TWT Battles Nedir?

• 39 Yanıt
  • 6859 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı * Halife *

• *
  • 12573
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
TWT Battles Nedir?
« : 05 Aralık 2013, 21:21:12 »

Değerli Total War'cular,

Total War oyunlarının tek başına oynan ve bir nevi senaryosunu sizin yazdığınız alternatif tarih içeren strateji haritası bölümü dışında bir dünya daha var. Lakin bu dünya gerçekçi baktığımızda oldukça küçük. Küçük olmasına rağmen heyecanlı ve özümseyerek kişiselleştirilebilecek bir dünya... Multiplayer'dan bahsediyorum.

Multiplayer'a teşvik çalışmalarımız devam ediyor. Değerli site yöneticimiz Ceylankral'ın teknik anlamda sağladığı altyapı ve benim de yönlendirmelerim sonucu yeni bir sistemle karşınızdayız.

TWT Battles'ın ne olduğunu sizlere daha önceden kısmen de olsa aktarmıştık. Şimdi daha net bir şekilde izah edeceğiz.

Nedir?

TWT Battles, Total War oyunlarının haritalarını tarayıcı üzerine aktarılarak gerçek zamanlı savaşlar sonucu oyuncuların birbirine üstünlük sağlayacağı bir oyundur.

Fikir?

Bu sistem, günümüz masa oyunlarının tarayıcılara yansımasıdır. Ve en güzeli elimizdeki oyunlar vesilesiyle bir araya gelmemize gerek kalmıyor ve zar atmak yerine gerçekten savaşıyoruz. Shogun 2 gelmeden önce hayata geçirmek istediğimiz sistem, multiplayer'a rağbet edilmediği için ertelenmişti. Lakin Shogun 2 multiplayer campaign'ten sonra bu sistemin beğenildiğini görünce çalışmaları hızlandırdık. Fikirin doğuşu böyledir.

Sistem?

Rome II'nin multiplayer'ında seçilebilir şu an toplam 17 medeniyet var. Haliyle bu da 17 oyuncu demek. Her oyuncu seçimini yaparak TWT Battles: Rome II haritasında yerini bellirler. Aşağıdaki görsele bakınız.

Medeniyetler, yani yerler belirlendikten sonra mücadele başlar. Artık oyuncular çevrelerine saldırmaya başlar. Boş araziler ele geçirildikten sonra farklı medeniyet yöneticisi olan oyuncular sınır komşusu olur. Sınır komşusu veya uzakta olun farketmez, kendi aranızda Rome II'de olan veya antik dönemde var olup da Rome II'de olmayan her türlü diplomatik anlaşmaları yapabilirsiniz. Ama unutmayın, medeniyetler arası üstünlük savaşında 1 tane lider vardır! Bir çöplükte iki horoz ötmez...

Savaşlar kaçınılmaz, medeniyetler arası savaşlar orijinal Rome II sahiplerinin multiplayer'da gerçekleşir ve sonuç yukarıda gördüğünüz strateji haritasına yansır. Eğer Medieval II Hotseat oynadıysanız bu sistemi çok seveceksiniz.

Role Playing yani rol yaparak hem arkadaşlarınızla multiplayer savaşlarda eğlenirken hem de başarılarınızla herkese anlık olarak imparatorluğunuzun sınırlarını göstereceksiniz.

Eksikler?

Savaş ve diplomasi üzerine kurulu bu sisteme ticaret, teknoloji yani daha özelleştirilebilir bir sistem eklememiz lazım. Böylece Shogun 2'de bizlere sunulan multiplayer campaign sistemini dahi aşabiliriz. Çalışmalarımız devam ediyor.

Kurallar

Kuralları beraber belirleyeceğiz. Şimdilik bizim belirlediğimiz 2 yol var.

1. yol:
 *Sınırsız para.
 *Sadece medeniyetlerin ana şehirlerinde kuşatma savaşı yapılır.
 *Ordu düzenlemesinde özgürsünüz. İsterseniz 20 bölük fil alın.
(1. yolu beğenmiyorum)

2. yol:
 * Sınırlı para.
 * Can Ömer'in Ceylankral'a yardımıyla haritada kuşatma ve meydan savaşı yapılacak şehirler belirlenir ve savaş türlerinde çeşitlilik artırılır.
 * Ordu oluşturmaya sınırlandırmalar getirilir. Örneğin en fazla 2 fil veya hiç fil almama...

NOT: Kuralları burada belirleyeceğiz, lütfen kural fikirlerinizi burada öneriniz. http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=104598.0

Ödül Var Mı?

Şimdilik forum nişanı, sitede haber ve başarılarınızın sosyal profillerinde duyurulması ile onore edilmeniz dışında bir ödül yok.

Geleceğe Dair Planlar

*Lig türüne çeşitlilikler ekleyeceğiz. Örneğin birçok kişi orijinal Rome II'ye sahip. Haliyle 17'den fazla oyuncu ile oynanabilecek, her bir medeniyeti 10 kişinin temsil edeceği ve buna dayalı çoklu savaş sistemiyle büyümeyi temel edinen ligler düşünüyoruz.
*Liglere sponsor alarak, 1. olan medeniyet oyuncusu ya da oyuncularına teknoloji ve oyun kategorilerinde hediyeler verilmesini planlıyoruz.
*Yukarıda eksikler başlığındaki sistemleri getirerek daha fazla eğlenmeniz için çabalıyoruz.

Teşekkürler

Ceylankral'a teşekkür etmeliyiz. Sitemizin adeta çağ atlamasına vesile olan bu uygulama gibi nice durumlarda bizimle oldu. Kendisine buradan çooooook ama çooook teşekkür ederim.  tbr*

Not: Yorumlarınızı bekliyorum, lütfen fikirlerinizi de yazın. Belki unuttuğum ya da atladığım bir yeri tespit edebilirsiniz. Ayrıca bu sistemin duyulması için lütfen arkadaşlarınıza haber verin. Beraber oynayalım, beraber eğlenelim.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2013, 22:28:56 Gönderen: * Halife * »

*

Çevrimdışı cimbomluakif

• -Ours is the Fury-
  • **
  • 8090
  • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Ynt: TWT Battles Nedir?
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2013, 21:28:20 »
Teoride güzel ama forumda herkesin orijinal oyunu yok, olanların bir kısmının da işleri sınavları vb var. Medieval Battles olsa daha iyi olurdu aslında ama bu da güzel bir uygulama fırsat olursa katılabilirim.

*

Çevrimdışı forever_ducale

• fsociety
  • **
  • 11256
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2013, 21:32:51 »
Ali abiye ne kadar teşekkür etsek az, sağ ol Ali abi :) Talha abi seninde yönlendirmelerine sağlık (çaktırmayın kıskanmasın dl* ) :D

Bence 2.yol daha uygun öyle yapılsın.

Rome II harici, Medieval 2 yada diğer total war oyunları olacak mı projede ?

« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2013, 21:34:37 »
Tek kelime ile süper bir fikir, uzun zamandır Rome II falan oynamıyordum, üzerinde çalışırsanız mutlaka tutar. Heyecanla bekliyorum  tbr*

« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2013, 21:34:52 »
Gerçekten güzel bir çalışma fakat savaşların nasıl yapılacağını anlamadım,örneğin,ben Makedonya olarak Larissa'yı kuşattım,Epir'i temsil eden oyuncu ile harita da savaşacak mıyız,yoksa ordularımızı multi-muharebe'ye taşıyıp,orada mı yapacağız  tbr*
Ben şahsen 2.yol'u beğendim :)
Birde şöyle bir şey var,mesela tarihte ''Gel,şurada ordularımız çarpışsın'' gibi olaylar olmuştur.(bknz: Büyük İskender ve Pers Kralının savaşları)
Bu tür şeyler yapabilirmiyiz yoksa normal campaing'te olduğu gibi aniden sınırı aşıp savaş açabilirmiyiz,şahsen ben 2.dediğimi beğenmiyorum,politik oynamak daha eğlenceli olur  tbr* Yani son 2 kişi 1.lik için savaşacak fakat,diyelim ki 6 oyuncu var,1. oyuncu,2.oyuncuya saldırmak için bir neden bulmalı bu sayede politik bir eğlence olabilir  ehi*

*

Çevrimdışı bafralıkurt

• **
  • 3972
  • -Kubilay-
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2013, 21:36:07 »
Güzele benziyor ama tam anlamadım.  kah*

Biz sadece savaşı mı multi'de yapacağız? Yoksa Multi campaign mi? :D Yani kısaca Dark'ın sorduklarını soruyorum.  tbr*

*

Çevrimdışı Constable

• *
  • 2744
  • (-_(-_(>_<)_-)_-)
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2013, 21:37:51 »
Bu devirde ROME IIsiz olmuyor abi bnak*

*

Çevrimdışı * Halife *

• *
  • 12573
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2013, 21:41:26 »
Rome II harici, Medieval 2 yada diğer total war oyunları olacak mı projede ?

Şimdilik Rome II ile başlıyoruz, ama multiplayer sunucuları çalışan her oyunla bu sistemi ilişkilendireceğiz.

Gerçekten güzel bir çalışma fakat savaşların nasıl yapılacağını anlamadım,örneğin,ben Makedonya olarak Larissa'yı kuşattım,Epir'i temsil eden oyuncu ile harita da savaşacak mıyız,yoksa ordularımızı multi-muharebe'ye taşıyıp,orada mı yapacağız  tbr*
Birde şöyle bir şey var,mesela tarihte ''Gel,şurada ordularımız çarpışsın'' gibi olaylar olmuştur.(bknz: Büyük İskender ve Pers Kralının savaşları)
Bu tür şeyler yapabilirmiyiz yoksa normal campaing'te olduğu gibi aniden sınırı aşıp savaş açabilirmiyiz,şahsen ben 2.dediğimi beğenmiyorum,politik oynamak daha eğlenceli olur  tbr* Yani son 2 kişi 1.lik için savaşacak fakat,diyelim ki 6 oyuncu var,1. oyuncu,2.oyuncuya saldırmak için bir neden bulmalı bu sayede politik bir eğlence olabilir  ehi*

Bu önerini kurallar kısmında yapar mısın? http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=104598.0

İlk soruna da cevap vereyim. Her türlü harita ile alakalı iş (nereye saldırdığın ve savaş açtığın) forumda belli olur, ama savaşlar için Rome II açıp multiplayer'da kurduğunuz sunucuda rakiplerine savaşmanız lazım. Savaşların sonucuna göre strateji haritasında değişiklikler olur.

Güzele benziyor ama tam anlamadım.  kah*

Biz sadece savaşı mı multi'de yapacağız? Yoksa Multi campaign mi? :D Yani kısaca Dark'ın sorduklarını soruyorum.  tbr*

Multi campaign kısmında değil, normal multiplayer'da yapacaksınız. Multi-campaing 2 kişi destekliyor ve sizlerin şehirleri almanızı ve yapay zekanın her turda ve her oyuncu için aynı adımı atması beklenemez. Yani multiplayer campaing'i karıştırmayın buraya  tebessum*

Her türlü karar ve değişim internet sitelerimizde, savaşlar ise Rome II multiplayer'da yine sizin savaşmanız sonucu belirleniyor. Umarım anlatabilmişimdir  tebessum*

*

Çevrimdışı bafralıkurt

• **
  • 3972
  • -Kubilay-
« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2013, 21:43:37 »
Anladım olayı. Ama anlamadığım kısım şu, Yanımızdaki devlete(Forumdan birisi değil) saldırmak istiyorsak savaşları özel savaştan mı yapıp resmi buraya atacağız?

« Yanıtla #9 : 05 Aralık 2013, 21:45:14 »
Eğer kırmızı ile belirlediğimi kastediyorsan yanılmıyorsam kurallar kısmına yazdım  tbr*