Yeni Modculara Tavsiyeler...

• 3 Yanıt
  • 1077 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Diesel

• **
  • 3955
  • ~ Brotherhood Of Steel ~
Yeni Modculara Tavsiyeler...
« : 23 Şubat 2016, 22:00:09 »
Yıl 2016 , Türk Modcularının nesli tükendi tükenecek..Peki sorunlar neler ? Bu işten ayağımı çektim çekeceğim neredeyse , total war serisi dahil.Bırakmadan buraya bir şeyler bırakmak istiyorum.

1)"Yıkıcı değil , yapıcı olun" Nedir bu cümlenin bize kastettiği ? Türk modcuların en büyük hatası , sürekli tarih senaryoları üzerine mod yapmaktır.Ee tabi , moda eklenecek tarih aralığı bol değil.Bu yüzden çok mod çıkıyor ortaya ve dolayısıyla sesini duyurabilen oynanıyor.Örneğin : Medieval II'mize Haçlı Seferi modu yaparsanız sizin modunuzu değil  Broken Crescent modunu oynayacaklardır.Çünkü bu mod bu alanda çıkmış neredeyse ilk modlardan.

Yani , yeni şeyler bulamaya çalışın.Unutmayın : Tarihe bağlı değilsiniz , oyuna yeni bir şey katarsanız bir çok kişiye hitap etmişte olursunuz.

2)"Şu Medieval II'dan bir vazgeçin yahu!" Bu oyunun devri bitti arkadaşlar :) Evet bu oyun kodlama konusunda çok kolay.Hatta belki bu kadar azalmamızın sebebini gelecek oyunların kodlamasının kısıtlanmasına bağlayabiliriz.Ancak ne kaybettiysek bundan değil mi be arkadaşlar.Gerçekten isterseniz tüm her şeyi yapabilirsiniz.

En güzel seçenek artık Empire Total War için yaratılmış  ESF Editörü indirip şimdiden oyunu kurcalamaya başlayabilirsiniz.Zor demeyin , Medieval II'den daha kolay olduğunu göreceksiniz.

3)"Düşünce var, zaman yok be abi..." ee kardeşim ; yapan adam malzemeden çalmıyor ya.Bu günler aylar alan bir şey değil ki ( çalışan oyun motoruna oyun yaratmıyorsunuz ) . Sadece korkuyorsunuz.Ha "Sınavıma 3 hafta var ama sevdalısıyım işin , modu çıkarırım" diyorsan o senin bileceğin iş, zira ne sınavından ne modundan güzel bir şey kalmaz.Acele işe şeytan karışır.Tarih vermeyin , bırakın yapın.Bitince biter :)

4)"Emek vereceğim de kimse bakmaz ki..." işte en güzel yer.Çok güzel bir örnekleme vereceğim : Dünya kare değil arkadaşlar.Ne demek istedim ? Total War oyuncusu milyonlarca , bizim modu indiren kişi sayısı bini aşamadı! Yahu yapmayın tek total war topluluğu burası değil...Yabancı bir adamın türkiye topluluğunda ne işi olur ? Aha burası.Burası meşur twcenter.Bu kadar kapalı kalmayın.Uluslararası forumada taşımak varken, burada tıkılı kalıp rekorlar beklemeyin.

5)"Nerden öğreneceğim gelişeceğim ben ya?" Hani Nasrettin Hoca demiş ya Dünyanın Merkezine tam burası diye.Tam burası! Bölümde giriş seviye rehberlerimiz dolu dolu.Büyüdünüz evden geçeceksiniz , gelecek durak twcenter.Aman ha! Türkçeyle girmeye kalkmayın oraya. ( Modcu olmak için bi ingilizce lazım arkadaşlar ekleyelim...) Eğer anlamadığınız bir kısım mı var , sorun hocalara.Hocalar ya tabi!

Çekinmeyin , rahatsızlık durumuna getirmedikçe herkes size yardım edecektir.Koskoca geomod'un yapımcısı gigantus bile cevaplıyor canım , ne çekineceksiniz :)

6)"Sabır sabır nereye kadar?" Bitene kadar.Sabredin , bu iş sabır işi.Yarına bırakmayın yapın işte o zaman en çabuk sürede biter modunuz.Yavaş yavaş.

7)"Arkadaşlar , elde olmayan sebeplerden dolayı modumuzu sona erdiriyoruz" Burasıda benim en çok yaşadığım nokta.Tamamen bir derstir : Bu elde olmayan sebepler ya artık istemediğinizdendir , ya da ekip arkadaşlarınızın "Lanet olsun sanada projenede , yapmıyorum!" telkinleriyle sizi kibarca terketmesidir.Bu konuda malesef sizin bi suçunuz yok.Gerçekten isteyen adamları seçin , o zaman 2 kişide modu bitirirsiniz.

8)"Lider olmak zorunda değilsiniz!" Katkıda bulunmayıda deneyin.Emin olun daha zahmetsiz.

Bu kadar , belki daha uzun olsun isterdim ama sanırım benden bu kadar :) Her türlü sorunuzu buradan cevaplarım.Bu işten elimi ayağımı artık çekiyorum , çekmek zorundayım.Hala yardımcı olurum ama sanki benlik bişey pek kalmıyor gibi.Zaman ayırıp okudunuğunuz için çok saolun. :)
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2016, 22:01:37 Gönderen: Diesel »
dizel

*

Çevrimdışı atropaten

• **
  • 759
  • Yeniden birleşmeliyiz
Ynt: Yeni Modculara Tavsiyeler...
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2016, 13:05:27 »
aynen katiliyorum dediklerine  sekil*

Ynt: Yeni Modculara Tavsiyeler...
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2016, 18:15:49 »