Pike(Kargı) kullanan birlikler hakkında

• 2 Yanıt
  • 141 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Pike(Kargı) kullanan birlikler hakkında
« : 11 Kasım 2017, 03:19:42 »
Merhaba arkadaşlar.Bu birlikler oyunda barbar kavimlerde elime geçince dikkatimi çekti ve özel bir kullanım amacı olup olmadığını sorguladım. Bilinenden yola çıkarsak mızraklar süvarilere karşı bonus sağlıyor ama bu abilerin kargılarının böyle bir bonusu belirtilmemiş özelliklerinde. Güzel zırh delme bonusları mevcut. Acaba ağır mızraklı birlikleri elimine etmekte mi kullanılıyolar diye düşündüm ama bunların medium versiyonu bile yok, geneli çok hafif veya hafif piyade şeklinde. Bu ağır mızraklıları durdurmak için erken dönemde ucuz ve seri olduğundan trash güç olarak mı kullanılıyor? Tarihsel açıdan yorumlarsak demir veya bronz azlığından acemi birlikler eski dönemlerde bu tarz teçhizatla silahlanmış. Sonuçta bir kılıca giden metalle bir çok mızrak-kargı yapılabilir. Bu görüş kılıçlı-baltalı birliklerin erken dönem alternatifi olabileceği yorumunu destekliyor.Yorumlarınızı bekliyorum.
Totıl woo

Ynt: Pike(Kargı) kullanan birlikler hakkında
« Yanıtla #1 : 13 Kasım 2017, 20:33:15 »
Attila oynamayalı çok zaman oldu ama yanlış hatırlamıyorsam oyunda zırhlı piyadelere ve atlılara bonusu olması dışında bir numaraları yoktu. Tarih de ise sakson ve hint meşeli kargılar ms 4. ve 5. yüzyıllarda kuzey avrupa da soylular ve profesyonel askerler tarafından kullanılmıştı bu yüzden ucuz ve maliyetsiz olduğu için kullanıldığını düşünmüyorum muhtemelen tarihte de avrupa da  zırh delici olduğu için kullanıldı.

Ynt: Pike(Kargı) kullanan birlikler hakkında
« Yanıtla #2 : 15 Kasım 2017, 00:27:24 »
Yanıt için teşekkürler.
Totıl woo