Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)

 • 23 Yanıt
 • 8412 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)
« : 21 Haziran 2012, 19:06:17 »
                                                                               - Fall of the Samurai -
                                                                           - Kara Savaşları Rehberi -                     


Fall of the Samurai (Fots) her ne kadar Shogun 2 için bir ek paket niteliğinde olsa da hem strateji hem de oynanış bakımdan Shogun 2 ile arasında neredeyse hiçbir benzerlik yok. Bunun en temel nedeni ise tahmin edeceğiniz gibi Fots’un Shogun 2’ye göre çok daha farklı birimler barındırması.
Fots’da çağ her ne kadar ilerlemiş ve her ne kadar tüfekli birimlerin rolü etkin olsa da, yine de Shogun 2’den hatırladığımız Katana’lı, Yari’li ve okçu birimler savaşta apayrı bir konumda. Şimdi gelin kısaca oyundaki “kilit” ünitelere bir göz atalım:


 

- Katana Kachi ve Shogitai -

Katana Kachi ve Shogitai isimli üniteler, Shogun 2’de ki Katana’lı birliklerimizin yerini almış. Kendileri oyundaki tüm ünitelere karşı büyük bir güce sahip bu yüzden bu ikili kesinlikle oyundaki kilit birlikler arasında. Kendilerinin zayıf olduğu tek nokta ise uzak mesafeden dehşet saçan tüfekli ve okçu birimler. Bu iki birlik uzaktan atış yaptığı zaman Katana’lı birlikler patır patır dökülürken, yakın mesafede tam tersi, düşmanı patır patır döküyor. Savaş yakın mesafeye ulaştığı anda kendilerini kullanmanızı tavsiye ederim.
- Imperial Guard Inf. ve Shogunate Guard Inf. -

Imperial Guard ve Shogunate Guard adlı iki birim ise hem yüksek dayanıklık hem de yüksek ateş gücüne sahip; haliyle buda bu iki birimi oyundaki kilit ünitelerden biri yapıyor. Bu iki birimden birine sahipseniz kendilerini tüm savaşlarda çekinmeden kullanabilirsiniz.
- Tosa Rifleman -

Her ne kadar sayıları az ve moralleri düşük olsa da, yüksek menzil ve hızlı mermi doldurma becerisiyle bu birimler de kesinlikle kilit üniteler arasında. Kendilerini hatçı askerlerin aralarına veya gizlenebilecekleri bölgelere yerleştirirseniz muazzam güçlerine bizzat şahit olacaksınız.
 
- Yabancı Birlikler (Royal Marines, United States Marines, Infanterie de marine) -

Avrupa ve Amerika’dan gelen bu yabancı birlikler, yaya birlikler arasında en ölümcül olanları. Zira kendileri “her alanda başarılı”. Özellikle tüfeklerini kullanma fırsatı bulurlarsa ortalığı tam anlamıyla tozu dumana katıyorlar. Bol bol öneririm.

- Carbine Cavalry -

Ellerinde tüfekleriyle meydana çıkan bu atlı birliklerimiz mızraklı ve tüfekli birimler hariç herkese karşı etkili. Pek tabii kilit üniteler arasına girmelerinin en temel nedeni, hem çok hızlı hareket etmeleri, hem de ellerindeki tüfekleri pek becerikli kullanmaları.

- Gatling Gun -

Zaten oyun çıkacağı anda Gatling Gun’ın en ölümcül silahlar arasına gireceğini biliyorduk ve öyle de oldu. Gatling Gun oyundaki tüm ünitelere karşı son derece güçlü ve aynı zamanda tüm ünitelere (özellikle atlılara) karşı zayıf. Kendilerini atlı ve Katana’lı birliklerden koruduğunuz taktirde onlarca düşmanı saniyeler içinde yerle bir edebilirsiniz.


- Fall of the Samurai’de konuşlanma -

Fots’da konuşlanmalar çoğunlukla tüfekli ve okçu birimlerin öne, geleneksel ünitelerin arkaya ve atlı birimlerin sağ ve sol kanatlara dağılması şeklinde vuku buluyor. Top veya Mitralyöz gibi ağır silahlar ise mutlaka ve mutlaka en önde durmalı ki düşman üzerine rahat atış yapabilsin.
Bu temel bilgiler dışında menzilleri geniş olan üniteleri gizleyerek konuşlandırmak oldukça işinize yarayacaktır. Tosa Rifleman gibi birimler gizlendiğinde, uzun menzilleri sayesinde düşman askerlerini daha yanınıza yaklaşamadan dağıtabiliyor. Veya düşmanı sağ ve sol kanattan kıstıran Carbine Cavalry, rahat ve seri atışlarıyla düşmanı çil taneleri gibi dağıtabiliyor… Bu tür ufak bilgilerin fazlasını öğrenmek için bol bol pratik yapmanızı tavsiye ederim.


- Kuşatma Savaşları -

Fots’da kuşatma savaşları, Shogun 2’ye göre daha basit bir hale gelmiş.
Saldıran taraf olarak oynuyorsanız en dikkat etmeniz gereken üniteler toplar olacaktır. Yükse yerlere konuşlandırılan Armstrong veya Parrot Gun (Wooden Cannon kuşatmalar için pek yetersiz) savunan tarafın birliklerine ağır zayiat veriyor.
Kuşatmalarda saldıran taraf için öne çıkan birliklerin arasına okçuları da katabiliriz. Kale önlerindeki hendeklere gizlenerek atış yapabilen okçular hem hendek sayesinde hiç hasar almıyor, hem de kale duvarlarına dizilen düşmanlara hasa veriyor.
Savunan taraf için ise altın üniteler arasına tüfekli ve Katana’lı birlikler giriyor. Ordunuza alacağınız uzun menzilli ve hızlı mermi doldurabilen tüfekli üniteler kale dışındaki düşmanlara ölüm yağdırırken, kale içindeki düşmanlara kan kusturan Katana’lı birlikler, size kesin bir galibiyet getiriyor. Bu temel bilgi dışında savunan tarafın, saldıran tarafın topçularına dikkat etmesini ve özellikle General’lerini düşman toplarından korumalarını vurgulayarak kuşatma taktiklerini de sonlandırıyorum.

Umarım oyunda zorluk çekenlere biraz da olsa yardımım dokunmuştur. Okuyan, okumayan herkese teşekkürler.  tebessum*
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2012, 00:12:26 Gönderen: Apeiron »

*

Çevrimdışı mucacn

 • ***
 • 229
 • Total War Türkiye
Ynt: Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)
« Yanıtla #1 : 21 Haziran 2012, 20:00:38 »
Eyvallllaaah!

*

Çevrimdışı Holy Roman

 • ***
 • 1955
 • нσℓу яσмαη
Ynt: Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)
« Yanıtla #2 : 21 Haziran 2012, 20:28:03 »
 Hem görsel açıdan hem de içeriği çok güzel. tbr*

 E:TW ve N:TW ile çok benzer. tebessum*

Ynt: Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)
« Yanıtla #3 : 21 Haziran 2012, 23:21:20 »
Rehber iyide gatling isimli otomatik silaha pek güvenmeyin dağlık ormanlık  gizlenmiş üniteler arkadan gelen en yavaşa asker dahil her ünite her zaman götürür.Mpde hiç bir işe yaramaz.
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2012, 13:53:18 Gönderen: Telcontar »

Ynt: Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)
« Yanıtla #4 : 22 Haziran 2012, 00:07:37 »
Teşekkürler beğenmenize sevindim.  melek*

*

Çevrimdışı ByLurtz

 • *
 • 2002
 • Facebook sayfamıza bekleriz.
  • http://i.hizliresim.com/E3QO6v.png
Ynt: Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)
« Yanıtla #5 : 22 Haziran 2012, 00:11:07 »
Güzel olmuş ellerine sağlık  tbr*

Ionia Gaming

Ynt: Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)
« Yanıtla #6 : 22 Haziran 2012, 00:12:26 »
Çok teşekkürler.  melek*

*

Çevrimdışı Greeek

 • **
 • 820
 • Total War Türkiye
Ynt: Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)
« Yanıtla #7 : 22 Haziran 2012, 00:40:19 »
bence gatling en güzel silah oyundaki :D. meydan savaşı ordularımda en aşşağı 2-3 tane bulundurucam ve tabi şu armstrong galiba topçulardan :D.2 atlı gerisi full tüfek süper olucaaak

Ynt: Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)
« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2012, 11:13:39 »
Gatlingi ormanalrın ağızlarına koy yani ortalarına değildde savaş meydanına hakim olsun mümkünse ve ormanın kenarında olsun böylece toplardan korursun onun dışında adamın topu varsa kendi direk gatling ve senin generali indirir.
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2012, 13:53:44 Gönderen: Telcontar »

*

Çevrimdışı nizam-ı cedid 98

 • ****
 • 59
 • ATATÜRK düşmanlarına karşı ATATÜRKÇÜYÜZ.....
Ynt: Kara Savaşları Rehberi (Fall of the Samurai)
« Yanıtla #9 : 22 Haziran 2012, 12:37:17 »
Çok güzel bir rehber olmuş , elinize sağlık.