Anket

..

.
0 (0%)
.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 0

Oylama kapandı: 24 Ağustos 2014, 00:41:13

Sizin İçin Savaşta Önemli Olan Şey Nedir?

• 43 Yanıt
  • 5592 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Gaius Julius Ceasar

• *
  • 457
  • Si Vis Paces Pare Bellum (Julius Ceasar)
Ynt: Sizin İçin Savaşta Önemli Olan Şey Nedir?
« Yanıtla #20 : 24 Ağustos 2014, 22:48:58 »
Herkes piyade demiş ama bence kesinlikle süvari hangi arazide olursan ol doğru strateji ile süvariler iş bitirir tabi kuşatmalar hariç orada piyade vazgeçilmezdir
Veni Vidi Vici
             Gaius Julius Ceasar

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=109251.0  [Genel Devletler Rehberi]

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=109279.0  [Yunan Şehir Devletleri Rehberi]

Arkadaşlar benimle aynı isimde bir arkadaş daha var forumda ancak onun adı ''Gaius Julius Caesar'' diye yazılırken benimkinin sonu Ceasar'dır o ''a'' harfi ben ''e'' harfi ile ''Ceasar'' yazmışım lütfen dikkat edin beni ve o arkadaşı karıştırmayın.Buraya o arkadaşın linkini koyuyorum bakın görün karışıklık olmasın sonra http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?action=profile;u=38250

*

Çevrimdışı Appius Victor

• **
  • 639
  • Lone Wanderer
« Yanıtla #21 : 24 Ağustos 2014, 23:14:22 »
Herkes piyade demiş diye bişey yok. 3 seçim hakkı var. Piyade, oy verenlerin önemli olduğunu düşündüğü üç şarttan biri sadece.

*

Çevrimdışı Barbarossinan

• 49
  • Total War WWI coming soon
    • http://eagleturk.com
« Yanıtla #22 : 26 Kasım 2014, 16:59:24 »
Gercekci savas taktilerinin ve planlarinin savas meydaninda uygulanabilmesi.

+Bir de birliklerin kiyafetinden silahina biz secebilmeliyiz.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2014, 17:01:00 Gönderen: Barbarossinan »

*

Çevrimdışı Gaius Julius Ceasar

• *
  • 457
  • Si Vis Paces Pare Bellum (Julius Ceasar)
« Yanıtla #23 : 26 Kasım 2014, 21:22:11 »
Herkes piyade demiş diye bişey yok. 3 seçim hakkı var. Piyade, oy verenlerin önemli olduğunu düşündüğü üç şarttan biri sadece.
Dostum oylama kapalı görünüyo ve seçenekler de yok görünüyo benden ondan direk öyle yorumladım tbr*
Veni Vidi Vici
             Gaius Julius Ceasar

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=109251.0  [Genel Devletler Rehberi]

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=109279.0  [Yunan Şehir Devletleri Rehberi]

Arkadaşlar benimle aynı isimde bir arkadaş daha var forumda ancak onun adı ''Gaius Julius Caesar'' diye yazılırken benimkinin sonu Ceasar'dır o ''a'' harfi ben ''e'' harfi ile ''Ceasar'' yazmışım lütfen dikkat edin beni ve o arkadaşı karıştırmayın.Buraya o arkadaşın linkini koyuyorum bakın görün karışıklık olmasın sonra http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?action=profile;u=38250

« Yanıtla #24 : 08 Şubat 2015, 14:07:38 »
Birçok askeri strateji kitaplarını okumuş birisi olarak savaşta en önemli şeyleri yazıyorum.

1- Yürüyüş (İnanın bana savaşın ve savaş sanatının bütün sırrı bacaklardadır. 3 Tarz yürüyüş vardır: Kol Yürüyüşü, Savaş Düzeni Yürüyüşü ve Kare Düzende Yürüyüş )
2- Piyade (Bütün savaşçı uluslar piyadeydi ve piyadedir örn: Roma, Sparta)
3- Kombinezon ve Akli Bileşimler (Çoklu manevralar,çoklu hamleler)
4- Konumlandırma (Bütün askeri dehalar birimleri nasıl ve nereye konumlandıracağını çok iyi bilirler)
5- Yanıltma ve Savaş Hileleri (Bir kumandan yaptığı yanıltmalarla kendisinden sayıca fazla olan bir orduyu alt edebilir örn: Scipio'nun Hastatiler arasındaki Velitileri kenara çekip boşluk yaratarak Kartaca fillerini yanıltması)
6- Hız ve Kararlı Hareket (Savaşın bütün aksiyomu ileri doğru hızlı ve kararlı hareket etmektir örn: Sezar'ın Galya Seferleri)
7- Ağırlık Merkezi Belirleme (Bütün gücümüzü ve dikkatimizi ağırlık merkezinde toplamalıyız)
8- Eğik Düzen (Dünya savaş tarihinde savaşların %90'ı eğik düzenle kazanılmıştır, eğik düzende ordu kuvvetli tarafıyla saldırır zayıf tarafıyla savunma yapar böylece karşı taraftaki ordu kıskaca alınmış olur.)
9- Ordunun Morali ( Clausewitz'in sözünü hatırlatalım: Savaş bütün maddi ve manevi etkileşimlerin bütünüdür)
10- Ordunun Talimli ve Düzenli Olması (Ordunun talimli olması savaşın en önemli ve gerekli faktörlerinden birisidir: Bu talimde ordunun saf düzenini her zaman koruması, emirlere göre hareket etmesi ve silahların nasıl kullanılması gerektiği öğretilir. Büyük savaşçı uluslarda bu talimler her zaman öğretilir)
Gidici olduğum kadar yaptıklarım baki.

*

Çevrimdışı Jhaqo

• 251
Re: Sizin İçin Savaşta Önemli Olan Şey Nedir?
« Yanıtla #25 : 08 Şubat 2015, 14:28:14 »
Bütün savaşçı uluslar piyadedir derken? Türkler, Moğollar, Hunlar, Partlar savaşçı değil mi yani? Dünyaya kafa tutan devletlerin çoğunun birimleri atlı, süvaridir. Sparta ve romaya zafer getiren disiplin, güçlü zırh ve teknoloji. Gerçi sparta eziliyor diğer greek devltlerine

« Yanıtla #26 : 08 Şubat 2015, 14:33:51 »
Bütün savaşçı uluslar piyadedir derken? Türkler, Moğollar, Hunlar, Partlar savaşçı değil mi yani? Dünyaya kafa tutan devletlerin çoğunun birimleri atlı, süvaridir. Sparta ve romaya zafer getiren disiplin, güçlü zırh ve teknoloji. Gerçi sparta eziliyor diğer greek devltlerine

Güçlü zırh mı? dalga geçiyorsun herhalde Roma ve Sparta birimleri hiçbir zaman güçlü bir zırha gerek duymamışlardır.

Türklere Moğollara ve Partlara gelirsek, Bunların bütün esprisi hareketli atlı okçular eğer Marcus Antonius'un Partlara yaptığı gibi testudo formasyonu uygularsanız atlı okçuların bir esprisi kalmaz.

Defalarca söylemekten tereddüt etmeyeceğim: İyi eğitimli, savaşçı bir piyade her zaman iyi bir süvariyi alt eder. Çünkü piyadedeki hareketlilik süvari de olmaz ve süvari altındaki at gibi diğer koşulların etkisi altındadır oysaki piyade bunlara ihtiyacı olmadığı için daha rahat savaşır. 

*

Çevrimdışı Jhaqo

• 251
« Yanıtla #27 : 08 Şubat 2015, 14:38:49 »
Güçlü zırh mı? dalga geçiyorsun herhalde Roma ve Sparta birimleri hiçbir zaman güçlü bir zırha gerek duymamışlardır.

Türklere Moğollara ve Partlara gelirsek, Bunların bütün esprisi hareketli atlı okçular eğer Marcus Antonius'un Partlara yaptığı gibi testudo formasyonu uygularsanız atlı okçuların bir esprisi kalmaz.

Defalarca söylemekten tereddüt etmeyeceğim: İyi eğitimli, savaşçı bir piyade her zaman iyi bir süvariyi alt eder. Çünkü piyadedeki hareketlilik süvari de olmaz ve süvari altındaki at gibi diğer koşulların etkisi altındadır oysaki piyade bunlara ihtiyacı olmadığı için daha rahat savaşır.

güçlü zırha ihtiyaç duymadılar mı? Spartalılar 300 spartalıdaki gibi savaşmıyorlardı heralde. Perslere karşı 3 gün direnebilmeleri güçlü zırhları ve uzun mızraklarıydı. Perslerde elbiselerle savaştılar. Barbarlar çıplak saldırırken lejyonerlek zırhlarının içinde bekliyorlardı..

« Yanıtla #28 : 08 Şubat 2015, 14:44:10 »

güçlü zırha ihtiyaç duymadılar mı? Spartalılar 300 spartalıdaki gibi savaşmıyorlardı heralde. Perslere karşı 3 gün direnebilmeleri güçlü zırhları ve uzun mızraklarıydı. Perslerde elbiselerle savaştılar. Barbarlar çıplak saldırırken lejyonerlek zırhlarının içinde bekliyorlardı..
Elbette Sparta'nın ve Roma'nın zırhı vardı ama güçlü zırh dediğinde benim aklıma hareket kabiliyetini kısıtlayan baştan aşağı plaka zırhlar geliyor. 300 Sparta konusunu açman iyi oldu, Pers birliklerine o kadar az adamla direnebilmelerinin arkasında yatan neden Sparta'nın kılıç ve mızrak kullanan düzenli piyadelerden oluşmasıydı.

*

Çevrimdışı Jhaqo

• 251
« Yanıtla #29 : 08 Şubat 2015, 14:53:29 »
Elbette Sparta'nın ve Roma'nın zırhı vardı ama güçlü zırh dediğinde benim aklıma hareket kabiliyetini kısıtlayan baştan aşağı plaka zırhlar geliyor. 300 Sparta konusunu açman iyi oldu, Pers birliklerine o kadar az adamla direnebilmelerinin arkasında yatan neden Sparta'nın kılıç ve mızrak kullanan düzenli piyadelerden oluşmasıydı.

evet kılıçtaki üstünlüklerine birşey diyemem zaten. Ama zırhta önemliydi onlar için. Ayrıca sadece kılıçtaki üstünlük yeterli olsaydı roma çılgın galyalılarla pek baş edemezdi.