Konu: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar  (Okunma sayısı 71583 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _Sipahi_

 • Level 8
 • İleti: 369
Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« : 26 Eylül 2009, 18:12:45 »
1 - Cumhuriyet Rejimine Nasıl Geçiş Yapabilirim?

1 - Monarşi rejiminden Cumhuriyete geçiş yapabilmek için öncelikle başkentiniz hariç tüm yerleşim birimlerinizin vergilerini kapatın. Daha sonra da vergileri en son seviyeye getirin. Karşınıza bir menü çıkacaktır. Oradan "Side with Rebels" seçeneğini tercih edin. Başkentiniz de bir isyancı ordusu oluşacaktır. O ordu ile başkenti kolayca ele geçirip rejimi cumhuriyet yapabilirsiniz.

2 - Monarşi Rejiminden Meşrutiyet Rejimine Nasıl Geçiş Yapabilirim?

Öncelikle başkentiniz hariç diğer tüm şehirlerdeki vergileri kapatın. Daha sonra önce alt sınıfı ayaklandırıp cumhuriyete geçin. Cumhuriyete geçtikten sonra bu sefer de üst tabakayı ayaklandırın. Daha sonra da verilen ordu ile başkenti ele geçirin. Böylece meşrutiyet rejimine geçiş yapabilirsiniz.

3 - Cumhuriyet Rejiminden Meşrutiyet Rejimine Nasıl Geçiş Yapabilirim?

3 - Başkent hariç hiçbir şehrinizden vergi almayın. Daha sonra sadece üst tabakanın vergilerini son seviyeye getirin. 4-5 tur sonra karşınıza gelen menüden "Side with Rebels"" seçeneğini tercih edin. Size verilen ordu ile başkente girip yönetimi ele geçirin. Bu şekilde meşrutiyet rejimine geçiş yapabilirsiniz.

4 - Gentleman - Scholar Nedir?

4 - İkiside bilim adamıdır. Gentleman Batı devletlerinde Scholar ise Doğu devletlerinde yer alır. Gentleman aralarında düello yapıp başka devletlerin bilim adamlarını yok edebilir. Ama Scholar da böyle bir özellik bulunmamaktadır. İkisi de teknoloji çalmak yahut teknolojiyi daha hızlı geliştirmek için kullanılır.

5 - Nasıl Teknoloji Çalabilirim?

5- Öncelikle Gentleman - Scholar diye adlandırılan bu ajanlarınızı başka devletlerin okullarına yollayın. Açılan pencereden "Steal Techology" seçenğini tercih edin. Daha sonra karşınıza gelen menüden, o devlette varolan teknolojilerden hangisini çalmak istiyorsanız onu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

6 - Nasıl Daha Hızlı Teknoloji Geliştirebilirim?

6 - Bilim adamlarınızı kendi okullarınıza göndererek teknolojinin daha hızlı bir şekilde üretilmesini sağlayabilirsiniz. Bilim adamının yeteneğine ve tecrübesine göre bir ile üç tur arası daha erken üretebiliyorsunuz. Okulun gelişmişlik düzeyi de teknolojini çabucak üretilmesinde önemli bir faktördür.

7 - İsyanlarla Başa Çıkamıyorum, Ne Yapmalıyım?

7 - İsyanların temel nedeni o bölgede bulunan okullardır. Eğer bir şehrinizde okul varsa o bölgeye "Coffe House" gibi binalar inşa etmelisiniz. Böylece halk daha mutlu olacak ve isyanlar bir nebze de olsa azalacaktır.

Halkın moralini etkileyen diğer bir faktör de bakanlardır. Bakanlarınız kötü özelliklere sahip ve tecrübesiz ise onları görevden alıp yerine daha tecrübeli olanları getirin.


Ayrıca rejimden memnun olmadıkları zaman da halk isyan edebilir. Bu yüzden sık sık çıkan isyanlarla uğraşmak istemiyorsanız cumhuriyete geçiş yapabilirsiniz. Eğer monarşi rejiminde kalmakta ısrar ediyorsanız, isyan çıkan bölgelere halkı mutlu eden binalar inşa etmelisiniz.


8 - Ticaret Gelirlerini Nasıl Arttırabilirim?

1 - Ticaret Gemilerini Ticaret Noktalarına Yollayarak

"Trade Ship" yani ticaret gemilerini Madagaskar, Fildişi Sahilleri gibi yerlere yollayabilirsiniz. Yollarken o gemilerin güvenliğini sağlamak için yanında savaş gemileri göndermeyi de ihmal etmeyin. Eğer oyuna yeni başladıysanız bir an önce bu gemileri göndermenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde o küreleri diğer ülkeler ele geçirecek ve siz de mecburen onlara savaş açmak zorunda kalacaksınız.

2 - Sömürge Yöntemi

Diğer küçük devletleri kendi egemenliğine alarak hatırı sayılır bir miktar para kazanabilirsiniz. Özellikle bu oyunun başlarında ilaç gibi geliyor. Onların sizin egemenliğiniz altına girmesi için sınırsız askeri geçiş izni ve bir miktar da para vermeniz yeterli olacaktır.

3 -Deniz Ticareti

Deniz ticareti oyunda çok önemli bir gelir kaynağıdır. Bu ticarette söz sahibi olabilmeniz için Hindistan'ı, özellikle de kıyı bölgelerini ele geçirmeniz lazım. Ayrıca limanlarınızı sürekli geliştirmelisiniz ki daha çok ticaret filoları gönderilebilme imkanınız olsun. Başkentinizdeki limana en üst seviyeye getirmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde bütün şehirlerinde ki limanları geliştirseniz bile başkent de bulunan ticaret limanının kapasitesi kadar filo gönderilecektir.

9 - Nasıl Mayın Döşeyebilirim?

9 - Mayın döşemek için öncelikle mayın teknolojisine sahip olmanız gerekir. Eğer bu teknolojiniz mevcut ise herhangi bir ordunuzu üç tur boyunca hiç bir yere hareket ettirmeden bekletin. Üç tur sonra ordunun etrafında kazıklar oluşacaktır. Bu durum da sizin ordunuza saldıran bir düşman olursa mayın, kazık, siper gibi savunma teçhizatını döşeyebilirsiniz. Yanlız dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Siz saldırdığınız da değil, onlar size saldırdığında döşeyebilirsiniz.


10 - Nasıl Komutan Üretebilirim?

10 - Herhangi bir askeri biriminizi seçin. Daha sonra karşınıza çıkacak olan sağ alt menüden "Yıldız" işaretine tıklayın. Ücreti 1300 florindir. Donanma komutanını da aynı şekilde üretebilirsiniz.


11 - Monarşi, Meşrutiyet ve Cumhuriyet Rejimlerinin Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

Monarşi

Bu yönetim biçimi, padişahın mutlak otoritesine dayanır.

Olumlu Yönleri: Tüm bakanlarınızı istediğiniz zaman belirli bir değiştirme miktar sınırı olmaksızın yenileyebilirsiniz. Siz bakanınızı kovmadığınız sürece asla değişmez. Böylece bakanlarınızı kovmayıp onları sürekli görevlerin de tutarsanız, ileri ki dönemlerde onların daha tecrübeli olmalarını sağlayabilirsiniz.
Olumsuz Yönleri: Alt tabaka bu yönetim şeklinden memnun olmaz. Bu yüzden ilk dönemlerde etkisini pek hissettirmemekle beraber ileri ki dönemlerde teknoloji de ilerlemenizle birlikte yerleşimlerinizde sık sık isyanlar baş gösterecektir.
- Padişah ölene dek yönetimde kalır.


Meşrutiyet

Meşrutiyet, hükümdarın yetkilerinin bir bölümünün anayasa ve meclis tarafından kısıtlandığı bir yönetim şeklidir.

Olumlu Yönleri: Monarşi rejimine nazaran alt tabakayı daha fazla mutlu eder. Bu nedenle de isyan çıkma olasılığı azalır. Her 10 turn da bir seçim yapılır ve tecrübeli bakanlarınız değişmez.
Olumsuz Yönleri: Her turn da sadece bir bakanı kovabilirsiniz.
- Padişah ölene dek yönetimde kalır.


Cumhuriyet

Olumlu Yönleri: Alt tabakanın mutlu olduğu bir yönetim şeklidir. Bu yüzden rejimden dolayı isyan çıkma olasılığı yok denecek ölçüde azalır.
Olumsuz Yönleri: Hükümet başkanı ve kabine her 8 turn da bir seçim sonucu değişir. Genellikle tecrübesiz bir kabine oluşturulur.

Not - 1: Soyluları isyan ettirmek alt tabaka da bulunan insanlara göre daha zor. Bu yüzden başkentinizde ki halka moral verici binaları yıkın. Sonuca daha çabuk ulaşabilirsiniz.
Not - 2: Bilim adamlarınız ile teknoloji çalarken, çalabilme şansı en yüksek teknolojiyi seçin. Böylece şansı daha da artacak, kendini kolayca geliştirecek ve sonra ki teknolojileri daha kolay bir şekilde çalabilecektir.
Not - 3: Teknoloji çalarken yakalanmanız o ülke ile olan ilişkilerinize zarar vermektedir.


Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Önemli bulduğum başka sorular olursa eklerim.
Eğer sizinde açıklanmasını veya eklenmesini istediğiniz sorular var ise bu konu altında belirtebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2010, 14:12:44 Gönderen: _Sipahi_ »
Yaşamak yanmaktır, yanasın gerek,
Hayatın mânâsı yalnız ondadır;
Mum eğer yanmazsa, yaşamır demek,
Onun yaşamağı yanmağındadır.


Bahtiyar Vahapzade

Çevrimdışı cnrsbr_t

 • Level 9
 • İleti: 602
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2009, 18:23:56 »
güzel konu olmuş.

1.4 ile gelen bir yenilik ile ilgili de soru sorulabilir. mesela 'osmanlı ile oyuna başladığımda, hiçbir avrupa ülkesi ile neden müttefik olamıyorum?' gibi. senin dostunla düşman olan bir devletle (o da barbary states) müttefik olamıyorsun. sadece barış imzalayacağın devletle müttefik olabilirsin ki o da çok zordur.


not: galiba bu 1.4 ile geldi. öncekilerde sanki dost olunabiliyordu.

Çevrimdışı _Sipahi_

 • Level 8
 • İleti: 369
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2009, 18:34:27 »
Şuan o konu da bir bilgim yok. Razor emice daha 1.4 yamasını yayınlamadığı için deneme fırsatım olmadı yeni yamayı. Çıkınca onu da bir incelerim.
Yaşamak yanmaktır, yanasın gerek,
Hayatın mânâsı yalnız ondadır;
Mum eğer yanmazsa, yaşamır demek,
Onun yaşamağı yanmağındadır.


Bahtiyar Vahapzade

Çevrimdışı ek1nc1

 • Level 4
 • İleti: 65
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2009, 18:48:27 »
Bende oyunda yeniyim güzel bilgiler en çok işe yarayanı şu teknoloji çalma işi  kah* sağolasın =)

Çevrimdışı Lunatic58

 • Level 9
 • İleti: 823
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2009, 23:45:46 »
eline sağlık
Forum gazetesi için 2013 Haziran'ı bekleyin


Çevrimdışı Silahtar Ağa

 • Level 9
 • İleti: 552
 • Her nefis ölümü tadacaktır...
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2009, 18:33:06 »
Oyuna yeni başlamış olan ve başlayacak olanlar için tatmin edici bir çalışma, teşekkürler..

Ey bir aileyi yönetemeyen ilerici 3 kıta 7 iklimi yöneten ecdadın mı gerici ?

Çevrimdışı yusuf_özcan

 • Level 3
 • İleti: 16
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2009, 21:43:34 »
eline sağlık

Çevrimdışı Kenjiro

 • Level 9
 • İleti: 855
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #7 : 28 Eylül 2009, 22:21:56 »
Helal olsun. Konu sabitlenebilir bence. tbr*

Çevrimdışı Kereviz

 • Level 3
 • İleti: 18
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #8 : 01 Ekim 2009, 23:25:12 »
Cumhuriyet yönetiminin artıları nedir ? yeni birimler çıkarmı ?
Monarşinin yönetiminin artıları nedir ? yeni birimler çıkarmı ?
:D

Nedir bu cumhuriyet yahu :D

Çevrimdışı _Sipahi_

 • Level 8
 • İleti: 369
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #9 : 02 Ekim 2009, 01:42:25 »

Güzel soru, ekledim.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2012, 13:15:25 Gönderen: bozkirsovalyesi »
Yaşamak yanmaktır, yanasın gerek,
Hayatın mânâsı yalnız ondadır;
Mum eğer yanmazsa, yaşamır demek,
Onun yaşamağı yanmağındadır.


Bahtiyar Vahapzade

Çevrimdışı byseco

 • Level 9
 • İleti: 550
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #10 : 05 Ekim 2009, 11:15:57 »
Sipahi eline sağlık çok yararlı bir rehber tbr*

Çevrimdışı yeni çeri

 • Level 10
 • İleti: 1015
 • GÖKAY YOLAÇAR
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #11 : 07 Ekim 2009, 13:28:47 »
ya ben 3 şıktaki kralık yönetiminde yaparsam kralı tahtan indire bilirimyim

Çevrimdışı yeni çeri

 • Level 10
 • İleti: 1015
 • GÖKAY YOLAÇAR
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #12 : 07 Ekim 2009, 17:02:00 »
şehir vergilerini kapatamıyorum yardım edermsiniz

Çevrimdışı _Sipahi_

 • Level 8
 • İleti: 369
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #13 : 08 Ekim 2009, 00:04:14 »
ya ben 3 şıktaki kralık yönetiminde yaparsam kralı tahtan indire bilirimyim

3. sorudaki yöntemi uygularsan kralı tahttan indirmekten ziyade kralı yeniden tahta çıkarırsın.
1. soruda yöntemi uygulayacaksın.

şehir vergilerini kapatamıyorum yardım edermsiniz

Şehir bilgilerini gösteren pencereyi açtığın zaman "Exempt Regiox From Tax" diye bir seçenek çıkar. O kutucuğu işaretleyeceksin.
Yaşamak yanmaktır, yanasın gerek,
Hayatın mânâsı yalnız ondadır;
Mum eğer yanmazsa, yaşamır demek,
Onun yaşamağı yanmağındadır.


Bahtiyar Vahapzade

Çevrimdışı yeni çeri

 • Level 10
 • İleti: 1015
 • GÖKAY YOLAÇAR
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #14 : 08 Ekim 2009, 11:41:15 »
başa yeni kral cıkmazmı aile üyelerinden

birde ben ticari anaşma vede Gentleman kulanapıyorum
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2009, 12:22:35 Gönderen: yeni çeri »

Çevrimdışı _Sipahi_

 • Level 8
 • İleti: 369
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #15 : 08 Ekim 2009, 12:55:36 »
O zaman sadece soyluları ayaklandıracaksın.

Ticari anlaşma yapabilmen için diplomasi penceresinde gemi simgelerinin olduğu yerde çarpı işareti bulunmaması gerekiyor.

Gentleman'i kullanabilmen için onu başka devletlerin okullarına yollaman gerekiyor. Haritaya göz atıp diğer devletlerin okullarının nerde olduğunu bulabilirsin.
Yaşamak yanmaktır, yanasın gerek,
Hayatın mânâsı yalnız ondadır;
Mum eğer yanmazsa, yaşamır demek,
Onun yaşamağı yanmağındadır.


Bahtiyar Vahapzade

Çevrimdışı yeni çeri

 • Level 10
 • İleti: 1015
 • GÖKAY YOLAÇAR
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #16 : 08 Ekim 2009, 13:08:11 »
soyluları nasıl ayaklandırcam

Çevrimdışı _Sipahi_

 • Level 8
 • İleti: 369
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #17 : 08 Ekim 2009, 13:13:24 »
"The Nobility" yazar. Onları son seviyeye getireceksin.
Yaşamak yanmaktır, yanasın gerek,
Hayatın mânâsı yalnız ondadır;
Mum eğer yanmazsa, yaşamır demek,
Onun yaşamağı yanmağındadır.


Bahtiyar Vahapzade

Çevrimdışı yeni çeri

 • Level 10
 • İleti: 1015
 • GÖKAY YOLAÇAR
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #18 : 08 Ekim 2009, 18:04:14 »
dediğni yaptım ama birşey olmadı isyan filan cıkmadı soyluların isyanı birde bu resimde nediyor


« Son Düzenleme: 08 Ekim 2009, 18:06:09 Gönderen: yeni çeri »

Çevrimdışı _Sipahi_

 • Level 8
 • İleti: 369
Ynt: Empire Total War - Merak Edilen Tüm Ayrıntılar
« Yanıtla #19 : 08 Ekim 2009, 18:18:41 »
Üstte not olarak belirtmiştim. Soyluları isyan ettirmek kolay olmadığı için başkentindeki halka mutluluk veren binaları yıkmalısın.

Resimde yeni kralın tahta geçtiğini söylüyor.
Yaşamak yanmaktır, yanasın gerek,
Hayatın mânâsı yalnız ondadır;
Mum eğer yanmazsa, yaşamır demek,
Onun yaşamağı yanmağındadır.


Bahtiyar Vahapzade