En Karizmatik Liderler

• 85 Yanıt
  • 8097 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Emir-el Muminin

• 66
  • Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür. -Sɑrtre
Ynt: En Karizmatik Liderler
« Yanıtla #80 : 17 Ocak 2015, 20:20:33 »
Karizma deyince aklıma bir tek adam geliyor..

Spoiler
[close]

« Yanıtla #81 : 20 Ocak 2015, 10:26:50 »
öfff konu nerelere gelmiş.
Gidici olduğum kadar yaptıklarım baki.

*

Çevrimdışı II.Bayezıd

• **
  • 3852
  • Gerçek, zamanın tek kızıdır.
« Yanıtla #82 : 20 Ocak 2015, 14:52:44 »
 Karizma Antik Yunanca köklü bir kelimedir ve kelimenin kökü 'hatasız' 'hata yapmayan' anlamına gelmektedir. Buna binaen şuan arkadaşların kast ettiği karizma sanırım görünüş, duruş, tabiat anlamında. Ben iki lider paylaşmak istiyorum. Birincisi ilk tanımıma ikincisi de diğer tanıma göre değerlendirilsin lütfen.
 Cengiz Han (Temuçin)

Kemal Atatürk

*

Çevrimdışı kiami

• *
  • 2795
  • cemel maafi
« Yanıtla #83 : 20 Ocak 2015, 15:04:58 »
@II.Bayezıd
Karizma (Eski Yunanca: Χάρισμα "Tanrı bağışı, vergisi")

Tabiki kenan komutan
Tamam bu durumda kabul etmek zorudayım @misket in genel kültürüne ve @forever_ducale nin "top"lar hakkındaki derin bilgisine saygı duyuyorum.
Evet, maalesef hakkında çok şey biliyorum :(

*

Çevrimdışı Farisi

• **
  • 630
« Yanıtla #84 : 20 Ocak 2015, 15:23:58 »
"Yaşadığımız dünya ahlakı olmayan bir dünya. Bu dünya çok güç ve az güç, fazla mal ve az mal, fazla güvenlik ve az güvenlik dünyasıdır; savaşın final ahlaksızlık olduğu bir dünya. Milletler kaçınılmaz olarak şu deyişe kendilerini verirler: Kötü olmak ölü olmaktan daha iyidir. Bu dünyada Amerika?nın dış politikası pragmatik olmuştur ve böyle devam edecektir."

*

Çevrimdışı II.Bayezıd

• **
  • 3852
  • Gerçek, zamanın tek kızıdır.
« Yanıtla #85 : 20 Ocak 2015, 15:39:04 »
Spoiler
[close]
Karizma veberyan bir tabirdir. Kilise literatüründen alınmadır, yanılmaz yanılmazlığına inanılan ve emirleri etrafındaki çoğunluk tarafından kabul edilip yanlış yapacağı düşünülemeyen anlamına gelir. Webber gibi dünyaya bir daha gelmesi beklenmeyen sosyologlar da Karizma tabirini, Hitler, Atatürk, Lenin gibi belli reformları inkılapları; savaşları devrimleri seçimleri kazanıp etrafındakiler tarafından asla yanılmayacağına inanılan insanlar için kullanılması makul bir tanımla açıklamıştır. Efendim kimse kalkıp da bunca sosyoloğun bunca filoloğun tabirlerini hiçe sayıp kıytırık bir tanımla <<Karizma>> kavramını açıklamaya kalkmasın bunlar komik mesajlara sebebiyet veriyor. İlk mesajımda da Atatürk'ü bu duruş, tabiat,görünüş çerçevesinde karizmatik kabul etmemin sebebi de Cengiz Han gibi etrafındaki yönetim kadrosunun hepsinin kendisine yukarıdaki tanım biçiminde itaat etmemesidir (kendisi de bunu istememiştir).