[Osmanlı Devleti-Darthmod Empire Hikayesi]Bu hikayeye bir ad bulamadım dostum.

• 10 Yanıt
  • 1548 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yıl 1700,Divan-ı Hümayun toplantısı.
Sultan II.Mustafa:
-Rahman ve Rahim olan Allah?ın adıyla Divan-ı Hümayun?u açıyorum.Öncelikle uzatmadan görev değişiklikleri yapmak isterim paşalar,

-Vezir-i Azam Amcazade Hüseyin Paşa,azledildin.
Hüseyin Paşa bunu duyduğu anda sinirden köpürmeye başlamıştı,yüzü kızarmıştı ve yumruğunu sıkıyordu.Kendini zor tutarak diz çöktü ve mührü padişaha uzattı.
-Hafız Halim Paşa,seni yeni sadrazam olarak atıyorum.
Hemen ardından padişah sinirle Defterdar Dilman Nedim Paşa?ya döndü.Çünkü hazinede 12000 akçe açık olduğunu biliyordu.Bu yüzden hazine kayıtlarını istedi.Padişah raporları görür görmez iyice sinirlenip kükredi,çünkü Nedim Paşa açığı saklamaya çalışırken her şeyi birbirine karıştırmıştı.
-Hazinede 12000 akçe açık var bir de bunu saklamaya çalışıp beni kandıracaksın!Ülke sen göreve geçtiğinden beri ekonomik zarara uğruyor.Seni defterdarlığa getirirken aklım neredeydi benim!Azledildin!Görevini  Sakızlı Hoca devralacak!
Toplantının geri kalanında rutin konular konuşuldu,son geldi.
-Evet paşalar,Divan-ı Hümayun?u burada noktalıyorum.Bu arada Edirne?ye ava gitmeye karar verdim.Yarın yola çıkıyorum.
Bunu duyan Hüseyin Paşa?nın kafasında hemen ampuller yanmaya başladı.Aynı günün gecesi yeniçeri ağası ile konuşmaya gitti.
-Ülkenin durumu vahim ağa,beceriksiz padişahlar yüzünden 13 yılda Balkan topraklarımızın yarısını kaybettik,Ruslara Azak Kalesi?ni teslim ettik.Üzerine Ruslarla hala savaş halindeyiz!Padişah seferde değil av sefasında!Yarın sabah Edirne?ye gidiyormuş.Yeniçeriler de ganimet alamıyor kaç zamandır!İsyan vakti değil midir sence ağa!Yarın sabah İstanbul?un altını üstüne getirin,hak ettiklerinizi alın o padişahtan!
-Bizim İstanbul?la derdimiz yoktur paşa!Biz Devlet-i Aliyye?nin askerleriyiz!Hiç ülkenin askeri,kendi halkının malını yağmalar mı?Biz hakkımızı hanedanın mallarından alacağız,devletten değil!Saraya girer,padişaha ait ne kıymetli eşya varsa alırız!Padişah bize hakkımızı seferle vermiyorsa kendi malından ödeyecek.
Sabah güneş?in ilk ışıklarıyla ocakta hareketlenme başladı,yeniçeriler koşuşturup silahlarını alıyor sıraya geçiyorlardı.Meşaleler yakıp dört bir yandan saraya doğru koşmaya başladı.Bunu gören İstanbul sakinleri mallarını içeri alıyor kapılarını kilitlemeye uğraşıyordu.Ancak yeniçeriler kimseyi umursamadan saraya ilerliyordu.Sarayın önünde bostancıların kılıç çekmiş karşı koymaya çalıştıklarını görünce durdular.Yeniçeri ağası:
-Kimsenin canı yansın istemiyoruz.Buraya sadece hakkımızı padişahtan almaya geldik!
Bostancılar geri çekilip kapıları kilitledi.Yeniçeriler kapının önüne toplanıp beklemeye başladı.
-Bu saraydan izinsiz kuş bile çıkmayacak!İsyan haberi hakkımızı alana kadar padişaha gitmeyecek!
Kapıların açılmayacağını bilen Hüseyin Paşa Bizans oyunu yapmayı düşündü.Saraya haberci göndererek geldiğini söyleyecek.İçeridekiler yeniçerilerin gittiğini düşünüp kapıları açacaktı.Hüseyin Paşa?ya kapılar açıldığında yeniçeriler sayı avantajlarından faydalanarak saraya dolacak ve hanedana ait hazineyi alacaktı.
Yeniçeriler içeri doluşmaya başladı,sandık sandık ipekler,taşlar,halılar teker teker dışarı taşındı.Padişah?ın odasını ne kadar savunmaya çalıştılarsa da zorla içeri girildi..
?Devamı yakında.

Bu giriş bölümü,ilk bölümün bir kısmını şimdi koyuyorum 1.bölüm yayınlandığında devamıyla birlikte okuyacaksınız resimleri Cuma akşamı halledip koyarım iftardan sonra okursunuz :=)

1.BÖLÜM DEVAMI

?İçerisi boştu,sandıkları alıp çıktılar.Sonra sarayı terk ettiler.Bu kargaşadan yararlanan Sümbül Ağa padişaha haber yollamıştı.Padişah haberi aldığı anda sinirlendi.Ama yeniçerilerin onu İstanbul?a almayacağını biliyordu.Zaten de sadece 7 kişiydiler.Bunun için bir haberci yollayarak yeniçeri ağasını yanına çağırmayı tercih etti.
-Yeniçeri Ağası Mustafa Bey,Sultanımız taleplerinizi dinlemek üzere sizi Edirne Sarayı?na davet etmektedir.
Yeniçeri Ağası yanındaki yeniçerilere döndü:
-Atımı hazırlayın.
Hüseyin Paşa ağanın yanına geldi:
-Gerçekten yalnız başına mı gideceksin?Seni tutuklayıp idam edebileceklerinin farkında değilsin galiba sen.
-Haklısınız paşam.Yanımda birkaç yeniçeri ile gideceğim.
Ertesi günün akşamında Edirne?ye vardılar.
-Söyle bakalım ağa,neden isyan edip sarayı yağmaladınız,nedir talepleriniz?
-Ülke savaştayken av peşinde olduğunuz için sultanım,yeniçeriler uzun süredir sefere gitmiyor.Ganimet alınmıyor.
Sultan II.Mustafa sinirle:
-Peki talepleriniz?
-Her yeniçeriye 100 akçe verilecek,sefere gidilmeyen her ay,yeniçeri başına 20 akçe yeniçeri ocağına verilecek.Bundan böyle Divan-ı Hümayun?a yeniçeri ağası da katılacak.
-Pekala,kabul ediyorum.Gidebilirsin.
Padişahın planları başkaydı.Taleplerini kabul ederek isyanı durduracak İstanbul?a döndüğünde yeniçeri ağasını cezalandıracaktı.Yanındakilere döndü:
-Bu adam bu kadar cesaretlimiydi de,isyan çıkardı.Sizce de biri onu kışkırtmış olmalı değil mi?Ben kim olduğunu gayet iyi biliyorum.Kesinlikle Hüseyin Paşa.Sabahın ilk ışıklarıyla İstanbul?a dönüyoruz.Ayrıca,kilitli saray kapılarını saraya hiç zarar vermeden nasıl aşabilirler,devletin yukarılarından birinin işi bu.
Topkapı Sarayı.
[/size]
Destur,Sultan Mustafa Han Hazretleri!
Herkes başını öne eğdi.Sultan hızlıca odasına girdi.Kapıdaki hizmetçilere seslendi:
-Bana  Halim Paşa ve Sakızlı Hoca?yı çağırın.
-Buyrun hünkarım.
-Oturun paşalar.İsyan hakkında konuşmak istiyorum sizinle,Divan?da gördünüz değil mi?Hüseyin Paşa görevden alındığını duyunca sinirden köpürdü.Ayrıca sarayın kapıları kilitlenmişti.Yeniçeriler saraya zarar vermeden benim odama kadar nasıl girebildi?
Halim Paşa:
-Paşam aslında Hüseyin Paşa?nın isyanı çıkaran olduğunu biz de biliyoruz.Kapıları açtırıp içeri girdi,arkasından yeniçeriler saraya doluştu.Kimse bir şey yapamadı.
-Olanları bir de Mustafa Ağa?dan dinlesek fena olmaz sanırım.Bu akşam onun yeniçeri ocağında son anları.
Gece yarısı 2 maskeli adam yeniçeri ağasının arkasından yaklaşarak bayılttı ve onu küçük bir eve kapattı.Ellerini bağladı.Odaya kılık değiştirmiş olarak II.Mustafa ve Halim Paşa girdi.Yeniçeri ağasının kafasına su dökerek ayılttılar.Mustafa Ağa bağırmaya başladı.II.Mustafa cebindeki hançeri çıkarıp ağanın boğazına dayadı.
-Bu isyanı çıkaracak kadar cesur olmadığını herkes biliyor hain,kimden yardım aldın söyle çabuk!
Yeniçeri ağasının sesi kesildi.Sultan başındaki kapşonu çıkarıp hançeri ağanın boynundan çekti.
-Hü.Hü,hü.. Hünkarım.
Hüngür hüngür ağlamaya,?Hüseyin Paşa,Hüseyin Paşa? diye sayıklamaya başladı.
Yeniçeri Ağası görevin sona ermiştir.Seni ya idam edeceğim ya da Anadolu?nun bir köşesinde çiftçilik yaparak hayatını sürdüreceksin.İnsaflı davranıp Anadolu?da küçük bir tarla tahsis edeceğim sana.Şimdi derhal buradan kaybol.
-Halim Paşa,sefere çıkacağız,lakin öncelikle Anadolu beylerbeyiyle görüşmek için Ankara?ya gideceğim.Sakın kimselere haber etme.Hastalandığımı söyle.
-Emredersiniz hünkarım.
2 maskeli adamdan birisi bir yandan Hüseyin Paşa?nın ajanıydı ve kapının önünde gizlice padişahı dinliyordu.Sabah, olanları Hüseyin Paşa?ya anlattı.
-Demek yeniçeri ağası beni ifşa etti.Bu altınları al,yeniçeri ağasını öldür ve İstanbul?dan kaybol.Yaptıklarının hepsini unut.
Hüseyin Paşa?nın aklına yine cinlikler geldi.Diğer paşalarla görüşme yapacak bu sırada adamı Rusların Boğdan?a girdiği haberini söyleyecekti.Sonra padişaha bildirmesini söyleyecek ve padişahın ülke işgal altındayken ortalarda olmadığını söyleyecekti.Görüşeceği paşaların içinde Halim Paşa da vardı.
-Paşalar halinizi hatrınızı sormak isterim öncelikle sizlere?
Derken kapı açılır içeri adamı girer:
-Hüseyin Paşa?m,Ruslar öncü askerlerimize pusu kurmuş,hepsini katletmiş.Boğdan?a girmişler ve Yaş?ı kuşatmak için yola çıkmışlar.
Odada bulunan Ordu veziri bunu duyduğunda gözleri faltaşı gibi açıldı.Ama Hüseyin Paşa?nın oynadığı oyun açıkça ortadaydı.Bunun Hüseyin Paşa ile ne ilgisi vardı?Ayrıca gerçek bir haber ise bunun belgelenmiş olması gerekmez miydi.Arkasından gerçek bir haberci girdi.
Ordu veziri Kökçü Mevlana Paşa,Damat Ali Paşa?dan bir mektup var.
?Paşam,Ordumuz Bagras kalesi yoluna hareket ederken çok kalabalık bir Rus ordusu tarafından öncü kuvvetlerimiz pusuya düşürülmüş ve hepsi şehit olmuştur.Bagras Kalesi?ni bırakıp Yaş?a geri çekildik.Rus ordusu Yaş yönünde ilerlemeye başladı.Payitahttan yardım gerekmektedir.Padişahımıza iletmeniz acilen arz olunur.?
Hüseyin Paşa kıpkırmızı oldu,titremeye başladı.
-Ben biraz hava alacağım.
Dedi,dışarı çıktı.
Halim Paşa:
-Bu adam bir şeyler karıştırıyor olmalı ?

Sonraki Bölümde : II.Mustafa Anadolu Beylerbeyi ile ne görüşecek?Sefer nereye yapılacak?Hüseyin Paşa?nın cezası ne olacak?

Cuma ya da Cumartesi akşamı 2.Bölüm gelecek.Artık oyunu oynayıp resimlerle yazacağım hikayeyi bu oyun hikayesinden çok tiyatroya dönüşecek diyalog üstüne diyalog.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2016, 15:44:21 Gönderen: knightoftw_2 »

ne hüseyin paşaymış  tebessum*

Tüm ilişkilere -12 veriyordu garezim var ona  tebessum*
Eski forumu özledim vallahi.Bi kere kapandı 10-15 kişi giriyor en fazla artık.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2016, 22:15:42 Gönderen: knightoftw_2 »

sen de pek eskiye benzemiyorsun  kirp*

*

Çevrimdışı EralpUslu

• *
  • 114
  • EralpU
  Takipteyim...  sekil*
Dilay'ın tepede belirip, şu sersem alacakaranlığı bir melek gibi aydınlattığı gecede...
Nice şairin ve dahinin eserlerinin kenarlarına bulaşmış şarap lekesinin güzelliği...

*

Çevrimdışı ersin96

• Great Emperor
  • **
  • 8270
  • Kış geliyor!
Keşke daha düzenli bir hikaye yazsaydın. Bu şekilde hem gözü yoruyor hem de başlık kısmı ciddiyeti azaltıyor. Neyse eline sağlık.
Barış Antlaşmaları yeni savaşlara hazırlanmak içindir.

*

Çevrimdışı MedievalMusti99

• **
  • 3290
  • Eskiler eskiden güzeldi.

1 hafta oldu farkindayim ama elimde olmayan bir durum yuzunden yayinlayamiyorum hikayeyi.
Interneti degistirdim ve sagolsunlar 1 haftadir internetimi baglayamadilar.Mahalledeki kablolarda mi ne ariza varmis.
Resimlerin hepsi hazir bolumle birlikte,internet olmadigi icin resimleri upload edip paylasamiyorum.
Anlayisiniz icin tesekkurler.
Bayrama kadar paylasabildiklerimi paylasacagim 1 ay kadar manisaya gidecegim.