Konu: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi  (Okunma sayısı 29504 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ladon

 • Level 3
 • İleti: 20
 • Bir yerde bir şey keşfedilmeyi bekliyor ..
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #60 : 01 Mayıs 2013, 09:15:12 »
Güzel rehber emeğine sağlık .
Gücüne güç katmaya geldik

Çevrimdışı Viento

 • Level 5
 • İleti: 145
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #61 : 12 Mayıs 2013, 09:46:40 »
  Size kısaca anlatmaya çalışacağım. Very hard osmanlıda çok basit bir yöntemle viana ve moskovayı alın - koruyun . zaten o iki şehir sizdeyken kısa sürede ekonomi ve askeri güç gelişmeye başlayacaktır .

yöntem şu .. öncelikle mezopotamyada ve isyanbulda silahlı birim basıyorsunuz . en az 3-4 turn bu birimleri basın ... semenyler mezopotamyada - isarleysler ise istanbulda basın . mezopotamyadaki semenyler şehirde kalsın . istanbuldaki isarleysleri bastıkça kuzeye boğdandaki orduya gönderin . ilk turnda ermenistanı para karşılığında hindistana verin , böylece doğudaki gürcistan baskısından kurtulacaksınız . mezopotamyadaki semenyler sayesindede iran saldırılarına karşılık verebileceksiniz . bırakın iran mezopotamya limanını ablukaya alsın . sorun yok orada tek yapmanız gereken irana karşı mezopotamyayı savunmak . zaten ordunuz 15 birimden oluşuyorsa iran fazla birim göndermiyor ve geldiği gibi yenilip gidiyorlar zaten .

Şimdi gelelim istanbuldan bastığımız isarleyslere . 3 turn toplamda 6 birim isarleys basıp kuzeye boğdandaki askerlere gönderiyoruz ve ilkten bu orduyla kuzeyden gelen rus ordusuna karşı kırımı savunuyoruz . kırım askerleride birleşince her türlü ruslara karşı galip geliyoruz zaten . hemen ardından aynı orduyu rus askerlerinin boşalttığı kiev e yönlendiriyoruz . askersiz kalan boş şehri almak çok kolay olacak . bu arada boğdandaki din adamımızı önce kiev sonrada moskova merkezine gönderiyoruzki biz girmeden önce oralardaki asker durumundan haberdar olalım ...  kievi aldıktan sonra savaştan harap olan şehri tamir etmek için para harcamıyoruz öylece bırakıyoruz . para vererek  sadece sayısı azalan askerlerimizi iyileştiriyoruz o kadar . sonrasında moskovaya gönderdiğiniz din adamı sayesinde moskovadaki asker sayısını görebiliyoruz ve aynı anda askerlerimizi kievden çıkartıp kuzeye moskovaya doğru ilerletiyoruz kievi bırakın isyan çıksın alsınlar asiler kievi .. sorun değil onu daha sonra geri alacaksınız güçsüz asi ordusundan bizim için önemli olan moskova.. . bir yandan eksik asker sayısı düzelirken diğer yandan zaman kaybetmeden moskovaya çıkmış oluyoruz . moskovada genelde asker bulunmuyor yada çok az bulunuyor o dönemlerde .. bunun sebebi ise rusyanın norveç ile yaptığı savaş . moskovadaki askerler daha kuzeye yönlenmiş oluyor ve moskovada hemen hemen boş oluyor . 1-2 turn sonra zaten savaş tecrubesi edinmiş aynı ordu ile moskovaya giriyoruz ve emin olun rahatça alıyoruz ... bundan sonrası moskovayı korumak ki tek yapmanız gereken moskovada kılıçlı 120 kişilik yeniçeri ordusu basmak . hem ucuz hemde kale korumak için 1 numaralı birim bana göre . bunu konunun sonunda daha açıklayacağım ...

şimdi sıra geldi batıya . öncelikle en önemlisi fırsat ve para buldukça 3-4 tane semeni birimini yunanistanda basın ve orada bekletin . aynı zamanda az önceki bahsettiğim kiev ve moskova seferi boyunca turnlarda para geldikçe istanbuldan 120 kişilik kılıçlı yeniçeri birimi üretip batıdaki kalenize yığın . zaten hemen hemen moskovayı alana kadar bu birimler kalede full bir ordu olmuş olacaktır . konunun başında bahsettiğim moskova ve vianayı alıp korumak işte bu kılıçlı yeniçeriler tarafından mümkün kılınacaktır . şöyle ki kale almak için yada kale savunmak için yeniçerilerin yakın dövüş gücü inanılmaz etkilidir . kaleyi alırken karşınızdaki silahlı birim ne kadar güçlü olursa olsun yakın dövüşte asla yeniçeri kadar iyi değildir . o sebepten savaş başladığında elinizden geldiği kadar hızlıca full ordu yeniçeri birimlerinizi kalenin dört bir yanına aynı anda tırmandırın ve başlasınlar adam kesmeye . emin olun rahatça kale duvarlarında adamları doğrayacaklardır . geriye kale içindeki topçu - atlı v.b birimler kalacaktır . onlarıda en son kılıçlı birimlerimizin tümünü birden kale merdivenlerinden indirip dağıtıyoruz . eğer doğru zamanda vianaya saldırırsanız bu yontemle %100 sonuç alırsınız. aynı şekilde kaleyi yeniçerilerle koruyabilirsiniz . kalenize tırmanan en iyi silahlı ordular yakın dövüşte yeniçerilere boyun eğip geri dönecekler . bu şekilde yeniçerilerle 2 full ordu kesip geri gönderdiğim oldu . atlılar zaten kaleye giremiyor dışarda boş boş bekliyorlar . en son iş bitince tüm orduyla saldırırp onlarıda kesiyoruz . bu arada kalenize topçu saldırısıda olacaktır . topun açtığı deliğin önüne savaşın durumuna göre 2 yada 3 tane yeniçeri birimini yönlendiririn . oradan bir allahın kulu giremez ...

 
 daha sonra size venedik savaş açacaktır ki onlar savaş açar açmaz yunanistandaki ordunuzla moraya saldırın . morada az ordu olacağından otomatik bile yapsanız savaşı kazanırsınız . sonrasında morayı geri vererek venedik ile barış imzalayın ..

artık moskova ve viana gibi dünyanın en zengin iki şehri sizde ... para geliriniz arttığı için her türlü savunup koruyabileceksiniz. yavaş yavaş teknoloji , askeri binalarınızı ve donanmanızı güçlendirin . aynı oyuna kendimde daha sonra başlayacağım ve burada ekran görüntüleri ile paylaşarak anlatım yapacağım bir konu açacağım .  yeniçeri forever :)


maratha doğu sınırlarına dayandığında ya da 1709 civarlarında fransa ve ingiltere güneye çıkartma yaptığında ne yapacaksın?

arkadaş hiç region almamıssın nası bitircen bu oyunu  srn*
teknoloji gelişip, denizde üstünlük sağlanıp ekonomi iyileştirilince allah ne verdiyse ordu basıp saldıracaksın batıya. doğuyu savun sadece yeter

Yararlı bir rehber, ama biraz daha detay verilseydi daha iyi olurdu.


nedir merak ettiklerin?

Tüh be ne günlere kaldık savaşın savunun topraklarınızı ona buna peşkeş çekeceğinize  tebessum*
rehber başta iyiydide sen o toprak verme olayına girince beni kaybettin

ilk başta ekonomiyi güçlendirip teknolojiyi yakalayabilmek için gerekiyor bunlar, aksi takdirde bastığın orduyu karşılayacak ekonomin olmuyor, çok fazla cephede savaşamıyorsun ,topraklar çok geniş olduğu için illaki bi yerden baskı yiyorsun. o yüzden ilk başta gereksiz toprakları satıp müdafaya çekilip gelişmek daha sonra saldırmak gerekiyor

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=85051.0

1801 i tarihler gösterdiğinde vh zorluğunda dünyayı feth etmiştim...:D

Arkadaşım ne yapmışın sen 1930ları filan görmüşün fena uçmuşun ben 1850 filan oldumu kapatarım oyunu ne öyle 1950 de etw mi olur :D

onları yanlış yazmışım 1730 olması lazım sanırım

Çevrimdışı x_tol

 • Level 4
 • İleti: 52
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #62 : 12 Mayıs 2013, 12:19:46 »
denizde üstün olmak çok önemli çünkü filolar hem düşman gemilerini yağmalayıp müthiş gelir geitiriyorlar ve düşman filosu kıstıramayınca da ticaret yollarını keserek upkeep'lerini çok rahat çıkartıyorlar. 8 birimlik korsan filosunu hindistan'da yakalayıp 8k gibi bir gelir elde ettim mesela. napoleon total war'da gemileri yağmalayıp bedava altın kazanma olayı kalkmış o açıdan etw çok avantajlı.

bu arada aynen stratejiyi uyguladım yalnız maratha iran'ı bırakıp ona verdiğim begrad, bosna  vs şehirlerde ordu basıp ve denizden full ordular geitrerek viyanaya girdi ve önünde de durabilecek başka ülke yok çoğu avrupa devletiyle savaşta. ben önünü kesmezsem fransaya kadar gidecek o ordularıyla. bu açıdan dikkat etmek gerekiyor önemli şehirler maratha tam girmeden müttefiklik de kullanılıp alınmalı.
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2013, 12:20:29 Gönderen: x_tol »

Çevrimdışı abuz89

 • Level 9
 • İleti: 728
 • Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #63 : 12 Mayıs 2013, 12:49:34 »
aslıdna deniz yağmalama ile ilgili fazla yok mesela gemilerle savaş edince o gelen altın o anda mı geliyor yoksa 1 tur osnra mı? gemiden gemiye korsanlık geliri değişri mi ? vs.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #64 : 12 Mayıs 2013, 16:54:40 »
2.Balkan Antlaşması

Taraflar : Osmanlı İmparatorluğu - Babür İmparatorluğu

Maddeler
1.Sırbistan'ın Belgrad şehri,Bosna ve Moldova şehirleri Babür himayesine bırakılacak
2.Canister Shot ve Improved Granades Babür'e öğretilecek
3.Müttefik olunacak
4.Askeri geçiş izinleri sağlanacak
5.Karşlığında Babür Osmanlıya 12.000 altın verecek

demişsin bir bölümde. Ben hazırlamakta olduğum Osmanlı rehberinde işe yarar diye bunu denemiştim ama İran birkaç tur sonra bana savaş açtı. Gürcistan-İran-Dağıstan savaşa bile girmediler bu süreçte. Senin versiyon kaç Viento?


aslıdna deniz yağmalama ile ilgili fazla yok mesela gemilerle savaş edince o gelen altın o anda mı geliyor yoksa 1 tur osnra mı? gemiden gemiye korsanlık geliri değişri mi ? vs.
1 tur sonra geliyor yağma geliri. Yağmadan gelen para, gelirler bölümünde Others/Diğerleri kısmında gösteriliyor bildiğim kadarıyla. Ama gemiden gemiye korsanlık değerini bilmem, şunu biliyorum ki; ne kadar çok gemiyle bir ticaret hattını yağma edersen o kadar çok para gelir. Ama bu gemi kalitesiyle bağlı mıdır bilmem.

Çevrimdışı x_tol

 • Level 4
 • İleti: 52
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #65 : 12 Mayıs 2013, 20:42:58 »
2.Balkan Antlaşması

Taraflar : Osmanlı İmparatorluğu - Babür İmparatorluğu

Maddeler
1.Sırbistan'ın Belgrad şehri,Bosna ve Moldova şehirleri Babür himayesine bırakılacak
2.Canister Shot ve Improved Granades Babür'e öğretilecek
3.Müttefik olunacak
4.Askeri geçiş izinleri sağlanacak
5.Karşlığında Babür Osmanlıya 12.000 altın verecek

demişsin bir bölümde. Ben hazırlamakta olduğum Osmanlı rehberinde işe yarar diye bunu denemiştim ama İran birkaç tur sonra bana savaş açtı. Gürcistan-İran-Dağıstan savaşa bile girmediler bu süreçte. Senin versiyon kaç Viento?

 1 tur sonra geliyor yağma geliri. Yağmadan gelen para, gelirler bölümünde Others/Diğerleri kısmında gösteriliyor bildiğim kadarıyla. Ama gemiden gemiye korsanlık değerini bilmem, şunu biliyorum ki; ne kadar çok gemiyle bir ticaret hattını yağma edersen o kadar çok para gelir. Ama bu gemi kalitesiyle bağlı mıdır bilmem.

hocam bendeki son versiyon. ermenistanı verdikten sonra mezopotamyada sıfır ordu olsa dahi savaş açmıyor iran ben defalarca denedim bu stratejiyi kesinlikle savaş açmıyor. ancak iran 2k altın kabul etmiyor o anlaşmada 1k kabul ediyor tek eksik tarafı.

diğer arkadaşın sorusuna ise ticaret baltalamada evet bir tur sonra gelir ve ne kadar çok gemi olursa o kadar para getirir. ancak gemiler filo şeklinde olmalı. nedendir çözemedim ancak mesela ticaret baltalayan filonun önüne veya arkasına bir gemi daha koyunca gelir düşüyor artmak yerine.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #66 : 13 Mayıs 2013, 10:25:27 »
hocam bendeki son versiyon. ermenistanı verdikten sonra mezopotamyada sıfır ordu olsa dahi savaş açmıyor iran ben defalarca denedim bu stratejiyi kesinlikle savaş açmıyor. ancak iran 2k altın kabul etmiyor o anlaşmada 1k kabul ediyor tek eksik tarafı.

diğer arkadaşın sorusuna ise ticaret baltalamada evet bir tur sonra gelir ve ne kadar çok gemi olursa o kadar para getirir. ancak gemiler filo şeklinde olmalı. nedendir çözemedim ancak mesela ticaret baltalayan filonun önüne veya arkasına bir gemi daha koyunca gelir düşüyor artmak yerine.
Son versiyon hakkında bazı şeyler duymuştum ama bundan sonra pek sevmedim ben açıkçası. Gerçekçi olduğunu zannetmiyorum ben...

Çevrimdışı Viento

 • Level 5
 • İleti: 145
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #67 : 20 Mayıs 2013, 14:06:19 »
2.Balkan Antlaşması

Taraflar : Osmanlı İmparatorluğu - Babür İmparatorluğu

Maddeler
1.Sırbistan'ın Belgrad şehri,Bosna ve Moldova şehirleri Babür himayesine bırakılacak
2.Canister Shot ve Improved Granades Babür'e öğretilecek
3.Müttefik olunacak
4.Askeri geçiş izinleri sağlanacak
5.Karşlığında Babür Osmanlıya 12.000 altın verecek

demişsin bir bölümde. Ben hazırlamakta olduğum Osmanlı rehberinde işe yarar diye bunu denemiştim ama İran birkaç tur sonra bana savaş açtı. Gürcistan-İran-Dağıstan savaşa bile girmediler bu süreçte. Senin versiyon kaç Viento?

 1 tur sonra geliyor yağma geliri. Yağmadan gelen para, gelirler bölümünde Others/Diğerleri kısmında gösteriliyor bildiğim kadarıyla. Ama gemiden gemiye korsanlık değerini bilmem, şunu biliyorum ki; ne kadar çok gemiyle bir ticaret hattını yağma edersen o kadar çok para gelir. Ama bu gemi kalitesiyle bağlı mıdır bilmem.

savaş açmamaları için sınırda küçük çapta ordu bekletmek gerekiyor, oyundaki ince detay bu ordu görürlerse savaş açmıyorlar, ama eğer şehrin savunmasız olduğunu görürlerse savaş açıp giriveriyorlar şehirlere,

ayrıca o belgradı filan batı topraklarını marathaya değil babürlere vermek gerekiyor

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #68 : 20 Mayıs 2013, 14:17:16 »
savaş açmamaları için sınırda küçük çapta ordu bekletmek gerekiyor, oyundaki ince detay bu ordu görürlerse savaş açmıyorlar, ama eğer şehrin savunmasız olduğunu görürlerse savaş açıp giriveriyorlar şehirlere,

ayrıca o belgradı filan batı topraklarını marathaya değil babürlere vermek gerekiyor
Ohoo. Ben sırf onlar savaş açmasın diye ordu bekleteceksem işimiz var aga. Ben bir yere sefere gideceksem tüm ordumla giderim oraya. Nedense sınır güvenliği diye bir şey yok bende sinir*

Çevrimdışı Viento

 • Level 5
 • İleti: 145
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #69 : 20 Mayıs 2013, 14:45:53 »
Ohoo. Ben sırf onlar savaş açmasın diye ordu bekleteceksem işimiz var aga. Ben bir yere sefere gideceksem tüm ordumla giderim oraya. Nedense sınır güvenliği diye bir şey yok bende sinir*

iran başka ülkeye savaş açana kadar ordu bekleticeksin, zaten 2-3 turn sonra iran dağıstan gürcistan savaş açıyorlar birbirlerine, onlar savaş halindeyken sana savaş açmazlar

Çevrimdışı Kutlug

 • Level 3
 • İleti: 27
  • At ve Kılıç Türkiye
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #70 : 24 Mayıs 2013, 14:49:34 »
Bende nedense bu tür olaylar hiç yaşanmadı. İlk turda Venedik savaş ilan etti ve sonradan sıkıntı olmasın diye orayı ele geçirip vergi almadım. Şuanda 1730 yıllarındayım ve Maratha daha yeni yeni ilerlemeye başlıyor, hatta daha yeni yeni şehir almaktalar. Fransız çıkartması da olmadı, hatta bu Fransızlar sürekli İngilizler ile uğraşıyor, sürekli rekabet halindeler. Kırım ise Rusya'ya geçti ve Rusya korsanlık yapıp parayı kırıyor tabi. Ama biz barış imzaladık, hatta müttefiklik bile yaptık. Avusturya ise bizimle savaşta fakat tüm sınırı Babür'e verdim, Anadolu'da birçok okul açtım ve teknolojide bayağı bir ilerleme katettim. 3 tur sonra Avrupa Kuramı araştırması bitecek ve Nizam-ı Cedit ile ilgilenmeye başlayacağım. Ekonomi ise iğne üstünde, çünkü full bir ordu topladım ve Dağıstan'a güçlü bir taarruz yapacağım, işgal bittiği an ordunun yarısını dağıtıp vergileri yükselteceğim. Sence sonrasında ne gibi bir strateji izlemeliyim?

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #71 : 24 Mayıs 2013, 20:29:40 »
Bende nedense bu tür olaylar hiç yaşanmadı. İlk turda Venedik savaş ilan etti ve sonradan sıkıntı olmasın diye orayı ele geçirip vergi almadım. Şuanda 1730 yıllarındayım ve Maratha daha yeni yeni ilerlemeye başlıyor, hatta daha yeni yeni şehir almaktalar. Fransız çıkartması da olmadı, hatta bu Fransızlar sürekli İngilizler ile uğraşıyor, sürekli rekabet halindeler. Kırım ise Rusya'ya geçti ve Rusya korsanlık yapıp parayı kırıyor tabi. Ama biz barış imzaladık, hatta müttefiklik bile yaptık. Avusturya ise bizimle savaşta fakat tüm sınırı Babür'e verdim, Anadolu'da birçok okul açtım ve teknolojide bayağı bir ilerleme katettim. 3 tur sonra Avrupa Kuramı araştırması bitecek ve Nizam-ı Cedit ile ilgilenmeye başlayacağım. Ekonomi ise iğne üstünde, çünkü full bir ordu topladım ve Dağıstan'a güçlü bir taarruz yapacağım, işgal bittiği an ordunun yarısını dağıtıp vergileri yükselteceğim. Sence sonrasında ne gibi bir strateji izlemeliyim?
Bence sen doğunun zenginliklerini ele geçirmek için harekete geç. İran'ı bitirmediysen bitir. Sonra Babür'e saldır. Maratha ile birlikte yersiniz Babür'ü kolayca. Sonra'da Maratha'yı yok edip Hindistan zenginliklerine kon. Sonrasında ne istersen onu yapabilirsin tbr*

Çevrimdışı Kutlug

 • Level 3
 • İleti: 27
  • At ve Kılıç Türkiye
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #72 : 25 Mayıs 2013, 18:09:29 »
Bugün çok başarılı bir oyun geçirdim. Babür zaten yıkılmıştı, ben ise Dağıstan'a yapacağım çıkartma için topladığım Serhad Kulu askerlerinin tamamını terhis ettim ve Yeniçeri Tüfekçileri, humbaracılarından oluşan güçlü bir ordu kurup Mezopotamya'nın altındaki limandan Hindistan'ın altındaki adaya gönderdim. Maratha ile kardeş kardeş geçiniyorduk, ancak iflasın eşiğindeydim. Harekete geçirdiğim güçlü savaş gemilerini Hindistan'a ulaştırdım ve Maratha limanlarının etrafına konuşlandırdım. Bu sırada diplomatik bir hile uygulayarak adayı para ve teknoloji karşılığında Maratha'ya verdim. Adayı teslim ettiğim gibi tekrar saldırdım ve örgütlenen halk dışında bir direnişle karşılaşmadım.

Tabi bu sırada iflas ettim. Orduyu ve imamımı Hindistan'ın en güneyindeki şehre gönderdim ve şehri ele geçirdim, hemen batısındaki bölgeyi de alıp karşılıksız barış imzalattım. Gelirim 300 altın iken 11000 altına yükseldi, şimdi güçlü bir ordu ve donanma topluyorum. Bu sırada Avrupa'ya ilerleyip amaçları bitirmek için Nizam-ı Cedit askerlerini oluşturmaya çalışıyorum, yapı bittiği gibi Nizam-ı Cedit Piyadeleri birliklerinden basacağım. Hindistan'da güçlü bir ordu topladıktan sonra ya güçsüz bir şehre, ya da başkentlerine (Maratha'nın) saldırırım. Bu arada savaş ve campaing vh seviyesinde.

Çevrimdışı turkhorse

 • Level 4
 • İleti: 52
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #73 : 07 Ağustos 2013, 16:56:36 »
konu 2 senelik ama bn daha yeni başladım rehberin fayadası oldu baya  yardir* yardir*

Çevrimdışı klavye12

 • Level 6
 • İleti: 198
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #74 : 07 Ağustos 2013, 17:43:42 »
Viento'nun rehberini kendimce biraz daha geliştirerek her yere hakim olmuştum. Başta Babür'e savaş ilan etmeyle, Bosna-Mora takası, Ermenistan'ın İran'a bırakılması ve Balkan topraklarının Birleşik Eyaletler'e bırakılmasıyla düşman kalmıyor. Sadece İngiltere geliyor. Onu da Mısır'da karşılamıştım. Ondan sonra hiç vakit kaybetmeden 1 full ordu kurup Babür'e Gucerat'tan girmiştim. Maratha ile tttifak yapıp tüm bölgelerini topladım. Ondan sonra, Maratha'yı kuzeyden kestiğim için Maratha Birleşik Eyaletler'e saldırmıştı ve Avrupa'ya göndermişti ordularını. Ben de fırsat bı fırsat 1 full ordu daha kurup Maratha'yı yeryüzünden sildim. Seylan'da ben de kalmıştı üstelik. ask* Maratha, Avrupa'da Birleşik Eyaletler'i yıktığı için Hollanda'nın tüm Amerikan sömürgeleri rebel olmuştu. Sonra onları da topladım. Sonra İran'a savaş ilan edip tüm Doğu'yu ele geçirdim. Dağıstan'ı himaye yapıp ona Gürcistan'ı verdim. Böylece Kafkaslar'ı güvene aldım. Yıl 1760'lara geldiğinde ekonomim uçuyordu. 5 tur savaş hazılığı yapayım dedim, kasamda 300000 florin birikti, üstelik bir ton da harcama yapmıştım. kah* Önce tüm Balkanlar'ı ve Orta Avrupa'yı, sonra da Batı Avrupa'yı ele geçirdim. Ama oyunumun savesinden sorun çıktığı için tur atlayamadım. sinir* Öyle kaldı. agla* Oyun zorluğu da Hard'dı bu arada. tebessum*

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #75 : 07 Ağustos 2013, 17:44:41 »
Az kullanmadım bu rehberi. Viento'nun zamanında yaptığı rehberin yanında benim VH rehber velet gibi kalır.

Defansif oynamak istersem hala bu rehberi uygularım. Sağol, varol, eline sağlık Viento tbr*

Çevrimdışı turkhorse

 • Level 4
 • İleti: 52
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #76 : 07 Ağustos 2013, 18:01:54 »
Viento'nun rehberini kendimce biraz daha geliştirerek her yere hakim olmuştum. Başta Babür'e savaş ilan etmeyle, Bosna-Mora takası, Ermenistan'ın İran'a bırakılması ve Balkan topraklarının Birleşik Eyaletler'e bırakılmasıyla düşman kalmıyor. Sadece İngiltere geliyor. Onu da Mısır'da karşılamıştım. Ondan sonra hiç vakit kaybetmeden 1 full ordu kurup Babür'e Gucerat'tan girmiştim. Maratha ile tttifak yapıp tüm bölgelerini topladım. Ondan sonra, Maratha'yı kuzeyden kestiğim için Maratha Birleşik Eyaletler'e saldırmıştı ve Avrupa'ya göndermişti ordularını. Ben de fırsat bı fırsat 1 full ordu daha kurup Maratha'yı yeryüzünden sildim. Seylan'da ben de kalmıştı üstelik. ask* Maratha, Avrupa'da Birleşik Eyaletler'i yıktığı için Hollanda'nın tüm Amerikan sömürgeleri rebel olmuştu. Sonra onları da topladım. Sonra İran'a savaş ilan edip tüm Doğu'yu ele geçirdim. Dağıstan'ı himaye yapıp ona Gürcistan'ı verdim. Böylece Kafkaslar'ı güvene aldım. Yıl 1760'lara geldiğinde ekonomim uçuyordu. 5 tur savaş hazılığı yapayım dedim, kasamda 300000 florin birikti, üstelik bir ton da harcama yapmıştım. kah* Önce tüm Balkanlar'ı ve Orta Avrupa'yı, sonra da Batı Avrupa'yı ele geçirdim. Ama oyunumun savesinden sorun çıktığı için tur atlayamadım. sinir* Öyle kaldı. agla* Oyun zorluğu da Hard'dı bu arada. tebessum*
zorluk eğer very hard veya hard sa helal diyorum başka birşey demiyorum  yardir* yardir* yardir*

Çevrimdışı shalala

 • Level 7
 • İleti: 276
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #77 : 07 Ağustos 2013, 18:07:23 »
VH aslında zor değil, alıştırma yapmak lazım. Ama ondan sonra H bile tatsız tutsuz gelir, baştan söyleyim  kah*

Çevrimdışı klavye12

 • Level 6
 • İleti: 198
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #78 : 07 Ağustos 2013, 19:25:21 »
zorluk eğer very hard veya hard sa helal diyorum başka birşey demiyorum  yardir* yardir* yardir*
H/H idi. tebessum* Hayatımda oynadığım en stresli kampanyaydı. Martta oynuyordum. YGS denemelerinde soruları çözemiyordum. Hele edebiyat sorularını okurken gözümde Hindistan'ı işgal etme planları dönüyordu. yardir*
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2013, 19:26:44 Gönderen: klavye12 »

Çevrimdışı klavye12

 • Level 6
 • İleti: 198
Ynt: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi
« Yanıtla #79 : 07 Ağustos 2013, 19:32:30 »
Aslında şöyle bir şey var; VH'ı bilmem, ama H'da bir ülkeyle sınır komşusuysan savaştasın. Bunu iki şekilde önleyebiliyorsun:
1- Tampon bölge yaratmak: Ama tampon bölgeye alakasız bir devlet koyulmalı. Yani Balkan topraklarını Lehistan'a vermemek lazım.
2- İttifak kurmak: Sınır komşularıyla ittifak kurmak çok zor değil. Sınırsız askeri geçiş hakkı karşılığında genelde ittifak kuruyorlar.
* Tabi kendisiyle sınır komşusu olunmamasına rağmen saldırabilen bir Britanya var. Bu ülkeyle de başta ittifak kurulursa saldırmaz, ama Britanya'ya sınırsız askeri geçiş hakkı işlemez. Burada teknoloji ve parayı konuşturmak gerekiyor.
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2013, 19:37:24 Gönderen: klavye12 »