyük olan askeri üs yerine köşkümüz bulunmakta. Cebelitarık'taki bu köşkü yıkarak askeri üs haline getirmek bir hayli uzun ve maliyetli olacağından bi 10 tur falan dokunmayın oraya. Batı'da ise Portekiz var. Portekiz'le savaş kaçınılmaz. Fakat sakın Portekiz'e savaş açmayın. Onların açmasını bekleyin. Aksi halde Büyük Britanya ile uğraşırsınız. Madrid'de küçük çaplı bir ordu bulundurun ve sakın dışarı çıkartmayın. İlk 5 tur için maksimum 5 bölük line inftantry. Çünkü Portekiz denizci devleti. Askeri alanda fazla gelişmişliği yok. Zaten o asker basacak da Madrid'e yollayacak da... Ohoo. Güneyde Fas çok ama çok zayıf başlamakta. 2-3 bölük ve başlarında beceriksiz bir general var. Hemen yürütün Madrid'deki ordunuzu(Madrid'in güneydoğusunda bir ordu var). Ama sakın almayın Fas'ı. En az 10 tur uğraşırsınız Fas isyanlarıyla. Hatta kaybedersiniz, çünkü gönderdiğiniz ordu zayıf. Ayrıca Berberi'lerle komşu olursunuz. Çok fazla yağma yersiniz. Bu yüzden Fas'ı himayenize alın. Ya da bırakın İspanya'yı. Fas'ı himaye altına almaktan başka çareniz yok. Güçlenmeden alın himayenize. Sonra saldırtın istediğiniz devlete.

Güney Avrupa ve İtalya bölgesi;

                                       

Doğruyu söylemek gerekirse İtalya'da tutunmanız İMKANSIZ. Sadece diplomasi yoluyla durabilirsiniz İtalya bölgesinde. Venedik&Ceneviz&Papalık devletleriyle hemen müttefik olun. Ne istiyorlarsa verin, teknoloji mi? "Verin gitsin." Bir tek Savoy'la müttefik olamazsınız, çünkü Fransızlarla ebedi düşmanlar. Milan'dan ordu basıp gönderin hemen Savoy'a. Alın hemen orayı. Hatta bunu maksimum 3 turda yapın. Aksi halde Savoy büyük bir ordu konuşlandırabiliyor. Ayrıca Savoy'la işiniz hemen bitmiyor. Eğer alırsanız Savoy bölgesini, rahat 2 kez isyan bayrağını çekiyorlar, ama unutmayın Savoy'u almak zorundasınız. İsyancılarla kendiniz savaşın. Simulate yapmak mutlak mağlubiyete yol açar, zira vh oynuyorsunuz, unutmayın.

Amerika ve adalar;

                                       

Bu bölgede rahatsınız. Ayrıca buralardaki askerleri sakın terhis etmeyin.  Askerler gereksiz değil. O askerleri birleştirip kendi basacağınız askerlerle bir ordu oluşturup hemen Korsanlar'a yollayın. Bitirin onları hemen. Çerokilerle yapmanız gerekenleri Diplomasi bölümünde anlattım zaten. Bunun dışında Amerika'da yapmanız gereken fazla bir şey yok. Sadece göreve hemen başlamayın. Önce biraz gelişin sonra alırsınız zaten New Spain'i. Görevde zaman da yok, rahat rahat alırsınız Korsan adalarını ve Texas'ı. Ama unutmayın, Hollanda ile savaş yok, onların gözü zaten Flanders'da. Kuraçao bölgesini yine yukarıda anlattığım takasla alın.

NOT: Flanders bölgesini anlatmıyorum, takas edeceksiniz orayı zaten.
Bunun dışında gereksiz işlerden kaçının. Mesela cumhuriyet ilan etmeye çalışmayın. Diplomaside işiniz zorlaşır. Hem vergileri Madrid hariç her yerde keseceğiniz için ekonomiye ağır bir darbe vurursunuz. Askeri teknolojiyle başlayın, tarım teknolojisi ve felsefe dalında gelişmelerinizi sürdürün. Gereksiz savaşlardan kaçının. Sömürgeciliğe de fazla kasmayın. Ayrıca sizin için özel bir bölüm hazırladım.

Anlaşmalar:

a)Flanders-Kuraçao anlaşması.

Kârınız;

1) Hollanda ile sınır komşusu olmayacaksınız artık. Unutmayın vh/vh'da bir devletle sınır komşusu iseniz, o devletle savaştasınızdır. Müttefiklik istisna.  ehi*

2) New Spain görevinizde büyük bir gelişme olacak bu. Hem bu bölgeden Korsanlar'a yapacağınız seferleri askeri olarak destekleyebileceksiniz.

3) Ticari limana sahip olan bu bölge ile ticari gemiler basabileceksiniz. Ayrıca geliriniz artacak. Fakat kaybettiğiniz Flanders limanı bu maddeyi biraz zayıflatıyor.

Zararınız;

1) Müttefiğiniz Fransa'yı Hollanda'nın eline bıraktınız. Artık sınır komşusu bu iki süpergüç. Takın gözlüklerinizi izleyin savaşlarını.  gll* Yine de unutmayın, vh'da oynuyorsunuz, şayet Paris Hollanda'nın eline geçerse, Madrid büyük tehlikeye girer.

2) Baltık denizine açılan limanınızı kaybettiniz, hadi karayip denizindeki limanla kapattınız bu açığı, aynı zamanda Hollanda'ya toprak bütünlüğü verdiniz. Eğer Köln'ü de topraklarına katarsa, Hollanda çabuk büyür.

b) Hispanyola-Ahmednagar anlaşması.

*Baştan söyleyeyim, oyuna başlar başlamaz Babür'e savaş ilan edin, onlar Persler'le müttefik olmadan önce. Eğer geç kalırsanız ve müttefik olurlarsa, Persler'le savaşa gidersiniz ve size hem denizlerde hem Hindistan'da sorun çıkarır.

Bu anlaşmayı ilk turlarda yapmayın. Önce bu toprağın Maratha Konfederasyonuna geçmeyi bekleyin. Bu bölge onların olunca hemen sunun teklifinizi. Ticari anlaşma+müttefiklik+toprak takası. Zaten Maratha'nın Amerika'da işi yok. Tehlikeli değil yani merak etmeyin. Ayrıca Maratha ile müttefiklik çok önemli. Portekiz'in başkenti Lisbon'u düşürürseniz zaten Goa özerk bir bölge haline geliyor. Temizleyin asi ordusunu, alın işte Hindistan'ı sömürmeye başladınız.

Kârınız;

1) Maratha ile ticaret anlaşması ülkenize zenginlik katacak. Ayrıca yaptığınız müttefiklik ile Amerika'da size yardım bile edebilir.

2) Babür'le savaş halinde olduğunuzdan Hindistandaki bu bölge önemli. En kısa sürede orayı askeri üs yaparsanız Babür'ü sömürürsünüz.

Zararınız;

1) Aslında bu iş bir kumar. Yani biraz şans. Eğer Babür sizin sınırınızda güçlü bir ordu barındırıyorsa işiniz zor. Bu yüzden Maratha'yla karşılıklı askeri geçiş hakkı işinize yarayabilir. Belki de sizin Hindistan topraklarınızı Maratha kollayabilir.

                                                                                      -KAPANIŞ-

Arkadaşlar bu rehberi yazmamın amacı İspanya'yı nasıl oynayacağınızı öğretmek değildi. Çünkü yeni başlayanlar için basit İspanya rehberleri zaten mevcut. Bu yaptıklarımı uygularsanız en fazla 10 yılda gerekse prestijde gerekse ekonomide devleşirsiniz.
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2012, 14:21:11 Gönderen: Geveze »

Çevrimdışı Siyah Kurt

 • Level 12
 • İleti: 3256
 • Gece Kahvesi...
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2012, 16:48:23 »
Çok güzel bir rehber olmuş.  tebessum*
Onlarla ve dünyayla savaştayım
Beni karanlığa sürüklemeye çalışıyorlar
İnancımı bulmak için çabalıyorum
Kollarından kayarken
Uyanık kalmak gittikçe zor oluyor
Ve gücümü hızla yitiriyorum
En sonunda bana hayat veriyorsun
Uyanığım! Canlıyım!

Şimdi neye inandığımı biliyorum
Şimdi benim zamanım
İstediklerimi yapacağım çünkü bu benim hayatım
Burada, hemen şimdi!
Direneceğim ve asla vazgeçmeyeceğim
Neye inandığımı biliyorum
Uyanığım ve Canlıyım!

Çevrimdışı Geveze

 • Level 7
 • İleti: 204
 • Not happenin'.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2012, 16:51:56 »
Teşekkürler.  tebessum*

Çevrimdışı MedievalMusti99

 • Level 12
 • İleti: 3463
 • Eskiler eskiden güzeldi.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2012, 17:40:57 »
Muhteşem bir rehber olmuş.Hepisini okudum.

Çevrimdışı Geveze

 • Level 7
 • İleti: 204
 • Not happenin'.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2012, 19:09:30 »
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Holy Roman

 • Level 10
 • İleti: 1955
 • нσℓу яσмαη
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #5 : 21 Nisan 2012, 20:39:07 »
Mükemmel.tbr*

Çevrimdışı Head Cook

 • Level 10
 • İleti: 1774
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #6 : 21 Nisan 2012, 20:49:45 »
Saçmalık Flanders gibi kıymetli bir yeri Kuraçao için mi feda edeceğim.

Çevrimdışı Geveze

 • Level 7
 • İleti: 204
 • Not happenin'.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #7 : 21 Nisan 2012, 21:10:49 »
Saçmalık Flanders gibi kıymetli bir yeri Kuraçao için mi feda edeceğim.

Evet, edeceksin. Etmelisin. vh/vh dene İspanya'yı. En fazla 3 tur veriyorum Hollanda'nın Flanders'ı almasına. En azından denizci Hollanda ile savaşa gireceğime bir bölge feda edeyim daha iyi. Ayrıca New Spain görevinde Kuraçao'yu alman istenecek. O zaman da Hollanda ile yolun kesişecek. Yani o biraz sana kalmış diyebilirim, savaşa erken girip Flanders'ı korumaya çalışırsan ekonomin ağır darbe yer ayrıca Hollanda ile savaşa girmiş olursun. Dolayısıyla müttefikleri İngiltere, Avusturya gibi güçlü devletler de başına bela olur.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2013, 09:55:35 Gönderen: Geveze »

Çevrimdışı Head Cook

 • Level 10
 • İleti: 1774
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #8 : 21 Nisan 2012, 21:22:09 »
O zamanda Hollanda'nın Avrupa'da tahakkümü artacak.

Çevrimdışı Geveze

 • Level 7
 • İleti: 204
 • Not happenin'.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #9 : 21 Nisan 2012, 21:27:37 »
O zamanda Hollanda'nın Avrupa'da tahakkümü artacak.

İşte "zarar" kısmında belirttim onu. Hollanda ile iyi geçinmeniz gerekiyor oyun başında. İspanya zaten güçlendiğinde durdurulmaz oluyor. Gerekse denizde, gerekse karada. Hem Paris'i sığınak olarak kullanırsın Hollanda'ya yapacağın seferlerde. Yani söylediğim gibi, her zaman avantajlı durumda olamazsın. Flanders'ı zaten kaybedeceksin Hollanda'ya. Sadece askeri kayıp verdirirsin yani başka bir şey yapamazsın Flanders bölgesinde.

Çevrimdışı onat171

 • Level 5
 • İleti: 76
 • Total War Türkiye
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #10 : 26 Nisan 2012, 20:37:25 »
Çok başarılı olmuş tebrikler tbr*

Çevrimdışı Geveze

 • Level 7
 • İleti: 204
 • Not happenin'.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #11 : 28 Nisan 2012, 12:10:47 »
Teşekkürler.

Çevrimdışı Geveze

 • Level 7
 • İleti: 204
 • Not happenin'.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #12 : 29 Nisan 2012, 14:23:00 »
Mükemmel.tbr*

Sana teşekkür etmeyi unutmuşum, arada kaynamış.  kah*

Teşekkürler.

Çevrimdışı omen1710

 • Level 7
 • İleti: 260
 • Herşeyi isteyen hiçbir şeyin sahibi olamaz.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #13 : 01 Mayıs 2012, 15:43:41 »
Eline sağlık. Rehberin en ince ayrıntıyı bile atlamamış. Bayaa hoş bir rehber olmuş.
Spoiler
[close]

Dayanaksız cesaret, aptallıktır.
Ön yargı, cahilliktir.
Kanıtlanması imkansız şeyleri kanıtlamaya çalışmak, ahmaklıktır.

Çevrimdışı Geveze

 • Level 7
 • İleti: 204
 • Not happenin'.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #14 : 01 Mayıs 2012, 16:17:48 »
Teşekkürler.

Çevrimdışı Mouth Of Sauron

 • Level 14
 • İleti: 7194
 • Türk,Türk olduğu için asildir.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #15 : 01 Mayıs 2012, 17:08:51 »
Vaoov aşırı kaliteli , mükemmel bir rehber olmuş ellerine sağlık  tbr*
There is no light that can defeat darkness!

Çevrimdışı Geveze

 • Level 7
 • İleti: 204
 • Not happenin'.
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #16 : 01 Mayıs 2012, 18:02:12 »
Teşekkürler, yeni vh rehberleri çıkarmaya çalışacağım fakat pek zamanım olmuyor.

Çevrimdışı Twt_ozan

 • Level 8
 • İleti: 499
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #17 : 12 Mayıs 2012, 06:24:54 »
Ben özellikle Hollanda takası konusunda teşekkür edeceğim..Bir arkadaşım mantıksız bulmuş ama bence gayet uygun çünkü

+Hollanda denizde güçlü karada değil karada ne kadar gelişirse gelişsin karada güçlü olan Fransa ile çakışacak emin olun Fransa onu çiğner hatta tükürür..Ayrıca bunun prusyası da var polonyası hatta avusturyası hatta ve hatta osmanlısı var
+Denizler bu oyun için olmazsa olmaz görev için hollandaya savaş açmak zorunda kalırsanız ingiltere de katılır sonra lanet okuya okuya yenilişinizi izlersiniz..Fransa denizlerde ingiltere gibi olamayacağından size yardım da edemeyecektir...
+İlerde isveç gibi ülkelerde orada size tehdit oluşturmaktansa çekilin kabuğunuza...İspanya görevini yapınca harbiden bi oh çekiyorsunuz..

Aşırı yararlı bir rehber yeni gördüm kusura bakma çok hoşuma gitti

Çevrimdışı PargalıHalil

 • Level 9
 • İleti: 964
 • Silahı dolu olanlar ve kazanlar ...
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #18 : 12 Mayıs 2012, 10:53:41 »
İspanya toprakları farklı coğrafyada olduğu için. Pek tercih edilen bir devlet değil . Kralı da cabası , İspanyada en zevkli bulduğum olay sardunyadan Roma`ya çıkamamdır. Çok güzel oluyor Bütün İtalya senin oluyor adeta daha sonra Afrikada ve Hindistan da sömürge yaratbilirseniz harika oluyor.

Çevrimdışı ftosunoglu

 • Level 3
 • İleti: 43
 • Total War Türkiye
Ynt: İspanya vh/vh Rehberi
« Yanıtla #19 : 12 Mayıs 2012, 11:27:39 »
Bu rehber sayesinde İspanya'yla başlamıştım. Diplomasiyle çok şey yapıldığını gördüm.Hollanda & İngiltereyle uzun süre savaşmadım.En son Alsas-Loren'i Wüttemburg,Paris'i Hollandalılar alınca savaşmak zorunda kaldım.Çok çabuk güçleniyorlar onlarda..  Maratha güçlenmeden Hindistan'a da ayak bastın mı para dur durak bilmiyor. Her şey diplomasi...
hatırladığım kadarıyla Fas'ı sömürge yapmıştım ekonomimi hazırlarken.2500 altın gibi bi fiyata giriyorlar... İtalya'da bi Napoli kalmıştı. Her şey bitti derken abd ve hindistan toprakları zenginliği sundu.
Rehber için çok teşekkürler. En zevkli kampanyayı yaşadım...