Konu: Kendi Osmanlı Rehberim  (Okunma sayısı 5428 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hazarowa

 • Level 7
 • İleti: 232
 • Ölümüne Medieval'cı
Kendi Osmanlı Rehberim
« : 26 Ocak 2015, 18:51:29 »
Arkadaşlar Osmanlı ile ilgili rehberleri gördüm. Size farklı bir rehber hazırlayayım dedim. Bu rehberin diğer rehberlerden farkı avrupada gereksiz toprakları (geliri düşük koruması zor malum) almak yerine kendimizi diplomasi ve teknolojiye verme üzerine kuruludur.Sadece değerli ve stratejik toprakları alma üzerinedir. Ben bu yazdığım rehberi defalarca uyguladım, hepsinde de başarılı oldum.Hem de açık ara farkla ve hiç zorlanmadan oynadım  tbr*

Not:Rehber harita zorluğu normal savaş zorluğu hard olacak şekildedir, hard-veryhard'da işe yarayıp yaramayacağı hakkında bi fikrim yok malesef  bnak*

Bu arada normal 1.5 patch oyunla oynadığım oyundan tatktik veriyorum. Ottoman realizm vb. yama kullanmıyorum. Oyunda Sadece ticaret limanı kapasitelerini 4-5-6-8 olacak şekilde arttırdım. Böylece 1. seviye limanı olan bi ülke 4 ülkeyle ticaret yapabiliyor. (Normalde 2-3-4-5 şeklindedir). Bu arada amaç ticaret kapasitesi arttırmak yoksa belirli bir devlete özel muamele değil. Malum bu oyunda en önemli gelir kaynağı tcaret  kah*
Gelelim taktiğe...

1) Öncelikle oyuna başlayınca bakanları değiştirin. Eğer düzgün ayarlama yaparsanız sırasıyla 4-4-4-5-3 yıldızlı bakanlarınız olacak.

2) Ardından diplomasiyi açın. İlk işiniz berberilerden kurtulmak olsun. Aranızda sadece ticaret kalsın. Bu arada bi boka yaramıyorlar, üstelikfransa ispanya vs liman kapatıp sizin ticareti baltalıyorar  sinir*

3) Ardından ingiltere-fransa-hollanda-maratha-isveç-newholland-13 koloni-lousino-portekiz vb ticaret kaynağı olan ülkelere ticaret teklif edin. Ama sadece ticaret demeyin, 500 flori isteyin, size karşı teklif olarak 200-340 vb altın veririm diye teklif sunacaklar, karşı teklif verip miktarı 50-60 altın fazlasını isteyin (mesela 240 dediyse siz 290 isteyin)
Not: Mughalle olan ticareti iptal edip yeni ticaret teklifi sunun, karşılığında 350 altın alırsınız.

4) Diğer devletlere (kaynağı olmayan) ticaret teklif edin (italya savoy prusya vs) sizden belli mitarda para isteyecekler, karşıt teklif oluşturup parayı 3 taksitte ödeyeceğim diyin (mesela prusya 540 ister, siz 180*3 taksit önerin)
Not: Avusturya gürcistan danimarkaya teklif sunmayın ya çok para isterler , ya da ticart yapsanız ble savaş, blokaj vs'den dolayı ticaret biter, verdiğiniz parayla rezil olursunuz. Ayrıca ispanya para ile ticarete yanaşmıyor, ona bi tane top teknolojisi verip öyle ticaret yapmaya çalışın, becerebilirseniz 3-5 para koparmaya çalışın, vermezse uğraşmayın.

5) İranla ticaret, ittifak teklif edip karşılığında sınırsız askeri geçiş ve 2 top teknolojisi verin bu çok önemli.

6) Lehistan (polonya) ile ticaret ve sınırsız askeri geçiş önerip karşılığında 1200 flori isteyin kabul ediyorlar.

Bu adımları yaparsanız hazinenize ilk turdan yaklaşık 3 bin küsür altın girecektir. Ayrıca turluk gelir 10 bin altına çıkacaktır.

Bunlar diplomasiydi, gelelim askeriyeye,

7) Moldovyadaki orduyu istanbula , balkanlardaki askerleri de avusturya sınırındaki şehirlere gönderin.İstanbuldan ilk tur 2 top 1 israleys, 2. tur 3 israralys alımı yaptırın.Ayrıca yunanistanda 2 adet azzar üretim emri verin. Bağdattdaki orduyu'da ermenistana yollayın.

8) Malum 2 adet donanmamız var.Birisi egede diğeri doğu akdenizde. Öncelikle doğu akdenizdeki donanmada sadece dhow, egede ise sadece amiral gemisi hariç diğerlerini disband edin. Dhow gemisini batı afrika kıyısına, amiral gemisini de istanbula yollayın. Ayrıca antalya limanından ara ara brig üretin, sayıları en az 6-7 olsun, ileride venedik savaşında lazım olacaklar.


Geldi sıra ekonomiye

8) Akdenizdeki tüm ticaret limanlarına dhov (ticaret gemisi) basma emri verin, bağdat limanından isters basın ister basmayın size kalmış, artan parayla boş kalan ekonomi binalarını kurun (tarla maden vs) diğer şehir binalarına hiç yatırım yapmayın onlara sıra sonra gelecek.

Ayrıca arnavutluk tarafında bi minor şehrinde cofe house var, onu yıkın diğer tür buraya factory kuracağız, normalde lazım olmayan bi yerde bu yüzden yıkıyoruz.

Şimdi sıra bilimsel araştırmalarda

9) Malum konyada üniversite ve alimimiz var. Burdan hemen bilimsel araştırma emri verin (ilk sıradaki olanı, üniversite yükselten araştırmayı yani).
10) Ayrıca Andadoluda Bursa Trabzon ve Erzurumdaki factoryleri ve camiyi yıkın, Ayrıca Mısırdaki ve Yunanistandaki factoryi de yıkın. Bağdataki cami ve factoryide yıkın. Bu arada buralarda üniversite kuracağız, toplam 5 adet üniversitemiz olacak  ehue*

Ve son olarak gürcistana savaş ilan edin, iran sizin yanınızda savaşa girecektir  dov*

Sakın siz saldırmayın 2-3 tur sonra iran gürcistanı yıkacaktır, böylece ermenistandaki orduyu disband edebilirsiniz, gereksiz asker maaşı ödemek hazinayi sarsar malum  tbr*

Bundan sonraki turda Anadolu-bağdat mısır ve yunanistanda 1'er adet üniversite kurulum emri verin, diğer boş kalan kasabalarsa coffe house kurun. Üniversiteler kurulunca 3 tanesinde bilimsel araştırma 2 tanesinde tarım teknolojisi olsun, Araştırmalar bittikce öncelik daima bilim ve ekonomi olsun, arada askeri bina yükseltecek araştırma yapın onlar şimdilik lazım değil.

Askeri olarak istanbuldaki ordu sürekli yerinde sabit kalsın, eğer kırım yıkılırsa gidip kırımı alırsnız, yok yıkılmazsa nasıl olaca venedik size savaş ilan edecektir, End turn deyin,

Bu turda dhowlar üretilmiş olacak, onları hemen batı afrika kıyısındaki fildişi bölgesine yollayın, buraya genelde korsanlar gelmiyor, gelirse de çok uzun süre sonra geliyor, o döneme kadar kasanıza 2-3 binlik gelir gelecektir.
Bu turda vcoffe house ve şehir merkezlerinde kurulum yapın (öncelik üniversite olan şehirler olsun, malum isyan riski var)
Bu turda egede bi tane dohw üretme emri verin, dhow üretilince kırıma gönderin, eğer rusya kırımı alırsa hemen limanı bloke edin ve sürekli bloke alrında tutun, kuzeyden gelecek bi rus donanması sizi mahvedecektir. Bu blokaj siz burayı alıncaya kadar gerekli.Rusya kırımı yıkınca hemen istanbuldan asker gönderip burayı alın ve ne pahasına olursa olsun rusya ile ateşkes yapın (genelde 2-3 teknoloji ve 6-7 bin altına kabul ediyorlar). Ardından polonyaya verdiğiniz sınısız askeri geçişi iptal edin, ardından müttefiklik isteyip karşılığında tekrar sınırsız askeri geçiş verin kabul edecekler. Artık 2 müttefiğiniz oldu  ask*. 7-8 tur sonra da rusyaya aynı şekilde teklif verin (sınırsız askeri geçişle birlikte) artık o da kabul edecektir  tbr*

Buraya kadar ki adımlar çok önemli bundan sonrası hayli beklemeye dayalı olacak. Sürekli olarak kendinizi geliştirin. Öncelik bilimsel araştırma ve ekonomi olsun.

 Bu arada Venedik size saldırınca onları moradan atın, morayı alınca orduyu şehir dışında bekletin. İsyancılar çıkınca onları yok edin. Ve tüm askeri venediğe gönderip şehri kuşatın, 1-2 tur bekleyin ve venediğie ateşkes tiacaret teklif edip karşılığında 4-5 bin altın isteyin (mecburen kabul ediyorlar yoksa yıkılacaklar  dov* )

Ateşkesi imzalayınca orduyu alın ve maltayı kuşatın (direk savaş ilan ederseniz eğer liman boş değilse alamazsınız, öncesinde karşılıklı 5 turluk askeri geçiş isteyip 750 flori verin, sonraki tur maltayı alın). Malta şehrinin hem vergisi iyidir hem de savaş limanı var, Burası bizim savaşgemisi üretim merkezimiz olacak.Burdaki limanı teknoloji araştırdıkça sürekli yükseltin. Maltayı aldıkdan sonra altalya limanını ticaret veya balıkcı kasabası yapın artık lazım olmayacak. Burda ki isyanı da bekleyin bastırınca tripoliye dalın (evet barbary statese) ve fasa kadar tüm kuzey afrikayı fethedin. İspanya ile sınırdaş olunca ona da sınırsız askeri geçiş verip müttefik olun.

 Bundan sonra ise marathanın mughali yıkıp irana savaş ilan etmesini bekleyin. Sizden yardım isteyecek reddedin. Bu aşamadan sonra ise anadolu ve bağdatta askeri binaları yükseltmaya başlayın. Ayrıca malta limanından ve varsa diğer savaş limanlarınızdan en sağlam savaş gemileri üretin ve ufak ufak hindistan sahillerine yollayın, Bunlarla ileride maratha limanlarını vuracağız böylece ekonomileri anında çökecek  yardir* Bu arada isterseniz bi tane full ordu da gönderebilirsiniz, savaş çıkınca hem kuzeyden hem güneyden mrathayı sıkıştırıp kolayca yıkmak daha kolay olacaktır.

 Muhtemelen iran bitene kadar askeri binalar hazır hazır olacaktır. Bu aşamaydan sonra istanbul anadolu ve bağdattan asker üretin (en az 4 ordunuz olsun). Nasıl olsa ekonominiz bu aşamada şahane olacak bu orduları çok rahat beslersiniz  ask*

Ve marathayı önce irandan atın ve hindistanı işgale başlayın.Hindistan işgali bitince iş size kalmış, ister avusturyadan başlayıp avrupayı fethedin, isterseniz amerikaya açılın, nasıl olsa dünyanın süper gücü sizsiniz kimse karşınızda duramayacak  dov* dov* dov*

Bu arada arkadaşlar korsanları yıkmadıkca ticaret bölegeleri ile hiç uğraşmayın, sadece batı afrikadaki fildişi sahiline 10-15 dhow gönderin yanına boşuna gemi koymayın, Malum merifçioğulları bölgeye girince ilk size dalıyor ve gemileri çok güçlü oluyor. Onları alt edebilecek gemiyi koyunca zaten donanma masrafı geliri hayli hayli aşıyor (oyundaki en büyük saçmalık bu, hiç değilse ticarete başlayan gemilerin upkeep'i sıfır olsa neyse yoksa küllüm zarar sinir*).

Çok uzun farkındayım ama bu adımları yaparsanız modsuz bir şekilde osmanlıyla dünyaya hakim olabilirsiniz ve gerekten zevk alacağınıza eminim  ask*
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2015, 20:24:25 Gönderen: hazarowa »

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3321
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2015, 18:55:07 »
Bir Resim ekle iki imla hatalarına dikkat et bunun dışında okumadım daha okuyunca yorumumu yapacağım ama ilk gözüme takılanları yazdım....
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı hazarowa

 • Level 7
 • İleti: 232
 • Ölümüne Medieval'cı
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2015, 19:18:47 »
Eyvallah hocam, yazı çok uzundu o yüzden resim eklemedim ama ekleyebilirim de sıkıntı değil. İkinci olarak elimden geldiğince yazıya dikkat etmiştim halbuki ama  uz*

Çevrimdışı BarbarionRome

 • Level 10
 • İleti: 1996
 • lanetullahi aleyhim
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2015, 19:35:35 »
Sıradan Bütün Rehberlerde Yazan Şeyler Çok Büyük Eksiklerin Var Mesele İlk Turdan Kafadan 16000 Altın Kazanabilirsin Berberilere Sınırsız Askeri Geçiş Teklif Et Karşılığında 8000 Altın Al.(Kırımada Aynısını Yapabilirsin Zaten Kırımı Very H-Very H De Oyunun En Baba Oynayanı Gelsin Kurtaramaz8) Ayrıca Akdenizdeki 4 Balıkçı Limanın 3 Ünü Ticaret 1 Ni De Tersane Yapman Gerek Ayrıca Prusyaya Top Teknolojisi + 2000 Altın Ver Karşılığında Süngü Al Savaşlarda İnanılmaz Üstünlük Sağlarsın Çünkü Sadece Prusya Ve Sende Olur Oyun Başında Daha.Ayrıca İstanbulda Babı-Ali Yi İnaşa Edin Yoksa Asker Basmada Rusya-Avus.Vs osmanlı Savaşına Asker Yetiştiremessin. Çok Var Sonra Editlerim.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2015, 19:40:28 Gönderen: BarbarionRome »

Çevrimdışı bosman97

 • Level 6
 • İleti: 153
 • Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2015, 19:57:12 »
Ülkende 5 ünivirsite kurukunca isyan çıkacaktır. Ayrıca oyun zorluğu ne

Çevrimdışı hazarowa

 • Level 7
 • İleti: 232
 • Ölümüne Medieval'cı
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2015, 20:31:53 »
"BarbarionRome" Hocam öncelikle eksiklerimi söylediğin için teşekkür ederim. Bunun yanında benim taktiğim avrupada ilerlemeye yönelik değil, o yüzden askeriyeye pek ağırlık vermiyorum (sadece savunma). Zaten üniversiteler çalışmaya başlayınca prestij artıyor, Bu da savaş durumunu zaten engelliyor.
      Limanlar konusuna gelirsek başlarda hiç gerekli görmüyorum, balıkçı yerine ticaret yapınca meydana gelen artış cücük kadar, oyun başı zaten sıkışığım, çok az gelir için harcamaya değmiyor.
      Akseri geçiş olayına gelirsek hiç ama hiç denemedim, sadece polonyaya 1200 flori karşılığı satıyorum  kadar. Ama oyun açacak olursam deneyeceğim ,

"bosman97" yunanasitan hariç hiç sıkıntı yaşamadım. Anadoluda 5 kasaba çkıyor (2'si üniversite 3'ü cofe hosue), bağdattda 1 üni 2cofe , mısırda yine aynı 1 üni 2 cofe hoose kuruyorum. Ayrıca üni olan merkezlerde govermantları aralıksız kuruyorum, kültür binasını da o fazladan mutluluk veren binadan yana kullanıyorum (+3-+3 veriyor), Birde üniversiteler çok olunca tarımları aralıksız araştıyorum, kasabaların çıkışı çok uzun sürmüyor.

Empire'da normal-hard oynuyorum. diğer türlü bir defa oynadım, alakasız devletler savaş açtı, hatta malta şövalyeleri bile savaş açıp kudüsü almıştı, bir daha da normal üstü oyun açmadım  uzgun*

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #6 : 26 Ocak 2015, 21:26:16 »
 Ülkedeki neredeyse bütün factoryleri yıkmak ekonomine büyük darbe vuracaktır. Bizimla deyılsın.

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3321
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2015, 21:41:55 »
Ülkedeki neredeyse bütün factoryleri yıkmak ekonomine büyük darbe vuracaktır. Bizimla deyılsın.

+1 Arap Topraklarında zaten yeteri kadar huzur var yıkmanı gerektirecek bir durum yok
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı hazarowa

 • Level 7
 • İleti: 232
 • Ölümüne Medieval'cı
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2015, 00:42:43 »
Ülkedeki neredeyse bütün factoryleri yıkmak ekonomine büyük darbe vuracaktır. Bizimla deyılsın.

Onları yıkınca 5 tane üniversiten oluyor, her bilimsel araştırma şehir gelirine katkı sağlıyor, ayrıca ekonomi geliştirmeleri de var. Her araştırma sonrası itibar artıyor. Bu da sana birilerinin saldırmasını engelliyor. (mesela ben bu takiği uygulayınca ne avusturya ne ingiltere savaş ilan etmedi, Normal oynayınca 4-5 tur sonra avusturya 10 tur sonra ingiltere saldırıyordu.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #9 : 27 Ocak 2015, 17:30:49 »
 Olabilir, denemek gerek. Yüzeysel olarak mantıksız gözüktü ama pratikte işe yarayabilir tabii.

Çevrimdışı bosman97

 • Level 6
 • İleti: 153
 • Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #10 : 27 Ocak 2015, 22:38:47 »
Ben ekonomiyle bilimi dengeli götürmek istediğimden hiç fabrikaları yıkmıyorum. Ama bir bölgede 3 kahve kurarsan isyan çıkmaması normal.

Çevrimdışı hazarowa

 • Level 7
 • İleti: 232
 • Ölümüne Medieval'cı
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #11 : 28 Ocak 2015, 07:00:16 »
Hocam aslında bu iş oynayış tarzıyla ilgili. İlkoyunlarımda factoryleri ben de yıkmazdım ama getirisi o kadar düşük ki değmiyor. Hem empirede ayakta kalmanın yolu bilimden geçiyor. Bilim olmazsa kara-deniz-topçu'dan tut tarla maden ve şehirden'den aldığın gelirlere kadar her yerde eksilerde oluyorsun. Ayrıca 5 üniversite demek her alanda gelişmişsin demektir, tarlandan daha çok gelirin oluyor,askerin kaliteli oluyor, felsefi araştırmalarda ileriysen şehirlerine ekstradan gelir de geliyor.1 turda daha çok asker ve gemi basabiliyorsun hem de daha çok gelişmiş olanı. Bir de bana göre avrupada toprak almaya çalışmak veya savaş  sürdürmek sadece ve sadece zarar. Şehir alıorsun sadece tamire harcadığın parayı 6-7 turda anca alıyorsun, üstelik orduya harcadığın maaş cabası, En iyi iranla müt ol,rusyayla ateşkes imzala, lehistanla müt ol, kuzey afrikayı al ispanyayla müt ol, sadece avusturya sınırına 4-5 biirim bırak. Bazen birisi bana saldırınca direk 6-7 bin altını basıp ateşkes yapıyorum. Herşeyi geçtim orta karar bi ordu beslemek bile 3 bin altından başlıyor. 6 tur asker beslesen direk 20 bin altın. Yakılan binalar, engellenen ticaret yolları da cabası.

Çevrimdışı Pain

 • Level 14
 • İleti: 5117
 • The Cavallier
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #12 : 28 Ocak 2015, 12:21:56 »
diğer rehberleri kötüleyerek rehberine giriş yapmışsın. bu yaptğın emeğe saygısızlıktır. Böyle iddialı bir sözle girip te düz yazıyla rehber mi hazırlanır ? düzgün resimler birim detayları nerde ? yazdıklarının çoğu zaten bilinen taktikler ve çoğu rehberde bu tarz bilgiler var. bu kadar iddialıysan kendine özgün bişeylerin olmalı yanlışmıyım ?

Çevrimdışı bosman97

 • Level 6
 • İleti: 153
 • Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #13 : 28 Ocak 2015, 14:34:13 »
Ben fabrikaları her tur şehir ekonomisine +7 para getirdiği için kuruyorum.

Çevrimdışı hazarowa

 • Level 7
 • İleti: 232
 • Ölümüne Medieval'cı
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #14 : 29 Ocak 2015, 12:34:35 »
diğer rehberleri kötüleyerek rehberine giriş yapmışsın. bu yaptğın emeğe saygısızlıktır. Böyle iddialı bir sözle girip te düz yazıyla rehber mi hazırlanır ? düzgün resimler birim detayları nerde ? yazdıklarının çoğu zaten bilinen taktikler ve çoğu rehberde bu tarz bilgiler var. bu kadar iddialıysan kendine özgün bişeylerin olmalı yanlışmıyım ?

Hocam demek istediğim şeyi yanlış anlamaşsın, benim ordaki ifadem "Kimse kusura bakmasın çoğu yavan ve gereksiz toprak fethetmeye dayalı rehberler" şeklindeydi. Yavandan ve gereksizden kastım geliri olmayan önemsiz şehirler anlamında.Yoksa rehberleri hazırlayanların emeğine söz etmek haddime değil zaten.

Ayrıca illaki benzer noktalar vardır, Aynı oyun bu sonuçta. Ama farkları da var. Çoğu kişi hatta hemen hemen herkes 1-2 üniversite kurup öyle idare etmeye çalışıyor. Benim taktiğimde ise 5 tane üniversite kurma var (istanbulda kasaba açılınca 6 oluyor). Tüm alanlarda araştırma yapılabiliyor. 1730'lara gelmeden bütün araştırmalar bitmiş oluyor. Ekonomiden felsefeye karadan denize topçu birliklerine kadar her alanda süper devlet konumunda oluyorsun. Bazı konularda resimler gördüm, adam bi dünya yer almış hazine net kaçanç 25-30 bin anca, Ben daha hindistana açılmadan net kazanç 27-30 binleri buluyordu. Bunun sebebi de teknoloji farkı ve ticaret. Ayrıca avusturya sınır hariç askerim olmaz.Orda bile şehir içlerinde 4-5'er adet yeniçeri musketer tutarım o kadar. Rehberde üzerinde durduğum nokta da burası zaten.Kritik yerler hariç toprak alma, istediğin yerleri alınca hemen ateşkes imzala. Sınırındaki devletlerle müttefik ol ki gereksiz ordu tutmak zorunda kalma.Herkesle iyi geçin , taaki hindistan seferine kadar. O zaman da en az 4 ordu kur ki kısa sürede savaşı bitsin diyorum. Yoksa sürekli yakılan kasabalar, kuşatılan şehirler savaşı uzatır, bu da askere ödenen parayı arttırır.

Resim olayına gelirsek hiç anlamadığım nokta da burası. Savaş taktiği vermiyorum, modalama da anlatmıyorum. Şimdi bu konuya; bak kırımı böyle aldım, mezopatamyaya kurduğum üniversite, perslerle yaptığım ittifak, venediği asker çıkarınca diye resim eklesem ekstra bi fayda sağlamayacak ki ?

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #15 : 29 Ocak 2015, 14:48:43 »
Hocam demek istediğim şeyi yanlış anlamaşsın, benim ordaki ifadem "Kimse kusura bakmasın çoğu yavan ve gereksiz toprak fethetmeye dayalı rehberler" şeklindeydi. Yavandan ve gereksizden kastım geliri olmayan önemsiz şehirler anlamında.Yoksa rehberleri hazırlayanların emeğine söz etmek haddime değil zaten.

Ayrıca illaki benzer noktalar vardır, Aynı oyun bu sonuçta. Ama farkları da var. Çoğu kişi hatta hemen hemen herkes 1-2 üniversite kurup öyle idare etmeye çalışıyor. Benim taktiğimde ise 5 tane üniversite kurma var (istanbulda kasaba açılınca 6 oluyor). Tüm alanlarda araştırma yapılabiliyor. 1730'lara gelmeden bütün araştırmalar bitmiş oluyor. Ekonomiden felsefeye karadan denize topçu birliklerine kadar her alanda süper devlet konumunda oluyorsun. Bazı konularda resimler gördüm, adam bi dünya yer almış hazine net kaçanç 25-30 bin anca, Ben daha hindistana açılmadan net kazanç 27-30 binleri buluyordu. Bunun sebebi de teknoloji farkı ve ticaret. Ayrıca avusturya sınır hariç askerim olmaz.Orda bile şehir içlerinde 4-5'er adet yeniçeri musketer tutarım o kadar. Rehberde üzerinde durduğum nokta da burası zaten.Kritik yerler hariç toprak alma, istediğin yerleri alınca hemen ateşkes imzala. Sınırındaki devletlerle müttefik ol ki gereksiz ordu tutmak zorunda kalma.Herkesle iyi geçin , taaki hindistan seferine kadar. O zaman da en az 4 ordu kur ki kısa sürede savaşı bitsin diyorum. Yoksa sürekli yakılan kasabalar, kuşatılan şehirler savaşı uzatır, bu da askere ödenen parayı arttırır.

Resim olayına gelirsek hiç anlamadığım nokta da burası. Savaş taktiği vermiyorum, modalama da anlatmıyorum. Şimdi bu konuya; bak kırımı böyle aldım, mezopatamyaya kurduğum üniversite, perslerle yaptığım ittifak, venediği asker çıkarınca diye resim eklesem ekstra bi fayda sağlamayacak ki ?
Herkesin oynayış taktiği farklıdır, isteyen dünyanın anasını ağlatır isteyen ticaret zengini olur. Kaldı ki güçlü bir donanma kurmadığın sürece ticaretle para kazanmak risklidir. Gerçekten de orada kullandığın üslup başka rehberleri aşağılıyor. Tasvip etmedim kardeşim.

Çevrimdışı bosman97

 • Level 6
 • İleti: 153
 • Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #16 : 29 Ocak 2015, 17:46:58 »
Hocam demek istediğim şeyi yanlış anlamaşsın, benim ordaki ifadem "Kimse kusura bakmasın çoğu yavan ve gereksiz toprak fethetmeye dayalı rehberler" şeklindeydi. Yavandan ve gereksizden kastım geliri olmayan önemsiz şehirler anlamında.Yoksa rehberleri hazırlayanların emeğine söz etmek haddime değil zaten.

Ayrıca illaki benzer noktalar vardır, Aynı oyun bu sonuçta. Ama farkları da var. Çoğu kişi hatta hemen hemen herkes 1-2 üniversite kurup öyle idare etmeye çalışıyor. Benim taktiğimde ise 5 tane üniversite kurma var (istanbulda kasaba açılınca 6 oluyor). Tüm alanlarda araştırma yapılabiliyor. 1730'lara gelmeden bütün araştırmalar bitmiş oluyor. Ekonomiden felsefeye karadan denize topçu birliklerine kadar her alanda süper devlet konumunda oluyorsun. Bazı konularda resimler gördüm, adam bi dünya yer almış hazine net kaçanç 25-30 bin anca, Ben daha hindistana açılmadan net kazanç 27-30 binleri buluyordu. Bunun sebebi de teknoloji farkı ve ticaret. Ayrıca avusturya sınır hariç askerim olmaz.Orda bile şehir içlerinde 4-5'er adet yeniçeri musketer tutarım o kadar. Rehberde üzerinde durduğum nokta da burası zaten.Kritik yerler hariç toprak alma, istediğin yerleri alınca hemen ateşkes imzala. Sınırındaki devletlerle müttefik ol ki gereksiz ordu tutmak zorunda kalma.Herkesle iyi geçin , taaki hindistan seferine kadar. O zaman da en az 4 ordu kur ki kısa sürede savaşı bitsin diyorum. Yoksa sürekli yakılan kasabalar, kuşatılan şehirler savaşı uzatır, bu da askere ödenen parayı arttırır.

Resim olayına gelirsek hiç anlamadığım nokta da burası. Savaş taktiği vermiyorum, modalama da anlatmıyorum. Şimdi bu konuya; bak kırımı böyle aldım, mezopatamyaya kurduğum üniversite, perslerle yaptığım ittifak, venediği asker çıkarınca diye resim eklesem ekstra bi fayda sağlamayacak ki ?

Kardeş güzel taktik. Böyle kulağa hoş geliyor ama zorluk ne bilmiyorum vh da birak. Turdqn çoğu devletle savaştasın. Bu savaşları kaldırabilecek ekonomiyi yok edersen işk turlarda devleti nasıl ayakta tutacaksın.

Çevrimdışı hazarowa

 • Level 7
 • İleti: 232
 • Ölümüne Medieval'cı
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #17 : 29 Ocak 2015, 18:46:38 »
Herkesin oynayış taktiği farklıdır, isteyen dünyanın anasını ağlatır isteyen ticaret zengini olur. Kaldı ki güçlü bir donanma kurmadığın sürece ticaretle para kazanmak risklidir. Gerçekten de orada kullandığın üslup başka rehberleri aşağılıyor. Tasvip etmedim kardeşim.

Hocam amacımı aşan bi anlam çıktıysa gerçekten özür dilerim  uzgun* İfade etmeye çalıştığım şey gereksiz şehir almaktı.

Oyun zorluğu (harita)normal-(savaş)hard şeklinde oynuyorum. Senin dediğin gibi very hardda oynasam muhtemelen bu taktik tutmaz. Ama normal campaingde çoğu ülkeyle bu taktikle oynuyorum. Etrafımdakilerle iyi geçiniyorum, ekonomi bilimsel araştırma yapıyorum, sonra fetihlere girişiyorum.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2015, 18:48:32 Gönderen: hazarowa »

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #18 : 29 Ocak 2015, 18:56:11 »
Hocam amacımı aşan bi anlam çıktıysa gerçekten özür dilerim  uzgun* İfade etmeye çalıştığım şey gereksiz şehir almaktı.
Yanlış anlaşıldığını düşünüyorsan, dilersen düzelt o kısmı. tebessum*
 Ama bazen gereksiz şehir almak mecburiyetinde de kalabiliyorsun, mesela düşman devleti istila etmezsen sana bela çıkaracak biliyorsun. Ancak herifler öyle bir toprak üzerinde kurulmuş ki oraya asker sokasın bile gelmiyor. En güzel örnek Balkanlar mesela.

Çevrimdışı hazarowa

 • Level 7
 • İleti: 232
 • Ölümüne Medieval'cı
Ynt: Kendi Osmanlı Rehberim
« Yanıtla #19 : 29 Ocak 2015, 20:18:06 »
Hemen düzeltiyorum hocam  tbr* Evet dediğin gibi oluyo bazen, Ne yaparsan yap düşman ateşkese yanaşmıyo , bi defa rusyada başuma geldi, ben de kamikaze dalışı yaptım ardı ardına o doğudaki 3 şehrini aldım ateşkesi kabul etti, Sonra şehirleri geri verdim müt olduk :D