Total War Turkiye

Total War Eras => Empire: Total War => Empire: Total War Rehberleri => Konuyu başlatan: shalala - 05 Haziran 2013, 21:29:40

Başlık: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 05 Haziran 2013, 21:29:40
Osmanlı ile very hard/very hard oynamanın imkansız olduğu her ne kadar çok söylense de aslında akıllıca yapılmış hamlelerle kampanyanızda diğer devletlere rahatlıkla kök söktürebilirsiniz.

Bilirsiniz ki oyun ekonomi-ordu-diplomasi sarmalından oluşur. Ordu ve ekonomide elde ettiğiniz başarıları diplomasi gücüyle taçlandıramazsanız zafere ulaşmanız zor olacaktır. Bu rehberin amacı da diplomaside kazandığınız imtiyazları çabucak kullanıp ordularınızla harikalar yarattıktan sonra imparatorluğunuzdaki ekonomik altyapıyı kuvvetlendirmektir.

Rehber 3 ana başlıktan oluşmaktadır; diplomasi, blitzkrieg ve ekonomi. Diplomasi oyunumuzda geniş yelpaze tutacak, özellikle ilk turnde! Blitzkrieg taktiğimiz de diplomaside kaldırdığımız paralarla hızlıca ordular oluşturup anında etki etmeye yöneliktir. Ekonomi bölümünde ise genel olarak herkesin bildiği detayları anlatacağım.


DİPLOMASI

Diplomasiyi etkin kullanın. Nasıl mı? Sınırınızda bulunan devletlere(hostile için geçersiz) sınırsız military access karşılında para isteyin. 1000 veya 2000'er altın karşılında military access vereceksiniz. Sonra aynı turda iptal edip aynı turda tekrar military access vereceksiniz. Böylece sınır komşularınızı bir güzel kazıklayabileceksiniz. Sınır komşularınıza yüklü miktarda para verseniz bile bu yöntemle geri alabilirsiniz. Her turnde işler. Taktiğimizin sonuçları;

a)Barbary State: 9000 altın tek seferde. 1000 altın karşılında teklife devam ederseniz Tunus ve Cezayir'i verir. Siz de bedavadan 2 bölge kazanırsınız.

(http://i.imgur.com/Fj91RK5.jpg)
(http://i.imgur.com/eJZ4UOU.jpg)
(http://i.imgur.com/PjXStsl.jpg)

b)İran: 8000(1000'er 1000'er), Baluchistan'ı satın alın. Sonra o parayı military access teklifleriyle o turda çıkarın.

c)Kırım Hanlığı: 7500(2000'er 2000'er)

d)Polonya: 6000(2000'er 2000'er)

e)Avusturya, Venedik, Gürcistan, Rusya: Teklife asla yanaşmazlar.

f)Fas(Barbary State kerizini silkeledikten sonra): 9000(1000'er 1000'er)

g)Mughal(Baluchistan'ı aldığınızı varsayarak): 8000 civarı altın + Keshmir bölgesini para teklif edip alabilirsiniz. Unutmayın, verdiğiniz parayı aynı turda military access ile çıkaracaksiniz. Paranız kalmasın!

f)Fransa(opsiyonel): Bu yöntemle Fransa'dan Kuzey Amerika'da bulunan New France ve Paris haricinde tüm bölgelerini alabilirsiniz. Cezayir'i verin, parayı söğüşleyin, sonra size military alliance teklif edecek ve kabul edeceksiniz. En sonda size teker teker bölgelerini verecek 20.000-24.000 altına, teklifleri kabul edip tekrar parayı çıkartıp teklif bekleyeceksiniz. Bu yolla en stratejik yerler olan Windward İslands, Upper Canada, Guyana ve Alsas-Lorainne sizin olacak ve yeni komşularınıza melaba! deyip paraları cukka edeceksiniz veya sadece Windward İslands ve Cezayir'i alıp tadında bırakın. Fizyokrasi almayı sakın unutmayın!

g)Prusya(opsiyonel):Bayonet teknolojisini alın. Military alliance olursanız(Fransa'ya yaptığımız gibi) Köningsberg şehrini alabilirsiniz. Bence pek gereği yok. Teknoloji yeter.

h)Bu yöntemle sınır komşusu devletlerle aranızı iyi tutabilirsiniz; para hibe edip tekrar alın. Tekrar para verin, tekrar alın.

Not:Military access kazığı attığınız yerlere savaş ilan etmeyin yoksa dishonoring treaties eksisi gelir. Devlet müslüman devlet ise problem değil, çünkü amacımız İran'ı, Fas'ı ve Hindistan'ı en hızlı şekilde almak olduğundan problem yaratmaz. Fakat Kırım ile Berberiler'in gönlü kırılabilir. Para verip sonradan military access ile paranızı alarak aranızı düzeltirsiniz.

Kısacası: Hostile olmayan sınır komşularınızdan para alın. Hostile varsa aranızı düzeltin veya pusuya yatıp savaş açmasını bekleyin.


BLITZKRIEG

Hem haritada gidebileceğiniz mesafeyi artırın, hem turn hamleleri yaparken ordu çıkartın, hem de aldığınız bölgeler size isyan etmesin. Nasıl olur, yok artık bizi yeme diyeceksiniz ama olay çok basittir; bir birim askeri alın, gitmek istediğiniz yere götürebildiğiniz kadar götürün. Generaller çıkartın ve çıkardığınız generallerin bir hadi olmadı ikisi hariç geri kalanı sanki orada hiç hareket etmemiş gibi gidebilecek mesafelerinin olduğunu göreceksiniz. Hem yerinde ikmal, hem de mobilize savaş taktiği!  dov*

İsyan meselesi ise çok basit! Yok mutluluk verici bina, yok vergi kesme, aman kara kaşınıza kara gözünüze kurban diyerek bölgeye bakınmalara gerek yok! Bilmem kaç turn beklemek yok! Barbary State ne güne duruyor?? Bölgeyi Barbary State'e verin. Sonra military access olayıyla tekrardan bölgenizi alın. İsyansız, tertemiz bir bölgeniz var artık! kah*
(http://i.imgur.com/Q3chwvP.jpg)
(http://i.imgur.com/eK3dRsA.jpg)

Önemli not: Kare formasyon çıkana kadar size havada karada ölüm yok. O saatten sonra normal ordu yapın.  kirp*

a)Gürcistan: Gürcistan'a savaş ilan edin. Ermenistan'da bulunan iki tane çapulcudan (avrupai ordulara nazaran harbiden çapulcu) bir tanesiyle kaleyi kuşatın, diğerini Dağıstan sınırına yollayın. Şimdi diyeceksiniz bu iki çapulcu ne halt yiyecek? Kaleyi kuşatan çapulcudan generaller çıkartın. Aşağı yukarı 800 altına bir birim general çıkar. Yeteri miktarda general çıkarın. İsterseniz auto resolve yapın. ZAFER BİZİM! Daha ilk turnde Gürcistan sizin! ehue*

b)Dağıstan: Dağıstan'a savaş ilan edip sınırdaki çapulcuyu ilerletin. Ama bir yerde tıkanacak. Generaller çıkartın ve ilerleyebilenleri ilerletin. Kaleye tek turn mesafe kalmış olacak. Sonraki turn güle oynaya Dağıstan'ı eşekler cennetine yollacaksınız.

c)İran: Tiflis'de bulunan çapulcuyu Azerbaycan'a yaklaştırın. Irak'da bulunan orduyu olabildiğince İran bölgesine yaklaştırın. 1. veya bilemedin 2. turnde İran size savaş ilan edeceginden (olmazsa siz edin) çıkaracağımız generallerle Azerbaycan'ı ve İran'ı zapt edip İran belasından kurtulacaksınız.

d)Rusya: Rusya'dan Kiev'i dediğim şekilde ilk turnde alın. İsterseniz bundan sonra Moskova'ya gidin, isterseniz barış yapın Rusya ile. Moskova'yı aldığınızda Rusya süt dökmüş kedi olacak.

e)Venedik: Avusturya'dan military access alabilirseniz(5 turnluk alın) Bosna'da bulunan birliği Venedik'e yaklaştırın. Savaş ilan edin. Generaller çıkartarak aynı anda hem Mora'ya hem de Venedik'e saldırın. Rahatça iki bölgeyi alacaksınız ve Venedik belası tarihe karışmış olacak. gll*
(http://i.imgur.com/lNXXz5p.jpg)
(http://i.imgur.com/KglUTbb.jpg)

f)Avusturya: Dilerseniz sınırınızı satın, dilerseniz savaş açmasını bekleyip Viyana'ya çökün.

g)Papalık: İlk turn Venedik'i yok ederseniz ikinci turn papa size savaş ilan eder. Roma'yı alıp Fatih Sultan Mehmet'in hayalini gerçekleştirin.

h)Malta: Malta'yı protector yapmaya bakın. Yaparsanız Doğu Akdeniz'de kontrol tamamen size geçecektir ve düşman olduğunuz devletlere Malta Akdeniz'de terör estirecektir.

ı)Korsanlar: Afrika'nın iki bölgesi fildişi bulunan tek yerdir. Fakat buraları korsanlar tarafından maalesef kullanılamaz. Buralara çökmek istersiniz, değil mi? Sarı nokta sayısı kadar gemi(brig de olur, önemli olan yer tutmak) çıkartın. Yol değişime kadar gemileri hem Hint hem de Atlas Okyanusundan getirin ama fildişi bölgelerine geçmeyin. Windward adasından dört gemi ve iki çapulcu çıkartın. Hazır olduğunuzda iki gemi ile limanlara girin. Sonraki turn general taktiği ile korsanlardan kurtulun ve fildişi bölgelerine çökün. ehi*

i)Fas: Cezayirden çıkardığınız bir birimle Fas'a Allah ne verdiyse dalın. Afrika'ya açılan mis gibi liman sizin olacak.

j)İspanya(Fas'dan sonra): İsterseniz alliance olun, isterseniz dalın.

k)Mughal: Maratha belasını hallettikten sonra işini bitirin.

l)Afganistan: İran'ı hallederseniz bu devlet karşınıza çıkar. İster para söğüşleyin, isterseniz yok edin.

m)Maratha: Allah ne verdiyse dalın, acımayın, yakıp yıkın.

n)Hollanda(Fransız Guyanaşı'nı alırsanız): Savaş ilan eder. 5-6 birimlik orduyla diğer Guyana'yı alın. Alsaş-Lorainne bölgesi sizdeyse Vestfalya'dan military access aldıktan sonra Amsterdam'a dalıp yok edin.

o)Sabit ordu tutmanıza kare formasyon çıkana kadar gerek yok. Gereksiz ise terhis edin.

p)Limanlardan (Cezayir, Tunus, Antalya başta olmak üzere) filolar çıkartın. Sürprizlerle karşılaşmazsınız.


EKONOMİ

a)İstanbul'da nobility vergisini kökleyip lower class'dan vergi almayın, diğer yerlerden de vergi almayın. İsyanda asilerin tarafını seçerek o padişahtan kurtulun.

b)Vergi almamaya bakın. Tax haven ülke olun.

c)Elimize sıcak para geçecek military access ile. Yapabildiğiniz kadar ticaret antlaşması imzalayın.

d)Yüksek miktardaki parayı(baya yüksek) bütün bölgelerin gelişimi için gözünüzü kırpmadan harcayın.

e)Yukarıda anlattığım korsanları bitirme taktiği ile fildişi ticaretinde monopol yaratın.

f)Monarşiden sıkılırsanız cumhuriyet yerine meşrutiyete geçin. Sanayileşme mutsuzluğundan kurtulursunuz.

g)Military access ile ilk turda 45 bölgeyi elinde tutarsınız ama gereği yok. Birazcık oyunun tadını çıkartın.

h)İlk turnde kazandığınız bölgelerle prestijde birinci olup bütün devletleri sollayacaksınız.

ı)Teknolojiye para vermekten çekinmeyin, paranızı alabilirseniz tekrar alın. Bilmem kaç turn kendiniz araştırmayı beklemeyin.

i)Son seviye yol(metalled road) eğer birçok bölgeniz varsa inanılmaz prestij veriyor.

j)Sanayileşmekten asla çekinmeyin. Çünkü sanayi kuruluşları sadece bölge gelirini arttırmaz; her turn gelir artış bonusu verir+ticaret geliriniz(other goods) de artar.

k)Sabit orduyu başlarda tutmayın. Karşı tarafta kare formasyon çıkana kadar da tutmamaya özen gösterin. Zaten o teknoloji çıkana kadar birçok bölgeyi ele geçirirsiniz. Sonrasında normal hat piyadesi kullanın. Kahire Yeniçerisi güzel bir tercih olabilir ama sadece Mısır'da çıkar.

l)Birisi size savaş ilan ederse müttefiklerinizi çağırmayın. Yoksa military access ile para alamazsınız.

Oyunum son sürüm ve orijinaldir. Bütün DLC'ler vardır.


(http://i.imgur.com/zFIVnX0.jpg)
Diplomasi ile fazla uğraşmak istemeyenlerin önerisi ile save dosyasını paylaşıyorum. İran-Polonya-Berberi-Fas-Kırım ile antlaşmalar yapılmıştır. Ticaret antlaşmalarını yapmadım, kabineyi değiştirmedim, herhangi askeri hareket yapmadım.
(http://i.imgur.com/UaZrtkH.jpg)

http://dosya.co/download.php?id=51D69B5E1 (http://dosya.co/download.php?id=51D69B5E1)
Copy-Paste değil, alın teridir. Uzun zamandır takip ettiğim forumu beğenerek okuyordum. Üye olarak ilk mesajımı buraya atmış bulunuyorum. Sizlere bir nebze yardımcı olabildiysem ne mutlu bana tebessum*
Başlık: Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
Gönderen: iverson_3 - 05 Haziran 2013, 21:44:06
İlk mesajında rehber yazman etkileyici  tebessum*

Faydalı bilgiler var eline sağlık.
Başlık: Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
Gönderen: Independence23 - 06 Haziran 2013, 07:56:27
 İyi rehber, military access olayını ben çok uyguluyorum, adamlar hazinelerindeki bütün parayı veriyorlar artık pacoz* Buradaki birçok bilgiden yararlanacağım Osmanlı vh/vh rehberimi yazarken.
Başlık: Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
Gönderen: x_tol - 06 Haziran 2013, 08:43:27
military access verme olayı bir bug'mış sanırım daha sonra düzeltildi. yani orijinal oyunlarda veya yama yapılmış oyunlarda çalışmaz.sırf denemek için 1 altın teklif ettim onu bile kabul etmedi kimse. yani stratejin başta çöküyor. general çıkartma olayı da bug gibi birşey ancak h veya vh'da öyle bedavadan para gelmediği için çıkartamıyorsun. 800 altın az değil.

Başlık: Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
Gönderen: Abd - 06 Haziran 2013, 09:30:46
Usta rehberini resimlerle zenginleştirirsen daha iyi olur.
Başlık: Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
Gönderen: shalala - 06 Haziran 2013, 11:19:58
military access verme olayı bir bug'mış sanırım daha sonra düzeltildi. yani orijinal oyunlarda veya yama yapılmış oyunlarda çalışmaz.sırf denemek için 1 altın teklif ettim onu bile kabul etmedi kimse. yani stratejin başta çöküyor. general çıkartma olayı da bug gibi birşey ancak h veya vh'da öyle bedavadan para gelmediği için çıkartamıyorsun. 800 altın az değil.

Oyunu Empire & Napoleon Total War? - Game of the Year Edition olarak satin aldim. Steam'den indirdim. Oyun son sürüm;
(http://i.imgur.com/ouwPRKn.jpg)


Usta rehberini resimlerle zenginleştirirsen daha iyi olur.

Konunun genel olarak anlasilmasi icin birkac tane resim koydum, bütün hamlelerinkini koymadim yoksa konu cok uzun olacakti.
Başlık: Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
Gönderen: mosta13 - 06 Haziran 2013, 12:23:13
military acces şeyide benden alıntı hatta konum var http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=98505.0  yardir*  yardir*
Başlık: Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
Gönderen: shalala - 06 Haziran 2013, 12:45:39
military acces şeyide benden alıntı hatta konum var http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=98505.0  yardir*  yardir*

Konunuzdan bir alıntı yapmadım, haberim yoktu konunuzdan, 3 haftadır bu taktiği deniyorum + military access olayı son versiyon oyunda amerikan kabilelerine de sökmez. Ayrıca sizin tavsiyenize göre kazandığınız para ülke başına 2000 altın iken yazdığım rehber sayesinde;

*Venedik ve Gürcistan'ı ilk turnde yıkmayı
*Dağıstan ve İran'ı ikinci turnde yıkıp Hindistan yolunu açmayı
*Yeni ele geçirdiğiniz bölgelerin isyanını kesmeyi
*Barbary State protectore halinde bile Avrupalı devletlerle military alliance olmayı
*Sınır komşularınızdan en az 6000 altın kapmayı
*Korsanlardan kurtulmayı

garantileyeceksiniz.

Biliyorum, Gürcistan-Dağıstan-İran-Venedik meselesi oyuncular için çok sorun çıkartırken sadece 2 turnde işlerini bitirmeyi kimse inanmaz
Başlık: Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
Gönderen: x_tol - 06 Haziran 2013, 21:34:21
Oyunu Empire & Napoleon Total War? - Game of the Year Edition olarak satin aldim. Steam'den indirdim. Oyun son sürüm;
(http://i.imgur.com/ouwPRKn.jpg)


Konunun genel olarak anlasilmasi icin birkac tane resim koydum, bütün hamlelerinkini koymadim yoksa konu cok uzun olacakti.

doğruymuş tekrar denedim. ben amerikan kolonileri ve hostile olanlar ile denediğin için olamdı sanırım. isveç iran ve berberiler kabul ediyor. teşekkürler.
Başlık: Ynt: Osmanlı - Alternatif Very Hard - Rehberi
Gönderen: shalala - 06 Haziran 2013, 22:34:17
doğruymuş tekrar denedim. ben amerikan kolonileri ve hostile olanlar ile denediğin için olamdı sanırım. isveç iran ve berberiler kabul ediyor. teşekkürler.

Rica ederim. Gayem sizlere yardımcı olmak. Aklınızda takılan bir soru varsa sorun, elimden geldiğince cevaplayacağım.

Bu konu tutarsa İsveç Vh/Vh rehberi yapacağım.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: Oyun Yorumcusu - 14 Haziran 2013, 20:51:40
Yapay zekada bulduğunuz açıkları güzel değerlendirmişsiniz ancak bu olay bir tür hile sayılır o yüzden çokta rehber havası olmamış ama yine de kullanacaklar için güzel olmuş.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 20 Haziran 2013, 14:47:49
Yapay zekada bulduğunuz açıkları güzel değerlendirmişsiniz ancak bu olay bir tür hile sayılır o yüzden çokta rehber havası olmamış ama yine de kullanacaklar için güzel olmuş.

Gürcistan-Dağıstan-İran-Venedik sorununa hep kafayı takmışımdır. Çözümünü de bulunca böyle bir rehber çıktı. Bana göre küçük devletler büyük devletlere nazaran daha çok sorun çıkarttığından daha başlarda yok etmek daha makul, yoksa insan soğuk terler dökebiliyor.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: asdlk123 - 21 Haziran 2013, 13:49:20
her şey iyi çok yararlı işime yarayacak şeyler de şu military access olayı olmuyor(sorun bende mi bilmiyorum) adamlara 1 altın bile teklif etsem kabul etmiyorlar her ülkeyi denedim olmuyor ama şu general işi iyiymiş :D
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: WorlDEmperor - 22 Haziran 2013, 22:56:26
her şey iyi çok yararlı işime yarayacak şeyler de şu military access olayı olmuyor(sorun bende mi bilmiyorum) adamlara 1 altın bile teklif etsem kabul etmiyorlar her ülkeyi denedim olmuyor ama şu general işi iyiymiş :D
oyun sürümünü öğrenebilirmiyim?Bendeki son sürüm bide arkadaşta korsan var ikisindede oluo sendeki ayrı bişi olmalı :D
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: Abdülhamid - 22 Haziran 2013, 23:20:03
elinesağlık iyi bir rehber olmuş yeni rehberlerini bekliyoruz :))) tbr*
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: asdlk123 - 23 Haziran 2013, 08:36:54
oyun sürümünü öğrenebilirmiyim?Bendeki son sürüm bide arkadaşta korsan var ikisindede oluo sendeki ayrı bişi olmalı :D


oyun orjinal dolayısıyla son sürüm h/h da ne kadar denediysem de olmadı
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: swift - 24 Haziran 2013, 02:37:23
Oyunun tadı çıkmaz ki böyle hiçbir zorluk kalmıyor. Osmanlıyla değilde united kingdomla başlıyoruz sanki, osmanlıyı seçmenini bir anlamı kalmıyor. Bu hile aslında stratejik hamle falan değil. Ayrıca yine de tamamen okudum :D
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 26 Haziran 2013, 14:40:32


Hilenin anlamı oyuna dışardan müdahale edip oyun mekanizmasını etkilemektir. Bu rehber ise oyun mekanizmasını kullanarak doğru ve akıllıca hamle yapmaya dayanır. Mesela MTW 2'de merchant yerlerine kale dikip merchant yerleştirme, moğol ordusunun geçeceği vadilere emissary koymak veya MTW 1'de sadece cihad basıp bölge kaybedince bütün cihad simgeleriyle cihad ilan edip bölgeyi alınca etrafa virüs gibi yayılmak
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: Atlas - 28 Haziran 2013, 03:00:54
Oyundan soğudum la ..
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: MedievalMusti99 - 28 Haziran 2013, 20:18:46
Elllerine sağlık.Gerçekten çok güzel olmuş.Bu rehberi beğenmeyenlerin taktiklerini bekliyorum.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 02 Temmuz 2013, 19:14:10
Olumlu/olumsuz her türlü yorumlarınız için teşekkür ederim. Yapabilirsem birkaç güne İsveç VH rehberini yayımlamayı planlıyorum.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: arifo - 02 Temmuz 2013, 20:06:08
orduya general çıkartarak yol mesafesini uzatmayı anlamadım anlatabilirmisin
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 02 Temmuz 2013, 20:17:51
Yapacağın şey şu; normal bir kara ordusu birimini (general olmayacak) götürmek istediğin kadar götürüyorsun. Daha da gidemeyecek durumda olduğunda birime basıp generaller üretiyorsun(en az 10-12 tane, gerektiğinde 20). Birkaç tane general hariç geri kalanı sanki hiç hareket etmemiş de önceki turn oradaymış gibi hareket etme menzili oluyor. Böylece ilk turnde generallerle Venedik ve Kiev'i alıyoruz.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: Heretix - 02 Temmuz 2013, 20:19:12
Yapacağın şey şu; normal bir kara ordusu birimini (general olmayacak) götürmek istediğin kadar götürüyorsun. Daha da gidemeyecek durumda olduğunda birime basıp generaller üretiyorsun(en az 10-12 tane, gerektiğinde 20). Birkaç tane general hariç geri kalanı sanki hiç hareket etmemiş de önceki turn oradaymış gibi hareket etme menzili oluyor. Böylece ilk turnde generallerle Venedik ve Kiev'i alıyoruz.

Oyunun ne özelliği kalıyor ozaman oyunun içine sıçmış oluyosun
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 02 Temmuz 2013, 20:21:11
O zaman yapmazsın, olur biter.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: arifo - 02 Temmuz 2013, 20:47:49
o zaman sadece generallerden oluşan ordu ile savaşacaz eğer dediğin buysa
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 02 Temmuz 2013, 21:15:31
o zaman sadece generallerden oluşan ordu ile savaşacaz eğer dediğin buysa

aynen öyle  tebessum*
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: Heretix - 06 Temmuz 2013, 18:22:58
O zaman yapmazsın, olur biter.

Zaten yapmıyorum hayatım boyunca yapmayıda düşünmüyorum eğer sen böyle yapıyorsan bugün yaptığın rehberin ne kadar sağlıklı olduğunu sorgularım  tbr*
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 06 Temmuz 2013, 18:56:33
Zaten yapmıyorum hayatım boyunca yapmayıda düşünmüyorum eğer sen böyle yapıyorsan bugün yaptığın rehberin ne kadar sağlıklı olduğunu sorgularım  tbr*

General olayını İsveç için uygulamıyorum çünkü İsveç hat piyadesi asıl düşman olan Ruslara nazaran çok da iyi ve bayonet araştırmaları ile düşmanı rahatlıkla ezip geçebiliyorsun. Etrafta güçlü ordular var ve hat piyadeleri Rusya seferi için kesinlikle gerekli. General taktiğini uygulasaydım rehberimde belirtirdim. tebessum*

Osmanlıda ise general taktiği uygulamak gereklidir. Avrupai tip hat piyadesi çıkarana kadar çok zaman geçiyor ve doğuya dayanmak için fazla bir zamanımız maalesef yok.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: onurlu - 06 Temmuz 2013, 20:04:13
Güzel bilgilendirme teşekkürler, ama Gürcistan'ı bir çapulcu orduyla almayı anlamadım.

Bir de benim şöyle bir taktiğim vardır. Dağıstan'da çok yapmışımdır. Dağıstan ordusundan kat kat güçlü bir orduyla ülkesini kuşatıp fidye istemektir. Bu tür durumlarda küçük ülkelerden hep para isteyin bana 19 000, 10 000, 15 000 gibi miktarlarda birkaç defa yapınca ona para geldi. Hami ol demeyin çünkü gelirleri çok az olur böyle küçük ülkelerin. En iyisi tehdit edip para almak yüklü miktarda. Her ne kadar hazinesi kıt yazsa da  ekranda, bazen sizin hazinenizden daha büyük hazineleri olabiliyor.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 06 Temmuz 2013, 21:34:55
Kaleyi kuşatan çapulcudan generaller çıkartacaksın. Tanesi 800 altın civarında. Yeteri kadar çıkartacaksın. Sonra rahatlıkla auto-resolve yap. Gürcistan'ı alınca da bölgeyi Berberi devletlere ver. Berberi devletlerde para olmadığına emin olup sınırsız military accessi 1000 altına verme teklifini yap. Berberiler teklifi kabul etmek istediği halde para olmadığından sana Gürcistan'ı biraz paraya verecek. En sonunda o parayı da military access olayı ile aynı turnde al. Böylece işgalden dolayı isyan etmeyen bir bölge kazanmış olacaksın. tbr*
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: TheVikings - 09 Temmuz 2013, 23:41:31
Bu general ve korsanlar olayını anlamadım,açar mısın biraz daha?
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 10 Temmuz 2013, 01:27:39
Tabi ki.

Amacımız fildişi ticaretine konmak. Bunun 5+5 yani toplamda 10 tane gemi lazım. 5'i Basra'dan, diğer 5'i Akdeniz'den olacak. Bir grup Batı Afrika içinken diğeri Madagaskar Boğazı için. Bölge değişim noktalarının kenarlarına(Atlas ile Hint okyanusu) getireceksin ama Afrika'ya gitmeyeceksin yoksa korsanlar cız eder.

Windwards Island sende ise 3-5 gemi çıkaracaksın, iki korsan adasının limanlarına gireceksin. Windward'ta iki tane çapulcu çıkarıp adalara yollayacaksın. Adalara çıkartma yapınca çapulculardan generaller çıkaracaksın(düşman ordusunu yiyecek kadar, tanesi 800 civarı) 5+5'lik gemilerin Afrika'ya giderken adaları işgal edip korsanları yok edeceksin. 5+5'lik gemiler de ticaret noktalarını tutacak. Sonra ticaret gemilerini rahatlıkla götürürsün oralara.

General taktiği de basittir. Mesela bir ordu birimini ilerlettin, fakat menzili bitti. O birimden generaller çıkarıyorsun. Dikkatli baktığında o generallerin birçoğunun ilerleme menzili olacaktır, sanki önceki turn oradaymış gibi. Generalleri orduyu güçlendirmek için de kullanabilirsin, geçici garnizon kuvveti olarak da.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: TheVikings - 10 Temmuz 2013, 19:11:11
Anladım,teşekkürler.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: oğuz_57 - 01 Ağustos 2013, 16:48:44
Ben fransa ve prusyayla anlaşma yapamadım
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: Constable - 02 Ağustos 2013, 20:15:26
abi sen rehber yapmayı biliyosun ya  tbr*
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: SaykorHan - 05 Ağustos 2013, 19:07:59
Eline, koluna, bileğine, yüreğine ve beynine sağlık  kah*

Gerçekten buram buram emek kokuyor. Diğer ülkeler ile de bu taktiği deneyebiliyor muyuz ?
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 05 Ağustos 2013, 20:17:26
abi sen rehber yapmayı biliyosun ya  tbr*

Eyvallah sağolun.  tebessum*


Eline, koluna, bileğine, yüreğine ve beynine sağlık  kah*

Gerçekten buram buram emek kokuyor. Diğer ülkeler ile de bu taktiği deneyebiliyor muyuz ?

Deneme kısmını bizzat kontrol edip ülkeye uyarladıktan sonra rehber yapıyorum. Becerirsem oynanabilir bütün ülkelerle rehber yapacağım. Birazdan Lehistan VH rehberi geliyor. Yeni bir taktik daha var.  pacoz*
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: SaykorHan - 05 Ağustos 2013, 20:43:10
Taktiğinin bir kötü yani var. Sürekli yapılan anlasmayi bozfugun için "respect" kisminda her ülke ile aranda -15 gibi bir rakam gördüm. Ki sadece iki kere bozfum anlasmayi. Bunu onlarca kez yaparsak dünyada bize karşı iyi bakan devlet kalmaz. Ha tabi süper güç oluruz orası da var.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 05 Ağustos 2013, 21:05:03
Military Access antlaşmasını bozmak ilişkilerde eksilik vermiyor. Ama military accessi sattığın ülkeye saldırırsan dishonoring treaties eksisi gelir.  tbr*
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: silverlight7 - 05 Ağustos 2013, 23:42:41
Hile bu. tbr*
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 05 Ağustos 2013, 23:48:18
Hile(cheat) ile exploit arasında fark vardır. Hile, oyuna dışarıdan müdahale etmek iken exploit oyun mekanizmasından faydalanıp avantaj elde etmektir. Yaptığımız şeyin M2TW'da merchant yerlerine fort dikmek, cihad ile 2-3 turnde Bizans'a son vermek veya sınırsız gemi menzili kullanmaktan farkı yok. tbr*
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: SaykorHan - 06 Ağustos 2013, 03:57:40
Hile(cheat) ile exploit arasında fark vardır. Hile, oyuna dışarıdan müdahale etmek iken exploit oyun mekanizmasından faydalanıp avantaj elde etmektir. Yaptığımız şeyin M2TW'da merchant yerlerine fort dikmek, cihad ile 2-3 turnde Bizans'a son vermek veya sınırsız gemi menzili kullanmaktan farkı yok. tbr*

Dostum bu daha çok m2tw deki " Bir ülkeden taksitle şehir alıp sonra diploasi sayfasından bunu iptal etmek" gibi. Bugün denedim.
respect -15 yazıyordu.
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 06 Ağustos 2013, 04:59:39
Öğleden sonra bir daha bakarım. tebessum*
Başlık: Ynt: Osmanlı VH rehberi - Gürcistan ve Venedik'i ilk turnde mat edin
Gönderen: shalala - 06 Ağustos 2013, 18:33:09
O -15 respect devletin itibarsızlığından kaynaklanıyor. Malum, padişah ve sadrazam diplomaside eksi puan veriyor. Kabineyi değiştirirsen eksilik azalır.

Ayrıca military access sattığın ülkeye o turn dalarsan -50 puan gelir tbr*