Fevzi Çakmak Cumhurbaşkanı olsa neler olurdu?

• 10 Yanıt
  • 860 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2544
  • Ebu Zerdüşt
Ynt: Fevzi Çakmak Cumhurbaşkanı olsa neler olurdu?
« Yanıtla #10 : 01 Eylül 2017, 03:11:55 »
Ordu konusunda pek bir bilgim yok fakat TSK o belgeleri açsa da bir şeyin değişeceğini sanmam.Yani roketle vurulan helikoptere teknik arıza sonucu düştü diye haber yapan bir ordumuz var.Kusura bakma ama benim pek inanasım yok artık orduya polise.Belki polise inanabilirim ama şu son 2 yıldır bütün güvenimi sarstı TSK.

Zamanında fabrikalarda kısa sürede binlerce tank uçak cephane çıkan bir dönemde 43 tanecik Alman uçağının gidip gömülmesi ne bizi ne Dünya'yı şaşırtır.Balkanların en büyük peşkeşçiliğine soyunan haşmetli hükümetimiz Alman mı İngiliz mi diye kara kara düşünürken savaş bitmeden Amerika tarafını seçtiler.Alman zamanında komünistleri vuran daha sonra Almanlar gidince Türkçüleri tabutluklara koyan adamlardı işte ne beklersin.

Kinayemi de yaptığıma göre rahat rahat uyuyabilirim.

Adolf Hitler önderliğindeki Nasyonal Sosyalist hareket diğer Avrupa güçlerinin aksine Türklerin Avrupa medeniyetine dahil olduğunu açık açık bağıra bağıra söylüyordu.Bunlar Türklerin Avrupalılar arasında yer bulması için bir fırsattı.Yerimizde hangi ülke olsa Almanya'ya sempati duyardı.Çünkü yeni kurulmuş bir devlete ondan kurmaydan tut memuruna kadar her yönden gelişmiş bir ülke el uzatıyor.Bunda en büyük pay Atatürk'ün yaptığı devrimlerin bazı Faşist ve Nasyonal Sosyalist kesimlerce benimsenmekten ziyade ilham vermesi ile ilgili.SSCB ve Almanya Emperyalist İngiltere'ye göre çok daha iyi bir opsiyondu Türkler için.

Hatta bir makalede okumuştum gece gece arayıp bulacağımı sanmıyorum.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport mevzusuydu.O zamanlarda aryan sınıf ayrımı yaptıkları için Almanlar arasında fikir ayrılıkları olmuş Führer'in talimatıyla olay Türk pasaportlarını Aryan sınıfı dahilinde tutulması kararlaştırılmış.Yahudi sanılıp dövülen Türkler haricinde de herhangi bir Türklüğe saldırı kaydı yok.Führer'in iktidar olmasına önayak olan von Papen'in Türkiye büyükelçisi olması da bize verdikleri değeri gösteriyor.Oradaki Türkler mis gibi okuyup savaş Almanya'nın topraklarına sıçradığında da tahliye edilmişler.Biraz arayıp kurcalayınca Türk pasaportuyla kurtulan Yahudiler'in olduğunu da görebiliriz ki bunun ne kadar gerçek ne kadar yalan olduğunu bilmiyorum.

Bu iyi niyetli sınırlı ülkelere veya milletlere sağlanmış ayrıcalıklar pek tabi Türkiye Cumhuriyeti'ni memnun etti Almanya'ya sorun çıkarmadı hatta onlara hammadde sattı.Ülkesindeki fanatik sağcıların güçlenmesine göz yumdu.Savaşı Almanlar kazansaydı büyük ihtimalle bir Reichsprotektorat kurarlardı veya en azından Macaristan gibi bir şey olurduk.

Şimdiki ordumuz ve ekonomimiz o zamanki ordumuzdan ve ekonomimizden çok daha iyiyken nasıl prestijimiz bunun tersine düşmüş anlamış değilim.Ne zaman Amerika göz göre göre düşmanımıza silah satıyor ve terörist olarak görmüyor aklım almıyor.Kısa sürede bu kadar mı değersizleştik?Bu kadar mı düştük?
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2017, 03:16:02 Gönderen: [Haccı]Emmi »