Moskova seferi, son bölüm (Kremlin)

• 15 Yanıt
  • 5038 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı haldun

• *
  • 141
  • cennaro dıt dı dııııııııııt!!!!!!
Moskova seferi, son bölüm (Kremlin)
« : 29 Ocak 2009, 16:52:32 »
Nihayet Moskova seferimizin son bölümüne geldik.

Kremlin kelimesinin manası, sanırım kale demekmiş. Zaten yapı olarak, klasik manada, saraya benzemez. Daha çok bir yerleşke şeklindedir ve içerisinde bugün dahi devletin çeşitli idari dairelerini ve bir çok eski yapıyı bulundurur. Bu haliyle Kremlin ile Topkapı Sarayı arasında bir paralellik kurabiliriz.

Yukarıdan bakıldığı zaman bir üçgeni andırır ve Moskova neyrinin tam çatal yaptığı yere kurulmuştur. Adının da hakkını vermektedir, çünkü hakikaten önce surlarla ve sonra hendeklerle çevrili tam bir kaledir... Zaten eski tarihlerde şehir bu surların içerisindeymiş...

Surlar boyunca, herbiri başka bir işlev gören, kuleler bulunmaktadır.. İşte bu kulelerden Kutsal Üçleme Kulesi'nden Kremline giriş yapıyoruz....

Üzerinden geçtiğimiz yol aslında bir köprüdür ve daha önce bahsi geçen nehir üzerine kurulmuştur. Fakat şu anda Kremlin'in bu cephesindeki nehrin üzeri kapatılmış ve Aleksandr Bahçeleri isminde bir gezi parkı haline getirilmiştir.

Seneler önce Napoyon da tıpkı bizim gibi bu parke taşları ezerek Kremlin'e bu kapıyı kullanarak girmiştir.

Kuleyi geçtikten sonra arkamızı dönüyoruz ve kuleyi bu sefer arka tarafından görüntülüyoruz.

Bu bina 1961'de inşa edilen kongre sarayıdır. Öyle sanıyorumki Kominist Parti toplantılarının yapıldığı yerdi. Bugün üzerinde Rusya devletinin sembolü olan Bizans'tan ödünç alınmış olan çift başlı kartal parlıyor ve batıdan gelen ünlü sanatçılara koner salonu hizmeti veriyor.

Heyecanla sağımıza solumuza bakınırken, "bir de yolun arşısına geçelim, orası daha sakin" diyoruz ama dillerinden anlamadığımız, enteresan üniformalı askerler üzerimize yürüyor. Doğal olarak tırsıyoruz.

Meğersem, bu siyah zincirlerin arkasına geçmek yasakmış. Çünkü karşıda gördüğümüz bina, bugün de kullanımda olan senato binasıymış. Buraya geldin de uğramadın diye Putin bana darıldı. Askerler bırakmadı dedim. İnanmadı.

Çar Topu. Bu savaş topu, estetik olarak çok güzel olmakla beraber, hiç bir savaşta kullanılmamış ve hiç bir enteresan özelliği yoktur. Sadece güzelliğinden ötürü Ruslar en kutsal mekanlarında bu kütleyi görüldüğü gibi baş tacı etmişlerdir. İstanbul'da kenarda köşede duran emektar toplarımızı düşündükçe içim cız eder.

Çar Topu'nu fotoğrafladıktan sonra önümüze döndüğümüzde, oldukça zor farkedilen miniminnacık bir çan karşımıza çıktı.

Bu şirin çanın ağırlığı yanlızca 250 kilo... pardon... ton. Bu çanı hemen yanında birazdan fotoğrafını göreceğiniz kuleye asmaya niyetlenmişler. Çanı döktükten sonra soğumaya bıraktıkları sıralarda (herhalde günler haftalar alıyordur) bölgede bir yangın çıkmış. İtfaiyecilerin telaşla sıcak çana sıktıkları su, aşağıdaki manzaraya sebebiyet vermiş.

Büyük Çan ın asılamamasının sebebi,Moskovada Leh yurtseverlerinin çıkardıkları faili meçhul

yangınlardır  gll* o sıralar Polonya Rus işgali altında olduğu için,Moskovada yıpratıcı yangınlar

çıkarmışlar hep.

Bu da asmaya cüret ettikleri İvan katedrali. Burada kullanımda olan çan 64 ton ağırlığındaymış ve bugün dünyada kullanımda olan çanların en ağırlarındanmış.

Burasıda "Göğe Yükseliş" isimli katedral. Benim en beğendiklerimden biri. Hele ki bence Kızıl Meydan'daki Moskova'nın hatta Rusya'nın sembolü St. Basil'den daha güzel ve de önemlidir. Yüzyıllar boyunca, Rus çarları burada taç giymiş. Bütün büyük seremoniler bu binada yapılmıştır. 1479'da III. Petro tarafından İtalyan bir mimara yaptırılmış.

Burası ise bir başka önemli mekan olan Başmelek Katedrali. Taç giymiş bütün Rus çarlarının sandukaları bu katedralde yanyanadır. Sanırım bütün Kremlin'deki en kutsal mekan.

Ayrıca bir de, çok güzel bir silah müzesi bulunuyor Kremlin'de. Ne yazıkki onun böyle güzel bir fotoğrafını çekmemişim.

Tekrardan Aleksandr Bahçelerine açılan kapısından Kremlin'i terkediyoruz. Hatta ertesi gün gün Moskova'yı da terkediyoruz ve enteresan tecrübelerimizi, öğrendiklerimizi yanımızda götürüyoruz.

@russian ve diğer arkadaşlar için her zamanki gibi müdehalelere açık bir yazı. Eğer dadanırsanız beni memnun edersiniz.

Artık, tabi siz de arzu ederseniz, mekan gezmelerimize İstanbul'da ve belki Ankara'da devam ediyoruz.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2009, 17:40:39 Gönderen: haldun »

Ynt: Moskova seferi, son bölüm (Kremlin)
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2009, 16:57:58 »
Güzel anlatım ve etkileyici resimler, teşekkürler...

Kremlin dediğin gibi kale demek evet.
Gerçekler, yaşam gibi; ağır ağır önümden geçiyor
Yine de merhaba...
Bir yaşam, gerçek gibi; ağır ağır sonuna geliyor
Son bir merhaba...
Gözlerim kurşun gibi; ağır ağır kapandı bu gece
...Elveda...

« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2009, 16:58:55 »
Güzel konu :) Daha önceden bulundum burada. Gerçekten güzel bir yer.

« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2009, 16:59:53 »
çar topunu hiç beğenmedim hiçde güzel değil bizim şahilerimiz varken onun ne haddine güzel olmak hem bir gülle bile atmamış belkide bozuk kizgin*
Aradığınız kişiye tatil boyunca ulaşılamayacak! Lütfen bir daha denemeyiniz!

*

Çevrimdışı haldun

• *
  • 141
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2009, 17:01:58 »
top güzel olmaya güzel de... keşke bizim için kıymeti çokdaha fazla olan eserlerimizi adamlar gibi koruyup teşhir edebilsek....

*

Çevrimdışı Prinz Eugen

• Forum Ajan?
  • *
  • 2521
  • Gün gelir, devran döner.
« Yanıtla #5 : 29 Ocak 2009, 17:03:32 »
Gitmiş kadar oldum, gerçekten yazının yanında resimler çok hoş olmuş.

*

Çevrimdışı haldun

• *
  • 141
« Yanıtla #6 : 29 Ocak 2009, 17:05:59 »
teşekkürler...  tebessum*

siz böyle gazı verdikçe ben hızımı alamam ki...  kah*

*

Çevrimdışı Awakening

• 250
  • War... War Never Changes...
« Yanıtla #7 : 29 Ocak 2009, 17:06:33 »
Çok güzel anlatmışsın, resimlerlede desteklemen ile Kremlin hakkında bilmediğimiz hiç bir şey kalmadı tbr*

*

Çevrimdışı Ulaş

• **
  • 154
« Yanıtla #8 : 29 Ocak 2009, 17:08:52 »
güzel anlatım eline sağlık

*

Çevrimdışı Russian_Knight

• Zupan-Knyaz
  • *
  • 477
« Yanıtla #9 : 29 Ocak 2009, 17:36:53 »
Büyük Çan ın asılamamasının sebebi,Moskovada Leh yurtseverlerinin çıkardıkları faili meçhul

yangınlardır  gll* o sıralar Polonya Rus işgali altında olduğu için,Moskovada yıpratıcı yangınlar

çıkarmışlar hep.