Konu: Osmanlı Rehberi  (Okunma sayısı 20394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pain

 • Level 14
 • İleti: 5117
 • The Cavallier
Osmanlı Rehberi
« : 26 Ağustos 2011, 13:01:23 »


Genel Strateji; Balkan sınırlarını güvene almak, Ekonomik anlamda toparlanıp Doğudaki zenginlikleri ele geçirmek, Ardından Avrupa'ya yürümek olmalıdır.

Öncelikle Coğrafi konumumuzun avantajları ve dezavantajlarını iyi bilmemiz gerekmekte. Kısaca Göz atacak olursak;

1. Balkanlar ve Orta Avrupa


öncelikli hedef noktamız burası değil. Birçok kampanya oynayan oyuncular ilk hedef olarak Avrupa'da ilerlemeyi benimsemiştir. Balkanlar hakimiyetimizde olmasına karşın burada çok güçlü değiliz. 2. viyana kuşatması sırasında alınan başarısızlık Kutsal ittifakın kurulup büyümesine neden olmuş ve gücümüzü oldukça yıpratmıştı.  Avusturya Venedik Papalık Lehistan Rusya  küçük Alman devletcikleri  Etiyopya hristiyanları osmanlıya karşı bir ittifak kurarak Savaşmışlardır. Hatta iran hükümdarı  Süleyman Şah'ı da araya katıp Osmanlıyı yok etmek için planlar yapılıyordu. Papa İngiltere ve hollanda gemilerinin Papalık bayrağı altında Osmanlıya karşı savaşmaları Çağrısında bulunmuş fakat karşılık görememiştir. ve en büyük umudu Fransa'dan da umduğunu bulamamıştı. Fransa'nın Güneş Kralı olarak nam salan XIV. Louis Osmanlıyı karşısına almak istememişti. Bütün Avrupa Osmalıya düşmanca yaklaşırken Osmanlı için felaket seneleri olarak adlandırılan 1683-1699 yılları arasında bu olaylar yaşanmıştı. 30 yıl savaşlarında güç kaybeden Avrupa nın en büyük gücü haline gelen Fransa'nın ittifaka katılmaması bizler için şans sayılabilirdi. Bu savaşlarda askeri güç kaybeden Osmanlı ekonomik olarak da zayıf düşmüştü. Burada  uygulanacak en önemli strateji, bekleyip güçlenmek, kısaca düşmanı uyutup kendimizi güçlendirip tekrar Viyana kapılarına dayanmak olacaktır. Bunun için yapılacak 1 kaç hamle var


       *Bosna , Sırbistan Bulgaristan ve Yaş bölgelerini Elden çıkartmak
Bu bölgeler elimizde oldugu sürece Avrupa devletlerin Saldırgan tutumu devam edecektir. Zaten getirisi fazla değil bu bölgelerin. Hiç Para Almadan elimizden çıkartırsak bile Büyük kar etmiş oluruz. Buraları korumak için yapacağımız harcamalar çok daha fazlasını götürecektir bizden. 12 13 bin florin karşılıgında Babüre verebiliriz hemen kabul ediyorlar.
       *1. madeyi uygulamayıp, İstanbuldan askeri takviye yapılması gerekmektedir. Bulgaristan bölgesi öncelikli geliştirmemiz gereken yer. Çünkü burasını kaybetmeyi göze alamayız. İstanbula giden son kale olarak görmeliyiz.
Atina ve Mora yarımadası: ilk turda Venedike savaş ilan edip küçük donanmasını yok etmeliyiz. ilk turda savaş açmamızın sebebi şudur; 2. tura geçtiklerinde Avusturya ve italyan devletlerle ittifak kurmaları. Bize savaş açmasını bekleyemeyiz ozaman morada çok güçlenıyorlar. muhtemelen Atinayı alacak güçte ordu toplayabiliyorlar. küçük donanmasını yok etmemizin ardından İstanbul Anadolu Atina Limanlarından 4. adet Brik üretmeliyiz. 2. turda venedik donanması  ticaretimizi baltalayacaktır. Savaş yapılmalı ve bu donanmadaki gemiler ele geçirilmelidir. Atinada üretilen Askeri birliklerle ( Serhat kulu ve cemaat yeniçerilerini üretebilmek için kışla 2. seviyeye getirilmelidir).Donanması yok olan venedik Limanını Ablukaya aldıgımızda Biz saldırmadıgımız sürece Venedikle savaşımız  olmayacaktır.


2. Kırım , Kafkasya ve Doğu
**Kırım ı korumak bize önemli fayda sağlayacaktır. Yaş bölgesindeki orduyu Kırım Şehrine giden yol üzerinde bulunan köprüye konuşlandırmalıyız. bu sayede kırım ordusu hemen gidip ruslara yem olmayacaktır hem de Rusların saldırısını bir süre engelleyecektir. Kırım nekadar dayanırsa sizin için iyi olacaktır. hele birde Kiev bölgesini ele geçirdikleri zaman Bu cephede Ruslar pek varlık gösteremeyecektir.

**Kafkasya ve Doğu cephesi; Balkanlardaki sorunları halletmiş oldugumuzu varsayarsak bütün gücümüzle Doğuyu ele geçirmeye odaklanmalıyız. İstanbul ve anadolu bölgelerinden desteklenen ordumuzun 1. kolu ile Gürcistan devletine Tez zamanda Son verilmeli, Dagıstan la Savaşa girilirse Dağıstanıda Tarihin tozlu sayfaları arasına karıştırmak olmalıdır. Bağdat'ta ilk olarak hemen asker basılmalı ve kışla binası 2. seviyeye getirilmeli. olası İran saldırısna Karşı koymak önemli çünkü Bağdatı kaybetme lüksümüz yok. Bu işleri oldukça zora sokacaktır. Gürcüler Dağıstan ve İranı Yoketmek okadada zor değil. Güçlü 2 kol ordu ile bunları yapmak mümkün. Maratha ile sınır komşusu oladugumuzda hemen savaş açacaktır. Maratha ile savaşırken bolca Topçu bulundurmaya ve topçu teknolojilerini geliştirmeye bakınız. Sürekli savaşta geriye yaslanıp topçularla Atlı birliklerini ve generallerini öldürmeye bakmalısınız. Bu taktikle 2 3 katı orduyla bile savaşırsınız.

3. AkdenizDoğu cephesine odaklanmış Bir Osmanlı için Akdeniz 2. planda olmalı. Berberilerle ittifakı kaybetmemek ve Teknolojik olarak desteklemek önemli. 1000 para karşılıgı teknolojilerimizi satabiliriz. Fas ile Olası savaşta Venedik ile savasımzıdan artan Donanmamızla Fas'a ilerlenmeli donanması yok edilip limanı ablukaya alınmalıdır. İspanya sınıra dayanmadıgı muddetçe size savaş açmayacaktır. Bir donanmanızı Cebelitarık'da geçişi engelleyecek şekilde bırakırsanız Mısır'a çıkartma yeme şansınızı oldukça düşürecektir, İspanya dilediği gibi at koşturamayacak, İngilizlerde boğazı geçemediği için savaş ilan edemeyeceklerdir. Geriye birtek Fransa kalıyor Mısıra çıkartma yapabilecek. onuda kahire den çıkartacagımız 4 5 birlik ile rahatlıkla geri püskürtebiliriz. öncesinde Girit adası yakınlarında konuşlandıracagımız orta büyüklükde bir donanmayla Cebeli tarık boğaızndan Savaş gemilerini geçiremeyecek olan fransa, güçsüz bir donanmayla çıkartma için gelecektir. 5. ve 4. sınıf 4 5 gemi ile full brik ve sloop lardan olusan Fransız donanmasının Mezarlarını Deniz yapabilirsiniz :)

Teknolojik İlerleme:

ilk olarak Konyada bir okulumuz bulunmakda. burada deneycilik araştırması ilk araştırmamız olacak. Teknoloji konusunda yapılacak hamleler;

*Erzurum yakınlarındaki Camiyi yıkıp Kahvehane yapmalıyız ki halkın morali düzelsin, Alt sınıf isyanları çıkmasın.
*İstanbuldaki Ticaret limanı yıkılmalı yerine Balıkçı limanı yapılmalı. İstanbuldan alınan vergi kesilmeli ve köylerin gelişimi Sağlanmalı. ilk olarak *kozani köyü yerleşime açılacaktır. burayı okul yapıp araştırmalarımza devam etmeliyiz. 2. ve 3. köyü kahvehane yapmalıyız çünkü Alt sınıfı mutlu etmeliyiz, isyan çıkıp istanbulu kaybettiğimizde Rejim Değişip cumhuriyet olacaktır. (Rejim konusunu ayrıca ele alacagım. )
*Kahireden vergi alınmamalıdır, ilk çıkan köyümüz bir liman ve Balıkçı limalını olarak inşa etmeliyiz. Alt kısımda bulunan kahvehane yıkılmalı ve okul olarak inşaa edilmelidir.
*Bağdat taki Cami yıkılmalı ve okul yapılmalı
*Fazla getirisi olmayan suriyedeki kilim fabriksı yıkılarak okul yapılmalı.
*5. turda Deneycilik araştırması bitmiş olacaktır.  hemen bu yaptıgımzı okulları 2. seviyeye yukseltmemiz gerekmekte. ne kadar hızlı teknoloji okadar Askeri güç demektir.
*Araştırmalarımızda öncelik tarım, daha sonra askeri araştırmalardan en önemlisi Askeri müfredat (military syllabus ) araştırmaısnı tammalamaktır. kışlayı 3. seviye yapmamıza olanak tanıyacaktır. bu kışladan çıkan yeriçeri beylik piyadeleri avrupanın en iyi hat piyadelerindendir. Hem isabet hem doldurma hızı hem de Moral olarak Avrupa Standart hat piyadelerinden üstündür rahatlıkla süngü hücumuna çıkartabilirsiniz. (son güncellemede Fire by rank atış talimi bu unitelerde devre dışı bırakılmıştır. ileride nizam piayadeleiryle değiştirmemiz gerekmektedir.)
Deniz araştırmalarımız önemli hemen istanbuldaki Deniz komutanlık binasını yapmalı ve araştırmalara başlamalıyız. Güçlü donanma Güçlü ekonomiyi her zaman destekler.
Topçu teknolojilerinde Kadavra güllesi dahil araştırmayı yapmalıyız topçular Maratha ile olan savaşımıza kadar hazır hale gelmeliEkonomi:

İlk turda yapabildiğimiz kadar Ticari antlaşma yapılmalıdır. Gelirimiz 10000 florini bulacaktır. 2 3 tur fazla asker basmayıp giderimiz cok olmayacagından ekonomık toparlanma sağlayacağız. Venedik Ve Fas sorunlarını çözdüğümüzü varsayarsak artık hep limanlardan ticaret gemileri basıp ticaret noktalarına yollamalıyız. Nekadar hızlı davranırsak okadar iyi çünkü bütün nokataları ele geçirirsek ekonomık anlamda oldukça rahatlayacagız. Fildişi ve baharat fiyatları 20 nin altına düşmeyecek şekilde gemi sayısı/fiyat oranını ayarlarsanız iyi olacaktır. tabiki buralara koruyucu donanma basmanız gerkemekte Maratha gemi gönderecektir ve sizlerde o gemileri yakıp ticaretinizi koruyacaksınız. bu donanmayla marathanın ticaretini yagmalayıp bütün gelirini hazinenize koyacaksınız  tbr*

Rejim:
İlk olarak;
Monarşi ile başlıyoruz oyuna. Bütün Sanayileşme ve ıslahat yaygaraları halk üzerinde olumsuz etki yapacaktır. Bu rejimde olabildigince devam edilmeligidildiği yere kadar gidilmelidir.

Cumhuriyet e geçtiğinizde Islahat Yaygaralarından kurtuluyorsunuz. Fakat; her 8 turda 1 bakanlarınızın değişme durumu var.  çok iyi bakanlar ülkenızın gucune güç katar teknolojik araştırmalarınızın hızı etkıler, vergi daha fazla  alırısnız halkı daha iyi memnun edersiniz. Cumhuryette çok iyi bakanlar çıkabiliyor ama kalıcı olmuyor. en geç 2. seçimde yerlerine başkaları geliyor.

Meşruti Monarşi: Bu En çok begendiğim yönetim biçimidir. Sanayi Binalarının vermiş oldugu negatif etki bu yönetim biçminde yoktur. Cumhuriyet gibi 1 turda sadece 1 bakanımızı kovabiliyoruz. 10 turda bir seçim olur ve Halkı memnun edersenız bakanlarınızın gitme olasılıgı Cumhuriyetteki gibi değildir. ölene kadar bakanlarınzı yerlerinde sapa sağlam durabilir.  Büyük Britanya, Lehistan Bu yönetim biçmiyle yönetilen devletlere örnektir.Monarşi ile devam edebildiğimiz kadar devam edip, Araştırmalar bittikden sonra bu yönetim biçmine geçmekte fayda var, okulları camileri kahvehaneleri yıkıp tamamen ekonomik yapabilirsiniz. Bir diğer avantajı da idare masrafı vergi gelirnizi önemli ölçüde etkiler. Bu yönetim biçminde daha azdır.

Askeri Birimler;

Kılıçlı PiyadelerDüzensizler , Hafif Piayadeler, El Bombacıları , Hat Piyadeleri , Seçkin PiyadelerAtlı BirliklerVe son olarak Topçu Birlikleri

« Son Düzenleme: 04 Ekim 2012, 16:04:51 Gönderen: Pain »

Çevrimdışı Siyah Kurt

 • Level 12
 • İleti: 3256
 • Gece Kahvesi...
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2011, 13:15:44 »
Rehber listesine ekledim.  tbr*
Onlarla ve dünyayla savaştayım
Beni karanlığa sürüklemeye çalışıyorlar
İnancımı bulmak için çabalıyorum
Kollarından kayarken
Uyanık kalmak gittikçe zor oluyor
Ve gücümü hızla yitiriyorum
En sonunda bana hayat veriyorsun
Uyanığım! Canlıyım!

Şimdi neye inandığımı biliyorum
Şimdi benim zamanım
İstediklerimi yapacağım çünkü bu benim hayatım
Burada, hemen şimdi!
Direneceğim ve asla vazgeçmeyeceğim
Neye inandığımı biliyorum
Uyanığım ve Canlıyım!

Çevrimdışı immortaltrk

 • Level 10
 • İleti: 1554
 • Özgürlük,Uğruna Savaşanlarındır. Forever Freedom!
  • www.renkdunyam.com
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #2 : 26 Ağustos 2011, 17:23:46 »
Mükemmel bir çalışma eline sağlık sk* sk* tbr* tbr*

Çevrimdışı oğuzz

 • Level 3
 • İleti: 16
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2011, 10:53:39 »
abi ben bu yeniçerilerinin tüfekli birimlerini çıkartamıyorum ya onlar çıkmıyor mu yoksa o birliğide göstermişsin de bir iki hata var ama genel olarak güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık

Çevrimdışı MedievalMusti99

 • Level 12
 • İleti: 3463
 • Eskiler eskiden güzeldi.
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2011, 11:46:54 »
Vay güzel rehbermiş.Eline sağlık.

Çevrimdışı Pain

 • Level 14
 • İleti: 5117
 • The Cavallier
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2011, 13:26:08 »
abi ben bu yeniçerilerinin tüfekli birimlerini çıkartamıyorum ya onlar çıkmıyor mu yoksa o birliğide göstermişsin de bir iki hata var ama genel olarak güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık

 • cemaat grenadier haric hepsi orjinal oyunda var. kahire yeniçerilerini diyorsan sadece mısırda 4. seviye kışlada çıkıyor.
 • hata derken biraz daha ayrıntılı yazabilirsen güzel olur. gerekli düzenlemeyi yaparım.


Çevrimdışı kür-şad

 • Level 8
 • İleti: 495
 • Türkün en önemli vasfı teşkilatçılığıdır
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #6 : 27 Ağustos 2011, 14:37:39 »
çok güzel olmuş  tbr*


"Ben can verebilirim. Milletim, dünya durdukça mücadeleye devam edecektir." (Altay kahramanı Osman Batur 1951.)

Çevrimdışı Müslüman Savaşçı

 • Level 5
 • İleti: 95
 • Salam sana The Conqueror
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #7 : 27 Ağustos 2011, 16:13:11 »
Çok güzel ve ayrıntılı olmuş teşekkürler  tbr*

Çevrimdışı QeScH

 • Level 4
 • İleti: 71
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #8 : 01 Eylül 2011, 16:08:29 »
eh sende bu rehber hayatına girmiş oldun. ama yazılarını bence reddtiger gibi yap öyle göze daha hoş gelir  tbr* tbr*

Çevrimdışı Pain

 • Level 14
 • İleti: 5117
 • The Cavallier
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #9 : 02 Eylül 2011, 16:04:19 »
eh sende bu rehber hayatına girmiş oldun. ama yazılarını bence reddtiger gibi yap öyle göze daha hoş gelir  tbr* tbr*

tavsiyenle birkaç değişiklik yaptım. ilk rehberim olduğundan bazı eksikliklerimin olacagını düşünüyordum. Oyuna yeni başlayana arkadaşlarım var birazda onlar için hazırladım rehberi :) 2 3 tane daha rehber hazırlamayı dusunuyorum. özellikle prusya beni çok zorluyor dogru stratejiyi henüz bulabilmiş değilim. prusyanın haricinde ispanya ile de uğraşıyorum. yakında çalışmalarımı sizlerle paylaşacağım inş.

Çevrimdışı YasiKArMoR

 • Level 4
 • İleti: 58
 • Total War Türkiye
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #10 : 22 Eylül 2011, 02:11:42 »
Oyunun başında Sırbistan'ı neden müttefiklik almadan verdin onu anlamadım sonra da sana savaş açıyo.

Çevrimdışı Pain

 • Level 14
 • İleti: 5117
 • The Cavallier
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #11 : 23 Eylül 2011, 11:26:20 »
Oyunun başında Sırbistan'ı neden müttefiklik almadan verdin onu anlamadım sonra da sana savaş açıyo.


zaten bozuyorlar ittifakı oyuzden gerek duymadım. müttefiklik + para vermıyorlar ayrıca. ya muttefiklil ya para yani anlayacağın :D ben avusturyanın muttfeikliğine güvenemiyorum 2 turda bozuyorlar. olası savaşta direk satıyorlar başlangıç için Osmanlı için en iyi dost iran olarak gözüküyor.

Çevrimdışı OttoComando

 • Level 3
 • İleti: 17
 • Total War Türkiye
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #12 : 14 Ocak 2012, 22:18:45 »
sa kardesım bu gosterdıgın askeri birliklerin çoğu neredeyse bende yok mesela askeri birliklerden sadece delihorseman ve sipahi var diğer piyade birlikleride gösterdiğin yeniçerileri felan ilk defa görüyorum bu ottoman realisim modumu ?

Çevrimdışı Siyah Kurt

 • Level 12
 • İleti: 3256
 • Gece Kahvesi...
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #13 : 14 Ocak 2012, 23:31:57 »
DLC ile gelen birimler onlar.
Onlarla ve dünyayla savaştayım
Beni karanlığa sürüklemeye çalışıyorlar
İnancımı bulmak için çabalıyorum
Kollarından kayarken
Uyanık kalmak gittikçe zor oluyor
Ve gücümü hızla yitiriyorum
En sonunda bana hayat veriyorsun
Uyanığım! Canlıyım!

Şimdi neye inandığımı biliyorum
Şimdi benim zamanım
İstediklerimi yapacağım çünkü bu benim hayatım
Burada, hemen şimdi!
Direneceğim ve asla vazgeçmeyeceğim
Neye inandığımı biliyorum
Uyanığım ve Canlıyım!

Çevrimdışı omen1710

 • Level 7
 • İleti: 260
 • Herşeyi isteyen hiçbir şeyin sahibi olamaz.
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #14 : 15 Nisan 2012, 17:01:45 »
Pain ellerine sağlık güzel bir rehber olmuş. Teşekkürler.
Spoiler
[close]

Dayanaksız cesaret, aptallıktır.
Ön yargı, cahilliktir.
Kanıtlanması imkansız şeyleri kanıtlamaya çalışmak, ahmaklıktır.

Çevrimdışı Pain

 • Level 14
 • İleti: 5117
 • The Cavallier
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #15 : 29 Nisan 2012, 10:47:38 »
Pain ellerine sağlık güzel bir rehber olmuş. Teşekkürler.

Ben teşekkür ederim bir faydam olduysa sizlere ne mutlu bana :)

Çevrimdışı Pain

 • Level 14
 • İleti: 5117
 • The Cavallier
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #16 : 29 Temmuz 2012, 03:51:13 »
rehber güncellendi.

Çevrimdışı Heretix

 • Level 5
 • İleti: 118
 • Total War Türkiye
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #17 : 02 Ağustos 2012, 23:39:49 »
Gördügm en başarılı osmanlı rehberi diyebilirm.Gercekten bu işi anlıyosun  tbr*

Çevrimdışı chitinadam

 • Level 3
 • İleti: 42
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #18 : 04 Ağustos 2012, 14:25:59 »
Rehber harika olmuş gerçekten çok güzel fakat bu rehbere uyarsak bizim kendimize gerek kalmıyacak gibi :D yani biz oynuyoruz ama sadece film izliyoruz gibi olucak bence kendi kararlarımızla oynamamız daha zevkli olur :)

Çevrimdışı Janisarry96

 • Level 9
 • İleti: 770
 • Total War Türkiye
Ynt: Osmanlı Rehber
« Yanıtla #19 : 04 Ağustos 2012, 14:38:37 »
pain sende tüm dlcler varmı bende var ama nasıl circassian heavy cavalry üreticeğimi bilmiyorum veya wallachian yardım edermisin birde circassian sadece 2 defamı üretilebiliyor