Fatih ve İtalya

• 21 Yanıt
  • 2891 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı lasthdeath

• 1647
  • Family, Duty, Honor
Ynt: Fatih ve İtalya
« Yanıtla #10 : 30 Ekim 2014, 19:49:48 »
Varsayımlar üzerinden yola çıkıyoruz.Ben 2.Beyazıtı suçlamadım.Geçicek olan kişi dedim.  tebessum*
Adımız bir, anımız bir, acımız bir. Biz büyük bir aileyiz. Kuzeyden güneye, doğudan batıya; tek yürek tek bileğiz. Biz Türkiyeyiz...

*

Çevrimdışı King IV. Alfanso

• *
  • 2030
  • You Will Never Walk Alone
« Yanıtla #11 : 30 Ekim 2014, 19:51:30 »
Varsayımlar üzerinden yola çıkıyoruz.Ben 2.Beyazıtı suçlamadım.Geçicek olan kişi dedim.  tebessum*
Bende sucluyorsun demedim tebessum*.Suçluyacakları engellemek için yazdım...
Sicilya Ve Kuzey Afrika Kralı

*

Çevrimdışı Lachin Kavur

• 223
  • Mongol Dayı
Re: Fatih ve İtalya
« Yanıtla #12 : 09 Ocak 2015, 17:14:01 »
II.Bayezid en azından toprakların büyük çoğunluğunu korurdu.Asıl Yavuz ve Kanuni neler yapardı, onu düşünsenize???

Fatih papaya napardı derseniz, Attila gibi hoşgörü ve saygıyla davranacağını düşünüyorum.Papayı kullanarak katolikleri Islama çekerdi.
Spoiler
[close]

Spoiler
[close]

*

Çevrimdışı Constable

• *
  • 2744
  • (-_(-_(>_<)_-)_-)
« Yanıtla #13 : 09 Ocak 2015, 17:33:05 »
hristiyan dünyasının o sırada bekleyeceğini sanmıyorum. kesin zafer gözüyle de bakmamak lazım

*

Çevrimdışı alboratunay

• 1317
  • Savaş . Yağmala . İstila et . Yok et .
« Yanıtla #14 : 09 Ocak 2015, 17:38:08 »
Fatih daha ilerlerdi . Viyana , Moskova , Roma gibi şehirler alınırdı . Ama sonra ? Oraları kontrol etmek kolay mı ? Aynı Hitler'in yaptığı hataya benzer olurdu , ülkeleri işgal ediyor , ama oraların akıbetini düşünmüyordu .

Kanuni Mohaç'tan sonra Macaristan'ın bir kısmını ilhak etti , kalanını kendine bağladı . Sadrazam ona , " Macar yurdu başsız , askersiz kaldı . Bence oraları ilhak edelim " dediğinde o , " Hayır . Oraları kontrol etmek zordur . Önce elimizdeki yerleri Müslümanlaştırıp , sonra oraya geçmeliyiz " dedi . Bu bi örnek .
Güçlü ol . Ama güçlü olduğun için hak etmeyeni ezme .

*

Çevrimdışı Lachin Kavur

• 223
  • Mongol Dayı
« Yanıtla #15 : 09 Ocak 2015, 17:47:37 »
hristiyan dünyasının o sırada bekleyeceğini sanmıyorum. kesin zafer gözüyle de bakmamak lazım
Tabii kesin zafer olarak göremeyiz ama Fatih'in ardından gelen kararlı ve komutanlık vasfı yüksek hükümdarlar geldiğini düşünürsek çokta zor değil gibi gözüküyor.

Spoiler
[close]

Spoiler
[close]

*

Çevrimdışı Eminnn

• *
  • 2338
  • ( ALLAH ) için yaşar, ( ALLAH ) için ölürüz.
« Yanıtla #16 : 09 Ocak 2015, 17:56:05 »
Güney italya doğu kısımları Boşnak Arnavut Türk ve İtalyan Müslümanlar ile dolu olurdu. Güneyde ve Batıda araplar yer alırdı. Roma yıkılır içindekiler İstanbul a getirilir ve hudut Fransa olurdu. Yine aynı şekilde Katolikliğin yok edilmesi ile Hristiyanlık büyük bir boşluğa düşer ve Doğu Avrupa Orthodokslaşırken Batı Avrupa Müslüman ve Paganist insanlar arasında bölüşülürdü. Muhtemelen İspanya yeniden bir Müslüman ülke olurdu aynı şekilde Güney Fransada İslam alternatifine girerdi.

Aslına bakılırsa böyle birşey olsaydı; hristiyanlık yerle bir edilirdi çünkü gelen iş gücü ve insan yükü ile diğer Hristiyan yerler kolay fethedilirdi. Kaldıki Balkan Slavları zaten hızlı hızlı Müslüman olmakla beraber Kuzey Kiev Slavları daha adam gibi bir Medeniyete geçememişlerdi bile.
Seddi aşacağız,
        Güneş 'in zaptı yakın.

Baba I. Emin

*

Çevrimdışı GamerGenc

• 1312
  • 'Aut viam inveniam aut faciam'
« Yanıtla #17 : 10 Ocak 2015, 00:28:12 »
Hristiyan Koalisyonu o dönemde zor. Burgonya Süksesiyon Savaşı yeni bitmişken, Fransa öyle kolay kolay koalisyon kurmaz hatta 3 taraflı bir Avrupa savaşı çıkabilirdi.

1- Fransa ve Vassalları
2- Habsburglar
3- Osmanlı

Bu arada Luther gibi kişilerin de hızlı yetişeceğini düşünürsek Avrupa'da Protestan (yeni bir isme gerek yok) bir Kutsal Roma İmparatorluğu kurulabilir hatta Prusya ve Almanya'nın kuruluşu hızlanabilirdi. Çünkü dönem tam Habsburgların Kutsal Roma'yı kukla haline getirmeye başladığı dönemdi. Sonuç olarak karışık bir Avrupa oluşurdu ama savaşlar sonrası Alman-İngiliz-Fransız-Leh birliği ile Osmanlı darmadağın hale gelebilirdi. Çünkü cepheler çok büyümüş olurdu, iç isyanlar çoğalırdı. Doğu'da Safevileri de eklersek durum vahim. Memlüklerden bahsetmiyorum bile.

*

Çevrimdışı Malkoçoğlu Mert Bey

• *
  • 90
  • Bizim günümüz de gelir.
« Yanıtla #18 : 31 Ocak 2015, 03:59:14 »
Fatih yüksek olasılıkla Otranto'dan ilerlerdi. Roma'ya kadar da yürürdü,belki de tarih Fatih'ten yaklaşık bin yıl önce Roma'ya yürümeye karar veren başka bir Türk hükümdarı olan Attila ile Papa'nın görüşmesini,Fatih ve döneminin Papa'sıyla tekrarlardı.

Yiğit bin gün yaşar,fırsat bir gün düşer. Bin gün yaşayıp koyun gibi yaşayacağımıza,bir gün yaşayıp aslanlar gibi ölelim!

*

Çevrimdışı Malkoçoğlu Mert Bey

• *
  • 90
  • Bizim günümüz de gelir.
« Yanıtla #19 : 31 Ocak 2015, 05:04:37 »
Roma Katolik Kilisesi filmlerde görüldüğü kadar saf yada gerizekalı bir kurum değildi,aksine keskin zekalı ve kurnazlardı. Mehmed seferine çıkabilse ve Gedik Ahmed Paşa'nın Otranto'suna 300.000 lik ordusuyla gelip istila için harekete geçseydi,karşısına ne Napoli Krallığı çıkabilirdi,ne Papa,ne de diğer Katolik ülkeler. Arkadaşında bahsettiği gibi,ülkeler içinde savaş söz konusuydu ve bırakın Papa için bir koalisyonu,kendi öz babaları için bile koalisyon kurmayacak kadar körleşmişlerdi. Eğer Fatih Roma'ya yürüyüşe geçseydi,olması en yüksek ihtimalli olay şu olurdu: Papa,Fatih ile görüşmek için bizzat Roma'dan ayrılır,Fatih'in yanına gelirdi. Fatih'ten bağışlanma talep ederdi. Kurnaz bir adam olan Papa,Fatih'in ne istediğini bilirdi,ve ona kendilerini yok etmemesi lütfu karşılığında sadakatini sunar,Fatih'i Roma İmparatoru ilan ediverirdi. Fatih de vaziyetten hoşnut olurdu,Roma'nın kendi mülkiyeti altında özerk bir yer olduğunu ilan ederek çekilirdi,kısa vadede hem Papa hem de Fatih istediğini almış olurdu. Fatih o çok istediği Roma İmparatoru ünvanına kavuşmuş,asla tam olarak gerçekleştirmesi mümkün olmayan İtalya İşgalini kan akmadan bitirmiş,İtalya'nın en önemli kısmını kendi vassalı yapmış bir şekilde Konstantinopol'e dönerdi,Katolik aleminin liderini vassalı yapmış bir şekilde muzaffer bir kumandan olarak kente girer,tezahüratlar eşliğinde kendisine İslam'ın en büyük askeri lakapları takılırdı. Diğer yandan Papa çok sevdiği Roma'sını bir kere daha kurtarmış olurdu,bin yıl arayla tekrar Roma'nın kapısından bir Türk Fatihini göndermiş olurlardı. Vassal lakabıyla maksimum 30 yıl kalırlar,Fatih'in kendine göre süper pasif oğlu Bayezid başa geçer geçmez de Osmanlı'nın hakimiyetini reddederdi,bir daha da hiç bir sultan bu kadar cüretkar olamazdı. Ve dahi Kutsal Roma İmparatoru da,Fatih'e meydan okur,"Gerçek Roma İmparatoru benim" derdi ve kim bilir,Müslüman Roma İmparatoru,Katolik Roma İmparatoru'na karşı savaş meydanında ünvan için çarpışırlardı. Epey epik birşey olurdu. Fatih zeki adamdı. Yenilmez olmadığını biliyordu,Yıldırım Bayezid'in düştüğü hataya düşmemiş,kibirlenmemişti. Belgrad'ı alamamasına ve bir kaç kez Eflaklılara yenilmesine rağmen yılmamıştı. Konstantinopol gibi Doğu Roma'yla özdeşleşmiş bir kentin fatihi,alınamayan bir kaleyi alan kumandan olmasına rağmen kibrine yenik düşmeyerek büyük bir mütevazilikle yoluna devam etmişti. Kendisi bir çok yer fetheylemişti ki herkesten daha iyi biliyordu bu yüzden,İtalya öyle bir seferde ele geçirilip elde tutulabilinecek bir yer değildi. Bu yüzden sefere çıksa dahi en fazla Roma'yı alıp Papaya "Bundan böyle İmparator benim,Papalık görevini benim himayemde devam ettirmene izin veriyorum." Derdi. Bu yüzden hiç kan akmadan ilk baştaki teorim muhtemelen en akla yatkını olacaktır. Çünkü Attila,Fatih kadar fatih birisiydi ama aralarındaki fark,hoşgörüydü. Cengaverlikte ikisi de aynıydı. Papanın teklifini daha barbar olan Attila kabul ettiyse,Fatih'te ederdi.
Yiğit bin gün yaşar,fırsat bir gün düşer. Bin gün yaşayıp koyun gibi yaşayacağımıza,bir gün yaşayıp aslanlar gibi ölelim!