Osmanlı'nın En Büyük Rakipleri Kimlerdi?

• 11 Yanıt
  • 616 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Osmanlı'nın En Büyük Rakipleri Kimlerdi?
« : 12 Haziran 2017, 13:23:00 »
16. yüzyıl başlarında Osmanlı'nın altın çağını yaşadığı dönemlerde onun kadar güçlü devletler hangileriydi?

Ynt: Osmanlı'nın En Büyük Rakipleri Kimlerdi?
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2017, 14:55:22 »
Fransa Kralını esir eden Habsburglar..
Fakat Sultan Süleyman döneminde hem Avrupa'da hem de Kuzey Afrika'da Osmanlı'ya rakip olamadılar..
Kısa sürede olmasa da Osmanlı Afrika'da kontrolü ele geçirdi, Avrupa'ya bir çok sefer yapıldı, Viyana kuşatıldı..
1596'da yapılan Haçova savaşı yine Habsburg Avusturya'sı iledir. 1683'e kadar Osmanlı Avrupa'daki durumunu korudu..
Bilindik "Avusturya Arşidükü sadrazama denk sayılacak" maddesine ayrıca İspanya Kralı ve Kutsal Roma imparatoru 5. Karl (Şarlken) da dahildir ve ayrıca Osmanlı İmparatoru dışında kimseyi "imparator" addedemeyeceklerdir..

« Son Düzenleme: 12 Haziran 2017, 15:12:09 Gönderen: mehmetozan »

« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2017, 02:34:57 »
Hangi dönemde?

Klasik dönem (16 - 17.ci yüzyıllar) olarak Osmanlıların en büyük rakibi şüphesiz Habsburg ailesinin egemen olduğu İspanyollardı. Büyük tarihçi Leopold von Ranke'nin önemli kitaplarından birisi 16.cı yüzyıl Osmanlı - İspanya Mücadeleleri'nde bu rekabetin sebeplerini açıklıyor
Gidici olduğum kadar yaptıklarım baki.

« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2017, 04:14:29 »
Seni gördüğüme çok sevindim Head Cook.
Ara ara da olsa sorulara cevaplarını ve yazılarını okumak isteriz eskisi gibi :)

*

Çevrimdışı MedievalMusti99

• **
  • 3290
  • Eskiler eskiden güzeldi.
« Yanıtla #4 : 02 Ağustos 2017, 11:34:49 »
Habsburglar tabii.

« Yanıtla #5 : 02 Ağustos 2017, 20:45:09 »
Seni gördüğüme çok sevindim Head Cook.
Ara ara da olsa sorulara cevaplarını ve yazılarını okumak isteriz eskisi gibi :)

Eyvallah dostum :) Sizlerle sohbet etmeyi özledim
Gidici olduğum kadar yaptıklarım baki.

*

Çevrimdışı * Halife *

• *
  • 12574
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
« Yanıtla #6 : 02 Ağustos 2017, 21:06:07 »
En büyük rakibi kendiydi, kırmızı çizgilerinden ödün verdi yıkıldı. Tanzimat bu çizgilerin çiğnendiğinin en büyük delilidir.
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2017, 22:30:23 Gönderen: * Halife * »

*

Çevrimdışı MedievalMusti99

• **
  • 3290
  • Eskiler eskiden güzeldi.
« Yanıtla #7 : 04 Ağustos 2017, 12:24:11 »
En büyük rakibi kendiydi, kırmızı çizgilerinden ödün verdi yıkıldı. Tanzimat bu çizgilerin çiğnendiğinin en büyük delilidir.

Tanzimat bir imparatorluğun varlığını sürdürme çabasıdır, bunu kırmızı çizgilerden kopma olarak göremiyorum.

Lakin eğer bir kırmızı çizgi varsa, bu da padişahın otoritesidir, bu yok olunca Osmanlı da kaçınılmaz sona gitmeye başladı, Sultan Süleyman ve IV. Murad arası gerçekten üzüntü verici olaylara sahne olmuştur, II. Osman ilk akla gelenlerdendir.

*

Çevrimdışı Caner97

• 1300
  • Tek başına bıraktılar kralı oyunu kaybedecek olanı
« Yanıtla #8 : 04 Ağustos 2017, 13:29:02 »
Tanzimata kadar devletin kırmızı çizgisi kaldığını zannetmiyorum sonuçta devlet kendi valisine (Kavalalı Mehmet Ali Paşa) boyun eğen bir devlet haline gelmişti.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2557
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #9 : 04 Ağustos 2017, 16:13:31 »
Sen Roma'nın en büyük mirasçısı ol sonra onun entellektüelliğini öldür.Ne ala memleket sonra neden yıkıldık kırmızı çizgilerimiz vardı.Akraba katletmekten zaman mı bulmuş atalarımız?2. Mahmut gibi birisi bile kurtaramadı memleketi.Son yıllarında ''Acaba Amerikan mandası mı olsak İngiliz mi?'' tartışması yapıyordu bu adamlar.

O kadar insan ölüyor taht kavgasından.Bunun hammaddesi, insan gücü ne olacak?İsraf israf.Hele Macaristan'ı yıllarca ellerinde tutmaya çalışmamız var.Yıkılmamızın en büyük sebeplerinden birisi.Her savaşımız topyekün halde yapılıyor.Kırım Savaşı'ndan sonra gelirlerimize el konuldu mesela.Ben olsam padişahım demeye utanırdım.

Osmanlı bildiğin bisikletti.Durduğunda düştü olay bundan ibaret.

Edit:Pardon benim soruya cevabım Habsburglar değil.Asıl Rekabeti Safevilere karşı yaşadık.Habsburgları kısa bir süre dizginlesekte Uzun Hasan'dan beridir devam eden İran Türkleri'yle çekişmemizde onları dizginleyemedik.
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2017, 16:16:48 Gönderen: [Haccı]Emmi »