Amerika'nın Yeni Başkanı Donald Trump

• 8 Yanıt
  • 519 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2561
  • Ebu Zerdüşt
Amerika'nın Yeni Başkanı Donald Trump
« : 09 Kasım 2016, 17:17:35 »

Demokrasiye inanmayan birisi olarak Demokratların kazanacağını düşünsem de Trump'ın kazanması beni şaşırttı.Bu kadar aykırı bir adamın Amerika'nın başına gelmesi bana göre olanaksızdı ki Clinton bağlantılarıyla olsun geçmişiyle olsun bir şekilde kazanacağını düşündüm.

Yanılmışım.Umarım bu adam da Kennedy veya Abraham Lincoln gibi boş yere harcanmaz.

Ynt: Amerika'nın Yeni Başkanı Donald Trump
« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2016, 18:50:52 »
Ben de hilary kazanır diye düşünüyordum ama Trump kazandı. Ki kendimce o heryere kelebekler saçan Hilarydense açık açık konuşan Trumpı tercih ederim :)

Spoiler
[close]
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2016, 18:56:58 Gönderen: emreaytac »
All Warfare İs Based On Deception.

*

Çevrimdışı brkrs

• *
  • 455
  • Total War Türkiye
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2016, 18:55:26 »
Ben şahsen böyle bir sonuç bekliyordum. Zira Brexit'de de böyle oldu. Bizim seçimler de daima böyle oluyor. Kime sorsan desteklemiyor ama iktidar partisi %50 alıyor. Özellikle Obamacare ile ABD halkı yüksek vergiler sebebiyle çok tepkiliydi.

Bilmeyenler için basitçe açıklayalım. Obamacare ile çalışmayanlara dahi sağlık sigortası yapıldı ve bunun yükünü halk üstlendi. Sigorta kuruluşları büyük vurgun yaptı. Trump'ın yarattığı korku paranoyası bence ABD'de iyi işledi.

Clinton'a gelirsek debatelerde Trump'tan daha efektif gibiydi ama Clinton'un o bahsettiğin geçmişi pek de başarılarla dolu değil. Onu da göz önüne almak lazım. Sevindim mi üzüldüm mü bilemiyorum ama bize daha çok yarayacağını düşünüyorum Trump'ın. Tabi vaatlerle gerçekleşenler de ne kadar örtüşecek o da ayrı soru.

« Yanıtla #3 : 09 Kasım 2016, 19:30:31 »
Clinton'ın arkasındaki medya, petrol ve silah baronları darmadağın oldu.Amerika daki bu karanlığın avrupayı etkilemesinden korkuluyor fakat bence Trump da başa geçince amerikan derin devleti kendi emelleri etkisinde Trump'ı kullanacak.
Özgürlüğünü güvenliği için feda edenler hiçbirini hak etmiyordur.

*

Çevrimdışı huseyincarpanali

• **
  • 897
  • Kaşların arasına random kurşunu değdi
« Yanıtla #4 : 09 Kasım 2016, 19:37:06 »
Ya kuzgun leşe ya Trump başa

Ben Trump'ın ülkenin içine tüküreceğini düşünüyorum. Yok bunu kovacam yok bunu hapse atacam yok buna savaş açacam adam deli bi kere. Du bakalım karışacak gibi ortalık
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2016, 19:37:18 Gönderen: huseyincarpanali »

« Yanıtla #5 : 09 Kasım 2016, 19:46:23 »
Hacı Trump'ı, Lincoln ve Kennedy'nin yanına nasıl koydun ya :)

Daha önce siyaset içinde bulunmamış, emlak krallığının yanında TV programcılığı yaparken yıllarca espri konusu olan, şekilci, vergi kaçırdığını kendi ağzıyla söyleyen, açık yabancı düşmanlığının yanında ülkedeki etnik gruplara hakaret eden, kadınlara ve bireysel hakaretleri saymakla bitmeyecek adam, seçim kampanyaları boyunca popülist söylemler dışında elle tutulacak tek bir vaatte bulunmayan o adam Amerikan Başkanı seçildi..

Hilary melekti diyemem. Hilary ülkemiz için iyi olurdu da diyemem. Hatta Trump'ın bizim için daha iyi olacağı söyleniyor..
Ama işte bir Hilary var ve bir de yukarıda yazdığım adam var. Ve o profili "Başkan" seçti bir ülke..

Bunun bir çok sebebi var elbette. Fakirlik, az eğitimli nüfus, işsizlik, vergiler, dış polita karşıtlığı vs, vs, vs ...
Ama bunlardan kurtulmak için akıl ve mantık dışı fikirleri olan bir adama da oy verilmezdi heralde..

Trump'ın söylediği çılgınlıkları yapacağı kesin değil ama yapacağını söylediği için seçildi..
En azından takip etmesi sıkıcı olmayacağı aşikar. Havai fişeklere de gerek yok yalnız..

Amerika daki bu karanlığın avrupayı etkilemesinden korkuluyor
Üstelik bir de bu var..
Bilmem farkettiniz mi ama Avrupa'daki bir kaç ülkede bu tür adamlar ya başta ya da ayak sesleri yükseliyor..
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2016, 19:48:07 Gönderen: mehmetozan »

*

Çevrimdışı Ewert

• T?pk? Patatesler Gibi.
  • *
  • 2812
  • Bırakmadım la
« Yanıtla #6 : 09 Kasım 2016, 20:22:55 »
Bu olay ülkemizi, dünyayı ya da ABD'yi hangi yönde etkileyecek tahmin edemiyorum ama izlemesinin ilginç olacağından eminim. Ayrıca dediklerinin çoğunu yapa(bile)cağından da şüpheliyim, o yüzden seçim sonuçlarının bazıları tarafından bu kadar abartılmasını anlamış değilim (dünyanın sonu gibi tepki verenlerden bahsediyorum.)

Hayırlısı be gülüm ne diyelim :p
Malesef ileti atmak için fazla zamanım yok artık, ama bakıyorum yine de foruma ara sıra. Görürseniz merhaba diyin la :(

« Yanıtla #7 : 10 Kasım 2016, 00:08:50 »
Trump'ın başkan olması Meksika ve biz Türkiye'yi ekonomik yönden vurmuş durumda peso ve türk lirası en az işlem görenler durumuna geriledi.Var olan bu yeni başkan gelmeden bize binlerce dolara patladı gibi görünüyor.
Özgürlüğünü güvenliği için feda edenler hiçbirini hak etmiyordur.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2561
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2016, 18:19:03 »
Trump'ın Abraham Lincoln, JFK ve diğer hatırı sayılır iş başarmış kişilere benzetmemde yatan sebep cesur olması.

Trump ne kadar troll bir karakter olsa da kendine özgün davranışlarıyla diğer siyasetçilerin arasından sivrilebiliyor.

Ha başarılı bir siyasetçi mi olur orasını bilemem.Sonu bir şeyler başarmaya çalışırken eline yüzüne bulaştıran Gorbaçov'a da dönebilir.