Günce

• 7624 Yanıt
  • 309345 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2570
  • Ebu Zerdüşt
Ynt: Günce
« Yanıtla #7550 : 08 Ekim 2017, 07:51:26 »
Zor değil mi peki evlenip çocuk sahibi olmak?Hadi evlenip iki kişi el ele vererek ihtiyaçlarınızı karşılar üstüne birikim bile yaparsınız fakat çocuk rahime girdiği andan itibaren artan masrafları nasıl karşılıyorsunuz?

*

Çevrimdışı peymane

• 1642
  • Belki olur...
    • Belki olur
« Yanıtla #7551 : 08 Ekim 2017, 16:11:51 »
Kapılar nasıl açılıyor inanamazsın hacı. Ha tabi artık harcarken daha dikkatli olman gerekiyor. Artık bir kere iki kere değil on kere düşünüyorsun. İşte insanı olgunlaştıran da bu oluyor. İkinci bir kişi tamam ama üçüncü birini daha düşünmek çakralarını açıyor insanın. Bu zorluğu sadece onun gülüşünü görünce bile aşıyorsun...
Elbette göklerin ve yerin yaratılması, insanların yaratılmasından daha büyük bir şeydir. Fakat insanların çoğu bilmezler. (Mümin 57)

*

Çevrimdışı kerem1249

• 33
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #7552 : 10 Ekim 2017, 12:30:32 »
Buranın güncesi 7550 mesaja ulaşmış. 10000'i görme dileğiyle.
@peymane konuda bahsedilen baba sizsiniz sanırım :) Allah analı babalı büyütsün.
Board Admin - ParadoxFan

*

Çevrimdışı qli_61

• *
  • 312
« Yanıtla #7553 : 10 Ekim 2017, 15:04:44 »
Kapılar nasıl açılıyor inanamazsın hacı. Ha tabi artık harcarken daha dikkatli olman gerekiyor. Artık bir kere iki kere değil on kere düşünüyorsun. İşte insanı olgunlaştıran da bu oluyor. İkinci bir kişi tamam ama üçüncü birini daha düşünmek çakralarını açıyor insanın. Bu zorluğu sadece onun gülüşünü görünce bile aşıyorsun...

Benimde her karşılaştığım insan aynı şeyi söylüyor, çocuk olduktan sonra Allah rızkını bir yerden veriyor diye. Allah bağışlasın  tebessum*

*

Çevrimdışı peymane

• 1642
  • Belki olur...
    • Belki olur
« Yanıtla #7554 : 14 Ekim 2017, 23:27:00 »
İkinize de teşekkür ederim. Ancak burada "Allah rızkını veriyor bas gitsin şeklinde" çocuk yapmayı da doğru bulmuyorum. Tabi aynı zamanda aşırı endişeli modern insan tipolojisine de karşıyım. Orta yolu bulmalıyız. İnsan yetiştirmek kolay değil. on tane çocuğa yeterli ilgi gösteremezsiniz. 4-5 zor ama ideal bence. Ha ben yapabilir miyim.... Eleştiriyorum ama ben de o modern insan endişelerine sahibim. ikinciyi bile çocuğum kardeşsiz kalmasın diye düşünüyorum sadece. Yaşam şeklimizi öyle bi hale getirdik ki en doğal şeyler zul geliyor.
Elbette göklerin ve yerin yaratılması, insanların yaratılmasından daha büyük bir şeydir. Fakat insanların çoğu bilmezler. (Mümin 57)

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2570
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #7555 : 15 Ekim 2017, 01:33:32 »
Ben şahsen tamamen çocuk yapılmasına karşıyım.İnsanın kendi sınırlarını zorlayıp on tane çocuk yapması yerine bir tane vasıflı birey dünyaya getirmesi daha doğru.Poligamiyi bile bir dereceye kadar kabul ederken şehir şartlarında üçten fazla çocuk dünyaya getirenleri anlayamıyorum.Suç oranını arttırmaktan başka bir şey değil.

*

Çevrimdışı qli_61

• *
  • 312
« Yanıtla #7556 : 15 Ekim 2017, 03:06:29 »
Katılıyorum, hatta zannımca doğu kültürü olan ve ataerkil ailelerde 10 çocuk yapılması biraz da atanın söz sahipliğinin baskın olması bence, ben karadenizliyim bizim ordan 1 tanesiyle bile başa çıkmak zor olduğu için insanımız hırçın olduğu için 3 ten fazlası çok nadir. Birde İstanbul gibi her türden insanın bulunduğu bir ortamda fazla çocuk yapmak çok riskli hepimiz istiyoruz ümmet-i Muhammet çoğalsın ama burda nasıl bir arkadaş grubunda, nasıl bir semtte büyüyeceği muamma, 3’ten fazlasını takip etmek desturlamak çok zor.Siz büyükler olarak daha çok deneyimlisiniz tabi, benimde çevremden görüp deneyimlediğimde aynı bu şekilde.

*

Çevrimdışı peymane

• 1642
  • Belki olur...
    • Belki olur
« Yanıtla #7557 : 15 Ekim 2017, 19:47:48 »
"Ben şahsen tamamen çocuk yapılmasına karşıyım."

Allah nasip eder de bir çocuğun olursa bu sözlerini, çok sevdiğin bir yemeğin tabağının dibini sıyırıcasına yalayacaksın Hacı. Bunu yaz bi yere :)

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2570
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #7558 : 15 Ekim 2017, 20:56:31 »
Katılıyorum, hatta zannımca doğu kültürü olan ve ataerkil ailelerde 10 çocuk yapılması biraz da atanın söz sahipliğinin baskın olması bence

Doğu kültürüyle alakası yok.Köyde yaşayan veya işgücü gerektiren işlerle meşgul olan insanlar mecburlar maksimum çocuk yapmaya.Hala var mı bilmiyorum ama Avrupa'da da böyleydi bu.

hepimiz istiyoruz ümmet-i Muhammet çoğalsın

Koyu muhafazakar bir çevrede büyümüş agnostik genç bir adamım.Çocuk yapmak siyasi veya dini bir neden olmamalı.Bunun sonucunu şuanki gençlikte görüyoruz.Gelenekselcilik ve yenilikçiliğin arasında kalmış çocuklar ya İslam düşmanı ya da fanatik İslamcı oluyorlar.Çocuk eğitimini bizzat devlet kendi üstlenmeli bence.

"Ben şahsen tamamen çocuk yapılmasına karşıyım."

Allah nasip eder de bir çocuğun olursa bu sözlerini, çok sevdiğin bir yemeğin tabağının dibini sıyırıcasına yalayacaksın Hacı. Bunu yaz bi yere :)

Pardon ağabey sadece şahsi düşüncem.Kararınıza herhangi bir sataşmada bulunmadım.Her şeye rağmen çocuk konusunda en azından kendim için çok kararlıyım.Evlenebilirim fakat çocuk yapmayacağım.

*

Çevrimdışı qli_61

• *
  • 312
« Yanıtla #7559 : 16 Ekim 2017, 00:42:27 »
İslamın bizzat içeriği hayat olduğu için, Kuran’ın ölülere değil hayat rehberi icabında yaşayanlara gelmesi sebebiyle ben dünya üzerindeki herşeyi İslam’a bağlamam gerektiğini düşünüyorum.Herbirimiz İslamı gerektiği gibi yaşasak zaten güzel ahlak üzere oluruz, müslüman olmayan birisi ahlaklı olabilir fakat müslüman olan birisi hükmen ahlaksız olamaz. Burda ahlakı temel olarak örnek olarak söylüyorum. Yani aslında benimde kastım ümmet-i Muhammet ile sayı çokluğu oluşturup baskın olmak değil, vatanına milletine sadık, güzel ahlaklı, oturmasını kalkmasını, edebini bilen bir toplum oluşturmak.Doğu kültürü konusunda haklısın doğudada işgücü gerektiren tarım ve hayvancılık batı illerimize göre daha fazla olduğundan bir nevi aynısını kastetmiş sayılırım zaten :). Çocuk eğitimini devletin üstlenmesini de yanlış buluyorum, ailesinin düşüncesi yanlış olsa ailesinin vermeside yanlış. Fakat devletin şuanki sistemi ile hükümete kim geçse kendi ideolojisine göre insan yetiştirme riski yüzünden ailenin eğitimini vermesi daha makul geliyor. Ama objektif olarak ideolojilerden uzak bir şekilde “insan” olarak yetiştirilecek bir sistem ve bu amaç için işini dosdoğru yapıcak bir kurum oluşturulucaksa neden olmasın.