Konu: Lehistan VH rehberi  (Okunma sayısı 6224 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Lehistan VH rehberi
« : 05 Ağustos 2013, 21:08:58 »

Evet arkadaşlar, dördüncü VH rehberim ile karşınızdayım. Bu seferki şanslı ülkemiz sizlerin tercihiyle Lehistan olacak.

Rehber geç çıktığı için herkesten özür diliyorum. Çünkü o arada Real-PSG maçı vardı, şimdi ise çalışıp ekmek parası kazanıyorum. Ayın 18'inde tatile gitme heyecanı var. Bunları atlatınca VH rehber sayımı ETW'de oynanabilir devletlerin sayısı ile eşitlemeye çalışacağım.

Hadi hayırlısı diyip, konuyu da fazla dağıtmadan rehberimize giriş yapalım.

VH rehberlerimi okuyanlar konseptin aşağı yukarı nasıl olduğunu biliyordur. Bu yüzden konsepti bozmadan devam ediyoruz.


GENEL BAKIŞ
5 bölge ve 2 tane hamilik yaptığımız bölge elimizde. Meşruti monarşi ile yönetilen bir devlet. Bakanlar adamı ipe götürür. Varşova dışındaki bölgeler askeriye bakımından verimsiz ve Saksonya-West Prussia yüzünden çok saçma savaşlara gireceksiniz. Liman nedir, ne değildir, haberimiz bile yok! Karada kapana kısılmış, neredeyse dört tarafımız düşmanlarla çevrili. En ezeli düşman olan Prusya'nın sahip olduğu Plug Bayonet'in bizde olmaması büyük bir dezavantaj ve hat piyademizin az da olsa özellikleri Prusya piyadesine nazaran düşüktür. Başlangıç parası kuş gibi, sadece 6000!

Bunların yanında tabi ki de iyi yönler var. Meşrutiyet yönetimimiz çok büyük bir avantajdır. Nedenine geleceksek aşağıdaki karşılaştırmaya bakınız;

Monarşi vs Meşrutiyet

Baskı:                                                                                                                                              5 vs 3

Üst sınıf mutluluğu:                                                                                                                       +2 vs +1

Alt sınıf mutluluğu:                                                                                                                         -2 vs +1

Araştırma hızı:                                                                                                                          -%10 vs Eksi veya artı yok

Birim çıkarma ücreti:                                                                                                                   -%5 vs Avantaj yok

Ana kıtadaki bölge gelir artışları(bakan):                                                                                       -6 vs +3

Bölge gelir artışı:                                                                                                                           -5  vs +5

Islahat yaygarası:                                                                                                                      VAR  vs -%25

Sanayileşme mutsuzluğu:                                                                                                          VAR  vs YOKMeşrutiyette bol yıldızlı bakanı bulmak monarşide bulmaktan çok daha zor, bir turda en fazla bir bakanı kovabilirsiniz. Fakat bu tabloya göre meşrutiyette 4 yıldızlı bir bakan monarşiye nazaran çok daha etkili olduğu açıkça belli. Özellikle ekonomik gelişim yönünde büyük bir avantajla başlıyorsunuz. Islahat yaygarası %25 daha az, alt sınıf monarşiye nazaran +3 daha mutlu ve sanayileşme mutsuzluğu gibi zaman geçtikçe büyüyen sorun yok.

Rusya'ya nazaran tarım avantajımız yok. Yeni kasabalarımız geç çıkacaktır. Fakat bizde olan kasabalarımızdaki refah seviyesi iyi durumda olduğundan sanayi kuruluşları iyi para getirecektir. Çünkü zengin kasabalarda bulunan sanayi kuruluşlarının gelir seviyesi daha yüksektir.

Genellikle Batı-Güney Batı ekseninde ilerleme yapacağımızdan zengin kasabalardan bolca elimizde olacak ve sanayileşme hızımız daha çok artacak.


ORDU BİLGİSİ
DİPLOMASİ


Prusya: Her ne kadar iki tane bölgeleri olsa da iki bölgeleri gerçekten iyi durumdadır. Başlangıç orduları güçlüdür. Hat piyadeleri de sağlam olmakla beraber plug bayonet teknolojilerine sahiptir. Saksonya yüzünden ilk turn bittikten sonra savaşa gireceksiniz. Kesinlikle yok edeceksiniz. Barış antlaşması bile düşünmeyin. Prusya'dan sonra size höst ulan dürzü! diyebilen ülke pek kalmayacak. İlk hedefimiz bu ülkedir.

Avusturya: Kimileri iki cephede savaşmaktan zevk alabilir ama Avusturya+Prusya karşısında mücadele etmek deliliktir. Avusturya sizin müttefikiniz olacak ve bu durumu isterseniz hiç bozmadan da devam edebilirsiniz.

Osmanlı: Gözü Galiçya'da olan bu devlet gözü pek olmakla beraber Galiçya'da bulunan ordunuzu oradan kaldırmanızla beraber size savaş ilan edecektir. Sırf bu tehlike yüzünden oradaki orduyu disband etmemek de ekonomiye ayrıca darbe vuracaktır.

Kırım: Gariban, yok olup gidecek bir ülke.

Rusya: Müttefikiniz. Çökertmek isterseniz Moskova-Kiev yönünde yapacağınız bir saldırı onları çökertir.

İsveç: Bu ülke de Danimarka'ya savaş ilan edeceğinden siz de İsveç ile savaşa girişeceksiniz. İsveç Kopenhag'a varmadan doğuya yönelmeyeceği için kendinizi kasmadan Finlandiya'ya kadar gelebilirsiniz.

Saksonya: Hami olduğumuz ve bizimle sınır komşusu olmayan bir devlet. Bizi de sever kerata ama Prusya yıksın, geçsin. Dresden gibi stratejik bir şehrin kontrolünü bizzat kendimizin yapması daha iyidir.

Kurlandiya: Herkese köpek gibi davranan bir devlet olmakla beraber sahibini ısırmaz.

Hannover-Bavaria-Württemberg-Westphalia: Dresden-Berlin'i alarak bunlarla sınır komşusu olacaksınız. Yapacakları değişkenlik gösterebilir. Savaş da ilan edebilirler, kuzu gibi de durabilirler. Şahsen hiçbirinden haz etmem. Müttfefiklerine dikkat edin. Bazıları Avusturya ile olan müttefikliğini bitirmiş olabiliyor. Son seviyede valilik binası yaparlarsa savaş ilan edip tek seferde alın oraları. Çünkü güzel vergi bonusu verir.

Britanya: Acayip ülkedir. Bazen çok dostane olsa da manyaklıkları meşhurdur. Osmanlı ile oynarken Mısır, İsveç'te Ingria, Rusya'da Kırım, Prusya'da Köningsberg'e çıkartma yapabildiğini cümle alem bildiğinden dikkatli olun. Sınır toprağı olmadan savaş açabilen yegane ülkelerden biridir(nadiren Fransa Mısır için)

13 Koloni: Ne alaka diyebilirsiniz ama aşağıda açıklamasını yapacağım.

Iroquois: 13 Koloni ile bağlantılı olup aşağıda açıklaması mevcuttur.

Fransa-İspanya: Pek arıza çıkarmazlar. Hasmane olsalar bile sorun çıkarmıyorlar.


SEFER HAZIRLIKLARI


Hazırlık başarının en önemli kısmı olup savaş sadece hazırlıkların icrasıdır. İlk turnde yapılması gerekenleri tek tek açıklıyorum.


1) West Prussia-Köningsberg Takası: En önemli kısımdır. Çünkü Orta Avrupa'da mücadele ordu mevcudiyetine değil, hat piyadesi üretme kapasitesine bakar. Vilnius 5 turn sonra hat piyadesi üretir ve Varşova tur başına sadece 2(!) birim hat piyadesi üretir. Prusya ile yapacağınız bu takas sayesinde turn başına 3+2=5 birim hat piyadesi üretebileceksiniz. Prusya Dresden'i alsa bile orada hat piyadesi üretemeyeceğinden sadece Berlinle Prusya sizinle yarışamayacaktır.2) Avusturya Müttefikliği: Sınırsız military access karşılığı müttefikliğe imza atın. Sonra o accessi aynı turnde kaldırırsınız. Önemli olan Avusturya'nın bize savaş açmamasını garantilemektir. Zorlayıp 20 turnluk military access alırsanız da 20 turn boyunca savaş ilan etmeyecektir size.3) Estonya Meselesi: Vilnius bölgesindeki orduları(kaledeki dahil) Estonya sınırına yakınlaştırın. Vilnius'ta bir birim milis çıkartma emri verin.4) Kasabalar: Sanayi kuruluşu dışında kasabalarda ne varsa yok edin.(Krakow'da bulunan okul kalsın  kah*) Boyuna sanayi kuruluşu yapın.
5) Prusya Seferi: Varşova ordusunu West Prussia sınırına yaklaştırın. Köningsberg'den 3 birim, Varşova'dan 2 birim hat piyadesi çıkartın.

6) Kabine: Vergileri en yüksek seviyeye getirin. Erken seçim yapın ve düzgün bir kabine ile yola çıkın. Seçim sonrası vergileri indirin.

7) Ticaret: Ticari antlaşmalar yapın.

8) Military Access: Sınırsız military accessi küçük paralara sattıktan sonra aynı turnde iptal edip tekrar satmak güzel paralar gelecektir. Ama 1000-1000 değil, 500-500 alabilirsiniz. Military access paraları ile Plug Bayonet ve Fizyokrasi teknolojilerini satın alın. İşlemiyor diyenler var ama oyunum sonuna kadar orijinaldir çünkü Total War Grand Master Collection sahibiyim.

9) 13 Koloni: Biraz şansa bulduğum bir taktik. Kim Kuzey Amerika'ya açılıp doğu kıyısını istemez ki? Military Access Osmanlı'da olduğu gibi 1000'er altın vermez ama 500-500 alırsınız ki toplam rakam 25-30k miktarını geçer. Ne mi yapıyoruz? Direkt olarak Maine bölgesini 25-30k'ya satın alıyoruz. Military Access ile paramızı çıkartıyoruz, onlarda para bitince belli miktar karşılığında diğer bölgelerini teklif edecek. Teker teker New York ve Philadelphia haricinde bütün bölgelerini alıyoruz, üstüne de paramız kalıyor. Boston'da hat piyadeleri yapın çünkü Iroquois savaş ilan edecek.

10) Çerokiler: Georgia sınırındaki bölgeden iki birim asker çıkartın. Sonra birisi kalede kalacak, diğerini Çeroki Arazilerin içlerine kadar yaklaştırın.


SAVAŞ BAŞLASIN!


1)Alman-Leh Savaşı Vol. 1Prusya Saksonya'ya savaş açacağından sizlere savaş bahanesi çıkacak. İlk turun bitiminde savaşa girerseniz Prusya çok salak bir hamle yaparak mevcudiyeti sağlam fakat 5 birim hat piyadesi + Varşova ordusuna başa çıkamayacak olan bir ordusunu Gdansk şehrine koyacaktır. İkinci turumuzda şehri kuşatıp bu çerezlik orduyu yiyoruz ve Prusya'ya ilk darbeyi vurmuş oluyoruz. Nadiren Silezya bölgesini de alabiliyorlar. Başa çıkması kolay olacaktır. Ama Silezya bölgesini Prusya'dan alırsanız Avusturya size küsebilir. Müttefikliğini de iptal edebilir. Ama siz gene de Avusturya ile müttefik kalın. Saçma sapan bir cephe açmaya gerek yok.

Biraz dinlenip ordunuzu hat piyadeleri ile destekleyerek minimum 1,5-2 full stack ordu yaptıktan sonra harekatımızın ikinci aşamasına geçerek Berlin'i kuşatıp alıyoruz. Dresden'i almak hiç ama hiç zor olmayacaktır. Dresden Prusya işgalinde iken 13 mutsuzluk puanı alırken biz Dresden'i alınca sadece 4 puanlık mutsuzluk olacak. 4 turn sonra normal bir bölgeniz olarak orası kalacak. Fakat Berlin'de 30 puanlık mutsuzluk olacaktır. Çakallık yapıp başka bir ülkenin saldırıp almasını bekledikten sonra Berlin'i tekrar geri alıp mutsuzluğunu azaltabilirsiniz veya karabınaları kullanın. Okulu yıkmayın, çünkü erken dönemdeki oyunun en ileri seviye okulu Berlin'de. İsyanlarda hasar görmesini istemiyorsanız bir tane birimi okulun içine koyup bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

2) İsveç-Leh Savaşıİsveçle çok uzun zamandır oynadığım için nerelerde ne kadar ordu olduğunu bilirim. Estonya-Ingria-Västerås'ta orduları bulunur. İsveç ilk başta Danimarka'ya savaş ilan eder. Siz de Ingria'da bulunan iki liman için savaşa gireceksiniz. İki liman bizim için çok ama çok önemli. Ticaret antlaşmaları yaptıkça en az 500'er altın cepte olacak.

İlk turnde yapmanızı söylediğim şeyleri yaptıktan sonra Vilnius'ta bulunan bir birimlik milis ve Estonya yakınında konuşlanan ordunuzu Estonya'yı kuşatmaya yollayın. Gdansk'a nazaran biraz zor olacak ama sayı fazlası ile işinizi halledersiniz. Güvenemiyorsanız orduya süvari koyma amaçlı olarak general recruit edebilirsiniz.

Sadece iki ordusu kalan İsveç Ingria'da tırsak davranacaktır. Ama unutmayın ki İsveç Oslo'yu ve Kopenhag'i aldıktan sonra tam güçle doğuya dalar. Ingria'yı Ruslardan erken alırsanız İsveç sizinle mücadele edemeyecek çünkü elinizde Berlin-Dresden-Köningsberg-Varşova-Ingria-Vilnius gibi büyük şehirleriniz olduktan sonra sırtınız asla yere gelmeyecektir. Vilnius 5 turn sonra hat piyadesi çıkarabilse de orta ve geç dönemde değerini daha çok anlayacaksınız.

Veya

İkinci turn Estonya'yı aldıktan sonra orayı Saksonya'ya verin. Fazla komşu sayısı=Daha fazla para  kah*

3) Opsiyonel Kırım Savaşı

Kırım'ı alıp ekstra liman kasmaya çalışabilirsiniz de. Fakat Osmanlı Kırım'a çıkartma yapabilir ve limanda size gün yüzü göstermebilir. Osmanlı barışı asla kabul etmiyor. Pek tavsiye etmem.

4) Çeroki-Iroquois-Britanya Meselesi

New York ve Philadelphia Britanya'ya katılınca Britanya size savaş ilan edecektir. Savaş ilanından hemen sonra hızlıca oradaki bölgeleri alıp aynı turnde barış antlaşması kasmaya bakın. Yoksa çıkartmalar çok tehlikeli olabiliyor. Böylece Britanya'nın size savaş açma kotası bitmiş olur, rahat edersiniz ve 13 Koloni tamamen sizin olur. Iroquois Boston'a sahip olduğunuzdan dolayı 1. turn bitiminde savaş ilan eder. Biraz hat piyadesi çıkartıp generallerle ordunuzu full stack yaptıktan sonra tüm Iroquois diyarının bir tarafından girin, öbür tarafından çıkın.

Çeroki sınırında bulunan iki biriminiz vardı, değil mi? Generallerle orduyu doldurun, tek seferde 3 bölgeye çökün.   pacoz*

Etrafınızda Lousiana(Fransa)-Florida(İspanya)-Kanada(Fransa) komşularınız kalacak. Katolik katoliğe bir şey yapmaz. Hediye falan verin, aranız hostile olmadıkça hiçbir sorun yaşamazsınız.

Ayrıca tarlaların özelliklerine dikkat edin. Nedense Amerikan kabilelerin tarlaları Avrupai son seviye tarladan çok daha verimli. Biri %0,6 bonus verirken, diğeri son seviyede %0,5 popülasyon artış bonusu verir. Ödediğiniz para da cabası.

5)Alman-Leh-İsveç Savaşı Vol. 2Prusya'dan sonra karşınızda size sadık Avusturya ve ezik Alman Prenslikleri kalır. Alman Prensliklere dikkatli bakın, son seviye valilik binası yaptıklarında eğer güçlü bir müttefiği yoksa direk ümüklerini sıkın. Fransa-Hollanda ile komşu olacaksınız, taraf olmayın. İsterseniz Ren ırmağı bölgesini başka devletlere verip tampon bölge de yapabilirsiniz. Yalnız Bavyera ve Hannover sizde kalsın.

Hannover üstünden İsveç'e son darbeyi vurup 9000 gelirli Stockholm'ü ele geçirin.


SONUÇ
SON SÖZLER


Lehistan rehberini yaparken hiçbir devlette almadığım tadı aldım, benim açımdan çok eğlenceliydi. 13 Koloni olayını neredeyse her devlet için kullanabilirsiniz. İlk turnde askeri geçiş haklarıyla 25-30k mebla ile 13 Koloni neredeyse sizin olacak.  tbr*

Askeri geçiş olayını sınır olduğunuz ve hostile olmayan devletlere uygulayabilirsiniz. İleride saldıracağınız ülkeye bu olayı uygulamayın yoksa dishonoring treaties eksisi alınca cümle alem sizden nefret eder. Farketmeden yaptıysanız saldıracağınız ülkenin müttefik/sömürge devletine savaş ilan edin.


Herhangi bir sorunuz, rehberde bir hata vs. varsa çekinmeden belirtin.  tebessum*
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2013, 21:36:52 Gönderen: shalala »

Çevrimdışı Easterling

 • Level 14
 • İleti: 6249
 • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2013, 21:17:37 »
Uzun ve güzel olmuş.  tbr*

Çevrimdışı Jaguar

 • Level 10
 • İleti: 1995
 • Wehrmacht
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2013, 21:27:04 »
tek kelimeyle Müthiş  ehue*  ehue*

Çevrimdışı klavye12

 • Level 6
 • İleti: 198
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2013, 23:56:52 »
Ben bu Military Access işini hiç beceremiyorum. Geçen Fransa ile oynayayım dedim. Tamam, askeri geçiş hakkı sayesinde ittifak ve ticaret anlaşmaları yapabildim; ama askeri geçiş hakkını satamadım. 7000'den 1000'lere kadar indim üstelik. uz* Sadece bir keresinde işe yaramıştı. O da Osmanlı ile oynarken Barberilerden her tur 3000 florin koparabiliyordum. Bu arada Prusya'ya ne teklif ettin de sana Doğu Prusya'yı Batı Prusya karşılığında verdi?

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #4 : 06 Ağustos 2013, 00:10:45 »
Sadece Gdansk-Köningsberg takası yaptım. Başka bir şey yapmadım. ehue*

Askeri geçiş hakkı parasının yüksekliği biraz prestije bakar. Mesela Osmanlı ile oynarken Berberiler'den ilk turn tek seferde 9000 alınabiliyorken, Lehistan oyununda komşularından 500'er veya 400'er altın alabilirsin. Parasını alacağın devletle sınır komşuluğun olmalı ve o devlet hostile olmamalı.

Çok yüksek prestijin olursa 3000-4000'er altın da alabiliyorsun tbr*

Çevrimdışı RTWEmre

 • Level 10
 • İleti: 1113
 • Rüyaları Gerçekleştirebilmenin İlk Yolu Uyanmaktır
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #5 : 06 Ağustos 2013, 00:13:21 »
Birinizde Maratha rehberi yapsın mübarekler  dov*

Çevrimdışı klavye12

 • Level 6
 • İleti: 198
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #6 : 06 Ağustos 2013, 00:18:20 »
Birinizde Maratha rehberi yapsın mübarekler  dov*
Maratha'nın olayı ne ki? Önce Babür'ü yık, sonra o alttaki küçük devleti yok et. Hindistan senin. Britanya'ya dikkat et. Hindistan'ı geliştir. Rejim değiştir. Ekonomi kas. Dünyanın ekonomik gücü ol. Sonra ister İran'a, ister Fas'a, istersen de Korsanlar'a saldır. Dünya önünde... Fillerin de var. Tek eksisi dininin Hinduizm olması ve ordusunda pek çeşitli birimler olmaması.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2013, 00:23:02 »
 Hocam Avusturya'yı ıskalamışsın ama. Prusya'yı kenara ittikten birkaç tur sonra savaş ilan ediveriyorlar. Berlin'e girince Hannover de çullanıyor üzerine. Ben Lehistan ile oynarken Avusturya ile baş edemiyorum, gerçi şu 1.5'e geçeli ışık yemiş tavşana döndüm ya neyse.

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #8 : 06 Ağustos 2013, 00:28:03 »
Avusturya müttefikliği bozmaz. Bozsa da yine müttefik olabiliyorsun, orada ıska yok tbr*

20 turnluk askeri geçiş hakkını onlardan alıp müttefik kalırsan ve üsteki yaptığımı yaparsan 20 turn asla saldırmıyorlar.

Küçük prenslikler çok değişkenlik gösterebiliyor. Genel-geçer bir kural yok ama son seviye vali binası çıkarınca acıma o devletlere tbr*

Sonuçta bulunan capsdeki Avusturya bölgelerini satın aldım ehue*

Osmanlı Galiçya ordusunu görüp saldırmaz ama oradaki orduyu kaldırırsan Osmanlı çakallık yapmaya kalkıyor. dov*
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2013, 00:34:10 Gönderen: shalala »

Çevrimdışı eksi15

 • Level 5
 • İleti: 107
 • eksi15
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #9 : 06 Ağustos 2013, 01:08:52 »
Bu kadar military acces diyorsunuzda ellerim yoruluyor artık tıklamaktan.

Çevrimdışı LastCaliph

 • Level 12
 • İleti: 3861
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #10 : 06 Ağustos 2013, 02:20:09 »
Güzel bir taktik olmuş ama şu military access olayı oyunun zorluğunu azaltıyor ya.

Çevrimdışı sezar5

 • Level 7
 • İleti: 234
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #11 : 06 Ağustos 2013, 17:06:31 »
Ellerine sağlık.Gerçekten harika bir rehber.


Bu hikaye efsane olacak benden söylemesi. Çok müthiş yazıyorsun. Hikayeyi takip etmeyenler utansın :DD

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #12 : 06 Ağustos 2013, 21:03:28 »
Bu kadar military acces diyorsunuzda ellerim yoruluyor artık tıklamaktan.

Save dosyası koyarım, merak etme  tebessum*

Güzel bir taktik olmuş ama şu military access olayı oyunun zorluğunu azaltıyor ya.

Yukarıda alıntı yaptığım arkadaş öyle demiyor  kah*

Ellerine sağlık.Gerçekten harika bir rehber.

Rica ederim.  tbr*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

 • Level 11
 • İleti: 2613
 • Ebu Zerdüşt
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #13 : 06 Ağustos 2013, 21:08:04 »
etkili taktiklerin var ama o military acces yapacagına 2 dk da cheat engine den yaparsın hem kendinide kasmassın

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #14 : 06 Ağustos 2013, 21:16:07 »
İşin zevki o değil. MA ile para alarak diğerlerin kasasından paralarını da alıyorsun. Ayrıca herkes Cheat Engine kullanmak zorunda değil. Bende Cheat Engine programı da çalışmıyor.

MA'i sırf para için değil, başka işler için de kullanabilirsin.  tbr*

Çevrimdışı LastCaliph

 • Level 12
 • İleti: 3861
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #15 : 06 Ağustos 2013, 21:34:56 »
etkili taktiklerin var ama o military acces yapacagına 2 dk da cheat engine den yaparsın hem kendinide kasmassın
Aynen bu konuya katılıyorum ikiside sonuçta hileye giriyor.

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Lehistan VH rehberi
« Yanıtla #16 : 06 Ağustos 2013, 22:34:58 »
MA'yı herkesin bilmesi için söyledim. Yoksa illaki bu yöntemle para alın demiyorum. Daha kolay müttefiklik, daha ucuza teknoloji alma vs. işler için de kullanırsınız. İsteyen yapar/yapmaz, kendi bileceği iştir.

MA ve 13 Koloni olayını yapmazsanız belki 5 turnde yapacağınız işi 8 turnde yaparsınız Orta Avrupa'da. Ama Prusya'yı rahatlıkla indirirsiniz. Sanayi kuruluşları da yaparsanız, hem vergi geliri, hem de ticari geliriniz artar. Elinizde bolca büyük şehirler olduğu için de ordu kayıplarını çabuklukla telafi edersiniz. 1,3 versiyonundan sonra ticari ürün satmadan ekonomi yapmak daha kolaydır tbr*

Orduda biraz fazla süvari isterseniz 800 civarı altına orduya general de dizebilirsiniz.

Ayrıca exploitleri kullanmak da hileye girmez.