Konu: Barbar Conan,  (Okunma sayısı 3011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fati

  • Level 3
  • İleti: 28
Barbar Conan,
« : 22 Aralık 2010, 14:10:50 »
Barbar Conan,
'Barbar' deyince, Conan'ı bilmeyen ve daha önce Conan okumamış insanların aklına derhal her yönden vahşi, zekası, duygusu ve kalbi olmayan ilkel bir adam gelir. Ancak bu Conan için geçerli değildir. O, 1920 ve 1930'larda ucuz romanlar yazan Robert E Howard'ın yarattığı bir kahramandı. Onun barbarı çok büyük kuvvete ve yeteneğe sahipti, her zaman kendi onur kurallarında hareket etmiş ve gizemli tehlikelerle dolu bir dünyada hayatta kalmaya çalışmıştır.
Neden Conan ?
Günün stresinden kurtulmak isterseniz, ve büyük bir kılıç sallayarak veya bir balta kullanarak düşmanlarınızı yenmek isterseniz, tarihi şarap eşliğinde kocaman, kızarmış bir dana butunuzu ellerinizle yemek isterseniz, korkusuz korsanlar olarak altın taşıyan gemileri yağmalamak isterseniz, yandaşlarınızla, hiç şüphesiz en karanlık cehennem şeytanlarının uşakları tarafından korunan ve yıkık kalıntılar arasında gömülü olan yarı unutulmuş hazineleri at sırtında aramak isterseniz, krallığınızı, gerçek sihirle uğraşan ve bilinen dünyamızın dışından ancak soğuk çelik, gümüş veya ateş, ve güçlü kaslar ile onları kontrol eden zeka ile yenilebilen korkunç canavarları çağırabilen büyücülere karşı korumak isterseniz, o zaman doğru adrestesiniz!

Umarım ki bu sayfa yeni olanlara Conan'ın dünyasını birazcık tatma ve onu daha önceden bilenlere daha ayrıntılı bilgi verebilmeyi sağlar. Eğer Howard'ın orjinal 12 kıtabını bulamazsanız, aynı derecede muhteşem olan ve günümüzde tekrar yayımına başlanan çizgi-romanlarla başlayabilirsiniz-özellikle Roy Thomas/John Buscema/Ernie Chan üçlüsünün hazırladıkları olağanüstüdür.

Eski Mitolojiler
Robert E Howard, fantastik hikayelerinin ilhamını eski mitolojilerden almıştır; Keltiklerden İskandinavlara, Mısırlılardan Türklere, ve yakın/uzak doğu kültürlerinden esinlenmiş ve gizem, büyü ve iblisler dünyası ile gerçek dünyamız arasında bir köprü kurmuştur.

Mitolojilerin, insanlık kültürünün şeklinde ve gelişmesinde büyük etkisi olduğu tartışılmazdır. Eski hikayeler, erkek ve kadının belli durumlar karşısında nasıl hareket edeceğini ve düşüneceğini betimler ve örneklendirir. Kahramanlar ve hainler kavramlarımız mitolojilere dayanır. Başarı ve neyin doğru olduğu hakkındakı düşüncelerimiz ve yargılarımız, anlattığımız hikayeler üzerine kurulmuştur. Joseph Campbell, "The Hero With a Thousand Faces" adlı kitabında, mitolojilerin insanlık toplumunun ve oluşumunun özünü anlayabilmenin anahtarı olduğunu savunur.

İsimlerin nerelerden geldiği
Howard'ın coğrafik isimleri, daha şok bilinen mitolojilerden alınmıştır: Klasik (e.g., Stygia ), İskandinav (Asgard), veya kutsal kitap (Kush); ve atlasdan alınma coğrafik bilgilerdir. Kökeni çok belirgin olanların dışında, birçoğunun kaynağı çok karmaşıktır.

1920'lerin Adventure Magazine'ini okuyanlar bilirler ki, Howard'ın Hiborya hikayeleri , o zamanda söz konusu dergide yayımlanma Harold Lamb and Talbot Mundy'nin tarihi macera hikayelerinin etkisinde kalmıştır. Lamb'in hikayeleri genellikle Asya bölgesindendir, ve haçlı seferleri, Moğol-Türk savaşları, ile Rusya'nın yükselişi gibi konuları içerir. Howard'ın Conan ve Kozaklar hikayeleri, Lamb'in 16. ve 17. yy Kozak hikayelerinden alınmadır.

Alıntıdır.Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Bullseye

  • Level 7
  • İleti: 209
Ynt: Barbar Conan,
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2013, 22:01:26 »
bende conan ın birçok çizgi romanı var sevdiğim bir karakterdir. herkesin okumasını tavsiye ederim gayet eğlenceli

Çevrimdışı bozkirsovalyesi

  • Forumun Araştırmacısı
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 5329
Ynt: Barbar Conan,
« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2014, 15:48:19 »
Conan karakter olarak aykırı bir kahraman tipidir.
Belki de bu yüzden hayranları tarafından böyle seviliyor.

Ahlak ve namus koruyucusu diğer çizgi roman kahramanlarına benzemez. Kaba- saba duyguları gelişmemiş ve çıkarcıdır.
İçki içer- kumar oynar- fahişelerle oynaşır- kavga eder. Toplumdan - kurallardan- dinlerden- sınıflaşmaya dayalı kurulu düzenden nefret eder.
Bazen kendisi de aşık olsada kadınların tek taraflı aşkına saygı duymaz ama kendisi erkek dostlarına - silah arkadaşlarına hep sadıktır.
Bu yüzden ihanetten nefret eder. Çıkarcıdır ve aslında oldukça bencildir de. Ve gaddar tabi ki.

O paralı askerlik için kendini kiralar. Kendisinin de dediği gibi "bizim de para için kendi bedenini satan fahişelerden farkımız yok" diye durumunu
özetler. Hatta kendisi eşkıyalık veya korsanlık yapar. Başka toplumlardan insanların ahlak anlayışı ile kavrayamayacağı bir dürüstlüğü vardır.
Zayıfları soymaz- nefret ettiği büyücüler için çalışmaz- söz verince tutar- kadınları korur- kendi suçu için başkasının cezalandırılmasını kabul etmez.

Uygarlığın insanları yozlaştırdığına inandığı için uygarlıktan ve uygar insanlardan nefret eder. Ama ilkellerinde kötü olabileceğini bilir. İlkel Pikt
halkına karşına duyduğu nefret uygar insalara duyduğunu bile aşar.

Conan' ın ahlakı yozlaşmış toplumlarda eşkıyalık yapmanın suç olmadığına inanır. Düşman karşısında korkaklık etmez her zaman cesurdur.
Karakteri ve hayat felsefesi doğduğu Kimmerya toplumuna uygundur. Tanrı Crom insana doğarken güç verir kimine az - kimine çok sonrada
dünyaya salar ve başının çaresine bakarsın. Ne insana ruh verilmiştir ne de bu dünyadakinden başka bir hayat vaadedilmiştir.

Tüm ömrünü ülkesi dışında geçirmesine karşın da karakteri hiç değişmemiştir.

Conan düzene başkaldırmış aykırı insan tiplemesini temsil eder. Düzeni koruyan kahramanlarla tam bir tezat içersindedir.
Onu sevenler onun gibi olmak isteyenlerdir.
LÜTFEN LİNKTEN GİRİP FİKİRLERİNİZİ YAZINIZ.

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=78969.0
----
----
----Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.