Roma İmparatorluğu Coğrafi keşiflere çıksaydı ne olurdu ?

  • 12 Yanıt
  • 1718 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Roma İmparatorluğu Coğrafi keşiflere çıksaydı ne olurdu ?
« Yanıtla #10 : 06 Şubat 2015, 23:25:33 »
Roma'nın fethettiği diğer yerlerde olduğu gibi Roma yurttaşlığı düşüncesi ve Roma erdemleri bütün dünyada yayılır, her yerde halk latincesi konuşulurdu. Ama yine de Roma, Akdeniz İmparatorluğu olma özelliğini sürdürürdü.

Ayrıca Amerika'nın yerlilerinin askeriyesi gelişirdi. Gelmiş geçmiş en iyi ordu olan Roma ordusunun düzenini görür onlar gibi tugayı 10'a bölerek 10 tabur kurar, yürüyüşlerini ve saf düzenlerini Romalılar gibi yaparlardı. Yani büyük Romalılardan çok şey öğrenirlerdi.
Gidici olduğum kadar yaptıklarım baki.

*

Çevrimdışı Diesel

  • **
  • 3955
  • ~ Brotherhood Of Steel ~
Re: Roma İmparatorluğu Coğrafi keşiflere çıksaydı ne olurdu ?
« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2015, 23:27:20 »
Aksine , o yıllarda yerliler birlik halinde değil zaten , çook fazlalar , zamanla geliştikçe düşüyor nüfus.
dizel

*

Çevrimdışı GamerGenc

  • ***
  • 1312
  • 'Aut viam inveniam aut faciam'
Amerika yerlileri muhtemelen barbar olurduda , birde ömürleri kısalırdı denebilir.Gidemezlersi zaten o gemiler fırtımaya dayanmıyor.

Bence İlk Çağ, insanlara imkansız diye bir şey olmadığını gösteren bir dönemdir. Gerek İskender'in Gaugamela Savaşı ve Hindistan Seferi ve Hannibal'ın Alpler'i filler ile aşması ve sonrasında Transimere-Trebia-Cannae Savaşları, Yunanlar'ın Pers işgalini durdurması ardılları için imkansıza yakındı. Neyse bence bu olay da Roma biraz düşünse yapabileceği bir şeydi. Ama 'Neler olurdu?' sorusu için bu keşiflerin başlangıcı da önemli olurdu.

Kavimler Göçü sırasında olsaydı, göçle gelen kavimler 'Yeni bir Dünya'da Hunlar'ın olmadığı yeni bir hayat' mantığı ile keşfedilen bölgelere gönderilirdi. Bunun sonrasında Roma içten yıkılmazdı ama yine de bölünürdü. Gönderilen kavimler ise hiç bilmedikleri yeni yerlerde yerli kabileler gibi Aztekler ve Mayalar gibi devlet sistemine geçebilirlerdi. Sonrasında Doğu'dan gelen seferlerde (Yeni Din'in de geldiğini varsayarsak) çok farklı sonuçlar olabilirdi. Dinlerin yayılması çok farklı olurdu. Roma, İspanyollardan çok daha zor şekilde Yeni Dünya'ya tutunurdu ki sonrasında gönderdiği kavimler tarafından Yeni Dünya'da yenilir ve sonrasında oralara bir iki sefer yapar, başarısız olur ve sonrasında keşfettiği yerlere bir daha gitmezdi.

-------------

İşin gerçek yanı Kartaca, daha Roma bilinmiyorken okyanusötesi sayılacak bir temasta bulunmuştu. Şu an bu bilgiyi nedense bulamadım ama bulunca yazacağım.