Bir garip kampanya

• 3 Yanıt
  • 79 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı hazarowa

• 220
  • Ölümüne Medieval'cı
Bir garip kampanya
« : 06 Aralık 2017, 01:13:40 »
Arkadaşlar merhaba. Dün gece bilmem kaçıncı kez m2tw'yi yeniden kurdum (zaten bağımlı gibi oldum silip silip kuruyorum habire). Neyse oyunu kurdum üstüne kingdomu yükledim. Hep normal oynuyrum bir de kampanya oynayayım deyip haçlı seferini açtım. Burda pek takılmadığımdan daha güvenli diye mısırı açtım. Orduları toparladım kudüse cihad ilan edip saldırıya geçtim. Kudüs sınırlarına girdikten 7 tur sonra kudüs yıkıldı. Aşırı güçlü başladığımdan pek bir zevk alamadım ama yapay zeka baya bi tatmin etti (harita ve savaşlardaki birlik konumlandırması, saldırması savunması vs gerçekten çok iyiydi) kısa süreliğine oyundan çıkmam gerekiyordu ama oyun save olmuyordu. Dalgınlıkla c'ye kurmuşum oyunu (c'ye kurduğum oyunlarda save olmuyor bende nedense). Tekrar sil kura üşendiğimden oyunu hariciye kes yapıştırla taşıyıp tekrar oyun açtım. Dedim bu defa kudüsle oynayayım. Mısırda ordu çok, zevkli olur diye ama gariplikler burda başladı.

Oyuna başlayınca mısır sınırına 1 orduyu garnizon bıraktım. Bi tane de güneydeki altın olan yere yolladım. Diğerleriyle kuzeydeki rebellere yöneldim ve hiç birini de anyakyaya kaptırmadan ele geçirdim. O ara denizden gelen birliklere 2-3 asker daha ekleyip kıbrısı ele geçirdim. Ama o ana kadar mısırdan tık yok. Anca sınırda ordu dolaştırıp limanları filan bloke ediyor o kadar. Sadece gözcü kulesi dikmek için dolaşan bir generalime saldırdılar o kadar. Başka aksiyon yok. Ama ben mısırın ordularını bildiğimden deli gibi asker basıyorum. Toplam 7 tane ordu üretmişim (2'si mısır sınırındaki kalelerde garnizon 5'i kudüs meydanında). Bu arada türkler doğudaki yerleri ele geçirdi ve sınırdaş olduk ama ondan da tık yok.Ayrıca türklerle ticaret bizansla müt var aramızda. Ondan sonra ne hikmetse istanbula cihad ilan edildi. benm üzerime gelecek ordular venediğin kuşattığı istanbula gitmeye başladı (sadece mısır benm topraklarımdan 3 full cihat ordusu ordu gönderdi) Ben de fırsat bu fırsat deyip 5 tane orduyu deniz üzerinden iSkenderiye tarafınma yola çıkardım. Ordular tam denizdeyken müttefiğim bizans kıbrısa çıkarma yapıp ihanet etti (mısır türk ve venedikle savaşta halbuki  ask* ask* ask*) O değil kocaman bi donanması ortalıkda geziyor, bana saldırsa 5 donanmamı kesin ezer.Allahtan istanbul tarafına yolladığım diplomay bizans topraklarındaydı, hemen ateşkes yapıp gemileri hızlıca mısırın gerisine gönderdim. ordularda  mancınık olduğundan kuşatma yapmadan ele geçirdim. Boştaki 3 orduyu da köprülere yerleştirdim ve o andan sonra sessiz duran mısır seller gibi üzerime geldi. Sınır kalelerime birine 2 diğerine 1 ordu ile kuşatma yaptı. Köprülerde toplam 7 ordu kestim (bazıları full bazıları yarım anca). Sadece 2 turda 10 ordusu gitti yani (kalelere saldıranlar da mefta tabi). Şehirlerdeki isyan durumu azalınca orduları tekrar köprü diplerinde toplamaya başladım, ama o ara köprü saldırıları devam ediyor (köprüyü tutan bir ordum sonunda eridi gitti mecbur geri çektim bu arada, yani kaldı 4 çeyrek ordu) ardından yine doğrudan şehirlere mancınıkla girip kuşatmasız aldım. Ortalıkta gözükmeyen selahaddin eyyübi en son aldığım kızıldeniz dibindeki kasabada ordaya çıktı. Ve işin garibi dumyat harici hiç bir şehrinde adam gibi garnizon yoktu, ordular hep meydanda. Son şehri de alınca mısırla ateşkes yaptım. kalan 2 buçuk ordusu istanbul tarafında doğru yola çıktı. Bizansla tekrar müttefik oldum. venedik istanbulu kaybedince bizansla ortak düşmana(türk ve mısır) sahip olduğu için ateşkes yaptı ve sonrasında müttefik oldu (ben de imzaladım tabi). Şu an oyundaki en kudretli devlet türkler  yardir* hem bizansla hem antakyayla savaşıyor ve ikisini de fena bastırıyor. Tüm ortadoğuya, kuzey doğuya (tiflis tarafı) ve orta anadoluya hakim. Antakta oyun başından beri 2-3 kasaba başında savaşıp duruyor (alıyor kaybediyıor vs) Bizans fena çöktü. Önce venediğe istanbulu kaptırdı, ardınan mısır türkle savaşa girdi. Ülkesi şu an 2'ye bölündü. Türkler ortadan bursa tarafına doğru olan yerleri ele geçirdi hep. Mısır istanbuldan ibaret ve serseri mayın gibi dolşan venedik ordularıyla uğraşıyor :D Son olarak moğollar geldi ve ben türklere saldırı için hazırlık yapıyorum.Tüm mısır isyanlarda hata edip ocupyle aldım çoğu yeri. 24 tane papazla ortalığı sakinleştirmeye çalışıyorum. İsyan durumu azalıncaya kadar orduları retrain ederim muhtemelen (resmen dökülüyor ordularım, iskelete döndüler). Tüm herşey hazır olduğunda birbiri ile savaşan türk-moğol cephesine 10 ordu ile gitmeyi düşünüyorum :)
Not dediğim oyun veryhard-normal şeklinde açıldı.

*

Çevrimdışı MrO

• 17
  • Vermeyince Mabud, neylesin Mahmud...
Ynt: Bir garip kampanya
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2017, 03:19:07 »
MTW 1'in YZ sini mumla arıyorum 2'de kendi adıma tebessum*
Sana ticaret teklif edip hemen akabinde savaş ilan eden başka bir oyun şekli daha var mıdır acaba? Mantığını hiç çözememişimdir onun. Tur 5 Bizans ticaret teklif eder, Tur 6 savaş ilan eder. Ben de şu sıralar bütün modları yeniden kurup oynuyorum  ehi*

*

Çevrimdışı hazarowa

• 220
  • Ölümüne Medieval'cı
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2017, 03:55:01 »
Sorma en sinir eden şey o  dov* dov* o değil bir de çakallık yapıyorlar. İhtiyacı olmasa bile senin müttefiğinle anlaşıp sana saldırıyor yapay zeka. Müttefik de taraf olarak o saldıranı seçiyor. hem düşman kazanıyorsun hem müttefiğin gidiyor  kizgin* Bu arada bazen dikkat ediyorum, herif gidiyor anlaşıyor sana saldırıyor. Müttefik seni seçerse senle tekrar ateşkes yapıp diğer ülkeyle bi daha müt olup sana bi daha saldırıyor. O müttefik seni bırakana kadar devam ediyor buna. Bu açıdan bakınca baya zeki geldi bana  yardir* yardir*

« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2017, 17:27:04 »
M2twde normal böyle şeyler