Total War Saga'yı Tanıyalım

• 17 Yanıt
  • 318 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı qli_61

• 290
Total War Saga'yı Tanıyalım
« : 03 Eylül 2017, 22:28:12 »
Öncelikle bildiğiniz, forum üstadımız *Halife*'nin duyurduğu üzere CA tarih temalı Total War oyunlarını stratejik olarak 3'e bölmüş durumda. Özetle;

1-) İsmini duymaya alıştığımız Eras: büyük çaplı, tarih ve konu olarak diğerlerinden farklı olan büyük bir yapım.
2-) Characters: Napoleon dan aşina olduğumuz tarihi bir karakteri odak noktası olarak tutan oyunlar.
3-)Ve son olarak yeni duyurulmuş olan Saga: Era diye adlandırdığımız büyük eksenli oyunlara bir spinn-off, geri dönüş veya devam niteliğinde sayılan ana oyun gerektirmiyen bir yapım.

Saga'ya en güzel örnek olarak Fall Of The Samurai'i verebiliriz. FOTS her ne kadar başlıbaşına bir oyun gibi görünsede, Shogun 2 gerektirmeden oynansa bile Shogun 2'nin devam oyunu niteliğindeydi.

Total War resmi forumlarında Q&A(soru cevap) şeklinde hazırlanmış şu sorularla olayı biraz açalım;

Soru 1- YENİ BÜYÜK TARİH TEMALI OYUN BU MU OLACAK?

Hayır, yeni çıkacak 3A (tam teşekkürlü  melek*) oyun Medieval, Roma gibi büyük çarplı farklı tarihi konu alacak bir oyun olacak. Saga ise FOTS gibi eskiden yapılmış bir temaya ek oyun veya devam niteliğinde bir oyun olacak.

Soru 2- BU BAHSETTİĞİNİZ ROME 2 YADA ATILLA İÇİN BİR DLC Mİ?

Hayır, eski oyunların devamı olsada dlc değil yeni bir oyun gibi satın alıp oynayacağız, eski oyunu almamıza gerek kalmayacak.

Soru 3- KÜÇÜK HARİTALI BİR OYUN MU OLACAK YOKSA DEVASA BOYUTLU BİR OYUN MU?

Hayır bir karakteri veya büyük bir tarihi olay döngüsüne nazaran spesifik olarak tarihte yaşanmış bir ana odaklanacak.

Soru 4- SAGA TEMALI OYUNLAR BÜYÜK ÇAPLI OYUNLARLA AYNI FİYATTAMI OLACAK?

Fiyatı belirleyecek olan perakendeciler fakat onlardan Napoleon, Attila, FOTS gibi diğer tek başına oynananilen devam oyunlarıyla aynı fiyat sınırında olmasını talep edeceğiz.

Soru 5- SAGA OYUNLARINI OYNAYABİLMEK İÇİN ESKİ OYUNLARDAN BİRİNE SAHİP OLMAMA GEREK VAR MI?

Hayır, direk alıp oynayabileceksiniz.

Soru 6- OYUN SERİNİN BİR BÖLÜMÜ TARZINDA MI OLACAK YOKSA GERÇEKTEN KENDİ BAŞINA MI?

Diğer Total War oyunları gibi detay seviyesi olacak, bölüm bölüm değil.(Her Saga oyunu aynı konuya sahip olmayacak.)

Soru 7- ATILLA VE NAPOELON'UN ADINIMI DEĞİŞTİRECEKSİNİZ?

Hayır, bahsettiğimiz gibi bu oyunlar karakter odaklı, böyle oyunları gelecekte arttırmayı düşünüyoruz. SAGA'da ise bir tane baskın karakterin olmadığı olay odaklı konular üzerine olacak FOTS gibi.

Örnekle özetlendirmek gerekir ise;

Osmanlı Total War:ERA
İstanbul'un Fethi Total War: SAGA
Fatih Sultan Mehmet Total War: Character

Arkadaşlar çeviriyi basit ve anlaşılır bir şekilde yapmaya çalıştım, İngilizcesi olan arkadaşlarının orjinalini okumasını tavsiye ederim.

ALINTIDIR.

Orjinali; https://forums.totalwar.com/discussion/196353/a-total-war-saga-q-a

CA'nın gelecek planlaması, çıkacak oyunların sıralaması ise şu şekilde:

1-) Eski oyunlardan birine DLC
2-) Eski oyunlardan birinin tarihinde bir olayı spesifikleştirip konu alıcak ana oyunsuz oynanabilecek bir SAGA
3-) Daha önce hiç görmediğimiz bir tarihi konu alıcak büyük çaplı bir oyun (Era) :)
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2017, 02:54:44 Gönderen: qli_61 »

*

Çevrimdışı serokral

• *
  • 2202
  • Şüphesiz sen sen değilsin
Ynt: Total War Saga'yı Tanıyalım
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2017, 22:52:05 »
Kesinlikle yararlı oldu. O uzun yaziyi okumaya usenmistim. Tesekkurler usta
BÜYÜK TOTAL WAR TÜRKİYE İMPARATORLUĞU
Hayır bence Ahmet siteye bot atıp altyapımızı çöketmeye çalışan bir MOSSAD ajanı.

*

Çevrimdışı qli_61

• 290
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2017, 22:53:54 »
Kesinlikle yararlı oldu. O uzun yaziyi okumaya usenmistim. Tesekkurler usta

Bi yararım olduysa ne mutlu bana  tebessum*

« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2017, 23:14:16 »
çok yararlı oldu teşekkürler.
Keşke bir Timur İstilası saga'sı gelse tadından yenmez. en hayranı olduğum kişi ve dönem. kadı burhaneddin, akkoyunlu, karakoyunlu, anadolu beylikleri, sırp, bulgar ve gürcü  prenslikleri,anadolu ve kıbrıstaki ceneviz ve venedik kolonileri, adalardaki şövalyeler ve tabiki Altın orda Memlükler ve Yıldırım bayezid. Muhteşem bir dönem(1389-1403). hatta oyunun tanıtımını da Ankara savaşı trailer ı ile yapsalar muhteşem olur.
bir de bu 6. maddedeki detay seviyesi olayını tam anlayamadım. acaba bu oyun diğer oyunlar gibi detaylı olmayacak, daha geniş bir coğrafyada olacak anlamına mı geliyor?

*

Çevrimdışı qli_61

• 290
« Yanıtla #4 : 03 Eylül 2017, 23:21:47 »
çok yararlı oldu teşekkürler.
Keşke bir Timur İstilası saga'sı gelse tadından yenmez. en hayranı olduğum kişi ve dönem. kadı burhaneddin, akkoyunlu, karakoyunlu, anadolu beylikleri, sırp, bulgar ve gürcü  prenslikleri,anadolu ve kıbrıstaki ceneviz ve venedik kolonileri, adalardaki şövalyeler ve tabiki Altın orda Memlükler ve Yıldırım bayezid. Muhteşem bir dönem(1389-1403). hatta oyunun tanıtımını da Ankara savaşı trailer ı ile yapsalar muhteşem olur.
bir de bu 6. maddedeki detay seviyesi olayını tam anlayamadım. acaba bu oyun diğer oyunlar gibi detaylı olmayacak, daha geniş bir coğrafyada olacak anlamına mı geliyor?

Ben teşekkür ederim, evet Timur istilası çok hoş olurdu sende bizi oyun çıkmadan bir güzel donatırdın bilgin ve genelkültürün ile umarım gelecekteki planları arasında vardır.

6. Soru hakkında örneğin Atilla'nın avrupa seferi hakkında bir Saga yapıldı, onun devamı olarak bir Attila 2 gelmeyecek, farklı bir olayı konu alıcak farklı bir oyun gelecek örneğin Timur İstilası gibi. Tabi bunun için Timurun, Fetret Devrinin de içinde bulunduğu uzun bir tarihi dönemi konu alan bir Era oyunu gerekiyor, sonra onu spesifikleştirip Timur İstilası Saga'sını yapacaklar  tebessum*

Edit: Yeni tarih temalı oyun kendisinden sonra gelecek Saga oyunu için bir ipucu olacak :)

Edit 2:Tarihi oyunlara dönüş kronolojisini ilk mesajın sonuna ekledim.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2017, 23:34:06 Gönderen: qli_61 »

« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2017, 23:43:28 »
şimdi aklımdaki sorular tamamıyla gitti sayın qli_61 çok teşekkür ederim.
bu arada söylediklerin için çok teşekkür ederim inşallah Katalan bölüğünden sonra Ankara savaşını ayrıntılı bir biçimde işlemek istiyorum. hatta bu savaşla ilgili ve Timur ordusu ile ilgili çok ayrıntılı tezler var elimde bu tezleri kaynaklarıyla beraber size özelden göndereyim isterseniz. ayrıca eğer isteyen olursa onlara da özelden atarım.

*

Çevrimdışı qli_61

• 290
« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2017, 23:55:25 »
Sen sağol dostum, uzun süre üstüne yavaş yavaş hantallığımızı atıyoruz Talha abi askerden gelene kadar ısınmamız lazım, 2018 ilk çeyreği gibide fitili yaktıkmı forumu eski günlerine hep beraber el birliğiyle taşıyacağız inşAllah :)
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2017, 00:05:35 Gönderen: qli_61 »

*

Çevrimdışı serokral

• *
  • 2202
« Yanıtla #7 : 04 Eylül 2017, 03:11:36 »
Sen sağol dostum, uzun süre üstüne yavaş yavaş hantallığımızı atıyoruz Talha abi askerden gelene kadar ısınmamız lazım, 2018 ilk çeyreği gibide fitili yaktıkmı forumu eski günlerine hep beraber el birliğiyle taşıyacağız inşAllah :)

Iste en buyuk ortak noktamiz usta :)
Hayır bence Ahmet siteye bot atıp altyapımızı çöketmeye çalışan bir MOSSAD ajanı.

« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2017, 12:33:09 »
Timur istilasını batı ne yapsın. Yüzyıl savaşları falan belki

*

Çevrimdışı serokral

• *
  • 2202
« Yanıtla #9 : 04 Eylül 2017, 14:26:22 »
Timur istilasını batı ne yapsın. Yüzyıl savaşları falan belki

Aklima sey geldi benim ragnar lothbrok.. Viking akinlari falan