2.Dünya Savaşında Hitlerin Yaptığı En Büyük Hata ?

• 26 Yanıt
  • 5483 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı GamerGenc

• 1312
  • 'Aut viam inveniam aut faciam'
Ynt: 2.Dünya Savaşında Hitlerin Yaptığı En Büyük Hata ?
« Yanıtla #10 : 24 Nisan 2015, 22:14:04 »
Diyelim Normandiya fiyasko olurdu (ki Rommel'in planları ile bu sonuç belli), müttefikler Avrupa'yı nükleer çöplük yapmazlar mıydı? Hem de Doğu'da Rusya daha da ilerlerken. Yanlışsam düzeltin ama Almanya artık ne kadar dayanabilirdi pek bir fikrim yok.

*

Çevrimdışı holyshit

• 1210
  • Tengri biz menen.
« Yanıtla #11 : 24 Nisan 2015, 22:25:55 »
Hitler'in bir hatası olduğunu düşünmüyorum. Ama Mussolini aveli kendini Sezar sanıp Almanya'nın işini zorlaştırmış, Japonya Amerika'yı savaşa çekerek savaşın kaderini tamamen değiştirmiştir.
Spoiler
[close]

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2556
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #12 : 24 Nisan 2015, 22:28:06 »
Normandiya=Win.Bunun alternatifi yoktu.Eğer alternatifi olsaydı 1 milyon asker ölüme gönderilmezdi.Omaha Sahilleri'nde bile bile cephesiz bölgeye asker çıkardılar.Sence çaresi olan bir insan bunu emreder mi?

*

Çevrimdışı | Warrior |

• *
  • 1
  • Erwin Rommel.
« Yanıtla #13 : 24 Nisan 2015, 22:31:38 »
Aslında daha ingilterenin yenilmesini daha sağlayamamışken  rusyaya saldırmak ayrı bir hata zaten.

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
  • Ölüm Bize Masal Gelir...
« Yanıtla #14 : 24 Nisan 2015, 22:37:19 »
Sovyetler'e ilan edilen savaşın zamanlaması çok iyiydi.

Hitler'in en büyük hatası Batı Cephesi'nde idi.Komutayı Rundstedt yerine Rommel'e verseydi Normandiya çıkarması fiyasko olurdu.
Malesef yanlış. Doğu Cephesini o zamanda açmak en başlı başına yanlış. Rusyanın en zayıf dönemi 1938-1940 arasıdır. 1935'e kadar çekebiliriz ki Atatürk bile Stalin'e ağır laflar söylerek aşağılamıştır. Yani sovyetler zor durumdaydı.

1941'deki Alman işgaline bakarsak operasyon çok başarılı. İkmal, sağlık, ulaşım alanında mükemmel. Fakat bunun İtalya yüzünden gecikmesi fiyaskoyla sonuçlanmıştır.

2.si de son derece yanlış. Çıkarma olduğu an Rommel'e haber dahi vermeye tenezzül etmeyen generaller vardır orada. Rommel öğlene yetişti de bazı şeyleri kontrol altına aldı. Ama iş işten geçmişti.

*

Çevrimdışı JüPiteR---

• **
  • 12
  • ......_-_......
« Yanıtla #15 : 24 Nisan 2015, 22:43:14 »
hitlerin zekası ortada sizin düşündüklerinizi düşenemiyormu adam  kah*  O kadar general komutan bilemiyor siz mi biliyorsunuz.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2556
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #16 : 24 Nisan 2015, 22:52:16 »
Rundstedt zaten Fransa içlerinde yenmeyi planlıyordu Müttefikleri.Rommel Müttefikler'i sahilde tutulması gerektiğini savunuyordu bildiğim kadarıyla.

Dediğim gibi planı Rommel yapsaydı Normandiya fiyasko olurdu.

Doğu Cephesi'nde 1935-1940 yılları arasında savaşa Almanya'nın dayanabileceğini sanmıyorum.Ordu bile daha yeni oturtulurken direk savaşa girmek en küçük hatada başarısızlıkla sonuçlanabilirdi.1941'de başlanan Barbarossa Harekatı bile 1 hatada çöp oldu.

hitlerin zekası ortada sizin düşündüklerinizi düşenemiyormu adam  kah*  O kadar general komutan bilemiyor siz mi biliyorsunuz.

Övünmek gibi olmasın ama, evet!Biz biliyoruz.O kadar general komutan Hitler'e birazcık sözünü geçirseydi Almanya hala ayaktaydı.

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
« Yanıtla #17 : 24 Nisan 2015, 23:00:35 »
Rundstedt zaten Fransa içlerinde yenmeyi planlıyordu Müttefikleri.Rommel Müttefikler'i sahilde tutulması gerektiğini savunuyordu bildiğim kadarıyla.

Dediğim gibi planı Rommel yapsaydı Normandiya fiyasko olurdu.

Doğu Cephesi'nde 1935-1940 yılları arasında savaşa Almanya'nın dayanabileceğini sanmıyorum.Ordu bile daha yeni oturtulurken direk savaşa girmek en küçük hatada başarısızlıkla sonuçlanabilirdi.1941'de başlanan Barbarossa Harekatı bile 1 hatada çöp oldu.

Ben yıllardan bahsetmiyorum. SAdece o dönem güçsüzdüler diyorum. Komuta kademesi tek gecede sıfırlandı desek yeridir.

Bazı acı gerçekler vardır askeri stratejide, iyi kara-deniz-hava ikmali olan, sağlık sınıfı mükemmel olan, hava üstünlüğü elinde olan tarafı karada karşı karşıya asla yenemezsin. Bunu Rommel anlatmaya çalıştı. Fakat anlamadılar. İşte bu yüzden Rommel efsane diğerleri değil.

*

Çevrimdışı Faramir

• **
  • 3318
  • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
    • Ege Tanıl Blogspot
« Yanıtla #18 : 24 Nisan 2015, 23:21:20 »
Guderian'da efsanedir sadece Rommel değil bence bir çok Kahraman var ortada neyse bazı şeylerle ilgili fikrimi belirtmek istiyorum.

Nazi Ordusu Kendinden kat kat güçlü bir düşmanı yenmiştir Barborassa sırasında tahmini düşman tümeni 246 sayılırken 300'den fazla çıkmıştır örneğin ama buna rağmen Almanlar büyük bir kararlılıkla ilerlemiş ve bu tümenlerin imha edebilmişlerdir bu çok büyük bir başarı bana göre.

Ayrıca Maraşel Zukov olmasa SSCB Asla Toparlanamazdı SSCB'nin Ordusunu Toparlayan Zukovdur.Stalin bu yüzden onu astıramamıştır.
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2015, 23:33:08 Gönderen: Faramir »
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
« Yanıtla #19 : 24 Nisan 2015, 23:27:22 »
Naziler kat ve kat güçlü değildi. Karşılarında zaten 1918 den kalma fransa vardı. Bir zahmet yensinler :D