Konu: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin  (Okunma sayısı 11719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Osmanlı ile very hard/very hard oynamanın imkansız olduğu her ne kadar çok söylense de aslında akıllıca yapılmış hamlelerle kampanyanızda diğer devletlere rahatlıkla kök söktürebilirsiniz.

Bilirsiniz ki oyun ekonomi-ordu-diplomasi sarmalından oluşur. Ordu ve ekonomide elde ettiğiniz başarıları diplomasi gücüyle taçlandıramazsanız zafere ulaşmanız zor olacaktır. Bu rehberin amacı da diplomaside kazandığınız imtiyazları çabucak kullanıp ordularınızla harikalar yarattıktan sonra imparatorluğunuzdaki ekonomik altyapıyı kuvvetlendirmektir.

Rehber 3 ana başlıktan oluşmaktadır; diplomasi, blitzkrieg ve ekonomi. Diplomasi oyunumuzda geniş yelpaze tutacak, özellikle ilk turnde! Blitzkrieg taktiğimiz de diplomaside kaldırdığımız paralarla hızlıca ordular oluşturup anında etki etmeye yöneliktir. Ekonomi bölümünde ise genel olarak herkesin bildiği detayları anlatacağım.


DİPLOMASI

Diplomasiyi etkin kullanın. Nasıl mı? Sınırınızda bulunan devletlere(hostile için geçersiz) sınırsız military access karşılında para isteyin. 1000 veya 2000'er altın karşılında military access vereceksiniz. Sonra aynı turda iptal edip aynı turda tekrar military access vereceksiniz. Böylece sınır komşularınızı bir güzel kazıklayabileceksiniz. Sınır komşularınıza yüklü miktarda para verseniz bile bu yöntemle geri alabilirsiniz. Her turnde işler. Taktiğimizin sonuçları;

a)Barbary State: 9000 altın tek seferde. 1000 altın karşılında teklife devam ederseniz Tunus ve Cezayir'i verir. Siz de bedavadan 2 bölge kazanırsınız.

b)İran: 8000(1000'er 1000'er), Baluchistan'ı satın alın. Sonra o parayı military access teklifleriyle o turda çıkarın.

c)Kırım Hanlığı: 7500(2000'er 2000'er)

d)Polonya: 6000(2000'er 2000'er)

e)Avusturya, Venedik, Gürcistan, Rusya: Teklife asla yanaşmazlar.

f)Fas(Barbary State kerizini silkeledikten sonra): 9000(1000'er 1000'er)

g)Mughal(Baluchistan'ı aldığınızı varsayarak): 8000 civarı altın + Keshmir bölgesini para teklif edip alabilirsiniz. Unutmayın, verdiğiniz parayı aynı turda military access ile çıkaracaksiniz. Paranız kalmasın!

f)Fransa(opsiyonel): Bu yöntemle Fransa'dan Kuzey Amerika'da bulunan New France ve Paris haricinde tüm bölgelerini alabilirsiniz. Cezayir'i verin, parayı söğüşleyin, sonra size military alliance teklif edecek ve kabul edeceksiniz. En sonda size teker teker bölgelerini verecek 20.000-24.000 altına, teklifleri kabul edip tekrar parayı çıkartıp teklif bekleyeceksiniz. Bu yolla en stratejik yerler olan Windward İslands, Upper Canada, Guyana ve Alsas-Lorainne sizin olacak ve yeni komşularınıza melaba! deyip paraları cukka edeceksiniz veya sadece Windward İslands ve Cezayir'i alıp tadında bırakın. Fizyokrasi almayı sakın unutmayın!

g)Prusya(opsiyonel):Bayonet teknolojisini alın. Military alliance olursanız(Fransa'ya yaptığımız gibi) Köningsberg şehrini alabilirsiniz. Bence pek gereği yok. Teknoloji yeter.

h)Bu yöntemle sınır komşusu devletlerle aranızı iyi tutabilirsiniz; para hibe edip tekrar alın. Tekrar para verin, tekrar alın.

Not:Military access kazığı attığınız yerlere savaş ilan etmeyin yoksa dishonoring treaties eksisi gelir. Devlet müslüman devlet ise problem değil, çünkü amacımız İran'ı, Fas'ı ve Hindistan'ı en hızlı şekilde almak olduğundan problem yaratmaz. Fakat Kırım ile Berberiler'in gönlü kırılabilir. Para verip sonradan military access ile paranızı alarak aranızı düzeltirsiniz.

Kısacası: Hostile olmayan sınır komşularınızdan para alın. Hostile varsa aranızı düzeltin veya pusuya yatıp savaş açmasını bekleyin.


BLITZKRIEG

Hem haritada gidebileceğiniz mesafeyi artırın, hem turn hamleleri yaparken ordu çıkartın, hem de aldığınız bölgeler size isyan etmesin. Nasıl olur, yok artık bizi yeme diyeceksiniz ama olay çok basittir; bir birim askeri alın, gitmek istediğiniz yere götürebildiğiniz kadar götürün. Generaller çıkartın ve çıkardığınız generallerin bir hadi olmadı ikisi hariç geri kalanı sanki orada hiç hareket etmemiş gibi gidebilecek mesafelerinin olduğunu göreceksiniz. Hem yerinde ikmal, hem de mobilize savaş taktiği!  dov*

İsyan meselesi ise çok basit! Yok mutluluk verici bina, yok vergi kesme, aman kara kaşınıza kara gözünüze kurban diyerek bölgeye bakınmalara gerek yok! Bilmem kaç turn beklemek yok! Barbary State ne güne duruyor?? Bölgeyi Barbary State'e verin. Sonra military access olayıyla tekrardan bölgenizi alın. İsyansız, tertemiz bir bölgeniz var artık! kah*Önemli not: Kare formasyon çıkana kadar size havada karada ölüm yok. O saatten sonra normal ordu yapın.  kirp*

a)Gürcistan: Gürcistan'a savaş ilan edin. Ermenistan'da bulunan iki tane çapulcudan (avrupai ordulara nazaran harbiden çapulcu) bir tanesiyle kaleyi kuşatın, diğerini Dağıstan sınırına yollayın. Şimdi diyeceksiniz bu iki çapulcu ne halt yiyecek? Kaleyi kuşatan çapulcudan generaller çıkartın. Aşağı yukarı 800 altına bir birim general çıkar. Yeteri miktarda general çıkarın. İsterseniz auto resolve yapın. ZAFER BİZİM! Daha ilk turnde Gürcistan sizin! ehue*

b)Dağıstan: Dağıstan'a savaş ilan edip sınırdaki çapulcuyu ilerletin. Ama bir yerde tıkanacak. Generaller çıkartın ve ilerleyebilenleri ilerletin. Kaleye tek turn mesafe kalmış olacak. Sonraki turn güle oynaya Dağıstan'ı eşekler cennetine yollacaksınız.

c)İran: Tiflis'de bulunan çapulcuyu Azerbaycan'a yaklaştırın. Irak'da bulunan orduyu olabildiğince İran bölgesine yaklaştırın. 1. veya bilemedin 2. turnde İran size savaş ilan edeceginden (olmazsa siz edin) çıkaracağımız generallerle Azerbaycan'ı ve İran'ı zapt edip İran belasından kurtulacaksınız.

d)Rusya: Rusya'dan Kiev'i dediğim şekilde ilk turnde alın. İsterseniz bundan sonra Moskova'ya gidin, isterseniz barış yapın Rusya ile. Moskova'yı aldığınızda Rusya süt dökmüş kedi olacak.

e)Venedik: Avusturya'dan military access alabilirseniz(5 turnluk alın) Bosna'da bulunan birliği Venedik'e yaklaştırın. Savaş ilan edin. Generaller çıkartarak aynı anda hem Mora'ya hem de Venedik'e saldırın. Rahatça iki bölgeyi alacaksınız ve Venedik belası tarihe karışmış olacak. gll*f)Avusturya: Dilerseniz sınırınızı satın, dilerseniz savaş açmasını bekleyip Viyana'ya çökün.

g)Papalık: İlk turn Venedik'i yok ederseniz ikinci turn papa size savaş ilan eder. Roma'yı alıp Fatih Sultan Mehmet'in hayalini gerçekleştirin.

h)Malta: Malta'yı protector yapmaya bakın. Yaparsanız Doğu Akdeniz'de kontrol tamamen size geçecektir ve düşman olduğunuz devletlere Malta Akdeniz'de terör estirecektir.

ı)Korsanlar: Afrika'nın iki bölgesi fildişi bulunan tek yerdir. Fakat buraları korsanlar tarafından maalesef kullanılamaz. Buralara çökmek istersiniz, değil mi? Sarı nokta sayısı kadar gemi(brig de olur, önemli olan yer tutmak) çıkartın. Yol değişime kadar gemileri hem Hint hem de Atlas Okyanusundan getirin ama fildişi bölgelerine geçmeyin. Windward adasından dört gemi ve iki çapulcu çıkartın. Hazır olduğunuzda iki gemi ile limanlara girin. Sonraki turn general taktiği ile korsanlardan kurtulun ve fildişi bölgelerine çökün. ehi*

i)Fas: Cezayirden çıkardığınız bir birimle Fas'a Allah ne verdiyse dalın. Afrika'ya açılan mis gibi liman sizin olacak.

j)İspanya(Fas'dan sonra): İsterseniz alliance olun, isterseniz dalın.

k)Mughal: Maratha belasını hallettikten sonra işini bitirin.

l)Afganistan: İran'ı hallederseniz bu devlet karşınıza çıkar. İster para söğüşleyin, isterseniz yok edin.

m)Maratha: Allah ne verdiyse dalın, acımayın, yakıp yıkın.

n)Hollanda(Fransız Guyanaşı'nı alırsanız): Savaş ilan eder. 5-6 birimlik orduyla diğer Guyana'yı alın. Alsaş-Lorainne bölgesi sizdeyse Vestfalya'dan military access aldıktan sonra Amsterdam'a dalıp yok edin.

o)Sabit ordu tutmanıza kare formasyon çıkana kadar gerek yok. Gereksiz ise terhis edin.

p)Limanlardan (Cezayir, Tunus, Antalya başta olmak üzere) filolar çıkartın. Sürprizlerle karşılaşmazsınız.


EKONOMİ

a)İstanbul'da nobility vergisini kökleyip lower class'dan vergi almayın, diğer yerlerden de vergi almayın. İsyanda asilerin tarafını seçerek o padişahtan kurtulun.

b)Vergi almamaya bakın. Tax haven ülke olun.

c)Elimize sıcak para geçecek military access ile. Yapabildiğiniz kadar ticaret antlaşması imzalayın.

d)Yüksek miktardaki parayı(baya yüksek) bütün bölgelerin gelişimi için gözünüzü kırpmadan harcayın.

e)Yukarıda anlattığım korsanları bitirme taktiği ile fildişi ticaretinde monopol yaratın.

f)Monarşiden sıkılırsanız cumhuriyet yerine meşrutiyete geçin. Sanayileşme mutsuzluğundan kurtulursunuz.

g)Military access ile ilk turda 45 bölgeyi elinde tutarsınız ama gereği yok. Birazcık oyunun tadını çıkartın.

h)İlk turnde kazandığınız bölgelerle prestijde birinci olup bütün devletleri sollayacaksınız.

ı)Teknolojiye para vermekten çekinmeyin, paranızı alabilirseniz tekrar alın. Bilmem kaç turn kendiniz araştırmayı beklemeyin.

i)Son seviye yol(metalled road) eğer birçok bölgeniz varsa inanılmaz prestij veriyor.

j)Sanayileşmekten asla çekinmeyin. Çünkü sanayi kuruluşları sadece bölge gelirini arttırmaz; her turn gelir artış bonusu verir+ticaret geliriniz(other goods) de artar.

k)Sabit orduyu başlarda tutmayın. Karşı tarafta kare formasyon çıkana kadar da tutmamaya özen gösterin. Zaten o teknoloji çıkana kadar birçok bölgeyi ele geçirirsiniz. Sonrasında normal hat piyadesi kullanın. Kahire Yeniçerisi güzel bir tercih olabilir ama sadece Mısır'da çıkar.

l)Birisi size savaş ilan ederse müttefiklerinizi çağırmayın. Yoksa military access ile para alamazsınız.

Oyunum son sürüm ve orijinaldir. Bütün DLC'ler vardır.Diplomasi ile fazla uğraşmak istemeyenlerin önerisi ile save dosyasını paylaşıyorum. İran-Polonya-Berberi-Fas-Kırım ile antlaşmalar yapılmıştır. Ticaret antlaşmalarını yapmadım, kabineyi değiştirmedim, herhangi askeri hareket yapmadım.


http://dosya.co/download.php?id=51D69B5E1
Copy-Paste değil, alın teridir. Uzun zamandır takip ettiğim forumu beğenerek okuyordum. Üye olarak ilk mesajımı buraya atmış bulunuyorum. Sizlere bir nebze yardımcı olabildiysem ne mutlu bana tebessum*
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2013, 10:58:30 Gönderen: shalala »

Çevrimdışı iverson_3

 • Level 11
 • İleti: 2117
Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2013, 21:44:06 »
İlk mesajında rehber yazman etkileyici  tebessum*

Faydalı bilgiler var eline sağlık.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #2 : 06 Haziran 2013, 07:56:27 »
 İyi rehber, military access olayını ben çok uyguluyorum, adamlar hazinelerindeki bütün parayı veriyorlar artık pacoz* Buradaki birçok bilgiden yararlanacağım Osmanlı vh/vh rehberimi yazarken.

Çevrimdışı x_tol

 • Level 4
 • İleti: 52
Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #3 : 06 Haziran 2013, 08:43:27 »
military access verme olayı bir bug'mış sanırım daha sonra düzeltildi. yani orijinal oyunlarda veya yama yapılmış oyunlarda çalışmaz.sırf denemek için 1 altın teklif ettim onu bile kabul etmedi kimse. yani stratejin başta çöküyor. general çıkartma olayı da bug gibi birşey ancak h veya vh'da öyle bedavadan para gelmediği için çıkartamıyorsun. 800 altın az değil.

« Son Düzenleme: 06 Haziran 2013, 08:47:33 Gönderen: x_tol »

Çevrimdışı Abd

 • Level 11
 • İleti: 2245
Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #4 : 06 Haziran 2013, 09:30:46 »
Usta rehberini resimlerle zenginleştirirsen daha iyi olur.

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #5 : 06 Haziran 2013, 11:19:58 »
military access verme olayı bir bug'mış sanırım daha sonra düzeltildi. yani orijinal oyunlarda veya yama yapılmış oyunlarda çalışmaz.sırf denemek için 1 altın teklif ettim onu bile kabul etmedi kimse. yani stratejin başta çöküyor. general çıkartma olayı da bug gibi birşey ancak h veya vh'da öyle bedavadan para gelmediği için çıkartamıyorsun. 800 altın az değil.

Oyunu Empire & Napoleon Total War? - Game of the Year Edition olarak satin aldim. Steam'den indirdim. Oyun son sürüm;Usta rehberini resimlerle zenginleştirirsen daha iyi olur.

Konunun genel olarak anlasilmasi icin birkac tane resim koydum, bütün hamlelerinkini koymadim yoksa konu cok uzun olacakti.

Çevrimdışı mosta13

 • Level 9
 • İleti: 528
 • Tarih,gelecektir.
Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #6 : 06 Haziran 2013, 12:23:13 »
military acces şeyide benden alıntı hatta konum var http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=98505.0  yardir*  yardir*


Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #7 : 06 Haziran 2013, 12:45:39 »
military acces şeyide benden alıntı hatta konum var http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=98505.0  yardir*  yardir*

Konunuzdan bir alıntı yapmadım, haberim yoktu konunuzdan, 3 haftadır bu taktiği deniyorum + military access olayı son versiyon oyunda amerikan kabilelerine de sökmez. Ayrıca sizin tavsiyenize göre kazandığınız para ülke başına 2000 altın iken yazdığım rehber sayesinde;

*Venedik ve Gürcistan'ı ilk turnde yıkmayı
*Dağıstan ve İran'ı ikinci turnde yıkıp Hindistan yolunu açmayı
*Yeni ele geçirdiğiniz bölgelerin isyanını kesmeyi
*Barbary State protectore halinde bile Avrupalı devletlerle military alliance olmayı
*Sınır komşularınızdan en az 6000 altın kapmayı
*Korsanlardan kurtulmayı

garantileyeceksiniz.

Biliyorum, Gürcistan-Dağıstan-İran-Venedik meselesi oyuncular için çok sorun çıkartırken sadece 2 turnde işlerini bitirmeyi kimse inanmaz

Çevrimdışı x_tol

 • Level 4
 • İleti: 52
Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #8 : 06 Haziran 2013, 21:34:21 »
Oyunu Empire & Napoleon Total War? - Game of the Year Edition olarak satin aldim. Steam'den indirdim. Oyun son sürüm;Konunun genel olarak anlasilmasi icin birkac tane resim koydum, bütün hamlelerinkini koymadim yoksa konu cok uzun olacakti.

doğruymuş tekrar denedim. ben amerikan kolonileri ve hostile olanlar ile denediğin için olamdı sanırım. isveç iran ve berberiler kabul ediyor. teşekkürler.

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #9 : 06 Haziran 2013, 22:34:17 »
doğruymuş tekrar denedim. ben amerikan kolonileri ve hostile olanlar ile denediğin için olamdı sanırım. isveç iran ve berberiler kabul ediyor. teşekkürler.

Rica ederim. Gayem sizlere yardımcı olmak. Aklınızda takılan bir soru varsa sorun, elimden geldiğince cevaplayacağım.

Bu konu tutarsa İsveç Vh/Vh rehberi yapacağım.

Çevrimdışı Oyun Yorumcusu

 • Level 5
 • İleti: 147
 • Total War Türkiye
  • oyunyorumcusu
Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
« Yanıtla #10 : 14 Haziran 2013, 20:51:40 »
Yapay zekada bulduğunuz açıkları güzel değerlendirmişsiniz ancak bu olay bir tür hile sayılır o yüzden çokta rehber havası olmamış ama yine de kullanacaklar için güzel olmuş.

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
« Yanıtla #11 : 20 Haziran 2013, 14:47:49 »
Yapay zekada bulduğunuz açıkları güzel değerlendirmişsiniz ancak bu olay bir tür hile sayılır o yüzden çokta rehber havası olmamış ama yine de kullanacaklar için güzel olmuş.

Gürcistan-Dağıstan-İran-Venedik sorununa hep kafayı takmışımdır. Çözümünü de bulunca böyle bir rehber çıktı. Bana göre küçük devletler büyük devletlere nazaran daha çok sorun çıkarttığından daha başlarda yok etmek daha makul, yoksa insan soğuk terler dökebiliyor.

Çevrimdışı asdlk123

 • Level 9
 • İleti: 838
 • Arms keep peace
Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
« Yanıtla #12 : 21 Haziran 2013, 13:49:20 »
her şey iyi çok yararlı işime yarayacak şeyler de şu military access olayı olmuyor(sorun bende mi bilmiyorum) adamlara 1 altın bile teklif etsem kabul etmiyorlar her ülkeyi denedim olmuyor ama şu general işi iyiymiş :D

Çevrimdışı WorlDEmperor

 • Level 2
 • İleti: 9
 • Total War Türkiye
Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
« Yanıtla #13 : 22 Haziran 2013, 22:56:26 »
her şey iyi çok yararlı işime yarayacak şeyler de şu military access olayı olmuyor(sorun bende mi bilmiyorum) adamlara 1 altın bile teklif etsem kabul etmiyorlar her ülkeyi denedim olmuyor ama şu general işi iyiymiş :D
oyun sürümünü öğrenebilirmiyim?Bendeki son sürüm bide arkadaşta korsan var ikisindede oluo sendeki ayrı bişi olmalı :D

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
« Yanıtla #14 : 22 Haziran 2013, 23:20:03 »
elinesağlık iyi bir rehber olmuş yeni rehberlerini bekliyoruz :))) tbr*

Çevrimdışı asdlk123

 • Level 9
 • İleti: 838
 • Arms keep peace
Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
« Yanıtla #15 : 23 Haziran 2013, 08:36:54 »
oyun sürümünü öğrenebilirmiyim?Bendeki son sürüm bide arkadaşta korsan var ikisindede oluo sendeki ayrı bişi olmalı :D


oyun orjinal dolayısıyla son sürüm h/h da ne kadar denediysem de olmadı

Çevrimdışı swift

 • Level 3
 • İleti: 25
 • Total War Türkiye
Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
« Yanıtla #16 : 24 Haziran 2013, 02:37:23 »
Oyunun tadı çıkmaz ki böyle hiçbir zorluk kalmıyor. Osmanlıyla değilde united kingdomla başlıyoruz sanki, osmanlıyı seçmenini bir anlamı kalmıyor. Bu hile aslında stratejik hamle falan değil. Ayrıca yine de tamamen okudum :D

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
« Yanıtla #17 : 26 Haziran 2013, 14:40:32 »


Hilenin anlamı oyuna dışardan müdahale edip oyun mekanizmasını etkilemektir. Bu rehber ise oyun mekanizmasını kullanarak doğru ve akıllıca hamle yapmaya dayanır. Mesela MTW 2'de merchant yerlerine kale dikip merchant yerleştirme, moğol ordusunun geçeceği vadilere emissary koymak veya MTW 1'de sadece cihad basıp bölge kaybedince bütün cihad simgeleriyle cihad ilan edip bölgeyi alınca etrafa virüs gibi yayılmak
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2013, 01:40:22 Gönderen: bozkirsovalyesi »

Çevrimdışı Atlas

 • Level 10
 • İleti: 1065
 • Never say never to panda .
Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
« Yanıtla #18 : 28 Haziran 2013, 03:00:54 »
Oyundan soğudum la ..
Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim , yoksa halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım ?

Turan Dursun

Çevrimdışı MedievalMusti99

 • Level 12
 • İleti: 3463
 • Eskiler eskiden güzeldi.
Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
« Yanıtla #19 : 28 Haziran 2013, 20:18:46 »
Elllerine sağlık.Gerçekten çok güzel olmuş.Bu rehberi beğenmeyenlerin taktiklerini bekliyorum.