Günce

• 7624 Yanıt
  • 309725 Gösterim

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2570
  • Ebu Zerdüşt
Ynt: Günce
« Yanıtla #7560 : 16 Ekim 2017, 02:32:33 »
İslam'ın ve diğer İbrahimi dinlerin yorumlanmaya açık olması onları birleştirici unsur olmalarını engelliyor maalesef.Açık olmak gerekirse Dinler artık insanları bir arada tek safta tutmak için günümüzdeki şartlara bakıldığında yetersiz.Bunu görmemek için kör veya zihinsel engelli olmamız gerekir.Bunun için hayat rehberi olarak dini kitaplar, ideolojiler, fikirler yerine kendi vicdanımıza ve ahlakımıza ses vermeliyiz.Eğer toplum dini gereklilik olarak görüyorsa o zaman teologların, sosyologların ve psikologların kurduğu bir kurul vasıtasıyla uzun ve sancılı reform hareketlerine girişilmeli.Tabi yazdıklarım her ne kadar mümkün olsa da ütopik fikirler.

Otonom konseyler yoluyla devlet disipliniyle eğitilen çocuklar herhangi bir aileye göre daha bilinçli olur.Dışarıda Komünisti, Şeriatçısı, Faşisti, Milliyetçisi, Irkçısı, İti uğursuzu var en iyisi devlet kontrolü.

*

Çevrimdışı qli_61

• *
  • 312
« Yanıtla #7561 : 16 Ekim 2017, 11:39:44 »
İslam dahil Dünyadaki bütün dinler birleştirici olma vasfından ayrışsın diye ellerinden geleni ardına koymayan insan tipleri var zaten, Alevi olup Müslümanım diyemeyen var, ki sakın Alevi arkadaşlar yanlış anlamasın bu bir örnek. Ne dinle ne ırk ile bütünleşemeyiz. Fakat Müslüman bir toplumda yaşıyoru, Türkiye’nin %80’i kağıt üzerinde Müslüman %10’luk bir kısım Müslüman görünüp aslında münafık olduğunu var sayarsak. %70lik kısım dinini gerçekten yaşasa toplumun %70 lik bir kısmı ahlaklı, edepli, ilime ve bilime önem veren eğitimli bireylerden oluşur. Demek istediğim bu.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2570
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #7562 : 16 Ekim 2017, 15:03:36 »
Arap Dünyası, dinini gerçekten yaşayan, ahlaklı, edepli, ilime ve bilime önem veren bireylerden oluşmakta.Şuanda kendi ilahları için kan dökmekteler.

*

Çevrimdışı qli_61

• *
  • 312
« Yanıtla #7563 : 16 Ekim 2017, 17:56:40 »
Arap Dünyası, dinini gerçekten yaşayan, ahlaklı, edepli, ilime ve bilime önem veren bireylerden oluşmakta.Şuanda kendi ilahları için kan dökmekteler.

Dinin kendi içinde bölünmesine bir örnek. Umarım Deaş’ı Müslüman görmüyorsundur :). Suudi Arabistan Wahabi, kendi ülkesinde kadınlara araba sürdürmüyorlardı bundan bir kaç ay önce, fakat kendi kızları damatları Türkiye’de mayoyla tatil yapıyorlar. Mayoyla tatil yapıp poz vermeleri kötü demiyorum. Öyle gösterip böyle hareket etmeleri yanlış diyorum. Biz Müslümanların Kuran’a aykırı yaşamı yüzünden bazı insanların düşünce yapısında Kuran ve İslam’ın imajı yanlış oluşuyor, fakat Suud’lar, İran veya Türkiye hiç farketmez her nekadar İslamı suistimal etseler bile İslam her zaman ahlak, edep, ilim ve bilim üzerine.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2570
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #7564 : 16 Ekim 2017, 18:29:31 »
Ne yapılmalı sence?Sunni olmayan Siyonist Vahabi mezhebine karşı kızgın Arap çöllerinde savaşalım mı?

Bak mesela son halifemizin Nü tablosu.Bunun gibi birkaç tane daha var böyle.Yanlış anlama tablo gerçekten muhteşem.Babası Abdülaziz de müzikle uğraşırdı fakat Ulu halife bile kendi dinine göre yaşamıyorsa nasıl insanlarından böyle bir şey bekleyebilirsin?Ha bir de İslam'da portre yapımı açık bir şekilde haram fakat padişahların boy boy portrelerini görüyoruz mesela.Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir fakat büyük ihtimalle bir bahane bulunur geçilir.Tıpkı günümüze kadar nasıl gelmişse öyle devam eder.

*

Çevrimdışı qli_61

• *
  • 312
« Yanıtla #7565 : 16 Ekim 2017, 19:01:54 »
Herkes kendi dünyasını kendi yaşasın, insan olmayı bilsin yeterli, sohbet ve fikir alışverişi için teşekkür ederim :)

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2570
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #7566 : 16 Ekim 2017, 21:01:15 »
Muhabbetimle sizi memnun edebildiysem asıl ben teşekkür ederim.İyi akşamlar.

*

Çevrimdışı peymane

• 1642
  • Belki olur...
    • Belki olur
« Yanıtla #7567 : 18 Ekim 2017, 00:34:25 »
Devlet dediğin ne Haccı. Tanrıda birleşemeyen insanoğlu devlet fikrinde nası birleşecek. Hem senin gibi düşünmeyene yukarıda zihinsel engelli demişsin. Ben dinin birleştiriciliğine inanıyorum. Kötü örneklerden devlet eliyle yapılan işlerde çok daha fazla kötü örnek bulabiliriz. Mesela şuna bakalım peygamberlerin hiçbiri dinsiz bir topluma gelmedi. hatta bütün kavimler dini peygamberle paylaşamıyordu. peygamberlere din öğretiyorlardı. Demek ki işin içinde insan varsa adına ne dersen de tüm sistemler, rejimler, yöntemler yozlaşmaya müsait. sistem aramaktansa ahlak aramalıyız. Bunlar yuvarlak ifadeler gibi gelebilir ma bir tane düzgün sistem örneği verebilir misin tarihten, yozlaşmamış... denizin yarıldığını görüyor müslümanlar ancak hz. musa 40 günlüğüne daha çıktığında altın buzağıya inanmaya başlıyorlar... insanoğlu.
Elbette göklerin ve yerin yaratılması, insanların yaratılmasından daha büyük bir şeydir. Fakat insanların çoğu bilmezler. (Mümin 57)

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2570
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #7568 : 18 Ekim 2017, 17:01:55 »
Devlet, toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal örgütlü bir ulusun ya da uluslar topluluğunun oluşturduğu tüzel varlıktır.Devlet, atalarımızın bedeniyle dikilmiş bir binadır.Artık eskisi gibi din adamlarına güvenmiyorum ve bu kararımda da son derece haklı sebeplerim var.Ha olur da toplum illaki bir yaratıcıyı birleştirici unsur olmakta ısrar ederse yukarıda sadece fanatik dincileri rahatsız edecek bir çözüm sunmuştum:

Eğer toplum dini gereklilik olarak görüyorsa o zaman teologların, sosyologların ve psikologların kurduğu bir kurul vasıtasıyla uzun ve sancılı reform hareketlerine girişilmeli

Bu çözüm sayesinde hem sürekli birbirleriyle çelişen hadis ve tefsir kitaplar kurtulur hem de yazılı emirleri kitaplaştırılmış bir dinin üzerinde bile fikir birliği sağlayamayan sözde alimlerden temizlenmiş oluruz.Eğer ben haksızsam ve din, devletin bile üzerinde birleştirici güce sahipse buna rağmen bile reform işlerine girişilmiyorsa oturduğumuz yerden ''ama gerçek İslam bu değil İslam'da o yok bu yok ama bunlar haram işliyor'' diyerek ancak kendi çukurumuzda kendimizi boğarız.

Bana kalırsa insan ahlakı, şanı, şerefi, parayı ve erdemi defalarca kaybedip defalarca kazanabilir.İnsanın kaybedip kazanamayacağı tek şey zamanken nasıl ahlakı aramakla uğraşabiliriz?Hem poliglot olup hem felsefe hem de sanatla aynı anda eşit bir şekilde çalışabilen insanları düşününce önemli olan tek şey zamandır.

*

Çevrimdışı peymane

• 1642
  • Belki olur...
    • Belki olur
« Yanıtla #7569 : 21 Ekim 2017, 21:18:11 »
Katılıyorum. Demek istediğimse şu: mesele insanken önerdiğin hangi formül ya da güvendiğin hangi oluşum aha bu din adamları gibi olmayacak ya da olmadı. Mesele şu ki Kur'an'da da insanlığın çoğuna uyulursa hüsrana uğrayacağımız belirtiliyor. Demekki yozlaşmayan bir sistem ya da uğraş bulmak zor.Doğru olmak dürüst olmak haklı olmak çoğunlukla destek bulmayacak insanoğlu arasında ve bulmadı da. Nuh tufanı ile bütün yanlış adamlar yok oldu ama sonra iyi adamlar arasından nice katiller düzenbazlar çıktı yine. Şükür ki Yaradan bizim "zaman kaybı" dediğimiz şeyleri hiçe saymayacağını söylüyor. Daha iyi ve "son"lu olmayan başka bir dünyanın varlığına inanmazsak bu dünyadaki bunca adaletsizliği nasıl izah edebiliriz. Neden ve de nasıl iyi ve ahlaklı olmaya çalışabiliriz. Ne yaparsak yapalım veya yapmayalım "zaman" da bir gün tükenecek. NAsıl olduğunu bile fark etmeden. O zaman ne kalacak elimizde. Ölüp gidip toprak olacaksak neden doğru olmakla zaman kaybedelim. Kafalarda deli sorular :)
Elbette göklerin ve yerin yaratılması, insanların yaratılmasından daha büyük bir şeydir. Fakat insanların çoğu bilmezler. (Mümin 57)